Jastrzębia Góra

Jastrzębia Góra

Lokalizacja i podstawowe informacje

Jastrzębia Góra to najdalej wysunięte miasto w Polsce. Symbolizuje to obelisk „Gwiazda Północy”, czyli jeden z najbardziej charakterystycznych punktów w tej okolicy. Położona nad pięknym, polskim morzem z bardzo wysokimi klifami stanowi jedno z najpiękniejszych miejsc na polskiej linii brzegowej. Miasto nie posiada bogatej historii, jeszcze w latach 70. XX wieku było to osiedle Władysławowa położone tuż obok. Jednak bardzo szybki rozwój i znakomite walory turystyczny sprawiły, że zarówno Władysławowo jak i Jastrzębia Góra stanowią dziś dwie miejscowości turystyczne uwielbiane przez turystów. W pobliżu Jastrzębiej Góry, oprócz Władysławowa, znajdują się: Dębki, Mierzeja Helska, Trójmiasto (to już około 20-30 kilometrów drogi), Białogóra, Puck czy Jastarnia. Jest to bardzo popularna okolica i przede wszystkim bogata w liczne atrakcje turystyczne. Tutaj po prostu nie da się nudzić.

Z czego słynie Jastrzębia Góra?

Są trzy obiekty, z których Jastrzębia Góra jest bardzo znana. Po pierwsze jest to obelisk „Gwiazda Północy”, który symbolizuje fakt, że jest to miejsce najdalej wysunięte na północ w naszym kraju. Po drugie, jest to miejscowość z jednymi z najpiękniejszych plaż w Polsce. Przepiękne, bardzo wysokie klify porośnięte na szczytach lasami robią ogromne wrażenie. Żadne inne miejsce nie posiada takiego klimatu plaż jak właśnie Jastrzębia Góra, szczególnie wieczorem o zachodzie słońca i nocą. Dodatkowo plaże w tej miejscowości są bardzo rozciągnięte, co gwarantuje mniejszy tłok. W wielu częściach miasta są wejścia na plaże i jest także kilka kąpielisk strzeżonych. Po trzecie Jastrzębia Góra słynie z jednego bardzo popularnego wydarzenia. Chodzi tu o festiwal whisky. Podczas trwania tego festiwalu praktycznie niemożliwym jest znaleźć nocleg w okolicy bez wcześniejszej rezerwacji. Przyjeżdżają wtedy w to miejsce turyści z całej Polski a wielu z nich przyjeżdża zza garnicy. Święto whisky organizowane jest pod koniec wakacji i trwa około 3 dni. Można wtedy (oczywiście tylko dla uczestników tej imprezy, którzy wykupili wstęp) pić najróżniejsze rodzaje whisky. Organizowanych jest wtedy także wiele konkursów, w których można zdobyć atrakcyjne nagrody w tym oczywiście najbardziej luksusowe odmiany wysokoprocentowego napoju.

Co robić w Jastrzębiej Górze? Co zobaczyć?

Jastrzębia Góra być może nie obfituje w tak wiele atrakcji jak popularne nadmorski kurorty, jednak to nie oznacza, że można się tu nudzić. Liczne bary, restauracje, kluby i dyskoteki gwarantują możliwość ciekawego spędzenia czasu. Wesołe miasteczka i lunaparki, które przyjeżdżają do Jastrzębiej Góry w lecie zadowolą każdego miłośnika podwyższonego poziomu adrenaliny. No i oczywiście będąc w Jastrzębiej Górze nie da się nie spędzić długich godzin na najpiękniejszych w Polsce plażach, które oddzielone od miasteczka są lasami i bardzo wysokimi klifami. Spędzanie czasu na plaży z widokiem na Morze Bałtyckie a z drugiej strony na bardzo wysokie klify jest naprawdę przyjemnym przeżyciem.

Jastrzębia Góra i okolica to także raj dla biegaczy i rowerzystów. Liczne ścieżki do biegania i rowerowe pomiędzy Jastrzębią Górą i Karwią (łącznie aż 30 kilometrów tras biegowych oraz możliwość zwiedzania Nadmorskiego Parku Krajobrazowego rowerem co daje jeszcze większą ilość kilometrów) gwarantuje możliwość aktywnego spędzenia czasu. Jeśli nie ma takiej możliwości, aby wziąć rower ze sobą to nie należy się tym przejmować. Zarówno w Jastrzębiej Górze jak i pobliskich miejscowościach nie ma najmniejszego problemu z możliwością wypożyczenia roweru.

