Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi Sarbinowo

Nocleg w Sarbinowie

Sarbinowo jest letniskiem, które zasłynęło nie tylko ze spokojnej plaży z promenadą, ale także z możliwości niedrogiego noclegu i przyjemnego wypoczynku. Najkorzystniejsze oferty kwater i domków spotkamy pomiędzy ul. Wczasową a Młyńską, a co ważne każdy nocleg w obrębie tych ulic pozwoli dotrzeć do plaży w niecałe 10 minut (400-500 m). Droższe propozycje noclegowe oferują głównie ośrodki rehabilitacyjne i wypoczynkowe w okolicy ul. Nadmorskiej (niecałe 100 m do promenady). Można tu także znaleźć komfortowe i zaciszne pokoje oraz apartamenty w obrębie ul. Południowej (równoległa do Nadmorskiej). Domki letniskowe po wschodniej i zachodniej stronie wsi to świetny wybór dla szukających bazy wypoczynkowej podczas zwiedzania okolicznych miejscowości (7 km na wschód – gwarne Mielno, 20 km na zachód – malownicze Ustronie Morskie). Rodziny z dziećmi spędzą udane wczasy, rezerwując noclegi w domach z widokiem na Bałtyk, położonymi tuż przy plaży. Przy wyjeździe z Sarbinowa w stronę miejscowości Chłopy (ul. Leśna), można znaleźć tanie kwatery położone w środku lasu, praktycznie na trasie szlaków pieszych i rowerowych (obejmujących Mielno i Koszalin). Wycieczki zorganizowane (z zapotrzebowaniem nawet do 60 miejsc noclegowych) mogą skorzystać z pensjonatów położonych przy trasie wylotowej w kierunku Mielna i Jeziora Jamno. W Sarbinowie znajdują się także pola namiotowe i kempingowe. Można je znaleźć zarówno w centrum miejscowości jak i na obrzeżach. Dojazd do Sarbinowa możliwy jest własnym autem (w pobliżu miejscowości przebiega droga ekspresowa S6 oraz droga krajowa nr 11) lub też autobusami dalekobieżnymi, które w sezonie letnim dojeżdżają do samej wioski (np. FlixBus). Jeśli ktoś zdecyduje się na dojazd pociągiem, to najbliższa stacja kolejowa znajduje się w miejscowości Będzino – około 4 km od Sarbinowa. Dotarcie do Sarbinowa umożliwiają taksówki. Jeśli chodzi o parkingi w Sarbinowie, to w okresie od 1 czerwca do 15 września jest tu wyznaczona Strefa Płatnego Parkowania. >

Sarbinowo – informacje podstawowe oraz historia

Sarbinowo położone jest pomiędzy Ustroniem Morskim a Mielnem i należy do gminy Mielno, w powiecie koszalińskim, w województwie zachodniopomorskim. Z Sarbinowa do Koszalina jest 17 km, do Mielna 7 km. Obecnie wioskę zamieszkuje około 500 osób. Liczba ta w sezonie, z racji przybywających tu turystów znacznie się zwiększa. Sarbinowo to stara nadmorska osada, która do zakończenia drugiej wojny światowej należała do państwa niemieckiego (pierwotnie Prusy, a w późniejszym okresie III Rzesza) i nosiła nazwę Sorenbohm. Historyczne wzmianki o rybackiej wiosce, która była własnością Cystersów z Dargunia można znaleźć już z roku 1309. W roku 1784 powstał natomiast zapis, który informuje, że wioska w tym czasie posiadała dwie tawerny i 32 gospodarstwa. Władzę świecką sprawował wtedy burmistrz, a kościelną pastor protestancki. W roku 1854 wybudowano w osadzie kościół ewangelicki, który przetrwał do dziś i stanowi najcenniejszy zabytek wioski. Na początku XX wieku miejscowość, która początkowo leżała 1500 m od morza, na skutek erozji brzegu morskiego, znalazła się prawie nad samym brzegu morza i była przez nie zagrożona. Wybudowano więc kamienno-betonowy mur oporowy o długości 1000 m, wzdłuż plaży, który ochronił wioskę przed niszczycielską siłą morskich fal. Od lat 20. ubiegłego wieku, do miejscowości przybywają turyści, którzy pragną odpocząć w cichym i urokliwym miejscu. Jednak napływ wczasowiczów nie jest zbyt duży i nie powoduje wzmożonej rozbudowy wioski. Po II wojnie światowej miejscowość zostaje przyłączona do Polski. Wtedy też dotychczasowi mieszkańcy zostają wysiedleni, nazwa miejscowości zostaje zmieniona, a kościół ewangelicki zostaje poświęcony i staje się kościołem katolickim. Następuje także dalszy rozwój wioski, jako miejscowości turystycznej. Rozbudowie ulega baza noclegowa i gastronomiczna. Jednak, między innymi, ze względu na brak połączeń kolejowych, rozwój ten jest dość wolny i wioska zachowuje w dużej mierze swój rybacki, spokojny charakter. Obecnie Sarbinowo to miejsce szczególnie polecane dla osób, które cenią kameralne miejsca wypoczynkowe, bez dużego gwaru i tłoku. W okresie zimowym nie ma tu praktycznie turystów, ale już od wiosny wioska staje się wesołym nadmorskim miejscem wypoczynku.

