Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi Zakopane

Nocleg w Zakopanem

Zakopane to typowe turystyczne miasto, do którego goście przyjeżdżają przez cały rok i które przez cały rok oferuje różnego rodzaju noclegi. Można tu znaleźć zarówno noclegi budżetowe jak i luksusowe apartamenty. Oczywiście noclegi oferują także mniejsze okoliczne miejscowość. Jadąc z północy drogą nr 47 (fragment Zakopianki), natrafimy na oferty obiektów w przystępnych cenach (od 40 zł) zaaranżowanych na typowe góralskie domki lub pokoje pachnące drewnem i z komfortowym wyposażeniem. Im bliżej centrum (Aleją 3 Maja na słynne Krupówki) ceny noclegów rosną minimum dwukrotnie, lecz ich położenie w samym sercu zimowej stolicy zapewni łatwy dostęp do sklepów i tętniących życiem części miasta, gdzie jest mnóstwo restauracji, barów, kawiarni. Wybór noclegów w pensjonatach położonych nieco niżej za Krupówkami (ul. Zamoyskiego), pozwoli na stworzenie sobie bazy na zwiedzenie kilku ważnych wizytówek miasta – ok. 2 km do Wielkiej Krokwi i ok. 3 km zielonym szlakiem na Nosal (1206 m n.p.m.), gdzie w zimie działa stacja narciarska, z jedną z najtrudniejszych polskich tras slalomowych. Jeśli ktoś będzie szukał noclegu w pobliżu szlaku na Gubałówkę czy Kasprowy Wierch, znajdzie je w obrębie trójkąta, jaki tworzy ul. Powstańców Śląskich i Władysława Zamoyskiego (z Krupówkami po środku).

Informacje o Zakopanem

Zakopane, to miasto w południowej części Polski, zlokalizowane jest na Pogórzu Spisko-Gubałowskim, w Rowie Podtatrzańskim oraz w Tatrach. Jest to najwyżej położone miasto w naszym kraju (od 750 do 1126 m n.p.m.), zajmuje obszar 84 km2, a mieszka tutaj około 27 tysięcy osób. Miasto usytuowane jest wśród niepowtarzalnych krajobrazów. Od północy rozciąga się pasmo Gubałówki, a na południe miasta znajduje się Giewont. Początek Zakopane sięga prawdopodobnie roku 1578, kiedy to przywilej osadniczy wydał Stefan Batory. Przez wieki Zakopane stanowiło górską osadę, dopiero w drugiej połowie XIX wieku doktor Tytus Chałubiński docenił jego właściwości klimatyczne i zaczął je popularyzować. A wkrótce zyskało ono status duchowej stolicy Polski, gdzie można było spotkać największe sławy polskiej kultury i bohemy (malarzy, pisarzy, aktorów, poetów itp.). W roku 1886 Zakopane zostało uznane za uzdrowisko. Dobra zakopiańskie w 1889 roku kupił na licytacji Władysław Zamoyski i to jemu zawdzięczamy zachowanie zakopiańskiej przyrody od rabunkowej gospodarki oraz stworzenie podwalin obecnego parku narodowego. Zmodernizował on także Zakopane (budowa wodociągów, poczty, szkoły, muzeów, linii telefonicznej). W roku 1933 miejscowość otrzymała prawa miejskie. Obecnie Zakopane, to jeden z największych ośrodków turystycznych w kraju. Znane z pachnących oscypków, wspaniałej gwary i sztuki góralskiej oraz oryginalnej zabudowy w stylu zakopiańskim. To miasto to nie tylko zimowa stolica Polski i centrum podhalańskiego folkloru. Od końca XIX wieku miejscowość nie przestaje być ojczyzną artystów oraz miłośników turystyki górskiej i wysokogórskiej, na których czekają tu noclegi zarówno w hotelach, jak i prywatnych kwaterach. Z miasta startują liczne szlaki turystyczne do wszystkich najważniejszych atrakcji Tatr. Zakopane leży przy trasie nr 47 (tzw. Zakopianka) w odległości 23 km od Nowego Targu i 111 km od Krakowa.

Jak najsprawniej dotrzeć do Zakopanego?

