Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Rezerwatu Bielawskie Błota w Ostrowie

Rezerwat Bielawskie Błota w Ostrowie

Bielawskie Błota, nazywane także Bielawą lub Bielawami to ogromne mokradło, które znajduje się na Pobrzeżu Kaszubskim. Od strony północnej kończy się Ostrowską Kępą, natomiast od południowej pradoliną Czarnej Wdy. Z kolei od strony zachodniej graniczy z Wysoczyzną Żarnowiecką.

Cenne torfowiska

Rezerwat ten utworzono w 2005 roku z połączenia kilku innych: Woskownicy Bielawskiego Błota, Moroszki Bielawskiego Błota oraz Bielawy. Zajmuje on powierzchnię niemal 800 hektarów. Jest to cały kompleks różnego rodzaju torfowisk, a najwięcej powierzchni zajmuje torfowisko bałtyckie. Oprócz tego niektóre fragmenty objęto ochroną w ramach programu Natura 2000. Bielawskie Błota należą również do otuliny Nadmorskiego Parku Krajobrazowego i do Nadmorskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Fauna i flora

Jest to wodno-błotny obszar, który należy do trasy przelotów ptaków. Oprócz tego można tu spotkać wiele ptaków krajowych. Swoje lęgowisko mają tu żurawie, a także rzadkie w Polsce łęczaki. Żyją tu również turkawki, świergotki polne, błotniaki łąkowe, trzmielojad, orły przednie. Poza tym rośnie sporo chronionych i rzadkich roślin, z których wiele jest zagrożonych. Są to między innymi malina moroszka, wełnianeczka darniowa oraz woskownica europejska, przygiełka brunatna, rosiczka okrągłolistna, wrzosowiec bagienny, bażyna czarna, bagnica zwyczajna.

Od 2006 roku prowadzone są na terenie rezerwatu liczne zabiegi w celu czynnej ochrony. Przede wszystkim wycina się brzozowy nalot oraz uszczelnia krawędzie kopuły torfowiska i likwiduje odpływy wody. Problemy te wynikają przede wszystkim z dawnej działalności człowieka, która doprowadziła do zaniku torfu i degradacji ekosystemu.

Wypoczynek dla całej rodziny

Bielawskie Błota to wyjątkowe miejsce dla całych rodzin z dziećmi. Można tu wspaniale się zrelaksować, odpocząć, pobyć na łonie przyrody, zobaczyć wiele zwierząt i roślin, których dotychczas się nie spotykało. W pobliżu znajduje się kilka szlaków turystycznych, które mogą zapewnić wielogodzinne wędrówki. Widoki są tutaj niezapomniane i zapierają dech w piersiach.

Polecane obiekty w pobliżu Rezerwatu Bielawskie Błota w Ostrowie