Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi Świnoujście

Nocleg w Świnoujściu

Baza noclegowa Świnoujścia koncertuje się głównie w dwóch miejscach – wzdłuż ul. Wojska Polskiego oraz pomiędzy plażą, a ul. Henryka Sienkiewicza. Pierwszą propozycję tworzą oferty apartamentów i kwater prywatnych, gdzie ceny za osobę wahają się od 35 zł do nawet 250 zł. Nocując w tych okolicach, najłatwiej zwiedzić m.in. tzw. Basen Północny, czyli Wybrzeże Władysława IV (miejska przeprawa promowa) z dawną stocznią. Do Parku Zdrojowego najszybciej dostać się z kwater w okolicy ul. Bolesława Chrobrego (kompleks willi) oraz ul. Uzdrowiskowej (komfortowe apartamenty). Tam spotkać można również kilka ośrodków o wysokim standardzie w odrestaurowanych nadmorskich budynkach z końca XIX w., a także placówki rehabilitacyjne, oddalone od granicy niemieckiej zaledwie o 300 m. Im bliżej plaży ceny kwater wzrastają, a urokliwa promenada z licznymi kawiarniami przyciąga w środku lata wielu turystów. Ze znacznym wyprzedzeniem należy pomyśleć o wynajęciu noclegu w tej części Świnoujścia, gdyż letnicy chętnie wybierają pokoje oddzielone od głównej promenady wąską, spokojną uliczką. Do Świnoujścia chętnie przyjeżdżają nie tylko Polacy, ale także niemieccy turyści, którzy cenią jego bliskość oraz wyjątkową atmosferę i duży wybór ofert noclegowych w przystępnych dla nich cenach.

Informacje o Świnoujściu

Świnoujście to miasto uzdrowiskowe położone nad Morzem Bałtyckim i cieśniną Świną, od którego to położenia miasto bierze swoją nazwę. Jego lokalizacja jest niezwykła, ze względu na to, że znajduje się ono na 3 dużych wyspach i kilkudziesięciu mniejszych. Łącznie jest to 44 wysp i tak czasami się też określa Świnoujście - Miasto 44 wysp. Trzeba jednak wiedzieć, że zamieszkałe są tylko 3 największe wyspy tzn. Uznam, Wolim i Karsibór. Uznam to główny ośrodek Świnoujścia, tu mieszka 80% mieszkańców, tu znajduje się centrum administracyjno-usługowe. Uznam tylko we fragmencie należy do Polski, prawie 90% powierzchni wyspy jest niemiecka. Wolin jest powierzchniowo największą polską wyspą. Głównie mieszczą się tu zakłady przemysłowe (związane z gospodarką morską), a także właśnie tu zlokalizowany jest dworzec PKP, PKS oraz węzły promowe. Przez Wolin przechodzi także droga międzynarodowa numer E-65. Wyspa Karsibór – to zielony zakątek idealny do uprawnia sportów wodnych, wędkarstwa, znajdziemy tu też noclegi w gospodarstwach agroturystycznych. Całkowita liczba mieszkańców Świnoujścia to około 40 tysięcy osób, a łączna powierzchnia jaką zajmuje miasto wynosi około 202 km2. Do Świnoujścia dojechać można na kilka sposobów. Osoby podróżujące własnym autem z terenów Polski zachodniej i południowej najchętniej wybierają trasę przez Niemcy, ze względu na dobrze oznakowane i dobrej jakości drogi. Jeśli natomiast turyści jadą od wschodu, wtedy najlepszą trasą jest droga krajowa nr S3, która przebiega przez most w Wolinie łącząc tę wyspę ze stałym lądem. Dalej prowadzi przez Wolin (droga krajowa 93) i tunelem pod Świną dojeżdża się na wyspę Uznam. Do Świnoujścia można też dostać się komunikacją zbiorową. Na wyspie Wolin znajduje się dworzec PKP oraz PKS, a dojeżdżają tu pociągi i autobusy z całej Polski (m.in. są bezpośrednie połączenia z Krakowa, Przemyśla, Warszawy, Poznania).