Do Zakopanego można dojechać na kilka sposobów. Można podróżować własnym autem, drogą numer 47 (słynna Zakopianka) - jeśli nie ma korków podróż z Krakowa trwa około 2 godzin. Tą trasą jeżdżą także prywatne busy oraz autobusy linii dalekobieżnych (m.in. z Krakowa, Zielonej Góry, Warszawy, Łódzi ) - przystanek końcowy jest na Dworcu Autobusowym, który aktualnie (na czas budowy Centrum Komunikacyjnego) zlokalizowany jest poniżej ul. Zborowskiej. W sezonach turystycznych, często uruchamiane są dodatkowe połączenia. Na trasach lokalnych, z sąsiednimi gminami połączenie zapewniają prywatni przewoźnicy.

Do Zakopanego można też dojechać pociągiem – dociera tu linia kolejowa nr 99. Bezpośrednie połączenia kolejowe do Zakopanego są m.in. z Warszawy, Krakowa, Gdyni. Dworzec PKP znajduje się przy ul. Chramcówki 35.

W mieście działa komunikacja miejska, która usprawnia i ułatwia przemieszczanie się po Zakopanem, bez konieczności korzystania z taxi czy własnego auta.

Zakopane jako centrum sportów zimowych

Zakopane z racji swojego położenia jest doskonałym miejscem do uprawiania sportów zimowych. Oferuje zarówno wiele opcji dla amatorów jak i zawodowych sportowców. Coś dla siebie znajdą tu zarówno narciarze, snowboardziści, saneczkarze, a także kibicie tych dyscyplin sportowych. W Zakopanem działa Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich, pod którego zarządem znajdują się nowoczesne i profesjonalne obiekty sportowe.

Najbardziej znanym zakopiańskim obiektem sportowym i to nie tylko w Polsce, ale i na świecie jest Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza przy ul. Bronisława Czecha 1. Jest to skocznia narciarska, która powstała w roku 1925, a jej architektem jest Karol Stryjeński. Skocznia przez lata przeszła kilka gruntowych remontów, które ją unowocześniły i dopasowały do obowiązujących wymagań. Rozbudowywano także infrastrukturę wokół niej. Obecnie na Wielkiej Krokwi odbywają się regularnie zawody w Zimowym Pucharze Świata i Letnie Grand Prix. Skocznia w okresach, gdy nie trwają zawody lub treningi, udostępniania jest turystom – na jej szczycie znajduje się platforma widokowa, która zapewnia niezapomniany widok na Zakopane i Tatry.

Średnia Krokiew (ul. Bogówka) – oddana po generalnej modernizacji w roku 2021 do użytku, jest jednym z najnowocześniejszych na świecie tego typu obiektem. Znajduje się tu 5 skoczni o różnych punktach konstrukcyjnych, dzięki czemu świetnie sprawdza się nie tylko jako obiekt dla doświadczonych skoczków, ale także dla początkujących sportowców. Obiekt jest całoroczny – treningi odbywają zarówno zimną (na śniegu) jak i late (na igelicie).

Kolejnym obiektem COS są trasy biegowe narciarskie (zimowe) i nartorolkowe (letnie) o długości 2,5 km każda. Otwarte w 2019 roku mają homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, więc istnieje możliwość przeprowadzania na nich zawodów rangi mistrzowskiej. Oczywiście stanowią także doskonałe miejsce do treningów nie tylko narciarskich, ale także lekkoatletycznym.

Lodowisko na terenie Centralnego Ośrodka Sportu to największe i najszybsze lodowisko na Podhalu. Znajduje się tu także tor lodowy.

Oprócz obiektów COS w Zakopanem i najbliższych jego okolicach działa bardzo dużo ośrodków narciarskich.

Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa – położona zaledwie 1,5 km od Krupówek, na południowym stoku Gubałówki. Są tu dwie koleje linowe. Jedna prowadzi na szczyt stoku i jest przeznaczona dla doświadczonych narciarzy. Druga – o połowę krótsza idealnie nadaje się do treningów dla początkujących. Jest tu także miejsce, gdzie pod okiem instruktorów mogą uczyć się jeździć na nartach i snowboardzie dzieci.

Ośrodek Narciarsko-Rekreacyjny Harenda (ul. Harenda 21 A) znajduje się na zboczach Rafaczówki, będącej przedłużeniem Gubałówki. Są tu trzy wyciągi orczykowe oraz kolejka krzesełkowa. Znajdziemy tu cztery łatwe trasy, jedną średnio trudną i jedną trudną z homologację FIS.

