Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi Jastrzębia Góra

Nocleg w Jastrzębiej Górze

Pomimo świetnej lokalizacji miejscowości i dużego ruchu turystycznego noclegi w Jastrzębiej Górze są dosyć konkurencyjne. Na południowych i wschodnich granicach miejscowości ceny za osobę w kwaterach (prywatnych pokojach i domach wypoczynkowych) zaczynają się już od 30 zł. Oczywiście najniższe ceny dotyczą okresu poza sezonem. W sezonie należy się liczyć z cenami wyższymi. Największy wybór miejsc znajdziemy wjeżdżając do centrum miasta ul. Pucką, gdzie praktycznie w obrębie każdej ulicy jest szansa na znalezienie pokoju w pensjonacie lub domu gościnnym. Grupom zorganizowanym i wycieczkom o zapotrzebowaniu noclegowym nawet do 130 miejsc naprzeciw wychodzą hotele i ośrodki wczasowe, które można znaleźć w różnych lokalizacjach. Wybierając apartamenty w okolicy ul. Obrońców Westerplatte i Norwida, w zasięgu wzroku będziemy mieć klifowe wybrzeże oraz zaledwie ok. 300 m do „Gwiazdy Północy”. Domki i kempingi położone w pobliżu Przylądka Rozewie, pozwolą zobaczyć latarnię morską o zasięgu największym ze wszystkich na polskim wybrzeżu. W Jastrzębiej Górze wybór miejsc noclegowych jest bardzo duży, a baza bardzo zróżnicowana. Są kameralne obiekty położne ustronnie, są obiekty oferujące noclegi w pobliżu największych atrakcji turystycznych.

Informacje o Jastrzębiej Górze

Jastrzębia Góra, to znane nadmorskie letnisko położone na północnym krańcu Polski. Usytuowane jest bardzo malowniczo na wysokim klifowym wzgórzu nad Bałtykiem (dokładnie jest to Pobrzeże Kaszubskie). Jest to najbardziej na północ wysunięta miejscowość w Polsce. Administracyjnie znajduje się na terenie województwa pomorskiego, powiatu puckiego, gminy Władysławowo. Obecnie miejscowość zamieszkuje około 1000 osób, a powierzchnia jaką zajmuje wieś wynosi około 260 ha.

Jastrzębia Góra położona jest między Karwią (7 km) a Władysławowem (8 km), tuż w pobliżu Przylądka Rozewie (2 km), w odległości 72 km od Gdańska. Dojazd do Jastrzębiej Góry najłatwiejszy jest własny autem. Przez miejscowość przebiega droga wojewódzka nr 215, którą dojazd jest łatwy i od strony południowej i zachodniej. Jeśli ktoś chce dojechać komunikacją publiczną to należy dojechać do Gdańska lub Gdyni (autobusem, pociągiem), a dalej do Jastrzębiej Góry autobusem. W miejscowości znajduje się kilka przystanków autobusowych. W sezonie letnim z różnych miast w Polsce są uruchamiane połączenia kolejowe do Władysławowa, skąd można do Jastrzębiej Góry dojechać taksówką, busem lub autobusem odjeżdżającymi z dworca.