Wypoczynek wśród 44 wysp

Świnoujście to jedyne takie miasto w Polsce. Nie dość, że jest najdalej na zachód wysuniętym miastem w naszym kraju, to jeszcze leży na 44 wyspach. To wszystko sprawia, że jest tu specyficzny klimat, który cechuje zmienność pogody przy niedużej amplitudzie temperatur. Lata są chłodniejsze, a zimny cieplejsze niż w głębi kraju. Do tego ma największą liczbę dni słonecznych w ciągu roku, a temperatura Bałtyku jest tu najwyższa. Takie położenie daje także ogromną różnorodność świata roślin i zwierząt. Aby je chronić utworzono tu m.in. rezerwat społeczny Karsiborska Kępa (chroni on około 140 gatunków gniazdujących tu ptaków), florystyczny rezerwat przyrody Karsiborskie Paprocie (chroni las liściasty wielogatunkowy, w którym znajdują się stanowiska długosza królewskiego i wiciokrzewu pomorskiego), obszar specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 Delta Świny. Występują tu także wydmy szare i wydmy białe. Na niezamieszkałych wyspach (jest ich 41) występują liczne ptaki, ssaki (jenoty, borsuki, lisy), owady. Część wysp służy jako pastwiska dla bydła. Jest to prawdziwie sielski krajobraz.

Wyspa Uznam to jedna z trzech zamieszkały wysp, na których leży Świnoujście. Do Polski należy tylko 72 km2 (cała wyspa ma powierzchnię 445 km2), reszta to terytorium Niemiec. Uznam ze względu na bardzo dużą liczbę dni słonecznych w roku była nazywana Wyspą Słońca. Po niemieckiej stronie wyspy znajduje się Park Krajobrazowy Wyspy Uznam, gdzie chronione są obszary głębokich torfowisk, brzeg klifowy i wydmy, ptaki (mewy śmieszki, rybitwy zwyczajne), suchorośla, buczyny rosnące na klifowym brzegu.

Wyspa Wolin to największa wyspa w całości leżąca na terenie Polski. Część wyspy Wolin (środkowo-zachodnia) pomiędzy Zalewem Szczecińskim, a Zatoką Pomorską to obszar Wolińskiego Parku Narodowego. Jest to jeden z dwóch nadmorskich parków narodowych w Polsce. W jego skład wchodzi nie tylko powierzchnia lądowa, ale także przybrzeżny pas o szerokości 1,8 km (czyli jednej mili morskiej). Na jego obszarze występują 54 gatunki chronionych roślin, a także występują liczne gatunki ptaków (ponad 200 gatunków, w tym orzeł bielik, który jest symbolem parku) oraz inne zwierzęta.

Karsibór to trzecia i najmniejsza zamieszkała wyspa. Kiedyś była tu wieś, obecnie jest to dzielnica miasta. Wyspa ma powierzchnię 14 km2 z czego większość porastają nieużytki, pastwiska, plantacje trzciny oraz las sosnowy.

Aktywny wypoczynek w Świnoujściu

Poza wspaniałą przyrodą Świnoujście oferuje także wiele dla osób lubiących aktywny wypoczynek. W Świnoujściu na rowerzystów czeka ponad 100 km tras rowerowych. Są to trasy o różnym poziomie trudności, ale wszystkie prowadzą przez teren bardzo atrakcyjny turystycznie i krajobrazowo. Na rowerach można zwiedzić praktycznie całe miasto, a nawet dotrzeć do sąsiadujących z nim niemieckich miejscowości, które również warto zwiedzić.

Miasto to również doskonałe miejsce do uprawnia sportów wodnych. Są tu idealne warunki (mocny wiatr, wymagające fale) do uprawnia surfingu, windsurfingu oraz kitesurfingu. Znajdziemy tu także szkoły oferujące naukę surfingu dla osób, które stawiają dopiero swoje pierwsze kroki lub też chcą doskonalić swoje umiejętności pod okiem profesjonalistów.

Kolejną propozycją dla osób lubiących aktywny wypoczynek to nurkowanie. Na terenie miasta mieści się Świnoujskie Centrum Nurkowe „Posejdon” (ul. Grunwaldzka 54), gdzie pod okiem doświadczonych nurków można podziwiać podwodny świat w bezpiecznych warunkach.