Centrum Szkoleń Narciarskich Nosal (ul. Oswalda Balzera 30) – czeka tu na narciarzy pięć tras narciarskich łatwych i szerokich. Jest to więc idealnych miejsce dla dzieci oraz osób, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w narciarstwie. Kalatówki przy Hotelu Górskim Kalatówki (Polana Kalatówki) – znajduje się tu wyciąg orczykowy o długość 400 m. Stok jest ratrakowany. Przy wyciągu działa przedszkole narciarskie, są dostępni wykwalifikowani instruktorzy.

Ugory (ul. Podhalańska) – są tutaj dwa wyciągi orczykowe, naśnieżane, ratrakowane i oświetlone. Działa szkółka narciarska. Jest możliwość skorzystania z wypożyczalni nart i sprzętu snowboardowego.

Gigant (ul. Czecha 3) – pod Wielką Krokwią – wspaniałe miejsce dla początkujących narciarzy i snowboardzistów. Stok ma niewielkie przewyższenie, jest szeroki i bezpieczny, jego długość wynosi 181 m. Przy wyciągu działa wypożyczalnia oraz istnieje możliwość skorzystania z usług instruktorów.

Pod Krokwią przy ul. Piłsudskiego 38 – zlokalizowany tuż przy Tatrzańskim Parku Narodowym. Wyciąg o długości 180 m przeznaczony dla początkujących narciarzy oraz dzieci. Stok jest naśnieżany, utrzymywany ratrakiem, posiada oświetlenie. Obok wyciągu funkcjonują trasy do uprawiania narciarstwa biegowego.

Budzowski Wierch (Krzeptówki 1) – trzy trasy o różnym stopniu trudności, dla narciarzy i snowboardzistów. Każda z nich jest ratrakowana i sztucznie dośnieżana w razie potrzeby, posiada także oświetlenie. Na miejscu jest wypożyczalnia sprzętu oraz instruktorzy.

Kasprowy Wierch - z jego szczytu poprowadzone są dwie trasy narciarskie. Pierwsza schodzi do Hali Gąsienicowej, ma długość 1,5 km i posiada homologację FIS. Druga trasa prowadzi do Hali Goryczkowej, jej długość to około 2,2 km. Obydwie trasy można wydłużyć i zjechać nimi aż do Kuźnicy (wtedy ich długość zwiększa się odpowiednio do 8 i 5 km). Po obydwóch trasach jeździ się wyłącznie na naturalnym śniegu – trasy przeznaczone są dla doświadczonych narciarzy i snowboardzistów.

Oczywiście dysponując takim zapleczem sportowym Zakopane jest gospodarzem wielu sportowych imprez, nie tylko krajowych ale także światowych.

 • Bez wątpienia najważniejszym sportowym wydarzeniem jakie odbywa się w Zakopane jest Puchar Świata w skokach narciarskich. Odbywa się on oczywiście na Wielkiej Krokwi. Pierwszy raz Puchar Świata odbył się w Zakopanem w roku 1980 potem pojawiał się tutaj z przerwami. Od roku 1998 roku jest wydarzeniem cyklicznym, które co roku odbywa się w styczniu. Zarówno kibicie, jak i skoczkowie bardzo chwalą sobie warunki oraz atmosferę, jaka panuje w Zakopanem podczas tego wydarzenia.
 • Memoriał B. Czech i H. Marusarzówny Puchar Polski. Pierwszy raz odbył się w marcu 1946 aby upamiętnić dwoje słynnych narciarzy Bronisława Czecha i Helenę Marusarzównę, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Od początku cieszył się dużą popularnością, a z roku na rok brało w nim udział coraz więcej zawodników. Aktualnie organizuje go Tatrzański Związek Narciarski i ma rangę zawodów FIS.
 • Memoriał Strzeleckiego – to zawody w narciarstwie wysokogórskim. Na tle innych zawodów tego typu wyróżnia je to, że tu startuje się w parach i i klasyfikacja też odbywa się wyłącznie w parach. Zawody są organizowane od roku 1989, a nosi imię znanego narciarza i taternik, żołnierza Powstania Warszawskiego – Jana Strzeleckiego.
 • Memoriał Ratowników Górskich imienia Piotra Malinowskiego (znanego taternika, alpinisty i ratownika tatrzańskiego) – to chyba najsłynniejsze zawody skialpinistyczne w Polsce. Zawody są wymagające, zawodnicy pokonują trasę o długości niemal 16 km i przewyższeniu wynoszącym 1600 m.
 • Memoriał Józefa Oppenheima – czyli kolejne wysokogórskie zawody, które cieszą się wielką popularnością. Ich patronem jest Józef Oppenheim, kierownik Pogotowia Ratunkowego TOPR, a także narciarze, fotograf, taternik. Zawody gromadzą nie tylko polskich zawodników, ale także narciarzy ze Słowacji czy z Czech.