Atrakcje Sarbinowo – dla dzieci i dorosłych

Sarbinowo to przede wszystkim miejscowość oferująca wypoczynek na plaży, morskie kąpiele, powietrze bogate w jod, duże nasłonecznienie, bliskość lasu oraz czyste powietrze.

Plaża w Sarbinowie jest czysta, długa i szeroka, wzdłuż niej ciągnie się kamienno-betonowy mur oporowy, na którym znajduje się deptak. Mur został wybudowany w roku 1910 aby uchronić wioskę przed niszczycielską siłą morza. Oddziela on miasto od plaży, a równocześnie stanowi doskonałe miejsce do spacerów i to niezależnie od pory dnia czy roku. Chętnie tu spacerują zarówno turyści, jak i mieszkańcy.

Sarbinowska plaża jest szeroka, czysta, nie można na nią wprowadzać psów. W okresie wakacyjnym, działa tu strzeżone kąpielisko, czynne od 10.00 do 17.00. Jest wyznaczona strefa o głębokości do 1,2 m dla nie umiejących pływać (żółte boje) oraz dla osób umiejących pływać o głębokości do 4 m (czerwone boje). W sezonie działają bary, wypożyczalnie sprzętu plażowego i wodnego, są także atrakcje dla dzieci, stoiska z pamiątkami. Przy kąpielisku znajdują się toalety oraz kosze na śmieci. Wejście na plażę znajduje się przy ul. Nadmorskiej, która biegnie do niej równolegle.

W Sarbinowie w okresie letnim przy ul. Południowej 43 działa dmuchany park rozrywki oraz plac zabaw dla dzieci. Można tu skorzystać z olbrzymich zjeżdżalni, trampolin, basenu z kulkami, labiryntu, animacji. Jest także strefa dla maluszków oraz strefa odpoczynku dla rodziców.

Na miłośników rowerowych wycieczek czekają w Sarbinowie wypożyczalnie rowerów i gokartów: jedna przy ul. Nadmorskiej 41, druga na terenie ośrodka Koralia – ul. Południowa 27, a przy ul. Nadmorskiej 124 zlokalizowana jest natomiast wypożyczalnia skuterów elektrycznych ecobilibike. Rowerem można poruszać się po wiosce, zwiedzając jej urokliwe uliczki, ale także wybrać na dalsze trasy, których w okolicy nie brakuje. Można udać się na wycieczkę rowerową do Mielna lub do latarni morskiej w Gąskach. Są to niedługie, bardzo fajne trasy. Warto też wiedzieć, że Sarbinowo leży na trasie Velo Baltica, która to wiedzie wzdłuż polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego i stanowi część międzynarodowego szlaku rowerowego EuroVelo 10.

Będąc w Sarbinowie warto zobaczyć tutejsze zabytki. Do najważniejszych należy kościół neogotycki. Kościół został wybudowany w roku 1856 roku jako świątynia protestancka. Po roku 1945, gdy miejscowość została przyłączona do Polski, kościół stał się świątynią katolicką pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Budynek świątyni charakteryzuje się wysoką na 40 m wieżą. Jest ona zbudowana na planie ośmiokąta, a jej projekt wykonał ówcześnie bardzo znany architekt – Karol Schinkle. W oknach wieży znajdują się piękne witraże, natomiast na ścianach świątyni namalowane są stacje Drogi Krzyżowej, autorstwa Jerzego Nowosielskiego. Budynek wykonany jest z czerwonej cegły oraz bloków kamienia ciosanego. We wnętrzu znajduje się wyposażenie z XIX wieku. Trzy dzwony kościelne są natomiast z roku 1920. Warto wspomnieć, że w kościele, w okresie wakacyjnym odbywają się koncerty organowe na XIX-wiecznych organach.