W Świnoujściu można także popływać kajakiem. Rozległe rozlewiska Starej Świny stwarzają doskonałe warunki do kajakowych spływów i podziwiania pięknej przyrody.

Oczywiście miasto oferuje także wypoczynek na plaży. Czeka tu na plażowiczów aż 10 km pięknych, piaszczystych plaż, których szerokość wynosi nawet 70 m. Liczne wyznaczone kąpieliska są płytkie i obszerne. Wyjątkowa czystość plaż oraz doskonała ich infrastruktura zaowocowała przyznaniem im tzw. „Błękitnej Flagi”. Wejść na plażę jest aż 12.

Na wędkarzy w Świnoujściu czekają liczne gatunki ryb i to zarówno słodkowodne, jak i morskie. W okresie wiosennym i letnim jest to świetne miejsce by złowić sandacza, leszcza, szczupaka. W okresie zimowym warto wybrać się na okonia lub płoć. Są tu liczne rozlewiska, kanały, zatoczki – każdy wędkarz znajdzie dla siebie idealne miejsce. Jest możliwość łowienia na spinnig lub z gruntu, a każdy kto lubi bardziej aktywne sposoby łowienia, może wybrać się na pełne morze i tam spróbować swych sił. W mieście znajdują się liczne sklepy ze sprzętem wędkarskim, tak więc nie trzeba martwić się o wyposażenie.

Główne atrakcje Świnoujścia

Nawet jeśli odwiedzamy Świnoujście by głównie korzystać z plaży i morskich kąpieli to warto także wybrać się na spacer po mieście i zapoznać się z atrakcjami, które Świnoujście oferuje.

Latarnia Morska w Świnoujściu – to najwyższa latarnia w basenie Morza Bałtyckiego, jak również jedna z najwyższych latarni na świecie. Jej wysokość to 67,7 m, jest wybudowana z cegły, aby wejść na jej szczyt trzeba pokonać 308 schodów. Latarnia jest udostępniona zwiedzającym od roku 2000. Powstała w roku 1854, a trzy lata później została oddana do użytku. Kilka razy wymagała generalnego remontu (w wyniku remontu w latach 1902-1903 zmieniony został kształt wieży z ośmiokątnego na okrągły). Latarnia jest użytkowana po dzień dzisiejszy.

Twierdza Świnoujście – to pozostałość po pruskiej historii miasta. Zespół fortyfikacyjny został wybudowany w XIX wieku według projektu Johanna Bresa. W jego skład wchodziły cztery forty, z których obecnie możemy podziwiać trzy: Fort Anioła, Fort Gerharda, Fort Zachodni. Czwarty z nich Fort I – został zniszczony w latach 70. ubiegłego wieku. Fort Anioła położony jest przy ul. Jachtowej ma formę trzykondygnacyjnej wieży. Jest udostępniany do zwiedzania, w jego wnętrzu znajduje się kawiarnia, Sala Wikingów oraz Sala Nawigacji. Koronę wieży stanowi taras, skąd roztacza się przepiękny widok na Park Zdrojowy oraz na ujście Świny do morza. Fort Gerharda (Fort Wschodni) – przy ul. Ku Morzu 5. Jest to jeden z najlepiej zachowanych fortów nadbrzeżnych w Europie. Obecnie znajduje się w nim siedziba Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. To prywatne muzeum, gdzie można obejrzeć ponad 2 tysiące eksponatów pokazujących rozwój Twierdzy Świnoujście w 300-letnim okresie jej trwania. Fort Zachodni – przy ul. Jachtowej 4A, również jest bardzo dobrze zachowany. Przez lata wykorzystywany był jako magazyn, obecnie stanowi siedzibę Stowarzyszenia Miłośników Fortów Reduta i znajduje się tu muzeum. Stanowi także miejsce, gdzie organizowane są różne wydarzenia kulturalne i historyczne.