Bardzo dużo wydarzeń sportowych oferuje Zakopane osobom hobbystycznie uprawiającym sporty zimowe. Odbywa się tutaj:

 • Puchar Zakopanego Amatorów w Narciarstwie Alpejskim – impreza cykliczna gości w Zakopanem od sezonu 2013/14. Przeznaczona dla osób nie będących czynnymi zawodnikami. Jej celem jest promowanie aktywnego wypoczynku oraz podnoszenie poziomu narciarstwa zjazdowego w Polsce.
 • World Snow Day – Światowy Dzień Śniegu, jest częścią Kampanii FIS (Międzynarodowej Federacji Narciarskiej), która ma zachęcić dzieci oraz młodzież do uprawnia sportów zimowych, udziału w zawodach i do dbania o środowisko. W ramach tej Kampanii odbywają się liczne wydarzenia, głównie w formie zawodów sportowych. Zakopane od samego początku bierze w niej czynny udział.
 • 2H Slalom Maraton – odbywa się co rocznie od 2015 roku, organizowany jest przez Urząd Miasta Zakopane przy współpracy z Fundacją Inegracji przez Sport HANDICAP Zakopane. Są to zawody charytatywne i polegają na biciu Rekordu Polski w 12-godzinnej drużynowej jeździe slalomem bez przerwy.
 • Bieg Gąsieniców, to zawody z wieloletnią tradycją, bo pierwszy raz odbył się on w roku 1976, a ich pomysłodawcą był Wojciech Jarzębowski – słynny redaktor Dziennika Polskiego. Mimo upływu ponad 40 lat bieg cieszy się wciąż taką samą dużą popularnością i wśród uczestników i wśród kibiców.
 • Puchar Misia Stramusia – impreza dedykowana dzieciom w wieku od 4 do 14 lat. Organizuje ją Szkoła Narciarska i Snowboardowa STRAM. Zawodom towarzyszą liczne animacje, gry i zabawy, a głównym ich celem jest promowanie sportów zimowych wśród dzieci.
 • Memoriał im. Kornela Makuszyńskiego czyli zawody Koziołka-Matołka organizowane są w Zakopanem od 1948 roku, dla dzieci w wieku 4-11 lat. Ich pomysłodawcą jest sam Kornel Makuszyński, wielki przyjaciel dzieci, a organizatorem Klub AZS Zakopane. Są to najsłynniejsze zawody dla dzieci, które mają na celu popularyzacja sportów zimowych wśród najmłodszych, wychowanie ich w duchu sportowego fair play oraz wyłonienie dzieci uzdolnionych sportowo.
 • Zawody na Starym Sprzęcie Narciarskim „O Wielkanocne Jajo” im. Krystyny Behounek – to niezwykle widowiskowa impreza. Zawodnicy ubrani w stylowe stroje z epoki biorą udział w dwóch konkurencjach na drewnianych nartach: jazda stylowa oraz slalom równoległy – rozgrywany pomiędzy paniami a panami. Świetna zabawa gwarantowana i dla uczestników i dla obserwujących te niezwykłe zawody.

Zakopane, co warto zobaczyć i spróbować?

