Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi Łeba

Nocleg w Łebie

Najliczniejszą ofertę noclegów w Łebie stanowią kwatery prywatne (około 40%), które zlokalizowane są niedaleko plaży, w samym centrum miasta oraz na południowych obrzeżach, w pobliżu Parku Dinozaurów. Apartamenty czy agroturystyka czekają na turystów szukających odpoczynku nad Jeziorem Łebsko. Pensjonaty rozlokowane są równomiernie w całym mieście. Jest to wygodne rozwiązanie dla osób, które zamierzają zwiedzić Łebę i jej okolicę oraz pragną mieszkać w wygodnych pokojach, a także korzystać z różnych udogodnień. Dla wczasowiczów, którzy zamierzają spędzić urlop w Łebie głównie na plaży i kąpielach w Bałtyku polecamy liczne ośrodki wypoczynkowe położone wzdłuż plaży. Należy także pamiętać, że niektóre domki letniskowe działają tylko podczas wakacji, dlatego wybierając się do Łeby poza sezonem lepiej skorzystać z noclegów oferowanych przez całoroczne ośrodki wczasowe albo pensjonaty. W Łebie są także komfortowe hotele, które poza noclegami oferują między innymi zabiegi SPA czy masaże. Dla mniej wymagających turystów, dobrym wyborem będą kempingi, których również w Łebie nie brakuje. Są one chętnie wybierane nie tylko przez młodzież, ale też rodzinny z dziećmi, które pragną wypocząć w swobodnych warunkach.

Informacje o Łebie

Łeba jest często nazywana Letnią Stolicy Polski. To jedna z najchętniej wybieranych miejscowości wypoczynkowych nad Morzem Bałtyckim. Położona jest na Wybrzeżu Słowińskim, nad dwoma rzekami (Łeba i Chełst), tuż obok Słowińskiego Parku Narodowego oraz pomiędzy dwoma jeziorami - od wschodu Jezioro Sarbsko, od zachodu Jezioro Łebsko. W Słowińskim Parku Narodowym znajdują się jedyne w Polsce ruchome wydmy.

Łeba ma powierzchnię około 16 km2, zamieszkuje ją około 3500 osób. W okresie letnim miasto odwiedza około 300 000 turystów, co sprawia, że tętni ono życiem, praktycznie od rana do wieczora.

Wioska rybacka będąca protoplastą Łeby powstała prawdopodobnie w VIII wieku na mierzei utworzonej w efekcie rozdzielenia się jezior Sarbsko i Łebsko. Było to dobre miejsce do lokacji osady, ze względu na łatwość połowu ryb, co stanowiło główne zajęcie tutejszych osadników. Osadnikami tymi byli Pomorzanie, którzy posługiwali się językiem kaszubskim. Pierwsza pisemna wzmianka o Łebie pochodzi z roku 1282. W tym czasie w tej okolicy zaczęli coraz częściej pojawiać się kolonizatorzy pochodzenia niemieckiego. Kaszubi i Niemcy sąsiadowali ze sobą i nie było raczej w związku z tym żadnych zatargów. W roku 1357 Łeba uzyskała prawa miejskie. W połowie XVI wieku ówczesna Łeba dwukrotnie została zniszczona przez potężny sztorm. W związku z tym przeniesiono miasto na drugą stronę rzeki Łeby. W wieku XVII Łeba stała się miastem o charakterze ulicówki. Przez cały ten czas, głównym zajęciem mieszkańców Łeby był połów ryb i wszystko co się z nim wiąże. Dopiero w połowie XIX wieku miasto zaczęli odwiedzać letnicy i dla Łeby rozpoczął się okres rozwoju w zakresie turystyki. Było to możliwe m.in. dzięki rozwojowi komunikacji drogowej oraz przybywającej liczbie ośrodków oferujących przystępne cenowo noclegi. W ten sposób Łeba z małego letniska awansowała do poziomu kurortu nadmorskiego o sprawdzonej i ustalonej renomie. II wojna światowa obeszła się z miastem łaskawie, nie było w nim dużych zniszczeń. W drugiej połowie XX wieku Łeba uległa dalszej rozbudowie, powstało wiele ośrodków wypoczynkowych, kwater prywatnych, barów, restauracji. Łeba, mimo iż przede wszystkim kojarzy się z letnim wypoczynkiem, to ciągle ma duże znaczenie jako ośrodek rybołówstwa – to nie tylko wizytówka miasta, ale także najważniejsza (tuż obok turystyki) gałąź gospodarki.

