Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi Ustka

Nocleg w Ustce

Baza noclegowa Ustki skoncentrowana jest w północno-wschodniej części miasta, zarówno wzdłuż Bulwaru Portowego, jak i Promenady Nadmorskiej. Skupisko najdroższych apartamentów znajdziemy w obrębie półkola o promieniu około 600 m, biorąc za punkt wyjścia plażę wschodnią (przy porcie, gdzie Słupia uchodzi do morza). W centrum Ustki jest kilka hoteli o wyższym standardzie i cenie (z basenem i strefą wellness), lecz im dalej, w kierunku Dworca PKP, noclegi tanieją. Pojawiają się tu przytulne kwatery prywatne i pokoje gościnne w przystępnych cenach. Spokojny klimat wypoczynku zapewnią także domki letniskowe na obrzeżach miasta, głównie przy wyjeździe ul. Grunwaldzką i Ustecką w kierunku wsi Przewłoka. U zbiegu tych ulic ciekawą propozycję noclegu stanowią także pola kempingowe – miejsca dobre na wczasy z grupą przyjaciół, z dala od gwarnego w lecie centrum kurortu. Stąd także blisko do wyjazdowej drogi krajowej nr 21, przebiegającej głównie przez las i prowadzącej w kierunku Słupska (położonego zaledwie 18 km od Ustki i świetnie skomunikowanego z nią szczególnie w sezonie letnim). W Ustce działa dworzec kolejowy i autobusowy, skąd odjeżdżają autobusy m.in. do Słupska, Warszawy, Zakopanego, Zamościa, Katowic. Połączenie kolejowe ma natomiast Ustka tylko ze Słupskiem. Miasto leży w odległości ok. 20 km od trasy S6, co zapewnia dobrą komunikację zresztą kraju, także gdy chcemy tu dotrzeć własnym autem.

Co warto zobaczyć w Ustce?

Miasto zlokalizowane jest w województwie pomorskim, powiecie słupskim, jest siedzibą gminy. Geograficznie położone jest w centralnej części polskiego Pomorza, na Wybrzeżu Słowińskim, przy ujściu rzeki Słupi do Bałtyku. Miasto zajmuje powierzchnię około 10 km2, zamieszkuje go prawie 14 000 osób. Miasto oferuje wiele atrakcji dla gości, którzy corocznie tłumnie je odwiedzają. Miasto przedzielone jest ujściem Słupi, które w naturalny sposób dzieli plażę na dwie części – wschodnią i zachodnią. Obydwie plaże są bardzo szerokie, z wyznaczonymi kąpieliskami, które są strzeżone przez ratowników. Większą popularnością cieszy się plaża wschodnia, gdyż jest ona położona blisko promenady, a w jej pobliżu znajdują się liczne kawiarnie i restauracje. Poza tym na tej plaży znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego, dmuchańce dla dzieci, boisko do piłki plażowej. Jest ona także dostępna dla osób poruszających się na wózkach. Plaża zachodnia natomiast jest trochę mniej tłoczna, szersza niż wschodnia, ale też bardziej oddalona od centrum. Jest tu też sporo atrakcji, ale można też znaleźć ciche i spokojne miejsca, gdzie można plażować we względnej ciszy i spokoju, nawet w szczycie sezonu.

Będąc w Ustce warto pamiętać, że jest to miasto portowe, a port obsługuje kutry rybackie, statki turystyczne i jednostki sportowe. Port ten ma bardzo długą tradycję, która sięga XIV wieku, kiedy to powstał tu pierwszy falochron i odbywał się w jego bliskości ruch typowo handlowy. Obecnie jest to port rybacki (największy w Polsce), który pełni też funkcję portu turystycznego. Wejście do portu ma szerokość 40 m, a osłaniają je dwa falochrony wybudowane z betonu (w roku 1903). Falochron wschodni ma długość 318 m, a zachodni 416 m. Oprócz swej typowej funkcji pełnią one także rolę mola spacerowego i są bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Jest to niejako miejsce obowiązkowe do odwiedzenia, podczas pobytu w Ustce.

Trzecie Molo – to niedokończony falochron, który zaczęto budować w okresie III Rzeszy, tuż przed rozpoczęciem II wojny światowej, gdy planowano tu wybudować ogromny port. Obecnie jest to atrakcja turystyczna, świetne miejsce dla wędkarzy i spacerowiczów.