Zakopane, tak i całe Podhale słynie także z pysznej regionalnej kuchni. Oczywiście najsłynniejszym górskim przysmakiem jest oscypek – czyli wędzony serek z mleka owczego, o charakterystycznym kształcie i smaku. Smakuje zarówno na zimo, jak i na ciepło z grilla, najlepiej w towarzystwie konfitury żurawinowej. Odwiedzając Zakopane oscypka można właściwie kupić na każdym kroku. Żeby skosztować bardziej skomplikowanych góralskich smakołyków trzeba się wybrać do dobrej regionalnej restauracji. Kuchnia podhalańska oparta jest na prostych składnikach, a mimo to bogata i różnorodna. Będą w Zakopanem warto skosztować: kwaśnicy (zupa na bazie kiszonej kapusty bez dodatku warzyw), moskole (placki z gotowanych ziemniaków, pieczone na blasze, podawane z masłem czosnkowym), bryjka – to prosta potrawa z wody i mąki, doprawiona solą, podawana ze skwarkami i maślanką, hałuski – drobne, ziemniaczane kluseczki, podawane ze skwarkami, bombolki – drożdżowe kluski, podawane z roztopionym masłem i miodem, idealna propozycja na deser. W kuchnia górskiej ważnym elementem są też dania mięsne, dominuje tu mięso cielęce i baranie (bigosy, mięsa duszone itp.).

Wszystkich tych pyszności można skosztować w licznych restauracjach. Na pewno warto w tym celu odwiedzić:

 • Restaurację Zakopiańską (ul. Jagiellońska 18). Serwuje ona tradycyjne dania, w nowoczesnym wydaniu, przygotowane w oparciu lokalne, świeże i najwyższej jakości produkty.
 • Góralska Tradycja (ul. Krupówki 29) również podaje gościom regionalne dania, przygotowane z najwyższą starannością. Na miejscu wypiekane są również ciasta.
 • Restauracja Marilor (ul. Kościuszki 18) – kolejna restauracja serwująca pyszne, regionalne dania, w stylowych zakopiańskich wnętrzach.
 • Drukarnia Smaku Cristina (Pl. Niepodległości 7) – podawane są tu autorskie dania kuchni polskiej i europejskiej oraz pyszne, wspaniale dobrane wina.
 • Schronisko Krupówki (ul. Krupówki 34a) – w centrum Zakopane, znajdziemy tu tradycyjne, pyszne dania, w tym także menu dla dzieci. Porcję są duże i ładnie podane.

Atrakcje turystyczne

Poza górami i sportowymi wrażeniami Zakopane oferuje także wiele innych, bardzo różnorodnych atrakcji.

Krupówki – będą w Zakopane z pewnością trzeba odwiedzić słynne Krupówki. Ulica znajduje się w centrum miasta i tu bije jego serce. Znajdziemy tu mnóstwo sklepów i sklepików z pamiątkami, sklepów z odzieżą sportową, sprzętem narciarskim, restauracji z regionalnym jedzeniem, barów, pubów, kawiarni itp. Można tu pospacerować, można przejechać się dorożką, zrobić zdjęcie z misiem, podziwiać Giewont, który z Krupówek doskonale widać.

Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego – mieści się przy ul. Chałubińskiego 42a. Znajduje się tu wystawa stała, która ma charakter multimedialny, w jej skład wchodzi największa w Polsce makieta Tatr, bardzo realistyczne dioramy (trójwymiarowe makiety) przedstawiające las, łąkę oraz wpływ człowieka na ekosystem Tatr, sztuczna jaskinia do złudzenia przypominającą te prawdziwe, a także pokazy filmów przyrodniczych w technologii 3D. Dzieci koniecznie muszą odwiedzić Salę Odkryć – gdzie nauczą się orientacji na mapie, poćwiczą pamięć, poznają odgłosy różnych zwierząt, a wszystko to za pomocą ciekawych i wciągających gier komputerowych.

Podwodny Świat ul. Ubocze 3B – jedyna taka okazja by poznać życie toczące się pod wodą. Znajdują się tu olbrzymie akwaria, gdzie można zobaczyć ryby żyjące w Polsce oraz egzotyczne gatunki. Wspaniałe miejsca, zarówno dla starszych, jak i dla młodszych.

Papugarnia Egzotyczne Zakopane – największe papugarium w Małopolsce. Mieści się przy ul. Droga do Olczy 11 i można tu zobaczyć liczne gatunki papug – od najmniejszych po największe, bardzo przyjazne, można je dotknąć, nakarmić, zrobić sobie zdjęcie.