Do Łeby można dojechać własnym autem, pociągiem lub komunikacją samochodową. Przez Lębork i Słupsk przebiega droga ekspresowa S6, ze Słupska do Łeby jest około 60 km (dojazd drogą 213), z Lęborka 30 km (dojazd drogą 214). Pociągi do Łeby kursują tylko w sezonie letnim. Jest to stacja końcowa, która składa się tylko z 2 torów. Jeśli ktoś zdecyduje się na dojazd autobusem, to najwygodniej dojechać do Lęborka, skąd co około godzinę kursują do Łeby autobusy lokalnych przewoźników.

Miasto Czterech Żywiołów, czyli atrakcje Łeby

Do największych atrakcji Łeby należy przede wszystkim znajdujący się w pobliżu Słowiński Park Narodowy, na obszarze którego znajdują się ruchome wydmy. Znajdują się one na mierzei, która zlokalizowana jest pomiędzy Bałtykiem, a Jeziorem Łebsko. Ten pas ruchomych wydm jest największy w Europie, a wydmy osiągają tu nawet wysokość kilkudziesięciu metrów. Najwyższa z nich tzw. Łącka Góra, zajmuje obszar około 500 ha i w najwyższym punkcie osiąga ponad 40 m – jednakże warto wspomnieć, że ta wysokość nie jest stała – ulega ciągłym zmianom, ze względu na przemieszczanie się ziarenek piasku. Już przy niewielkim wietrze (około 5 m/s) ziarenka przenoszone są przez szczyt wydm, co tworzy niesamowite wrażenie i sprawia, że ruchome wydmy są często nazywane polską Saharą. Do ruchomym piasków z Łeby jest około 10 km, dla bardziej aktywnych może to być dobry spacer. Natomiast wiele osób nie ma ochoty na takie forsujące wyprawy, wtedy najlepiej skorzystać albo z roweru, albo z meleksu (opcja płatna – ale za to bardzo wygodna). Warto także wspomnieć, że w sezonie (od 1 maja do 30 września) wejście na teren Słowińskiego Parku Narodowego jest płatne. W Parku nie tylko zresztą wydmy są warte obejrzenia, obszar ten wyróżnia się przez: bagna, łąki, przymorskie jeziora, torfowiska, nadmorskie bory i lasy, tym bardziej, że jest to jeden z dwóch parków narodowych znajdujących się nad polskim morzem.

Innym, przyrodniczo cennym miejscem, które warto obejrzeć jest rezerwat przyrody Mierzeja Sarbska. Znajduje się on na mierzei pomiędzy jeziorem Sarbsko a Bałtykiem, na pograniczu pobrzeża Słowińskiego i Kaszubskiego. Zajmuje powierzchnię niemal 550 ha. Chronione są w nim ruchome wydmy paraboliczne, a także siedliska borów bażynowych, olsów oraz zbiorowiska w międzywydmowych nieckach deflacyjnych (unikatowe formacje na polskim wybrzeżu). Znajduje się tu także wiele gatunków roślin rzadkich i zagrożonych wyginięciem.

Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem podczas pobytu w Łebie jest port morski, który funkcjonuje jako port rybacki i turystyczny, jest tu bardzo dobrze rozbudowana przystań jachtowa. Cumują tutaj statki oferujące krótkie rejsy po morzu, a także wycieczki do innym nadmorskich miast, jak Gdańsk, Gdynia, Darłowo czy Międzyzdroje. Na terenie portu funkcjonuje także morskie przejście graniczne, które obsługuje ruch osobowy i sportowy oraz ruch towarowy dla rybaków.

Wzdłuż portu rozciąga się promenada spacerowa, która stanowi doskonałe miejsce do spacerów i podziwiania uroków Morza Bałtyckiego oraz Łeby.

Inne atrakcje, które warto odwiedzić, będąc na wypoczynku w Łebie to:

• Muzeum Motyli ul. Wojska Polskiego 5 – w jego salach obejrzymy ponad 4500 okazów owadów i pajęczaków, wiele przedmiotów codziennego użytku związanych z owadami, a także można skorzystać z oferty Owadziego Kina, stanowiska do obserwacji owadów oraz można sprawdzić swą wiedzę w teście o owadach.

• Muzeum Bursztynu ul. Nadmorska 3b – muzeum jest niewielkie, ale warto zajrzeć, by obejrzeć piękną biżuterię oraz wyjątkowe rękodzieła i rzeźby wykonane z bursztynu. Muzeum pełni także funkcje edukacyjne, z pokazanych tu ekspozycji można dowiedzieć się jak powstał bursztyn, zapoznać się z epoką lodowcową (w tym zobaczyć mamuty włochate w naturalnym rozmiarze) oraz obejrzeć wyjątkowe okazy inkluzji (czyli owadów zatopionych w bursztynie). Przy muzeum działa też sklep, gdzie można kupić przepiękną bursztynową pamiątkę.