Promenada nadmorska w Ustce – ciągnie się wzdłuż plaży i jest bardzo lubianym miejscem, gdzie ze spacerów korzystają zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Przy promenadzie znajdują się liczne knajpki, bary, restauracje, kawiarnie i lodziarnie. Promenada została wybudowana na wydmach już w roku 1875. Kończy się obrotową kładką, która łączy wschodnią i zachodnią cześć Ustki.

Kładka obrotowa w porcie morskim – to jedna z ciekawszych atrakcji w Ustce. Została oddana do użytku w roku 2013, ma funkcję użytkową – łączy wschodnią i zachodnią cześć miasta. Jej konstrukcja jest obrotowa, aby nie zakłócać ruchu morskiego. Kładka dla pieszych jest uruchamiana codziennie w okresie letnim (czyli od maja do września), o każdej pełnej godzinie od 9.00 do 24.00 i pozostaje otwarta dla pieszych przez 15 minut. Poza sezonem jest czynna w godzinach od 10.00 do 18.00 i też udostępniana jest dla pieszych o każdej pełnej godzinie.

Latarnia morska – choć nie jest niezbyt wysoka, bo ma tylko 19,5 m, to wejście na nią gwarantuje wspaniałe widoki na Morze Bałtyckie oraz malownicze ujście Słupi. Wejście na latarnię jest płatne. Latarnia to dość okazały budynek z roku 1892, do którego przylega stacja pilotów. Według miejscowej legendy w latarni można spotkać ducha jednego z pracujących tu lata temu latarnika.

Syrena Ustecka – przy Falochronie Wschodnim ustawiony jest pomnik syrenki. Jest to pomnik autorstwa Jerzego Michała Rosy. Miejsce jest to bardzo lubiane przez turystów, a legenda głosi, że jest to syrenka bardzo ludziom przyjazna i każdemu, kto potrze pomnik przyniesie to szczęście.

Ławeczka Ireny Kwiatkowskiej przy Promenadzie Nadmorskiej – jej twórcami są Rafał Nowak -rzeźbiarz oraz Piotr Garstka - odlewnik. Irena Kwiatkowska, słynna artystka, bardzo lubiła wizyty w Ustce i była tu częstym gościem. Rok po jej śmierci, w 2012 roku miasto uczciło jej pamięć odsłaniając ten pomnik. Pomnik jest lubiany zarówno przez mieszkańców Ustki jak i turystów. Każdy chętnie przysiada się do słynnej aktorki.

Stara Osada Rybacka – to cześć Ustki zlokalizowana pomiędzy ulicą Czerwonych Kosynierów, a ulicą Marynarki Polskiej. Część ta charakteryzuje się dobrze zachowanym średniowiecznym układem uliczek, znajduje się tu m.in. Dom Kapitana Hasse (z roku 1804), który w wieku XXI został pięknie odrestaurowany i stanowi doskonały przykład budynku szachulcowego, które to budynki były typowe dla Ustki XIX wieku. Bardzo ciekawym fragmentem Starej Osady Rybackiej, jest tzw. Zaułek Kapitański (Skwer im. Jana Pawła II). Jest to placyk, przy którym stały kiedyś domy najbogatszych szyprów. Do dnia dzisiejszego zachowało się tylko kilka z nich, ale warto tam zajrzeć i wczuć się w XIX-wieczną atmosferę oraz aby zobaczyć makietę dawnej Ustki, która jest tu umieszczona.

Bunkry Bluchera – to niezwykła historyczna atrakcja, która przyciąga przede wszystkim miłośników historii. Bunkry Bluchera to kompleks fortyfikacji, który powstał w latach 30. XX wieku. Zlokalizowany jest przy zachodnim falochronie, w niewielkiej odległości od usteckiego portu (ul. Bohaterów Westerplatte 40). Obecnie na terenie bunkru znajduje się Park Historii Twierdza Ustka, gdzie są multimedialne instalacje, dioramy, wiele manekinów, dzięki czemu można tu zapoznać się z codziennym życiem żołnierzy, którzy tu służyli, poznać historię bunkru i umocnień, które znajdują na terenie miasta oraz można też poznać wiele ciekawostek historycznych, nie tylko na temat fortyfikacji, ale także samej Ustki.