Ciuchcia Zakopiańska – zielona ciuchcia, od razu zwraca uwagę turystów, którzy spacerują ulicami Zakopanego. Oferuje przejazd wokół miasta (trasa około 9 km), a wyrusza i kończy swój bieg pod skocznią narciarską (ul. Czecha 1). Kursuje w sezonie letnim od początku maja do końca września.

Miniaturowy Świat Myszogród – to bajkowe miejsce, gdzie na powierzchni 200 m2 żyje ponad 1000 myszek z całego świata. Myszki jeżdżą pociągami, buszujące po wiosce św. Mikołaja, pływające statkiem, latają UFO, spacerują po licznych, niezwykłych mysich domkach – w drzewie, w gitarze, książkach. Dzieci będą zachwycone. Myszogród mieści się na ul. Krupówki 81 B.

Dom do góry nogami – coś dla dzieci i dorosłych. Dom stojący na dachu, pod skosem to prawdziwe wyzwanie dla każdego kto po nim chodzi – trudno tu utrzymać równowagę, wszystko jest na opak. Zwiedzanie oczywiście zaczyna się od piętra. Dom stoi przy Al. 3 Maja

Escape Room – czyli spróbuj uciec z pokoju, zamkniętego na klucz. Żeby to zrobić musisz rozwiązać wiele podchwytliwych zagadek, a towarzyszą temu wielkie emocje. Na pewno jest to ciekawa opcja, dla osób lubiących adrenalinę. Escape Room znajduje się przy ul. Kościuszki 3.

Imprezy cykliczne

Zakopane przyciąga turystów także cyklicznymi kulturalnymi wydarzeniami. Do najważniejszych imprez tego typu należą:

Zakopiańska Wiosna Jazzowa odbywa się kwietniu i gromadzi największe gwiazdy jazzu oraz młodych początkujących muzyków, dając im szansę by zaistnieć na scenie. Wspaniała atmosfera, różnorodność artystów, genialne występny – wszystko to czeka na miłośników jazzu w Zakopanem.

Wielka Majówka Tatrzańska – to seria wydarzeń kulturalnych, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Występy zespołów ludowych, plenerowe gotowanie, koncerty, Festiwal Zespołów Dziecięcych, pokazy góralskiej ciesielki, Targi Kowalstwa Artystycznego. Majówka organizowana jest na placu przed Gubałówką.

Tatrzańskie Wici – to cykl wydarzeń (odbywających się w okresie wakacyjnym) promujących kulturę góralską. W ramach tego wydarzenia w Zakopanem odbywają się Targi Produktów Regionalnych, Targi Kowalstwa Artystycznego, a w okolicznych miejscowościach można także wziąć udział w Dniu Pstrąga, Dniu Misia, Miodu i Bartników, Święcie Lasu, Wyborach Cepra i Ceperki Roku oraz w Wyborach Najśwarniyjsyj Górolecki.

Dni Muzyki Karola Szymanowskiego – co roku w lipcu, zakopiańskie kościoły i galerie rozbrzmiewają muzyka wybitnego kompozytora. Impreza początek miała w roku 1977 i od tego czasu na stałe wrosła w kulturalny krajobraz Zakopanego.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Wacława Geigera – odbywa się w sierpniu. Koncerty odbywają się w różnych lokalizacjach (budynki Zakopiańskiego Centrum Kultury, kościoły). Festiwal to nie lada gratka dla każdego melomana, spragnionego niecodziennych doznań muzycznych.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich – to impreza która gromadzi zespoły góralskie nie tylko z kraju ale i zza granicy. Dzięki niej zespoły folklorystyczne mają szansę się rozwijać i pokazywać autentyczną regionalną kulturę szerszemu gronu odbiorców. Festiwal sprzyja też umacnianiu tożsamość regionalnej oraz wzmacnianiu więzy wspólnotowych.