Kolejnym zabytkiem Sarbinowa jest chałupa z roku 1804 wykonana w konstrukcji ryglowo- szachulcowej. Ściany mają bardzo charakterystyczny wygląd – biała elewacja poprzecinana brązowym drewnem. Do budowy użyte zostało drewno dębowe, a dach kryty jest trzciną (dach nie zachował się w oryginalnej formie, ale został bardzo dobrze odtworzony). Jest to chałupa rybacka wąskofrontowa. Znajduje się w zagrodzie nr 2 przy ul. Nadmorskiej 4.

W Sarbinowie warto podczas spaceru ul. Nadmorską oraz ul. Leśną, zwrócić uwagę na budynki z pierwszej połowy XX wieku, których tu nie brakuje. Są wśród nich wille, domy mieszkalne, budynki gospodarcze, młyn. Najczęściej wybudowane są z cegły. Nie są wpisane do rejestru zabytków, ale znajdują się pod ochroną konserwatorską, ze względu na swoje znacznie kulturalno-historyczne.

Gastronomia w Sarbinowie

Sarbinowo to nie tylko miejsce, gdzie turyści mogą znaleźć wygodne noclegi dopasowane do swoich potrzeb, ale także gdzie mogą dobrze zjeść, niezależnie od upodobań. Coś dla siebie znajdzie tu i amator kuchni polskiej i dań z ryb, czy pizzy.

Kuchnia u Babci Maliny czynna sezonowo (od 15 czerwca do 15 września), działa przy ul. Nadmorskiej 108. Lokal ma oryginalny rybacki wystrój. W środku funkcję drink baru pełni kuter rybacki i wóz drabiniasty, a jako krzesła i stoły służą beczki i łódki. Wieczorem w restauracji są dancingi przy muzyce na żywo. Menu to tradycyjne dania kuchni polskiej (pomidorowa, żurek, barszcz, grzybowa, dziczyzna, wieprzowina, wołowina, drób, pstrąg, łosoś, karp, tuńczyk, sola). Jest też duży wybór pierogów, naleśników, dań kuchni śródziemnomorskiej, a także włoskich makaronów.

Stołówka Chatka u Władka – ul. Młyńska 12a. Obowiązuje tu tygodniowe menu, codziennie jest inny zestaw obiadowy składający się dwóch dań i kompotu, w bardzo przystępnej cenie. Serwowane są dania domowe kuchni polskiej. Do przygotowania potraw wykorzystywane są lokalne, świeże produkty.

Bistro Magija Smaku – ul. Marynarska 3 (wejście od strony ul. Ku Słońcu). Tu także czeka na gości kuchnia polska w najlepszym wydaniu. Serwowane są tu pierogi, zupy, dania główne, naleśniki, dania rybne, dania dla dzieci, dania z grilla, a także przekąski.

Restauracja Po Schodkach – ul. Nadmorska 43A. Podawana jest tu pizza, dana obiadowe, zupy, ryby, są dania dla dzieci, burgery, koktajle, dania mączne. Jest to rodziny lokal, bardzo klimatyczny i przytulny.

Restauracja Lazur – ul. Nadmorska 75D. Restauracja oferuje pizze, makarony, dania z ryb, owoce morza, desery, napoje zimne i gorące. Jest to połączenie smaków kuchni włoskiej i śródziemnomorskiej. W menu dostępne są też dania kuchni polskiej. W lokalu znajduje się kącik zabaw dla dzieci.

Stary Młyn – Burgery, Tapas & Wino – ul. Młyńska 2A. To klimatyczny lokal, który serwuje pyszne burgery, zapiekanki, makarony, ciasta, a także koktajle i wina.

W Sarbinowie jako nadmorskiej miejscowości jest też dużo smażalni ryb. Najwięcej tego typu lokali znajdziemy przy ul. Nadmorskiej (Smażalnia Tuńczyk, Smażalnia Ryb Jaskorń, Wędzarnia Jamajka) oraz w jej pobliżu (Smażalnia Itaka – Promenada Nadmorska, Smażalnia Bistro Rybka – ul. Południowa). W tych okolicach znajduje się też najwięcej kawiarni i lodziarni. Pyszną kawę i ciasto można zjeść m.in. w Cafe Wiklina – ul. Nadmorska 76, Cafe Plusk – ul. Nadmorska 66A, Cafe Atrium – ul. Nadmorska 75, Słodka Kawiarnia by Al Mare – ul. Nadmorska 55a, Duśka Cafe – ul. Nadmorska 98. Na lody natomiast warto wybrać się np. do Bazyllove Lody – ul. Długa 7, Świat Lodów – ul. Nadmorska 74A, Lody GraboVskie – ul. Nadmorska 43. Oczywiście oprócz tych lokalizacji, w Sarbinowie znajduje się całe mnóstwo mniejszych i większych lokali serwujących desery, gofry, lody, kawę i różnego typu słodkie przekąski.