Jastrzębia Góra – plaża i morze

Jastrzębia Góra może pochwalić się niezwykłym położeniem, nadbrzeże nad którym leży to wybrzeże klifowe. Jego wysokość (zachodnia część) wynosi nawet 33 m n.p.m. Rozpościera się stąd przepiękny i niezapomniany widok na Morze Bałtyckie. Wejść na plażę w Jastrzębiej Górze jest kilka. Wejście nr 19 to wejście prowadzące przez Wąwóz Lisi Jar. Bardzo malownicze, choć dróżka jest dość wąska i warto uważać szczególnie jeśli idziemy razem z dziećmi. Prowadzi na raczej kamienistą i wąską plażę. Zejścia 20 i 21 prowadzą przez las, są dość długie, ale jak na tutejsze warunki łagodne. Parę razy trzeba pokonać po kilka schodków. Zejście nr 22 i 23 to zejścia najbardziej znane, prowadzące po stromym zboczu dość długimi schodami, którymi schodzi się na piękną, szeroką i piaszczystą plażę. Zejście nr 24 prowadzi z Promenady Światowida, także schodami na piaszczystą część plaży. Wygodne i z małą ilością schodów są zejścia numer 25 i 26, choć tu piaszczysta plaża nie jest zbyt szeroka. Plaża w Jastrzębiej Górze jest bardzo zróżnicowana, a dzięki temu atrakcyjna i malownicza. Od strony wschodniej raczej kamienista, od zachodniej piaszczysta. W najszerszym miejscu osiąga szerokość nawet 120 m – jest więc mnóstwo miejsca do plażowania. Na plaży w miejscach wyznaczonych kąpielisk strzeżonych znajdują się toalety oraz wypożyczalnie sprzętu plażowego, bary plażowe. Na jastrzębskiej plaży znajdują się aktualnie 3 kąpieliska strzeżone: przy zejściu nr 22, 23 i 25. Każde kąpielisko ma długość linii brzegowej wynoszącą 100 m.

Jastrzębia Góra to nie tylko świetne miejsce do plażowania i kąpieli w morzu. Można tu także aktywnie wypoczywać. Znajdziemy tu wypożyczalnie sprzętu wodnego (deski, skutery wodne), wypożyczalnie rowerów, skuterów, hulajnóg oraz boiska sportowe (do koszykówki, siatkówki plażowej itp.). Okolice plaży to także miejsce, gdzie jest bardzo bogata oferta gastronomiczna i rozrywkowa. Znajdziemy tu restauracje, bary, puby, lokale z muzyką, dyskoteki.

Gastronomia w Jastrzębiej Górze

Oczywiście w miejscowości, którą rokrocznie odwiedza rzesza turystów, nie brakuje oferty gastronomicznej. Można tu znaleźć zarówno ekskluzywne restauracje serwujące wykwintne dania, jak i lokale z domowym jedzeniem, czy bary typu fast food. Oczywiście wśród ofert znajdziemy mnóstwo lokali, których specjalnością są dania z ryb w różnej postać. Najwięcej lokali gastronomicznych znajdziemy w okolicy Promenady Światowida oraz przy ul. Rozewskiej. Oto kilka z przykładowych miejsc, które warto odwiedzić, gdy dopadnie nas głód.

  • Promenada - jak sama nazwa wskazuje znajduje się przy słynnej Promenadzie Światowida. Oferuje pizze, dania obiadowe, ryby, sałatki, zupy, pierogi, makarony, zestawy dla dzieci, napoje zimne i gorące, desery.
  • Grand Kebab & Grill również mieści się przy Promenadzie Światowida. Oferuje dania typu fast food: zapiekanki, hamburgery, dania grillowe i zestawy dla dzieci.
  • De Dorsz (ul. Obrońców Westerplatte). Zjemy tu oczywiście dania rybne, dania z owoców morza, zupy, desery, a także napoje zimne i ciepłe.
  • Wędzarnia Przypiecek (ul. Kaszubska 2), słynie z pysznych wędzonych ryb. Wędzenie odbywa się tu w sposób tradycyjny, na drewnie olchowym. Dostępne są tu także ryby smażone. Przy wędzarni jest plac zabaw, który umili pobyt rodzicom z dziećmi. Lokal jest czynny sezonowo od kwietnia do września.
  • U Rybaka (ul. Rozewska 2) – również oferuje dania rybne i z owoców morza, ale także dania tradycyjne w tym zestawy obiadowe, zupy, pierogi,
  • Pizzeria Promenada przy Promenadzie Światowida. Poza pizzą lokal serwuje dania obiadowe, zupy, zestawy dla dzieci, pierogi, sałatki, desery, ciasta, zimne i gorące napoje.