• Atrakcją szczególnie interesującą dla rodzin z dziećmi jest Funlandia – Dmuchany Park Rozrywki – ul. Tysiąclecia 10. To prawdziwy raj dla dzieciaków, które uwielbiają dmuchańce. Znajdą tu całą masę atrakcji: dmuchane tory przeszkód, zjeżdżalnie, strzelnicę, ogromne piłki, wielkie poduchy, a także dmuchańce dla maluchów.

• Park Dinozaurów przy ul. Nad Ujściem 6 – to kolejne świetne miejsce dla rodzin z dziećmi, które przybywają na wczasy do Łeby. Tu można spotkać naturalnej wielkości figury dinozaurów oraz odwiedzić zamek strachu, autodrom, kopalnię złota, skorzystać z rowerków wodnych, zjeżdżalni.

• W Labirynt Park Łeba (ul. Wspólna) – na turystów czekają, oprócz największej plątaniny ścieżek o powierzchni 5 tys. m2, klasyczne labirynty, magiczne ogrody drewnianych gier i możliwość gry w boule.

• Wyjątkowym miejscem, którym może pochwalić się Łeba, jest „Ścieżka Czasu” – Aleja Prezydentów RP znajdująca się na ulicy Kościuszki. Wzdłuż ulicy umiejscowione są kamienne głazy, w których odciśnięte są odciski dłoni prezydentów Polski: R.Kaczorowskiego, W. Jaruzelskiego, L. Wałęsy, A. Kwaśniewskiego, L. Kaczyńskiego oraz B. Komorowskiego.

• Piernikowy Dom do Góry Nogami – znajduje się przy ul. Brzozowej 12. Warto odwiedzić ten krzywy domek, by przekonać się jak trudno utrzymać równowagę w domku, który stoi do góry nogami. Jest to niezapomniane przeżycie dla każdego odwiedzającego, niezależnie od wieku.

• Oceanarium (ul. Kościuszki 95A) – można tu zapoznać się z podwodnym światem zwierząt morskich oraz słodkowodnych. Można tu obejrzeć ryby z raf koralowych, piranie, skrzydlice, płaszczki, sumy, koniki morskie i wiele, wiele innych. W Oceanarium mieszczą się także pokoje gościnne i apartamenty.

• Magiczne Lustra (ul. Kościuszki 19b) – to miejsce, które warto odwiedzić, szczególnie jeśli odwiedzamy Łebę z dziećmi. Świetną zabawę gwarantuje 145 luster, z których zbudowany jest magiczny labirynt o długości 50 m. Znajduje się tu także gabinet krzywych luster.

• Adventure Golf Park (ul. Tysiąclecia 21) – to sezonowo otwarte pole do minigolfa. Pole posiada oświetlenie, więc można grać tam nawet w godzinach wieczornych. Tory tu są bardzo zróżnicowane, z wieloma niespodziankami i przeszkodami, dzięki czemu gra jest niezwykle atrakcyjna. Jest to bardzo dobra rozrywka dla dorosłych, a także dla dzieci.

• Discovery Park (ul. Leśna 3) – to wspaniałe miejsce dla dzieci w różnym wieku. Znajduje się tu kolejka, górski ślizg, spływ rzeką w łódeczce kanu, salon gier, miasteczko na Dzikim Zachodzie, wieża swobodnego spadania, karuzela, strzelnica, plac zabaw, autodrom, wodne łódki, eurobungee, samochodziki, świat klocków LEGO. Park to doskonałe miejsce na aktywne spędzenie dnia.

• Kino 7Dmax (ul. Morska 2) – atrakcja najnowszej generacji. Jest to kino, dzięki któremu widz nie tylko widzi trójwymiarowy obraz, ale także odczuwa seans wszystkimi zmysłami (zapach, temperatura, wibracje, dotyk, powiew powietrza). Wizyta w tym kinie każdemu zapewni niezwykłe doznania.

• Muzeum Figur Woskowych (al. Świętego Jakuba) – to miejsce, gdzie można „spotkać się” ze swoimi ulubionymi bohaterami bajek, filmów, artystów, piosenkarzy, aktorów, sportowców.

• W odległości około 10 km od Łeby (na wschód) znajduje się latarnia morska Stilo. Jest to latarnia udostępniona dla zwiedzających w sezonie letnim i warto się tam wybrać, gdyż widok jaki rozciąga się z jej szczytu jest przepiękny. Latarnia jest zbudowana na planie szesnastokąta i pomalowana w charakterystyczne pasy – od dołu czarny, w środku biały i na górze czerwony. Przy latarni znajduje się domek latarników. Warto wspomnieć, że w latarni tej kobieta pełniła funkcję latarnika.

