Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi Karpacz

Nocleg w Karpaczu

Ścisłe centrum Karpacza otacza skupisko willi i rezydencji, gdzie pobyt wzbogacony jest o zabiegi SPA (to najdroższe propozycje noclegowe). Miłośnicy białego szaleństwa będą zadowoleni, wynajmując nocleg w centralnej części miasta, gdyż blisko stąd do wyciągów narciarskich (ok. 4 km do ul. Saneczkowej, 3 km na stok Relax). Największą część różnorodnej bazy noclegowej Karpacza stanowią apartamenty oraz pensjonaty (ok. 50% całej oferty). Ulokowane są wzdłuż ul. Wielkopolskiej oraz ul. Konstytucji 3 Maja, które przecinają miasto na pół, prowadząc do najważniejszych okolicznych atrakcji. Południowe obszary miasta z licznymi domami gościnnymi (500 m od góry Kopy), zapewnią komfortowe noclegi dla pieszych turystów górskich, którzy mają łatwy dostęp do wielu szlaków (Doliną Wilczego Potoku, Doliną Łomniczki). W niektórych obiektach noclegowych o wyższym standardzie można spotkać się z dodatkową ofertą wyjazdów do Czech (Praga, Skalne Miasto). W Karpaczu znajdują się także pola namiotowe i kempingowe, które także są wybierane bardzo chętnie przez turystów. Decydując się na nocleg w Karpaczu, warto pamiętać, że zarówno w sezonie wakacyjnym, jak i w czasie ferii zimowych, trzeba pomyśleć o wcześniejszej rezerwacji, gdyż są to okresy, wzmożonego ruchu turystycznego. Dojazd do Karpacza możliwy jest własnym autem, przez miasto przechodzi droga powiatowa 366, natomiast do odległej od Karpacza o 16 km Jeleniej Góry można dojechać bardzo wygodnie drogą krajową numer 3. Stosunkowo niedaleko (około 30 km na wschód od miasta) przebiega też droga ekspresowa S3 oraz droga krajowa nr 5. W mieście znajdują się miejskie parkingi niestrzeżone, które są płatne 24 godziny na dobę, przez wszystkie dni tygodnia. Alternatywnym sposobem dojazdu do Karpacza są autobusy. FlixBus obsługuje bezpośrednie połączenia z takich miast jak Warszawa, Wrocław, Medyka. Do Karpacza nie dojeżdżają pociągi. Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Jeleniej Górze, skąd można do Karpacza można dojechać autobusami PKS, które jeżdżą co około godzinę.

Informacje o Karpaczu

Karpacz to duży górski kurort leżący na Dolnym Śląsku w Karkonoszach, u stóp Śnieżki, oferujący noclegi w pensjonatach, hotelach oraz prywatnych kwaterach. Niegdyś miasto słynące z zielarstwa oraz z przybywających tu poszukiwaczy złota. Miasto położone jest w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim i jest siedzibą gminy. Karpacz ma długą i barwną historię. Pierwsze ślady człowieka na tej ziemi historycy datują na czasy jeszcze przed Chrystusem. W XII wieku powstała tu osada poszukiwaczy złota, a pierwsze historyczne wzmianki o Karpaczu pochodzą z dokumentów z początku XV wieku. Pod koniec wieku XV i na początku XVI istniały tu kopalnie ołowiu i srebra. Osiedlili się tu także smolarze i drwale, którzy ścinali drzewa, wyrabiali smołę oraz wypalali węgiel drzewny. W pierwszej połowie wieku XVII sprowadzili się tu natomiast Czesi – uciekinierzy religijni. Byli to w dużej mierze zielarze, którzy zajmowali się ziołolecznictwem. I od tego czasu, przez około 2 kolejne stulecia, Karpacz znany był właśnie z ich działalności (w XIX wieku działalność ziołolecznicza została administracyjnie zakazana). Mniej więcej w tym samym okresie co początki działalności zielarzy, w Karpaczu zaczęła się rozwijać także hodowla owiec, wybudowano liczne szałasy, budy pasterskie, rozwijało się także tkactwo. Jednak pasterstwo upadło po około 100 latach, ze względu na trudne warunki i częsty brak paszy dla owiec. W II połowie XIX wieku natomiast nastąpił turystyczny rozwój miejscowości. Zaczęto budować hotele, gospody, zajazdy, które coraz chętniej odwiedzali wczasowicze. Do końca II wojny miasto należało do Niemiec i nosiło nazwę „Krzywa Góra” (Krummhubel). Po wcieleniu miejscowości do Polski, miejscowość była nazywana Szterlingowo, w roku 1946 przyjęto nazwę Drogosławice, ale wywołała ona protesty mieszkańców. W związku z czym, ostatecznie miejscowość otrzymała nazwę Karpacz. Ludność niemiecka została wysiedlona. W roku 1960 Karpacz otrzymał prawa miejskie. Obecnie w skład Karpacza wchodzi 5 urzędowo wyróżnionych części: Karpacz Górny, Budniki, Płóczki, Wilcza Poręba, Wodna. Miasto liczy około 4500 mieszkańców. Przez Karpacz wiedzie jedna główna droga – pełna górskich serpentyn (ok. 7 km). Miasto leży 16 km od Jeleniej Góry, 27 km od Szklarskiej Poręby i 124 km od Wrocławia. Niedaleko od Karpacza biegnie granica z Czechami (przejście graniczne - 20 km).

