Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Lisi Jar w Jastrzebiej Górze

Noclegi w pobliżu Lisiego Jaru w Jastrzębiej Górze

Lisi Jar w Jastrzebiej Górze

Lisi Jar obejmuje nie tylko tytułowy jar, ale również fragment Jastrzębiej Góry. Jastrzębia Góra to urokliwa wieś, która leży nieopodal Rozewia w obszarze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Warto wiedzieć, że jest to najbardziej na północ wysunięta miejscowość w całym kraju i jeszcze do niedawna należała do miasta Władysławowo.

Jar

Czym tak naprawdę jest jar? Otóż to specyficzna forma ukształtowania terenu, która powstaje w wyniku erozji. Jest on długim zagłębieniem z bardzo wąskim dnem i stromymi zboczami. Zazwyczaj jary można spotkać na terenach lesistych. Warto także wiedzieć, że nie zajmują one szczególnie dużych obszarów, z reguły są niewielkie. Czasami płynie w nich potok, ale niekiedy mają również suche dno lub takie, które okresowo jest zalewane. Jary pojawiają się tam, gdzie jest pewien spadek terenu.

Cechy Lisiego Jaru

Długość Lisiego Jaru wynosi około 350 metrów. Ciągnie się on aż do Morza Bałtyckiego. Warto wiedzieć, że największe zagłębienie wynosi 50 metrów. Zbocza Lisiego Jaru porośnięte są niemłodym już lasem bukowym, jego wiek to ponad sto lat. Buki te tworzą specyficzny mikroklimat. Co ciekawe, niegdyś był to wąwóz, który rozciągał się aż na dziesięć kilometrów. Niestety forma ta nie uchroniła się przed erozyjnym działaniem morza. Lisi Jar jest jednak doskonałym miejscem na spacery wśród przyrody. Wielbiciele tego typu rekreacji z pewnością będą zachwyceni.

Ciekawostki

Warto wiedzieć, że na początku lat trzydziestych ubiegłego wieku przy wejściu do jaru postawiono obelisk, który zwieńczony był okazałą kulą z orłem. Orzeł ten był w pozycji wzbijania się do lotu. Obelisk miał przypominać legendę mówiącą o wylądowaniu tu króla Zygmunta III Wazy, który wracał wraz ze swoimi wojskami po zakończonej klęsce wyprawie do Szwecji. Celem tej wyprawy miało być zdobycie korony Szwecji. Niestety, już na początku II wojny światowej obelisk został zniszczony przez hitlerowskie wojska, a orła wywieziono do Niemiec. Mieszkańcom Jastrzębiej Góry udało się jednak przechować pamiątkową tablicę. Pod koniec XX wieku obelisk odbudowano, a w 1995 roku ponownie pojawił się na nim orzeł. Obelisk ten można podziwiać do dziś. Ciekawostką jest również to, że właśnie u bram Lisiego Jaru hrabia de Rosset nakazał zbudować pierwsze nadmorskie schronisko turystyczne w Polsce. Nazwano je "Nad Lisim Jarem".

Polecane obiekty w pobliżu Lisiego Jaru w Jastrzębiej Górze