Wracając jeszcze do wyżej wspomnianego już Nadmorskiego Parku Krajobrazowego – podróż jego ścieżkami to znakomity pomysł na spędzenie całego dnia. Obejmuje on ogromne terytorium na północy Kaszub – są to Mierzeja Helska, Zatoka Pucka, klify w Jastrzębiej Górze i wszystkie przepiękne, leśne tereny rozciągające się aż po Łebę i ruchome wydmy, z których ta miejscowość słynie. Można zarówno wybrać się na zwiedzanie nadmorskich terenów rowerem, ale także istnieje możliwość dojazdu samochodem i w formie spaceru zobaczenia najciekawszych miejsc w Nadmorskim Parku Krajobrazowym. Oprócz wyżej wymienionych ciekawych miejsc i możliwości spędzenia czasu, można wybrać się na zwiedzanie okolicy – szczególnie Władysławowa i Trójmiasta. Są to bardzo dobre propozycje szczególnie podczas niesprzyjającej pogody.

Baza noclegowa i gastronomia w Jastrzębiej Górze

Jeśli chodzi o noclegi, to głównie dominują tu liczne pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe. Są one rozmieszczone po całej Jastrzębiej Górze. Ogólnie rzecz biorąc nie powinno być najmniejszego problemu ze znalezieniem noclegu, chyba, że turysta wybierze termin kolidujący z festiwalem whisky. Wtedy wszelkie miejsca noclegowe są zajęte. Oczywiście w ofercie bazy noclegowej Jastrzębiej Góry znaleźć można także hotele. Jeśli chodzi zaś o bazę gastronomiczną, to trzeba przyznać, że aby dobrze zjeść trzeba udać się do centrum miasta. Na próżno jest szukać ciekawych restauracji w częściach miasta oddalonych od Morza Bałtyckiego, gdzie znajduje się najwięcej ośrodków wypoczynkowych (chyba, że turysta skorzysta z wyżywienia w cenie noclegu lub restauracji hotelowych). Znajdują się one przy głównych ulicach obok wejść na plażę i blisko centrum.

Podsumowując – Jastrzębia Góra to dobry wybór dla każdego na spędzenie ciekawych wakacji. Jest tu co robić, baza noclegowa na wysokim poziomie, rozpoznawalny w całej Polsce festiwal whisky, najpiękniejsze plaże w naszym kraju z wysokimi klifami, liczne ścieżki biegowe i rowerowe oraz możliwość organizowania wypadów do większych miast jak chociażby do Trójmiasta, gdy pogoda nie sprzyja i cała masa innych atrakcji w Jastrzębiej Górze i okolicy – to właśnie zachęca wszystkich turystów do odwiedzania tego wyjątkowego miejsca.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Jastrzębiej Górze.

Mapa

Aktualności

-
Wiejski Klub Kultury
Mechowo

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie do Mechowa, czyli Bal Sylwestrowy. Podczas wydarzenia będzie można w radosnej i uroczystej atmosferze świętować nadejście nowego roku. Bal Sylwestrowy organizuje Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie.

Wstęp wolny

oksitpuck.pl/kalendarz/

Wiejski Dom Kultury
Żelistrzewo

Już 17. grudnia rozpocznie się Wieczór Bożonarodzeniowy dla wszystkich zainteresowanych poczuciem świątecznej atmosfery. Podczas spotkania nie zabraknie tradycyjnego kolędowania. Uczestnicy będą mogli zobaczyć także wernisaż prac dzieci.

Wstęp wolny

oksitpuck.pl/kalendarz/

Wiejski Dom Kultury
Żelistrzewo

Już 19. listopada odbędzie się XXII Turniej Kół Gospodyń Wiejskich w Żelistrzewie niedaleko Jastrzębiej Góry. Wydarzenie organizowane jest każdego roku w sali Wiejskiego Domu Kultury w Żelistrzewie pod patronatem Wójta Gminy Puck. W turnieju mogą brać udział reprezentacje z różnych miejscowości. Nie zabraknie atrakcji muzycznych, konkursów oraz dobrej zabawy.

oksitpuck.pl

prognoza pogody

dzisiaj
-1 ℃
min. -2 ℃
maks. 0 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
jutro
0 ℃
min. -2 ℃
maks. 3 ℃
opady 0.49 mm
śnieg z deszczem
pojutrze
2 ℃
min. 1 ℃
maks. 3 ℃
brak opadów
słabe opady śniegu
2023-12-03
2 ℃
min. 0 ℃
maks. 2 ℃
brak opadów
słabe opady śniegu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!