Ciekawe miejsca w okolicy – co warto zobaczyć?

Jastrzębia Góra to przede wszystkim miejscowość, która przyciąga do siebie turystów wspaniałą plażą i morzem. Plaża jest czysta, szeroka, zróżnicowania, bardzo malownicza. Do tego nad plażą góruje klifowe wybrzeże – najwyższe nad polskim Bałtykiem. Z klifu rozciąga się przepiękny widok, szczególnie warto wybrać się na oglądanie z klifu zachodu słońca. Wzdłuż klifu biegnie niebieski szlak turystyczny – bardzo chętnie uczęszczany przez turystów, ale również przez mieszkańców.

Obelisk Gwiazda Północy – to kamień pamiątkowy, postawiony w miejscu, które jest najbardziej wysuniętym na północ fragmentem Polski. Pomnik został postawiony w roku 2000 (uroczyste odsłonięcie odbyło się 19 maja 2001), z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Jastrzębiej Góry.

Promenada Światowida – to przepiękny deptak, wzdłuż którego ustawione są liczne stragany, sklepiki i bary. Do tego kolorowe stoiska z zabawkami, balonami i innymi atrakcjami. Tu tętni serce nadmorskiej miejscowości i każdy kto odwiedza Jastrzębią Górę musi choć raz wybrać się na spacer.

Wąwóz Lisi Jar – położony jest na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Jego długość to 350 m i ciągnie się od ul. Rozewskiej aż do bałtyckiej plaży. Maksymalna głębokość wynosi 50 m, zbocza porośnięte są przez bukowy las, którego wiek szacuje się na ponad 100 lat i który tworzy specyficzny mikroklimat. Lata temu Jar miał długość około 10 km, ale skróceniu uległ przez niszczycielską działalność morza. Przy Lisim Jarze w roku 1920 zostało zbudowane schronisko turystyczne. Właścicielem schroniska był hrabia Aleksander Henry de Rosset. W pobliżu budynku w roku 1932 umieścił on także obelisk upamiętniający powrót Zygmunta III z nieudanej wyprawy na podbój Szwecji. Na szczycie obelisku znajdowała się rzeźba orła wzbijającego się do lotu. W roku 1939 Niemcy zniszczyli obelisk, a rzeźbę orła wywieźli. Mieszkańcom Jastrzębiej Góry udało się ocalić jedynie tablicę. Dopiero w roku 1996 udało się ponownie ustawić obelisk w jego dawnym miejscu. Tablica jest oryginalna, natomiast rzeźba orła to rekonstrukcja, gdyż oryginału nigdy nie udało się odnaleźć.

Bulwar Nadmorski – deptak łączący Władysławowo (a dokładnie jego dzielnicę Hallerów) z Jastrzębią Górą. Ciągnie się wzdłuż klifu, w otoczeniu drzew. Wybudowany został z kostki bazaltowej sprowadzonej z Wołynia, a do użytku oddany był w roku 1931. Pomysłodawcami tego przedsięwzięcia był hrabia Aleksander de Rosset oraz inżynier Jerzy Osmołowski, dwie postacie, które miały znaczący wpływ na rozwój Jastrzębiej Góry. Obecnie jest nadal użytkowany, podlega ochronie sprawowanej przez konserwatora zabytków.

Muzeum Figur Woskowych (Promenada Światowida) – miejsce, gdzie można zobaczyć figury woskowe znanych i lubianych aktorów, bajkowych postaci, gwiazd sportu, muzyki rozrywkowej i wielu, wielu innych. Co roku, muzeum wzbogaca swoje zbiory i co roku odwiedzane jest chętnie przez turystów w różnym wieku.