Parki Zdrojowy – to zabytkowy park znajdujący się na wyspie Uznam (po jej wschodniej stronie). Ma powierzchnię 58 ha, utworzony został pod koniec XVIII wieku, a na początku wieku XIX powiększony. Park charakteryzuje się czytelnym układem alejek, placami znajdującymi się na przecięciu dróg, głównymi osiami, które ułożone są południkowo, równoleżnikowo i diagonalnie, pięknym drzewostanem, który tworzą buki, dęby, jesiony, kasztanowce, klony, olchy, wiązy. Znajdziemy tu także kilka pomników przyrody, a także liczne rzeźby. W Parku znajduje się siłownia pod gołym niebem, boiska sportowe (do siatkówki, piłki nożnej, koszykówki i badmintona), a także ogólnodostępny plac zabaw dla dzieci (zjeżdżalnie, huśtawki, park linowy, karuzela).

Falochrony (Wschodni i Zachodni) – zostały wybudowane w latach 1818-23 na polecenie króla Prus - Fryderyka Wilhelma III. Miały one na celu zabezpieczyć wejście do portu. Obecnie falochrony stanowią wyjątkowe, kamienne mola spacerowe. Falochron Wschodni ma długość 1,4 km i jest najdłuższym tego typu falochronem nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Falochron Zachodni jest dużo krótszy, a jego długość wynosi tylko 350 m, ale za to na jego końcu postawiona jest Stawa Młyny.

Stawa Młyny – to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Świnoujścia, która znajduje się na oficjalnym logo miasta. Jest to znak nawigacyjny w kształcie wiatraka. Zlokalizowany jest na końcu Zachodniego Falochronu. Budowla ma wysokość 10 m i pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. Stawa Młyny „zagrała” w filmie Latarnik. By imitowała latarnię morską dobudowano z boku niewielki budynek oraz balkon. Po zakończeniu zdjęć do filmu zarówno budynek jak i balkon rozebrano. Ze Stawą związana jest również legenda o żonie rybaka, która szukała tu pomocy dla swojego przedwcześnie postarzałego męża. Okłady z błota i kąpiele w morzu sprawiły, że odzyskał on młody wygląd, a do „wiatraka” zaczęli przybywać inni, którzy także chcieli się odmłodzić.

Podziemne Miasto na Wyspie Wolin – to gratka nie tylko dla miłośników zabytków militarnych. Jest to podziemny kompleks schronów wybudowany w latach 30. ubiegłego wieku przez Niemców, do których wtedy należało Świnoujście. Przed długie lata kompleks był tajnym obiektem wojskowym, o którym widziało tylko kilka najwyżej postawionych wojskowych. W skład kompleksu wchodzi 7 schronów (2 pomocnicze i 5 bojowych). Obecnie schrony należą do Muzeum Obrony Wybrzeża i są udostępniane do zwiedzania (wyłącznie z przewodnikiem). Podczas zwiedzania można zobaczyć m.in.: schron maszynowy całkowicie wyposażony w oryginalne urządzenia, z czego część jest wciąż sprawna.

Muzeum Rybołówstwa Morskiego przy Placu Rybaka 1 – zlokalizowane jest w jednym z najstarszych budynków Świnoujścia, wybudowanym na początku XIX wieku, czyli w dawnym ratuszu miejskim. W muzeum znajdują się eksponaty dotyczące historii miasta oraz przestawiające połów ryb na przestrzeni wieków. Działają tu trzy działy: dział przyrodniczy, dział morski, dział historyczny.

Wieża kościoła Marcina Lutra – protestancki kościół został wybudowany na początku XX wieku. W czasie II wojny światowej zniszczeniu uległa główna część kościoła, ocalała jedynie wieża, która stanowi doskonały punkt widokowy. Żeby jednak dostać się na taras trzeba pokonać ponad 200 schodów. Widok jaki się z niej rozciąga zdecydowanie wart jest tego wysiłku.

Promenady – w mieście jest kilka promenad, a każda ma swój urok i styl. Promenada Historyczna to najpopularniejsze miejsce spacerów wzdłuż plaży. Ma długość 1,5 km, wzdłuż niej znajdują się ławeczki, stojaki dla rowerów a także tablice edukacyjne. Przy promenadzie znajduje się muszla koncertowa, zabytkowe pensjonaty z XIX wieku, a na zachodnim jej końcu tężnia solankowa. Promenada Zdrowia przebiega równolegle do Promenady Historycznej. Jej długość to 950 m. Przy Promenadzie znajduje się siłownia na świeżym powietrzu i ogród sensoryczny. Promenada nad Świną biegnie przy ul. Wybrzeże Władysława IV. Stanowi doskonałe miejsce by podczas spaceru oglądać port i znajdujące się w nim statki. Można stąd także wyruszyć na rejs statkiem po morzu. Przy Promenadzie jest też bogata baza gastronomiczna.