Karpacz – wypoczynek w sercu Karkonoszy

Karpacz może pochwalić się niezwykle malowniczym położeniem oraz pięknymi widokami. Jest on położony w Karkonoszach – jest to najwyższe pasmo górskie Sudetów. Jego długość to około 40 km (od Przełęczy Szklarskiej do Przełęczy Lubawskiej), a szerokość wynosi od 8 do nawet 20 km. Karkonosze w ponad 2/3 powierzchni należą do Polski, pozostała ich część leży na terenie Czech. Karpacz otoczony jest górami oraz lasami, które przyciągają turystów, pragnących odpocząć w wyjątkowym miejscu. Będąc w Karpaczu jest kilka miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Krucze Skały to dochodzące do wysokości 25 m skały, o ciekawej i malowniczej formie, które obecnie bardzo chętnie wykorzystywana są przez wspinaczy skałkowych, zarówno tych początkujących, jak i bardziej zaawansowanych. Trasa do Kruczych Skał jest bardzo przyjemna i łatwa. Spokojnie można się tu wybrać z dziećmi. Na polanie przy Kruczych Skałach znajduje się wystawa Rok w Lesie – czyli reprodukcja książki o tym samym tytule, pokazana na 7 dwustronnych tablicach, które z pewnością zainteresują dzieci. Obok znajduje się grill i ławeczki. Idealne miejsce na leśny, rodzinny piknik. Krucze Skały znajdują się pomiędzy ulicą J. Matejki, a ul. Wilczą.

Punkt Anomalii Grawitacyjnej – na krótkim odcinku ul. Strażackiej, można zaobserwować nietypowe zjawisko. Przedmioty i woda przemieszczają się pod górę – przecząc zasadom grawitacji. Jest to jednak tylko złudzenie optyczne. Z racji ukształtowania terenu wokół szosy, obserwatorzy są pewni, że droga w tym miejscu biegnie w górę, gdy tak naprawdę ma ona niewielki spadek. Efekt jednak robi ogromne wrażenie i warto to zobaczyć na własne oczy będąc w Karpaczu.

Zapora na Łomnicy – wybudowana została w latach 1910-1915. Do budowy użyto granitowych bloków. W kształcie jest półkolista, posiada pięć przelewów. Zapora ta ma na celu zapobiegać zalewaniu przez rzekę okolicznych terenów, poprzez jej gromadzenie w górnym zbiorniku. Przed jej powstaniem, w trakcie roztopów lub ulewnych deszczy, Łomnica stawała się ogromną rzeką, rozlewającą się szeroko i niszczącą okoliczne tereny i budynki. W XIX wieku były aż trzy duże powodzie, ostatnia, w roku 1897 zniszczyła wiele domów oraz dużo lokalnych dróg. To właśnie po tej ostatniej powodzi zdecydowano się wybudować zapory, które zabezpieczą miejscowość przed tego typu sytuacjami. W roku 1997, gdy była powódź tysiąclecia, została potwierdzona jej skuteczność. Zapora ma długość 105 m i prowadzi przez nią czerwony szlak turystyczny. Zapora znajduje się w pobliżu ul. Konstytucji 3 Maja (żeby na nią dojść należy skręcić przy rzeźbie Ducha Gór w Główny Szlak Sudecki).