Stolica Tatr

Tatry to najwyższe pasmo Karpat, zlokalizowane w Centralnych Karpatach Zachodnich między czterema krainami Liptowem, Orawą, Podhalem i Spiszem. Przez Tatry, Orawę i Spisz przebiega także granica polsko-słowacka. Tatry liczą długość około 60 km, a ich szerokość wynosi od 15 do 20 km. Powierzchniowo zajmują obszar 800 km2. Polska posiada w swych granicach 175 km2 Tatr, a najwyższym ich szczytem na terenie Polski są Rysy (2499 m n.p.m.). Tatry objęte są ochroną w ramach Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Tatry to wyjątkowy region Polski. Charakteryzuje się specyficzną przyrodą, historią i kulturą. Cieszy się też od lat ogromnym zainteresowaniem turystów i sportowców. Tatry to doskonałe miejsce do turystyki pieszej, uprawnia wspinaczki wysokogórskiej, narciarstwa zjazdowego i biegowego, a nawet (choć w ograniczonym zakresie) kolarstwa górskiego. Ale najpopularniejsza jest tu oczywiście turystyka piesza. To z myślą o wędrowcach na terenie TPN wytyczonych jest aż 275 km szklaków turystycznych, o różnej trudności. Poniżej przedstawiamy kilka z nich – najbardziej znanych.

Oczywiście numerem 1 jest bez wątpienia wyprawa nad Morskie Oko – prowadzi tu czerwony szlak turystyczny. Trasa rozpoczyna się na Palenicy Białczańskiej (jest parking dla aut osobowych oraz końcowy przystanek busów i mikrobusów), prowadzi przez Wodogrzmoty Mickiewicza, a kończy się przy Schronisku PTTK Morskie Oko. Przejście w obydwie strony zajmuje około 5 godzin, łącznie z odpoczynkiem. Trasa jest łatwa i nie wymaga szczególnych umiejętności. Jeśli ktoś chce przedłużyć spacer to warto z Morskiego Oka wybrać się do Doliny Pięciu Stawów, stamtąd szlakiem niebieskim do Siklawy, potem zielonym szlakiem na Wodogrzmoty Mickiewicza i powrót na Palenicę Białczańską. Taka trasa, wraz z przerwami na odpoczynek, zajmuje około 8 godzin.

Świetną trasą dla początkujących jest wyprawa na Nosal. Szczyt ten ma wysokość 1206 m n.p.m. i choć dość stroma to jest to krótka i przyjemna trasa. Początek trasy to Kuźnicka Polana (w pobliżu znajdują się parkingi), potem Nosal, następnie warto wydłużyć wyprawę o Przełęcz Nosalową (szlak zielony), Olczyską Polanę (szlak żółty), Dolinę Olczyską i dojść do Jaszczurówki. Czas przejście to około 2 godziny.

Szlak na Sarnią Skałę również cieszy się dużym powodzeniem, głównie ze względu na bliskość miasta oraz piękne widok. Prowadzi z Doliny Strążyska, przez Polanę Strążyska, Sarnią Skałę do Doliny Białego. Jego przejście zajmuje trochę ponad 3 godziny.

Będąc w Zakopane, warto udać się do Doliny Chochołowskiej – to największa z dolin walnych w Tatrach, mierzy około 10 km długości. Trasa przebiega od Siwej Polany przez Polanę Huciska, Chochołówkę, Chochołowską Polanę, aż do Schroniska PTTK Na Polanie Chochołowskiej. Na jej przejście trzeba przeznaczyć około 2 godziny.

Drugą co do wielkości doliną jest Dolina Kościelska i ją także warto odwiedzić. Spacer zajmie około 1,5 godziny, a bardzo łatwa trasa (w sam raz na spacer z dziećmi) biegnie od Kir, przez Cudakową Polanę, Skałę Sowa, Polanę Pisaną, Tomanową Dolinę i kończy się przy Schronisku PTTK na Hali Ornak.

Rusinowa Polana przyciąga wyjątkowymi widokami, szczególnie o poranku. Dotrzeć tu można 3 trasami: z Doliny Filipka szlakiem niebieskim, przejście trwa 1 godzinę i 20 minut, z Wierchu Poroniec – szlakiem zielonym, przejście trwa 1 godzinę lub z Palenicy Białczańskiej szlakiem niebieskim, którego przejście zajmuje około 50 minut.

Hala Gąsienicowa to kolejna piękna tatrzańska dolina, która jest warto zobaczenia o każde porze roku. Szlak na nią prowadzący jest łatwy, idealnie nadaje się dla początkujących. Są trzy opcje dotarcia do celu. Można wyruszyć w Kuźnicach i iść przez Boczań lub Dolinę Jaworzynki, lub też wyruszyć z Brzezin. Przejście tej trasy zajmuje około 1,5 godziny.

