Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi - Góry Świętokrzyskie, nocleg i okolice

Noclegi w Górach Świętokrzyskich

Baza noclegowa na terenie Gór Świętokrzyskich niemal w połowie składa się z agroturystyk. Wszystkie kwatery charakteryzują się przytulnym i rodzinnym klimatem i zapewniają dogodne warunki o każdej porze roku. Turyści z chęcią wybierają noclegi w Górach Świętokrzyskich wiosną i latem, kiedy można podziwiać budzącą się do życia przyrodę, smakować świeżych owoców i warzyw, uprawianych tu od lat z wielkim zamiłowaniem oraz urządzać piesze i rowerowe wędrówki po najbardziej rozpoznawalnych atrakcjach regionu. Również jesienią i zimą krajobraz gór będzie niesamowity, najpierw gdy roślinność jest pełna barw oraz kiedy zostaje przykryta białym puchem. Dla turystów aktywnych, odpowiednim wyborem będą noclegi w zachodniej części Gór Świętokrzyskich, w okolicy miejscowości Chęciny. Stąd wytyczono szlaki piesze do słynnej Jaskini Raj (można ją zwiedzać od stycznia do listopada), a także na Górę Zamkową (na szczycie której powstał obronny zamek). Pobyt na terenie Tokarni pozwoli odwiedzić ciekawy Park Etnograficzny (skansen – Muzeum Wsi Kieleckiej), to tutaj znajduje się ok. 38 drewnianych obiektów z terenu całego województwa, które przedstawiają formy budownictwa na Ziemi Kieleckiej. Pobyt w okolicy miejscowości Ujazd pozwoli zwiedzić ruiny Zamku Krzyżtopór (przed powstaniem Wersalu był największym pałacem w Europie), a Nowa Słupia będzie odpowiednia na nocleg dla turystów odwiedzających Święty Krzyż. Będąc na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, oprócz Łysej Góry, poleca się także szlak na Łysicę (611 m n.p.m.), w pobliżu wsi Święta Katarzyna (tam znajdziemy agroturystyki i domki letniskowe). Szczyt można zdobyć także podążając 10-kilometrowym szlakiem niebieskim z centrum Bodzentyna, który również jest świetną bazą noclegową na wędrówki po Górach Świętokrzyskich, m. in. w kierunku Miejskiej Góry (426 m n.p.m.), która w zimie staje się przyjemnym i niewymagającym ośrodkiem sportów zimowych, z przedszkolem narciarskim. To Góry Świętokrzyskie są miejscem, gdzie rośnie jeden z najstarszych dębów w Polsce – Bartek, na terenie nadleśnictwa Zagnańsk – jego wiek oszacowany jest na ok. 645-670 lat.

Góry Świętokrzyskie – jedne z najstarszych gór Polski

Czy odważysz się na nocleg w mieście, gdzie czarownice zbierały się na sabat? Góry Świętokrzyskie to jedyne pasmo górskie w naszym kraju zlokalizowane centralnej części Polski i jedno z najstarszych w kraju. Należą do niewysokich wzniesień, a najwyższy szczyt – Łysica mierzy 612 m n.p.m. Charakterystyczne dla tutejszego terenu są ostańce i gołoborza. Te niewysokie góry o łagodnym klimacie to doskonałe rozwiązanie dla turystów lubiących niezbyt wymagające wycieczki. Góry Świętokrzyskie leżą w środkowej części Wyżyny Kieleckiej, najważniejszymi aglomeracjami regionu są: Kielce, Święta Katarzyna i Nowa Słupia.

Wypoczynek w sercu Gór Świętokrzyskich

Największą atrakcją Gór Świętokrzyskich jest Świętokrzyski Park Narodowy obejmujący cały obszar Łysogór wraz z najwyższym wzniesieniem Łysicą. Kolejnym ciekawym miejscem jest Rezerwat przyrody Kadzielnia, jeden z przystanków na szlaku miejskim wiodącym do Kielc. Na wzgórzu Kadzielni występują liczne skamieniałości oraz interesujące formy krasowe i zjawiska mineralizacyjne i tektoniczne. Odwiedzając Góry Świętokrzyskie nie można pominąć odwiedzin klasztoru na Łysej Górze, gdzie przechowywane są relikwie Świętego Krzyża. Warto udać się również do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku oraz Dworku Mikołaja Reja w Nagłowicach. Wyjątkowy klimat ma odbywający się w Amfiteatrze Kadzielnia Sabat Czarownic – impreza kulturalno-muzyczna. Biegacze będą zainteresowani odbywającym się tutaj maratonem 50-tka Świętokrzyska.