Dzielnica willowa – mieści się we wschodniej Ustce i tworzą je wille, które powstały na początku XX wieku. Są to bardzo piękne, okazały budynki, zachwycające wieżyczkami, werandami i pięknymi elewacjami. Na szczególną uwagę zasługuje tu Willa Red, która powstała na polecenie kanclerza Niemiec – Otto von Bismarcka, jako letnia rezydencja dla jego rodziny. Villa Red obecnie pełni funkcję noclegowe – mieści się tu elegancki hotel.

Muzeum Ziemi Usteckiej – powstało w roku 1993 i usytuowane jest obecnie w budynku z 2000 roku, który stanowi replikę XVIII-wiecznego domu o typowej dla tego regionu konstrukcji ryglowej. Muzeum prezentuje w swoich salach wystawowych ekspozycje przedstawiające historię miasta (są tu dawne fotografie, różnego typu dawne przedmioty codziennego użytku, a także zabytki techniki). Muzeum organizuje także wystawy czasowe.

Usteckie Murale – to coś dla miłośników tzw. sztuki ulicznej. W Ustce można m.in. obejrzeć trzy murale z roku 2017. Są to murale o morskiej tematyce, które powstały w oparciu o drzeworyty japońskiego artysty – Hokusai. Znajdziemy tu także mural z cytatem z wiersza Czesława Miłosza oraz murale przedstawiające tzw. Krainę w Kratę. Natomiast na ścianie Sanatorium Radość znajduje się mozaika ceramiczna projektu Ireny Zahorskiej.

Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Kościelnej 4 – jest to była świątynia protestancka, która została wybudowana w latach 1885-88, w stylu neogotyckim. W kościele znajdują się m.in. dwa XVII-wieczne obrazy wotywne. Obecnie działa tu parafia kościoła katolickiego.

Centrum Aktywności Twórczej, ul. Gen. Zaruskiego 1a – mieści się w budynku po starym spichlerzu zbożowym. Jest to jedyne takie miejsce w Polsce i jedno z niewielu w Europie. Stworzone zostało z przeznaczeniem dla artystów oraz lokalnej społeczności. Znajdują się tu różnego typu pracownie, m.in.: ceramiczna, rzeźbiarska, grafiki komputerowej i filmowej. Jest tu też sala wykładowa i sala wystawiennicza. Organizowane są tu różnego rodzaju warsztaty, spotkania z artystami i twórcami, wystawy.

Rezerwat przyrody Jezioro Modła – to przyrodniczo cenny obszar, gdzie gniazduje bardzo wiele gatunków ptaków oraz chronione są siedliska roślinności szuwarowej i wodnej, charakterystycznej dla jezior przymorskich. Rezerwat zajmuje obszar nieco powyżej 190 ha, a wraz z otuliną jest to powierzchnia 570 ha.

Stawek Upiorów – to bagienny staw o powierzchni około 320 m2. Jego zwyczajowa nazwa wiąże się z lokalną legendą, jeszcze z lat 30. XX wieku. Legenda opowiada historię rodziny dziedzica, która zginęła w tym stawie, pochłonięta przez złowrogie ogniki. Woźnica, który wiózł rodzinę i jako jedyny przeżył, został oskarżony o morderstwo rodziny pracodawcy, lecz po wizji lokalnej nad stawem, gdzie pojawiły się siły nieczyste, przekonano się o niewinności woźnicy i działaniu nadprzyrodzonych mocy. Staw zlokalizowany jest w pobliżu ulicy Mieczysława Kościelniaka.

Muzeum Bursztynu przy ul. Marynarki Polskiej 50 – to prywatna placówka. W trakcie jej zwiedzania, można zapoznać się z historią bursztynu, tego jak powstaje, w jaki sposób znalazł się na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, można też wziąć udział w obróbce bursztynu metodami, jakie były znane w średniowieczu, a także obejrzeć jak współcześnie pracują bursztynnicy. Na terenie muzeum znajduje się także sklep, gdzie można kupić wyroby kosmetyczne z bursztynu.

Czerwona Szopa – to dawna baza ratowników morskich. W drugiej połowie XIX wieku zbudowano dwa drewniane budynki, natomiast w roku 1887 zostały one zastąpione budynkiem ceglanym. Budynek pełnił funkcję bazy ratowniczej aż do roku 2010. Obecnie znajduje się w rękach miasta, które ma plan uczynić z tego XIX-wiecznego budynku nową atrakcję miasta, a w jego wnętrzach będzie prowadzona działalność edukacyjno-kulturalna oraz turystyczno-promocyjna.