Spacerując po Świnoujściu warto się bacznie rozglądać, bo jest tu całkiem sporo zabytkowych budowli i budynków. Do zabytków prawnie chronionych należy m.in. układ urbanistyczny śródmieścia (powstały w drugiej dekadzie XVIII wieku) i dzielnicy nadmorskiej (z pierwszej połowy XIX wieku), kamienice przy ul. Hołdu Pruskiego, budynek poczty przy ul. Piłsudskiego 1 i wiele, wiele innych.

Będąc w Świnoujściu warto także wybrać się na niemiecką cześć wyspy Uznam. Najwygodniej będzie udać się tam pieszo lub rowerem Transgraniczną Promenadą Świnoujście – Heringsdorf. Ma ona długość 4 km. Wzdłuż niej stoją liczne tablice edukacyjne, a na granicy polsko-niemieckiej znajduje się bardzo charakterystyczna stalowa brama. Promenada stanowi także świetny punkt startowy dla dalszych wycieczek rowerowych. Gdy już będziemy po niemieckiej stronie warto tu odwiedzić uzdrowisko Ahlebeck. Termy znajdują się w odległość 4 km od granicy, więc spokojnie można dotrzeć do nich bez samochodu np. Uznamską Koleją Uzdrowiskową, rowerem lub nawet pieszo. Ahlebeck to cały kompleks wodny, w skład którego wchodzą: kryte pływalnie, ośrodek SPA, studio fitness, minidużngla dla dzieci, dom uzdrowiskowy z ofertą fizjoterapii, termoterapii i masaży.

Kulturalne Świnoujście

Wybierając się na wakacje do Świnoujścia i rezerwując noclegi w tej części Pomorza warto sprawdzić kalendarz imprez i wydarzeń kulturalnych miasta.

FAMA, czyli Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej odbywa się sierpniu i jest to najstarszy tego typu festiwal w Polsce. To wydarzenie interdyscyplinarne, podczas którego mają szansę zaprezentować się młodzi twórcy. Udział mogą wziąć artyści z każdej dziedziny sztuki: twórcy muzyki każdego gatunku, wokaliści, zespoły muzyczne, aktorzy, tancerze, pisarze, dziennikarze, fotografowie, filmowcy itp.

Jarmark Bałtycki, który odbywa się w sierpniu to atrakcja dla całych rodzin. Można podczas tego wydarzenia podziwiać okręty wojskowe, skorzystać ze strefy edukacyjnej, rozrywkowej, gastronomicznej. Podczas Jarmarku występują zespoły z muzyką morską, odbywają się zabawy i animacje dla dzieci.

Markowy Festiwal to wydarzenie kulturalne, na którym pojawia się plejada polskich gwiazd: piosenkarze, aktorzy, pisarze, artyści sztuki wizualnej. Na scenie Amfiteatru im. Marka Grechuty oraz w Muszli Koncertowej przy Promenadzie, będzie można posłuchać koncertów, wziąć udział w spotkaniach z artystami oraz obejrzeć różnego rodzaju prezentacje. Wydarzenie odbywa się w sierpniu.

Stand-up Festival odbywa się w sierpniu, w Amfiteatrze. Jest to okazja by świetnie bawić podczas występów najbardziej znanych i lubianych polskich komików.

Świnoujście jest także miejscem, gdzie rozpoczyna się ultramaraton rowerowy Baltic Bike Challenge. Ma on długość 700 km. Na jego pokonanie sportowcy mają 100 godzin. Start jest w Świnoujściu, meta w Krynicy Morskiej. Nie jest to trudna trasa, dlatego chętnie biorą w niej udział nie tylko zawodowi sportowcy, ale i amatorzy.