Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Obelisku Gwiazda Północy

Obelisk Gwiazda Północy

Gwiazda Północy to obelisk, który umieszczono na wysokim klifie w Jastrzębiej Górze. Tak naprawdę gwiazdą tą jest kamień, który znajduje się na specjalnym postumencie, zdobionym tabliczkami upamiętniającymi sponsorów obelisku.

Co warto wiedzieć?

Warto wiedzieć, że obiekt ten powstał dzięki inicjatywie Towarzystwa Przyjaciół Jastrzębiej Góry z prezesem Panią Edwardą Hepek-Cymer na czele. Postawienie obelisku nastąpiło w 2001 roku w osiemdziesiątą rocznicę istnienia Jastrzębiej Góry jako miejscowości. Obelisk ma informować mieszkańców oraz turystów, że to właśnie tutaj znajduje się najdalej na północ wysunięty punkt naszego kraju. Jeszcze do niedawna w szkołach uczono, że miejsce to znajduje się na Rozewiu. Przeprowadzono jednak dokładniejsze obliczenia i okazało się, że zaszczyt ten przypada właśnie Jastrzębiej Górze.

Pomiary

W grudniu 2000 roku na polecenie kierownika obwodu Rozewie, wykonano pomiary fragmentu linii brzegowej, który był najbardziej wysunięty na północ w Polsce. Pomiarów tych podjął się Zespół Zabezpieczenia Geodezyjnego Pion IM Urzędu Morskiego w Gdyni. Dzięki nim okazało się, że najbardziej wysuniętym na północ punktem Polski jest punkt w Jastrzębiej Górze, oznaczony jako LB*115. Znajduje się on na trawersie wschodniego fragmentu umocnień brzegowych.

Po wykonaniu tych pomiarów zdecydowano o postawieniu obelisku. Prace z tym związane były traktowane jako czyn społeczny. Nie zatrudniono do tego architektów, a pieniądze zbierano od sponsorów oraz w ramach np. akcji sprzedaży tzw. cegiełek. Co ciekawe, w biurze Towarzystwa Miłośników Jastrzębiej Góry każdy może nabyć specjalny certyfikat, który potwierdzi jego wizytę na najbardziej wysuniętym na północ punkcie kraju.

Lokalizacja

Obelisk Gwiazda Północy znajduje się pod koniec ulicy Norwida, obok wybrzeża klifowego. Do miejsca tego można dotrzeć również przez przepiękną ścieżkę w nadmorskim lesie. Wejście na tę trasę znajduje się przy ulicy Rozewskiej. Na kamieniu oprócz znaku orła, widnieją również współrzędne geograficzne: N 54°50'08'', E 18°18'10''. Z miejsca tego rozciąga się przepiękny widok na okolicę. Klif ma bowiem nieco więcej niż 30 metrów wysokości. Z kolei ten faktyczny punkt znajduje się poniżej klifu.

Polecane obiekty w pobliżu Obelisku Gwiazda Północy