Atrakcje uzdrowiska

Ustka jest to jeden z najstarszych nadbałtyckich kurortów, miejsce gdzie z chęcią wypoczywał książę Otto von Bismarck, a swoją ławeczkę ma uwielbiana przez widzów i ceniona przez krytyków, aktorka Irena Kwiatkowska. Pierwsi letnicy nocowali w tutejszych chatach rybackich już ok. 1832 roku, ale oficjalnie Ustka status uzdrowiska uzyskała dopiero w 1988 roku. To co wypłynęło na rozwój Ustki, jako kurortu i to już od końca XIX wieku, to występujące tu naturalne surowce (złoża borowiny i wody lecznicze – solanka, chlorkowo-sodowa, jodkowa, hipotermalna), a także leczniczy klimat. Dzisiaj Ustka to duży ośrodek turystyczny i uzdrowiskowy, atrakcyjny także poza sezonem, zwłaszcza że na kuracjuszy czeka tu aż 6 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego. Przyjeżdżają tu osoby z różnymi dolegliwościami. Przede wszystkim pobyt w Ustce, jest wskazany dla osób z chorobami układu krążenia, z chorobami układu ruchu, z astmą, alergiami, chorobami tarczycy, chorobami nerwowymi. Sanatoria i ośrodki w Ustce oferują dla swoich gości bardzo bardzo szeroką gamę zabiegów. Można tu skorzystać z fizykoterapii, hydroterapii, inhalacji, masaży, akupunktury, kinezyterapii, światłolecznictwa. Dla osób pragnących skorzystać jak najwięcej z uzdrowiskowych walorów miasta ważne jest także doskonałe położenie Ustki. Łagodny, morski klimat – bardzo sprzyja wypoczynkowi i regeneracji. Bardzo istotnym miejscem na uzdrowiskowej mapie miasta jest tężnia solankowa, która zlokalizowana jest przy ul. Marynarki Polskiej, w Parku Usteckich Stoczniowców. To idealne miejsce, dla każdego kto chce wzmocnić swój układ odpornościowy, poprawić przemianę materii oraz oczyścić organizm z toksyn. Solanka używana w usteckiej tężni, pozyskiwana jest oczywiście na miejscu ze złoża leczniczego „Ustka1”.

Ustka gdzie i co zjeść?

Ustka jako miejscowość typowo wczasowa oferuje poza noclegami, także bogatą bazę gastronomiczną. Jako, że jest to miejscowość nadmorska oferuje jako tradycyjne potrawy przede wszystkim dania z ryb. Do najbardziej znanych dań tego typu należy: śledź w różnych zalewach (po kołobrzesku – z cebulą i papryką, po szczecińsku – z cebulą i czosnkiem), paprykarz szczeciński (zmielona ryba, ryż, przecier pomidorowy, przyprawy), a także ryby smażone, pieczone i zupy rybne. Lokalna gastronomia słynie z pysznych dań zarówno tradycyjnej kuchni kaszubskiej, ale także kuchni polskiej i międzynarodowej. Wśród wartych odwiedzenia usteckich restauracji znajdują się z pewnością:

  • Tawerna Columbus – ul. Limanowskiego 1. W lokalu serwowane są dania nawiązujące do dań regionalnych kuchni kaszubskiej i pomorskiej, w których są wykorzystywane lokalne produkty, takie jak: ryby, dziczyzna, grzyby.
  • Restauracja Weranda – ul. Chopina 10A (tuż przy promenadzie). Można tu zjeść zarówno śniadania, obiady, jak i kolacje. Dania tu serwowane to połączenie kuchni tradycyjnej z nowoczesnym podejściem do smaku.
  • Mar-Hub – ul. Marynarki Polskiej 3. Lokal podaje dania z ryb (pieczone, smażone), zupy rybne, dania z owoców morza. Stoliki znajdują się na zewnątrz, więc to idealne miejsce na obiad szczególnie w pogodne dni.
  • Restauracja Forest – ul. Kościuszki 15, 19. Jest to restauracja idealna dla rodzin z dziećmi. Serwowana jest tu kuchnia polska, makarony, dania z ryb, burgery. W restauracji odbywają się także animacje dla dzieci.
  • MyThai Restauracja Azjatycka – ul. Marynarki Polskiej 54. Restauracja oferuje dania kuchni azjatyckiej: curry, sushi, pad thai, sałatki. Wybór dań jest szeroki, a dania wykonane z wysokiej jakości oryginalnych składników.
  • Bar Meduza – ul. Beniowskiego 10. To lokal, w którym zjeść można dania kuchni polskiej oraz dania kuchni gruzińskiej. Są tu serwowane dania mięsne, dania z ryb, dania mączne.