Dziki Wodospad – to niezwykłe, bardzo malownicze miejsce. Znajduje się na rzece Łomnica, niedaleko głównej trasy (ul. Olimpijska). Podobnie jak zapora wodna powstał w latach 1910-1915, w celu zatrzymywania rumoszu, a tym samym pełni funkcję przeciwpowodziowe.

Marmit Studzienka – znajduje się około 200 m niżej niż Dziki Wodospad (przy ul. Strażackiej, poniżej mostu na Łomnicy). Marmit, inaczej kociołek eworsyjny lub też garniec wirowy to wyżłobiona przez wirowy ruch wody studzienka. Ta w Karpaczu ma głębokość około 2 m i średnicę około 80 cm. W roku 1892 z dna studzienki wydobyto około 30 kamieni granitowych o niemal kulistym kształcie. Można je obejrzeć w muzeum w Jeleniej Górze.

Karpatka – to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić, będąc w Karpaczu. Jest to wzgórze o wysokości 726 m n.p.m., zlokalizowane praktycznie w centrum miasta. Jest to doskonały punkt widokowy na Karpacz i na Karkonosze. Wzgórze porasta sosnowy las, a na zboczach znajdują się granitowe bloki skalne. W XVIII wieku znajdowały się tu kopalnie srebra, szybko jednak zrezygnowano z ich eksploatacji ze względu na nieopłacalność.

Śnieżka – to niewątpliwie symbol nie tylko Karpacza, ale i całych Karkonoszy. Śnieżka ma wysokość 1603 m n.p.m., co czyni ją najwyższym szczytem Karkonoszy i Sudetów. Jest to góra, która znajduje się na granicy Polski i Czech. Na Śnieżce znajduje się kaplica św. Wawrzyńca oraz budynek Obserwatorium Wysokogórskie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Na Śnieżkę można dostać się pieszo (szlakiem czerwonym lub szlakiem czarnym) lub wyciągiem na Kopę, i z górnej stacji już na pieszo, co zajmuje około 40 minut.

Turystyczne atrakcje – co warto zobaczyć w Karpaczu

Poza wspaniałą przyrodą, Karpacz może pochwalić się także wieloma atrakcjami turystycznymi.

Kościół Wang – to przeniesiony z Norwegii ewangelicki kościół, znany powszechnie jako Świątynia Wang, choć jego oficjalna nazwa brzmi Kościół Górski Naszego Zbawiciela. Kościół zbudowany został na przełomie XII i XIII w. jako budowla klepkowa (bez użycia gwoździ, a jedynie przy pomocy złączy ciesielskich). W całej Polsce powstało tylko ok. 1000 takich obiektów. Spośród drewnianych świątyń w Polsce ta uważana jest za najstarszą. We wnętrzu kościółka imitującego łódź Wikingów zachowano autentyczne elementy dekoracyjne – symbole pogańskie i chrześcijańskie. Warto wspomnieć, że przy kościele znajduje się cmentarz, gdzie pochowany został Tadeusz Różewicz. Kościół mieści się przy ul. Na Śnieżkę 8.

Muzeum Sportu i Turystyki – to instytucja gromadząca dokumenty, pamiątki, medale i inne pamiątki związane ze sportem i turystyką. Są tu wystawy stałe (trzy działy: Geneza i rozwój turystyki w Karkonoszach, Rozwój sportów zimowych, Olimpizm oraz Ochrona Przyrody), a także wystawy czasowe. Placówka powstała w roku 1974 i jest zlokalizowana przy ul. Kopernika 2 w zabytkowym budynku przysłupowym.

