Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi Olsztyn

Oglądasz Olsztyn (Olsztyn / olsztyński / warmińsko-mazurskie).
Czy chodziło Ci o:

Nocleg w Olsztynie

W Śródmieściu Olsztyna, przy Muzeum Warmii i Mazur, na Starówce i w okolicy w promieniu kilkuset metrów mieszczą się komfortowe noclegi, głównie hotele i apartamenty. Ciekawą opcją jest nocleg w apartamentach na ul. Piastowskiej, niecałe 50 m od bazyliki św. Jakuba czy w hotelu kilka kroków od Wysokiej Bramy. Na obrzeżach i w okolicy miasta znajdziemy wiele kwater prywatnych i pokoi, a także agroturystyk – są to tańsze obiekty niż te oferowane w centrum. Prywatne noclegi zlokalizowane są w Dajtkach, niedaleko lotniska Olsztyn-Dajtki i około kilometra od Jeziora Kortowskiego. Na os. Gutkowo, wzdłuż ul. Bałtyckiej, tuż przy jeziorach Ukiel i Sukiel znajdują się również kwatery prywatne, jak i droższe hotele. Przez Olsztyn przebiega rozbudowana sieć dróg wojewódzkich i krajowych. Funkcjonuje tu transport kolejowy, z pięcioma stacjami i kursami z wielu miast w kraju – Warszawy, Katowic, Gdańska czy Poznania. W granicach miasta działa sprawnie komunikacja autobusowa.

Informacje o Olsztynie

Serce Warmii, gdzie, jak głosi legenda, kiedyś bursztynowym szlakiem wędrował święty Jakub. Serdecznie przyjęty przez rybaków – według podań – nazwał miasto Olsztyn od licznych olszyn w okolicy. Do dziś święty Jakub patronuje miastu – w herbie, w bramie i w kościele, skąd biegnie trasa Camino Polaco – polski odcinek szlaku pielgrzymkowego do Santiago de Compostela. Olsztyn położony nad rzeką Łyną, na Pojezierzu Mazurskim, to istotny ośrodek przemysłowy (m.in. przemysł oponiarski, drzewny i meblarski), edukacyjny (z siedmioma uczelniami) oraz kulturowy. Olsztyn dzięki wyjątkowej przyrodzie, od południa miasto graniczy z Puszczą Napiwodzko-Ramucką, chętnie jest odwiedzany turystycznie. Na turystów czekają tutaj liczne noclegi – nie tylko w hotelach, ale także w pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych. Miasto leży w pobliżu Ostródy (40 km) i Mrągowa (60 km).

Tam, gdzie krzyżują się warmińskie szlaki

W samym Olsztynie, położonym na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego i Szlaku Zamków Gotyckich warto zwiedzić Zamek Kapituły Warmińskiej, którego jednym z administratorów był Mikołaj Kopernik. Znajdziemy tutaj Muzeum Warmii i Mazur z wystawą kopernikowską i kolekcją starodruków. Na zamku co roku odbywa się impreza Cavata z serią kilkunastu spotkań poświęconych dziełom sztuki i z koncertami. Zatrzymując się na nocleg w Olsztynie, warto zobaczyć także zabytkową Starówkę z Katedrą św. Jakuba, Wysoką Bramą, XVII-wiecznym ratuszem oraz najstarszą kamienicą – tzw. Dom Burmistrza (dom nr 11 na rynku). Bazylika konkatedralna św. Jakuba Apostoła z gotyckimi, renesansowymi i barokowymi elementami wystroju posiada kandelabr o formie głowy jelenia z XVI w. Wokół Olsztyna biegnie wiele szlaków turystycznych, np. Błękitny do Jakubowa, im. Marii Zientary-Malewskiej (poetki i działaczki warmińskiej) do Brąswałdu czy Zielony do Dobrzynia. W Olsztynie zaczyna się i kończy samochodowy Szlak Grunwaldzki biegnący po południowo-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na którego trasie zobaczymy neogotycki kościół w Gietrzwałdzie, zamek krzyżacki w Ostródzie, ruiny największego zamku województwa w Szymbarku czy zabytkowe kościoły i muzea w Lidzbarku. W lecie, kiedy noclegi są wręcz rozchwytywane przez turystów, w mieście odbywają się cykliczne spływy kajakowe „Łyną przez Olsztyn” (początek pod zamkiem) oraz takie imprezy jak Olsztyńskie Noce Blusowe, Lato Artystyczne czy juwenalia o nazwie Kortowiada.