Ustka dla dzieci

MegaLandia, ul. Ustecka 8, Przewłoka - zaledwie 3 km od centrum Ustki – jest to park rozrywki, który jest idealnym miejsce dla rodzin z dziećmi. Można tu spędzić czas aktywnie i kreatywnie, nie nudząc się ani chwili. Odwiedzający znajdą tu Zaczarowaną Ścieżkę Megaliusza, mega klocki, traktorki, poduchy do skakania, labirynty różnego typu, dmuchany plac zabaw, kuchnię błotną, tor przeszkód, wyścig kulek, pajęczą sieć, zaczarowane rowery, minigolf i wiele, wiele innych niezwykłych atrakcji.

Muzeum Chleba, ul. Marynarki Polskiej 49 – muzeum zostało założone przez lokalnego piekarza i cukiernika Eugeniusza Brzóskę. Można tu, dzięki multimedialnej prezentacji, zapoznać się z całym procesem pieczenia chleba jaki miał miejsce w dawnych czasach, gdy nie było nowoczesnych maszyn i urządzeń. Oprócz tego znajduje się tu wiele eksponatów, dzięki którym można zapoznać się z dawnymi sposobami wytwarzania i przechowywania wyrobów piekarniczych i cukierniczych.

Muzeum Mineralogiczne – mieści się w poniemieckim bunkrze, przy ul. Limanowskiego. W podziemnych korytarzach można zapoznać się z kolekcją minerałów, muszli morskich z różnych części świata, a także różnego rodzaju skamieniałościami. Jest to miejsce idealne na wyjątkową lekcję przyrody, zarówno dla młodszych i starszych dzieci.

Park Linowy na Wydmie – zlokalizowany jest zaledwie 50 m od morza, w pasie nadmorskim, w malowniczym sosnowym borze. Są tu dostępne 4 trasy, dzięki czemu łatwo dopasować trasę do swoich umiejętności. Najłatwiejsza trasa jest dostępna już dla dzieci od 3 roku życia.

Wycieczki statkami – to również doskonały pomysł na atrakcyjne spędzenie czasu. W Ustce jest bardzo szeroka oferta wycieczek po morzu. Można skusić się na przejażdżkę motorówką, wynajęcie jachtu lub na rejs prawdziwym Galeonem, który może trwać od pół godziny po kilku godzin (te dłuższe można wybrać, gdy ma się pewność, że nikt z rodziny nie cierpi na chorobę morską).

Wycieczki Ciuchcią dobry sposób by w wygodny sposób zwiedzić miasto. Kolorowa ciuchcia startuje z Portu w Ustce, a jej trasa prowadzi przez najbardziej malownicze zakątki miasta.

Szlaki turystyczne w Ustce – to świetny sposób na spędzenie czasu, jeśli ktoś ceni aktywny wypoczynek. Aktualnie jest 5 szlaków miejskich: Szlak Portowy – o długości około 3 km, Szlak Dawnej Ustki – o długości około 2,5 km, Szlak Uzdrowiskowy – o długości około 6,5 km, Szlak Uroczysko – o długości około 6 km, Szlak Buczyna nad Słupią – o długości 3 km. Jak widać szlaki są różnej długości i łatwo wybrać coś idealnie dopasowanego do własnych możliwości i potrzeb.

Szlak Zwiniętych Torów – to wspaniały szlak rowerowy, idealny do rodzinnych wycieczek. Jest to nadmorska trasa, bardzo malownicza i dość łatwa. Prowadzi z Ustki do Smołdzina po nasypie dawnej linii kolejowej. Jest to część trasy R10, która jest szlakiem międzynarodowym.

W Ustce jest też bardzo dużo placów zabaw, które są rozmieszczone w różnych lokalizacjach (m.in. na Placu Wolności, przy Promenadzie Nadmorskiej, przy Ośrodku Sportu i Rekreacji), dzięki czemu jest do nich bardzo łatwy dostęp.