Niecałe 6 km od Karpacza na szczycie Śnieżki (1603 m n.p.m.) znajduje się zabytkowa kaplica św. Wawrzyńca. Kaplica jest nie tylko czynną świątynią, ale również najwyżej położonym zabytkiem sztuki barokowej na terenie naszego kraju. W święto św. Wawrzyńca, czyli 10 sierpnia, odbywa się tu co roku uroczysta msza. Kaplica ma 14 m wysokości i 7 m średnicy (budynek zbudowany jest na planie koła). W środku można podziwiać malowidła z końca XIX wieku, znajdujące się na kopule.

Osoby, które zdecydują się na noclegi w Karpaczu, powinny też wiedzieć, że w mieście znajduje się Muzeum Zabawek stworzone przez mistrza pantomimy – Henryka Tomaszewskiego (założyciela Pantomimy Wrocławskiej). Podróżował on po całym świecie, a wszędzie gdzie był, kupował zabawki. I właśnie z tych zabawek składa się muzealna kolekcja. Są tu zabawki począwszy od XVIII-wiecznych szopkowych figurek, przez lalki XIX-wieczne, aż po zabawki z XX wieku. Muzeum mieści się przy ul. Kolejowej 3 i będzie ciekawym miejscem zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Prywatne Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego – to prawdziwa gratka, dla małych i dużych miłośników tych klocków. Prezentowane są to przeróżne budowle, a nawet światy wybudowane w całości z klocków. Zobaczymy tu świat m.in.: Star Wars, Piratów Z Karaibów, Wild West, Harrego Pottera. W Muzeum znajduje się również sklep, gdzie można kupić najnowsze zestawy. Muzeum mieści się przy ul. Mickiewicza 11 (wejście od ul. Konstytucji 3 Maja).

Karczma Sądowa przy ul. Karkonoskiej 7 – to budynek z roku 1735 roku. Służył on jako siedziba władz miasta, a także odbywały się w niej sądy (stąd też nazwa). W Karpaczu były jeszcze dwie karczmy sądowe, ale żadna z nich nie zachowała się w swej pierwotnej formie.

Młynek Miłości – przy ul. Karkonoskiej 53 znajduje się pięknie odrestaurowany miniaturowy młyn wodny. Jego nazwa Młynek Miłości, odnosi się do legendy, według której, w tym miejscu znajdował się prawdziwy młyn, a woda, która go napędzała miała cudowne właściwości, gdyż zapewniała wzajemność zakochanym. I obecnie legenda jest żywa, a młyn chętnie odwiedzany jest przez zakochanych, którzy pragną sprawić by ich uczucie było trwałe.

Dom Morgensterna – mieści się przy ul. Marie Skłodowskiej-Curie 1. W budynku tym mieszkał pochodzący z Monachium, profesor C.E. Morgenstern (1847-1928), słynny karkonoski pejzażysta. Złośliwi nazywali go pogardliwie Królem Pocztówek, gdyż wiele jego obrazów została uwieczniona w formie kart pocztowych – w tamtych czasach bardzo popularnych. Jednak to właśnie głównie dzięki pocztówkom zyskał pieniądze i sławę oraz wybudował w Karpaczu dom, gdzie nocowali artyści. Obecnie budynek jest własnością prywatną, więc nie ma możliwości jego zwiedzania.

Świat Kolejek – to miniaturowy świat bohaterów różnych bajek i filmów. Znajduje się tu sala wirtualnej rzeczywistości, gry multimedialne, stanowiska sterownicze, sklep z zabawkami. Jest to idealne miejsca, gdy pogoda nie sprzyja spacerom. Atrakcja znajduje się przy ul. Karkonoskiej 32.

Multimedialne Muzeum Karkonoszy – to świetna propozycja dla osób, które lubią nie tylko zdobywać wiedzę, ale robić to w wyjątkowo ciekawy sposób. W tym muzeum nie ma czasu na nudę – jego zwiedzanie to prawdziwa przygoda. Podczas godzinnego spaceru, w nowoczesny sposób można zapoznać się z historią powstania Karkonoszy – czyli okresem trwającym 450 milinów lat. Muzeum znajduje się na ul. Karkonoskiej 5.