Wille z lat 20. XX wieku – w latach międzywojnia Jastrzębia Góra przyciągała elitę polityczną i artystyczną, tutaj także budowali pensjonaty ówcześni przedsiębiorcy. Z tego okresu zachowało się sporo budynków. Na ul. Spacerowej znajduje się jedna z pierwszych willi tu wybudowanych. Jest to Willa Kaszubka (własność Szymanowskiego). Przy ul. Królewskiej Willa Pawłowicza wybudowana w roku 1922. Obydwa budynki do dziś dnia zachowały swój pierwotny wygląd i charakter. Przy Lisimi Jarze znajduje się Rossetówka, czyli willa wybudowana przez hrabiego de Rosset. Przy ul. Bałtyckiej można podziwiać domy wczasowe Maki II, Mewa (w roku 1930 przebywał tu Józef Piłsudski), Czajka, Rybitwy oraz pensjonaty: Maki I, Cepelia, Fregata, Madonna, Marysia, Victor. Ponadto na terenie Jastrzębiej Góry znajdują się także wille Bajka, Fantazja, Irena, gdzie wypoczywał prezydent Ignacy Mościcki.

Kościół pod wezwaniem św. I. Loyoli (ul. Piastowska 14) – nie jest to zabytkowa budowla (powstał w latach 80. ubiegłego wieku), ale warto go zobaczyć ze względu na ciekawą architekturę (kościół jest dwukondygnacyjny – parter dostępny jest cały rok, balkony zaś udostępniane są w okresie letnim i podczas koncertów). W kościele znajdują się organy z 1962 roku, liczące 77 głosów. To na nich grane są utwory podczas koncertów organowych przyciągających tłumy melomanów.

Trasy Nordic Walking – ta aktywność fizyczna cieszy się dużym zainteresowaniem od lat i także w Jastrzębiej Górze można skorzystać z tras idealnych do jej uprawiania. Znajdują się tu trzy dobrze oznaczone trasy. Trasa czarna jest najdłuższa i najtrudniejsza - ma długość ponad 16 km, a czas potrzebny na jej przejście to około 3 godziny. Trasa czerwona o długości prawie 11 km, a jej przejście zajmuje około 2 godzin. Trasa zielona jest najłatwiejsza i najkrótsza - 5,5 km długości, przejście jej zajmuje około godziny. Wszystkie trasy mają formę pętli, więc start i meta są w tym samym miejscu. Podczas spaceru można podziwiać piękną nadmorską przyrodę i krajobrazy, a także dostarczyć organizmowi cenny jod, który podczas aktywności fizycznej lepiej się wchłania.

Parki Wodny Primavera (ul. Rozewska 40/42) – park mieści się na terenie Ośrodka Primiavera. Do dyspozycji gości jest: basen rekreacyjny o długości 28 m i głębokości od 1 do 1,5 m, przeciwprąd, zjeżdżalnia Anakonda o długości 30 m, brodzik dla dzieci, rwąca rzeka, jacuzzi, basen do aqua fitnessu, sauny (sucha, parowa, infrared, różana, lodospad, słoneczna łączka).

Cykliczne imprezy i ciekawe wydarzenia w Jastrzębiej Górze

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Słowo i Muzyka u Jezuitów – odbywa się w okresie wakacji, w kościele św. U. Loyoli. To prawdziwa uczta dla miłośników muzyki organowej. Występują tu organiści, instrumentaliści i wokaliści z całego świata. Imprezie towarzyszą także dodatkowe atrakcje – konkursy, atrakcje dla dzieci itp.

Kaszubska Biesiada Kulinarna – impreza plenerowa odbywająca się na Promenadzie Światowida w lipcu. Podczas wydarzenia można zapoznać się z kuchnią kaszubską, ze znanymi i trochę już zapomnianymi potrawami lokalnej kuchni. Można także zakupić produkty od lokalnych sprzedawców.

Festyn Kultury i Sztuki Kaszubskiej – to impreza mająca na celu promowanie kaszubskiej kultury. Podczas wydarzenia występują lokalne zespoły artystyczne, prezentowane są rękodzieła lokalnych twórców, które można także zakupić.