• W sezonie letnim w mieście odbywa się wiele imprez, festiwali i koncertów, wśród nich tradycyjne Święto Łeby – obchody nadania miastu praw miejskich, Summer Amber Festival, Międzynarodowy Festiwal Latawców czy festiwal biegowy Earth Wind Sweat & Fire.

Plaża i kąpieliska w Łebie

Łeba to miasto, które rokrocznie przyciąga tłumy turystów. Oczywiście najważniejszym i najmocniejszym atutem miasta jest położenie oraz plaże i kąpieliska tu wyznaczone. Plaża w Łebie jest szeroka, tworzy ją piękny białawy piasek. Spacerując wzdłuż morskiego brzegu, można podziwiać zróżnicowane krajobrazy oraz malowniczą linię brzegową, która ma ponad 10 km. Na plażę prowadzą liczne zejścia, a latem działają 3 kąpieliska – przy plaży A, przy plaży B, przy plaży C.

Kąpielisko przy plaży A – znajduje się na wschód od rzeki Łeba, wejście od ulicy Leśnej. Długość linii brzegowej wynosi 500 m, kąpielisko jest strzeżone, znajdują się tu toalety, kosze na śmieci, jest strefa do rekreacji. Plaża jest dostępna dla osób niepełnosprawnych. Nie wolno na plażę wprowadzać zwierząt.

Kąpielisko przy plaży B – na zachód od rzeki Łeba, wejście do ulicy Turystycznej. Długość linii brzegowej 200 m. Kąpielisko strzeżone. Zakaz wprowadzania zwierząt, są toalety i kosze na śmieci.

Kąpielisko przy plaży C – na wschód od kąpieliska przy plaży A, prowadzi tu wejście numer 12 i 13. Długość linii brzegowej 200 m. Kąpielisko strzeżone, są tu kosze na śmieci i toalety. Kąpielisko jest dostępne dla osób niepełnosprawnych. Na plażę nie wolno wprowadzać zwierząt.

Przy plaży działa także wiele barów, restauracji, kawiarni, lodziarni i wiele innych punktów małej gastronomii.

Gastronomia w Łebie

Łeba poza bogatą ofertą noclegową, oferuje także szeroką bazę gastronomiczną. Znajdują się tu liczne restauracje, bary, punkty małej gastronomii, gdzie można zjeść różnego rodzaju pyszne dania. Właściwie są one rozsiane po całym mieście.

Chata Rybacka (ul. Abrahama 8) – restauracja położona jest przy głównej promenadzie, posiada ogródek letni. Serwowane są tu dania rybne, mięsne, zupy, menu dla dzieci, pizza, dania wegetariańskie. Lokal przyjazny zwierzętom.

Bistro Ambre (ul. Obrońców Westerplatte 10e) – lokal serwuje oryginalną włoską pizzę, domową kuchnię polską, a także pyszne desery. Jest tu specjalne menu dla dzieci, lokal można odwiedzić z psem.

Ambrozja Bar (ul. Wojska Polskiego 21b) – można tu zjeść dania tradycyjnej kuchni polskiej – klasycznego schabowego, kluski śląskie, kotlety mielone itp.

Restauracja Zamek Łeba (ul. Sosnowa 1) – ekskluzywna restauracja oferująca dania kuchni północnej Europy. Można tu skosztować pysznych dań z ryb, dania mięsne, pyszne desery. Restauracja posiada piękny widok na morze.

Bar Ruchome Piaski (ul. Nadmorska 7) – lokal oferuje swoim gościom dania kuchni polskiej, w tym dania z ryb, a także ma szeroki wybór dań typu fast food (burgery, zapiekanki, frytki), lody i desery.

Tam Gdzie Zawsze (Nadmorska 5A) – restauracja znajduje się nad samym morzem i jest bardzo klimatyczna. Potrawy jakie tu można zjeść to przysmaki kuchni polskiej, dania mięsne, rybne, wegańskie, włoską pizzę, posiłki dla dzieci, dania mączne, sałatki, desery, napoje ciepłe i zimne.

Łebski Korsarz (ul. Abrahama 12) – smażalnia ryb czynna sezonowo, posiada także drink bar.

Czary & Mary (ul. Kościuszki 41) – bar serwujący dania fast food takie jak burgery (z certyfikowaną wołowiną rasy Hereford), a także piwo i koktajle.

Cafe nr 5 Palarnia Kawy (ul. Abrahama 5) – kawiarnia, gdzie można wypić kawę ze świeżo palonej i mielonej kawy, według oryginalnych receptur, a także zjeść pyszne ciasta, torty, gofry i desery.