Skwer Śladów Zdobywców – to miejsce, które ma na celu upamiętnienie słynnych polskich zdobywców. Są tu odbite w brązie ślady butów, takich sław jak: Maciej Berbeka, Leszek Cichy Anna Czerwińska, Artur Hajzer, Krystyna Palmowska Skwer powstał w roku 2006 roku, a 4 lata później, w 30 rocznicę polskiej zimowej wyprawy na najwyższy szczyt świata Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego został tu umieszczony Kamień Everestu – o wadze 12 ton.

Budka Nietelefoniczna Tadeusza Różewicza – stoi przy ul. Konstytucji 3 Maja 33. To wyjątkowo oryginalna atrakcja. Z budki nie da się nigdzie zadzwonić, ale podnosząc słuchawkę, można wysłuchać tu wielu legend i historii opowiedzianych przez samego Ducha Gór.

Park Bajek przy ul. Wilczej 2 – to miejsce idealne dla dzieci, które lubią aktywnie spędzać czas. W Parku znajdują się bajkowe chatki, a w każdej z nich można wysłuchać innej opowieść. Podczas słuchania bajki dzieci mogą oglądać ruchową inscenizację. Na terenie Parku znajduje się także duży plac zabaw, miniaturowa Śnieżka, tunel z ukrytym skarbem, gry wodne, trampoliny, tor pontonowy.

Aktywnie w Karpaczu

Karpacz to także świetne miejsce dla wszystkich, którzy lubią aktywny wypoczynek. Zarówno latem, jak i zimą, czeka tu wiele atrakcji.

Trasy spacerowe – jest ich w Karpaczu bardzo wiele i na pewno warto chociaż kilkoma z nich się przejść.

  • Trasa Zdrowia – łatwa, krótka trasa, idealna dla rodzin z dziećmi i to w każdym wieku (choć z wózkiem może być trudno się nią poruszać). Trasa znajduje się niemal w centrum miasta, ale prowadzi z dala od tłumów. Początek ma przy ul. Parkowej (pomiędzy Muzeum Sportu i Turystyki, a placem zabaw), prowadzi na szczyt Pohulanki, po drodze znajdują się przyrządy do ćwiczeń. Ze szczytu Pohulanki rozciąga się piękny widok na Karpacz i otaczające go góry. Z Pohulanki można wrócić łąką do centrum miasta lub też zdecydować się na spacer w kierunku Hotelu Karkonosze, a stamtąd dojść do ulicy Konstytucji 3 Maja.
  • Trasa na Karpatkę – to trasa, zajmująca około 2 godzin – też blisko centrum, a prowadzona leśnymi ścieżkami. Trasa ma początek przy parku (ul. Konstytucji 3 Maja), parkiem dochodzi się do zapory na Łomnicy, dalej Głównym Szlakiem Sudeckim (szlak czerwony) do Karpatki i powrót szlakiem niebieskim. Oczywiście, można też wejść na Karpatkę niebieskim szlakiem, a zejść czerwonym – jak kto woli.
  • Z Karpacza prowadzi także bardzo ładna trasa na Wilczą Porębę. Była to kiedyś oddzielna wieś, obecnie jest to dzielnica miasta. Można do niej dojść szlakiem żółtym, zielonym lub czarnym.

W Karpaczu i okolicach jest też wiele ciekawych, łatwiejszych i trudniejszych tras rowerowych. Z Karpacza można wybrać się na wycieczkę rowerową do Schroniska nad Łomniczką, przejechać się szlakiem zwanym Drogą Urszuli (idealna trasa nawet dla początkujących rowerzystów) lub też wybrać się na dalszą wycieczkę Drogą Sudecką.