Giewont, który góruje nad Zakopane, to chyba jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów polskich Tatr. Choć w sezonie szlak na Giewont przeżywa prawdziwe oblężenie, warto pamiętać, że nie jest to trasa dla każdego. Na szlaku znajduje się krótka sekwencja łańcuchów, a także śliskie skały i dość strome fragmenty, które to elementy mogą niektórych zniechęcić. Na Giewont prowadzi kilka szlaków, a przejście nimi zajmuje (zależnie od wybranej opcji) od 3 do 6 godzin.

Kasprowy Wierch, podobnie jak Giewont cieszy się ogromną popularnością, w sezonie jest on wręcz oblegany. Oczywiście część osób wybiera kolejkę, by dotrzeć na szczyt, jednak dla turystów którzy wolą piesze wędrówki czeka spora sieć szlaków o różnorodnej trudności. Najbardziej widokowy szlak wiedzie z Kuźnic przez Dolinę Gąsienicową, najkrótsza trasa natomiast prowadzi z Kuźnic przez Myślenickie Turnie, przejście jej zajmuje około 3 godzin. Na szczycie Kasprowego Wierchu znajduje się Obserwatorium Meteorologiczne IMGW oraz restauracja.

Choć wiele osób odwiedzających Gubałówkę, woli na nią wjechać kolejką, to warto wybrać się także na szlak pieszy i samemu zdobyć ten szczyt, tym bardziej, że nie jest to trudne zadanie. Z Zakopanego na szczyt prowadzi żółty szlak. Rozpoczyna się na przystanku Targowica (okolice dolnych Krupówek) i prowadzi przez ul. Kościeliską, następnie ks. Kaszalewskiego do stacji wyciągu na Szymoszkowej, a stamtąd docieramy do głównego traktu, przebiegającego grzbietem Gubałówki. Na szczycie czekają na nas piękne widoki, a także restauracja, gdzie można odpocząć przy ciepłym posiłku.

Zakopane dla dzieci

Mini Ogród Zoologiczny – przy ul. Piłsudskiego k/26, to oczywiście głównie atrakcja dla dzieci, które uwielbiają kontakt ze zwierzętami. Jest tu kilkanaście gatunków zwierzaków (alpaki, zebry, papugi, króliki, kangury, pawie, emu), które można nie tylko obserwować ale także karmi. Są tu także inne atrakcje: mini bungee, zjeżdżalnia pontonowa, dmuchany zamek, piaskownica z zabawkami, tor przeszkód, huśtawki.

Stramuśland (ul. Balzera 28) – to miejsce, gdzie każde dziecko będzie się dobrze bawiło. Sala zabaw dla najmłodszych, urządzona w niezwykłym klimacie, oferuje wyjątkowe atrakcje. Szczególnie sprawdzi się w deszczowe dni.

Iluzja Park - tutaj spotyka się iluzja z magią. Tu na własnej oczy można zobaczyć piorun o mocy 2 mln volt, deszcz padający z dołu do góry, poczuć halny o prędkości 156 km/h, doświadczyć lewitacji, znikania i wielu innych niesamowitych stanów. Iluzja Park znajduje się w budynku Dworzec Tatrzański, przy ul. Krupówki 12.

Snowlandia – zlokalizowany pod Wielką Krokwią, to jedyna tego typu lodowa budowla w Polsce. Możemy tu pospacerować po śnieżnym labiryncie, zwiedzić Śnieżny Zamek z 16 metrową basztą, Pałac Królowej Śniegu lub też zjechać torem saneczkowym o długości 100 m. Snowlandia oczywiście czynna jest tylko w okresie zimowym.

Kolejka na Kasprowy Wierch – to dobry wybór dla już trochę większych dzieci, które z pewnością będą zachwycone 20 minutową jazdą, na długości ponad 4 km w kolejce linowej. A na szczycie zobaczą niesamowite widoki.

Oczywiście podróżując z dziećmi warto także pomyśleć o noclegach w miejscach przyjaznych dla dzieci. Tych w Zakopanem nie brakuje. Bardzo dużo ośrodków, pensjonatów, kwater prywatnych, dba o to by pobytu u nich był dla maluszków bezpieczny i komfortowy. Oferują dodatkowe łóżeczka dla dzieci, przewijaki, krzesełka do karmienia, place lub sale zabaw.