Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi Szklarska Poręba

Nocleg w Szklarskiej Porębie

Najwięcej propozycji noclegowych w Szklarskiej Porębie znajduje się w dzielnicach Marysin i Szklarka, położonych w pobliżu Ski Arena Szrenica. W najbliższym sąsiedztwie środka narciarskiego znajduje się grupa pensjonatów i willi. W centrum miasta – w Szklarskiej Porębie Górnej – liczniej występują apartamenty. W częściach Średniej i Dolnej wybór noclegów jest dużo mniejszy, zlokalizowane są głównie w pobliżu ulicy Górnej i Piastowskiej, ok. 1 km od Zakrętu Śmierci. Najmniej noclegowych ofert ma do zaproponowania turystom dzielnica Siedmiogród. Im dalej od centrum i stoków narciarskich, tym bardziej wybór jest ograniczony. Najczęściej występują tutaj wille oraz ośrodki wypoczynkowe. Od strony Gór Izerskich natomiast w Białej Dolinie i położonej nieco niżej części Huta na turystów czekają kwatery prywatne i pensjonaty.

Informacje o Szklarskiej Porębie

Miasto u podnóża Szrenicy (1362 m n.p.m.) jest znanym i dużym ośrodkiem wypoczynkowym w Karkonoszach, w którym noclegi są dostępne praktycznie przez cały rok. Szklarska Poręba powstała ok. XIV wieku. Pasterska osada, będąca protoplastą dzisiejszego miasta, założona została w miejscu poręby – miejsca, gdzie funkcjonowała wędrująca huta szkła. Na początku hutnictwo było główną gałęzią gospodarki, dopiero w połowie XIX wieku doceniono turystyczne zalety miasta w dolinie rzeki Kamiennej. Szczególnie zainteresowani wypoczynkiem w Szklarskiej Porębie są miłośnicy gór, wielbiciele sportów zimowych, rowerzyści oraz zwolennicy mineralogii. Spotkać tutaj można także współczesnych Walończyków (Walonów) – ludzi zafascynowanych poszukiwaniem minerałów i kamieni półszlachetnych. Szklarska Poręba leży na Dolnym Śląsku ok. 20 km od Jeleniej Góry i 130 km od Wrocławia. Przebiega tędy droga ekspresowa S3.

Mineralogiczna stolica Polski

Licznie występujące wyciągi i trasy narciarskie czynią ze Szklarskiej Poręby centrum sportów zimowych. Doskonale przygotowane trasy narciarstwa biegowego w Jakuszycach dopełniają tego obrazu zimowego centrum wypoczynku. Odbywa się tutaj wiele ciekawych imprez. Wśród nich Slalom RETRO – zawody miłośników narciarstwa w dawnym stylu, w których czasie elementem obowiązkowym jest sprzęt i stroje z dawnych czasów – wydarzenie oryginalne, barwne i widowiskowe. Kolejną imprezą przyciągającą do Szklarskiej Poręby tłumy jest marcowy Bieg Piastów. To najstarszy taki konkurs narciarzy biegowych w Polsce. Miasto jako jedno z zaledwie kilku w Polsce posiada dobre warunki i odpowiednie ukształtowanie terenu do organizowania wyścigów psich zaprzęgów. Jazda takimi zaprzęgami odbywa się w Górach Izerskich, gdzie śnieg leży najdłużej. Odwiedzając Szklarską Porębę i decydując się na noclegi w tej części Dolnego Śląska, nie wolno zapomnieć o legendzie Ducha Gór, która jest tu ciągle żywa. Duch Gór był według podań ludowych władcą Karkonoszy. W centrum miasta na Skwerze Radiowej Trójki stoi jego pomnik, a pod nim znajduje się „kapsuła czasu”. Zabytkami, które koniecznie należy zwiedzić, są: Chara Walońska JUNA, Leśna Huta oraz Osada Średniowiecznych Poszukiwaczy Skarbów. Równie ciekawe miejsca przyrody to Krzywe Baszty, Złoty Widok czy Wodospad Szklarki.