Zimą w Karpaczu działa kilka wyciągów narciarskich, m.in.:

  • Winterpool Biały Jar, przy ul. Turystycznej 5 – posiada 6-osobowy wyciąg, jeden z najnowocześniejszych w Polsce. Dostępne są trzy trasy narciarskie (600, 800 i 1100 m długości) oraz stok dydaktyczny.
  • Karpacz Ski Arena, ul. Turystyczna 4 – posiada 9 wyciągów: kanapa 2-osobowa, poma, orczyk, taśma i 4-osobowa kanapa, która jest czynna przez cały rok (wyciąg na Kopę). Trasy są różnej długości i zróżnicowanej trudności.
  • Stacja Narciarska Pod Wangiem, ul. Szkolna 5 – stok o długości 400 m. Posiada: kolejkę 4-osobową, wyciąg orczykowy oraz z taśmę (dla początkujących).
  • Karpatka, ul. Myśliwska 3 – świetny stok narciarski dla początkujących. Posiada dwa wyciągi orczykowe oraz taśmę, znajduje się tu także góra saneczkowa, szkoła jazdy, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego.
  • Centrum Rekreacji Aktywnej Pod Śnieżką, ul. Myśliwska 13 – znajdują się tu dwa wyciągi orczykowe.

Poza wyciągami narciarskimi w mieście działa też kilka szkółek narciarskich: Ski Sport Wakor – ul. Turystyczna 4, M&M – ul. Olimpijska, Na Krawędzi – ul. Szkolna 4A, Oxygene – ul. Myśliwska 5B.

Karpacz jest też doskonałym miejscem do uprawiania narciarstwa biegowego. Znajduje się tu trasa posiadająca homologację FIS. Jest to trasa biegnąca przy Ośrodku Wypoczynkowym Stokrotka. Jej długość wynosi 2,5 km, położona jest na wysokości 885 m n.p.m. Kolejna trasa to Równia pod Śnieżką. Jej początek znajduje się przy górnej stacji kolei na Kopę i prowadzi szlakiem w kolorze pomarańczowym. Trzeci trasa to Droga Chomontowa – ma długość 5,5 km, rozpoczyna się przy ul. Karkonoskiej i prowadzi przez piękne punkty widokowe.

W Karpaczu działa całoroczne lodowisko. Znajduje się ono przy ul. Gimnazjalnej 2. Jest to lodowisko syntetyczne i jest po nim łatwiej jeździć niż po tradycyjnej tafli, szczególnie początkującym łyżwiarzom. Lodowisko znajduje się pod namiotem. Przy lodowisku działa wypożyczalnia łyżew, można też skorzystać z gier zręcznościowych (bilard, piłkarzyki, dart, cymbergaj).

Park Wodny Tropikana w Hotelu Gołębiewskim, ul. Karkonoska 14 – znajdują się tu: basen sportowy, basen rekreacyjny, basen z hydromasażem, brodzik dla dzieci, basen rzeka, jacuzzi, grota solna, grota lodowa, tężnia solankowa, sauna sucha, siłownia. W okresie letnim działa basen zewnętrzny z licznymi atrakcjami.

Park Linowy Tarzan, ul. Gimnazjalna 2 – park oferuje 50 różnych atrakcji dla dzieci i dorosłych. Znajdują się tu trzy trasy: bardzo łatwa, łatwa i trudna. Obsługę parku stanowi doświadczona, kompetentna i miła obsługa.

Centrum Rekreacji i Sportu Kolorowa, ul. Konstytucji 3 Maja 51 – na terenie Centrum mieszczą się: 2 tory saneczkowe o długości ponad 1 km każdy i dwie restauracje.

Skocznia Narciarska Orlinek – historia skoczni w Karpaczu sięga roku 1912, kiedy wzniesiono pierwszą tego typu drewnianą budowlę. Nie przetrwała ona jednak próby czasu i po roku 1945 została rozebrana. Kolejną skocznię zaczęto budować już w roku 1946, budową kierował Stanisław Marusarz, słynny skoczek. Jednak i ta drewniana skocznia uległa zniszczeniu na skutek silnych wiatrów. W roku 1979 otwarto nową, stalową skocznię, która w roku 2000 została zmodernizowana tak, by spełniać wymagania do otrzymania homologacji FIS. Jednak obecnie skocznia nie jest już czynna i służy jedynie jako punkt widokowy. Widok z niej jest piękny i warto się tu zjawić, by móc podziwiać panoramę okolicy. Skocznia jest zlokalizowana przy ul. Olimpijskiej 9.