Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi Biały Dunajec - oferta noclegu w Białym Dunajcu i okolice

Noclegi w podhalańskim klimacie Białego Dunajca

Jadąc do Białego Dunajca z północy, od strony Nowego Targu (drogą krajową nr 47, czyli fragmentem znanej Zakopianki), już przed samą miejscowością natrafić można na oferty noclegowe, głównie pokoi gościnnych. Ceny będą zróżnicowane (30-80 zł), w zależności od odległości dzielącej nocleg od słynnych szaflarskich term. Baseny termalne oddalone są od centrum Białego Dunajca zaledwie o 4 km, gdyż leżą na terenie jednego z przysiółków wsi (Kuny). W ich pobliżu spotkać można także nieco droższe apartamenty w stylu góralskim. Z tych okolic, latem wyruszyć można na szlaki turystyczne – np. na Gubałówkę, a zimą uczestniczyć w niezapomnianych kuligach na tradycyjnych drewnianych saniach. Baza noclegowa rozmieszczona jest także wzdłuż rzeki (Biały Dunajec) i głównej ulicy (Jana Pawła II), w pobliżu jednego z trzech wyciągów narciarskich (ul. Gen. Galicy). Ciekawą propozycję stanowi nocleg w Pracowni Ceramiki i Mozaiki Artystycznej (ul. Jana Pawła II), gdzie skorzystać można z wypoczynku połączonego z warsztatami twórczymi (również dla najmłodszych). W Białym Dunajcu zanocujemy w klimatycznych pensjonatach, stylizowanych na góralskie domy wczasowe. Takie oferty znajdziemy jadąc w kierunku Zakopanego, w pobliżu Poronina (4 km od Białego Dunajca na południe), pobyt w nich z pewnością przybliży uroki i tradycje Podhala.

Informacje o Białym Dunajcu

Położony na podhalańskich wzniesieniach Biały Dunajec to jedna z wsi o wyjątkowych widokach i bardzo długiej historii. Osada powstała tutaj w połowie XVI w. a mieszkańcy trudnili się głównie hodowlą owiec. Ta popularna turystyczna wioska leży nad rzeką o tej samej nazwie (prawy dopływ Dunajca), a wokół rozciąga się Pogórze Spisko-Gubałowskie. Widoczna stąd jest piękna panorama najwyższych szczytów Tatr. Biały Dunajec znany jest m.in. z kompleksu basenów termalnych Termy Podhalańskie, ze szlaków rowerowych oraz licznych imprez kulturalnych. Wieś położona w pobliżu Nowego Targu (14 km) przy głównej trasie nr 47 do Zakopanego (12 km). W niedalekiej odległości od przejścia granicznego ze Słowacją na Łysej Polanie (23 km).

Na tatrzańskim szlaku z Leonardem da Vinci z Gliczarowa

Biały Dunajec już w czasach międzywojennych XX w. rozwijał się w kierunku miejscowości wypoczynkowej i letniskowej. Otwarta jeszcze pod koniec XIX w. we wsi kolej łącząca je z Zakopanem i Krakowem otworzyła nowe możliwości rozwoju. Biały Dunajec obecnie i latem (szlaki turystyczne i rowerowe, festiwale folklorystyczne) i zimą (w pobliżu wyciągi, trasy narciarstwa biegowego, kuligi góralskie) oferuje wiele atrakcji. Ciekawą propozycją szlaku turystycznego jest Szlak Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka. Biegnie on przez Biały Dunajec oraz inne pobliskie wsie i nosi tytuł Wszyscy Święci Wawrzyńcoka. Wojciech Kułach był rzeźbiarzem ludowym działający na Podhalu w XIX wieku. Swoje rzeźby tworzył w drewnie, kamieniu i metalu. Stworzone przez niego kapliczki można podziwiać w wielu podhalańskich wsiach. W młodości odwiedził Rzym i zachwyciła go włoska sztuka i architektura. Nazywano go Leonardem da Vinci z Gliczarowa. Najważniejszym wydarzeniem kulturalnym i kulinarnym w Białym Dunajcu jest Dzień Pstrąga. Przepływający przez miejscowość potok Biały Dunajec to ulubione miejsce wędkarzy.