Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi - Beskidy, nocleg i okolice

Oferty noclegowe w Beskidach

Ze względu na rozległy obszar Beskidów i ilość pasm górskich, które wchodzą w ich skład, wybierając nocleg na tym terenie należy kierować się kilkoma ważnymi czynnikami. Dla osób planujących długie, górskie wędrówki odpowiednim miejscem na nocleg będzie schronisko lub tania agroturystyka, szczególnie w Beskidzie Śląskim i Żywieckim. Na tych obszarach zlokalizowanych jest wiele miast, na terenie których krzyżują się szlaki turystyczne (dla przykładu, przez Bielsko-Białą przebiega 16 szlaków, w tym m. in na Klimczok 1117 m n.p.m. oraz mnóstwo tras rowerowych – np. Międzynarodowy Szlak Rowerowy Greenways). Nocleg w Szczyrku i Wiśle (razem z Ustroniem, Brenną i Istebną tworzą „beskidzką piątkę”) pozwoli na wędrówki przez Przełęcz Salmopolską (10 szlaków) oraz Główny Szlak Beskidzki (m. in. Wielka Czantoria, Przełęcz Kubalonka, Barania Góra). Do grupy turystów, wybierających Beskidy jako cel podróży, należą także osoby pragnące spędzić urlop zwyczajnie relaksując się pośród malowniczych górskich terenów i korzystając ze świeżego powietrza i lokalnych atrakcji. Dla bardziej wymagających pod względem zakwaterowania poleca się noclegi w komfortowych hotelach i willach, gdzie nie zabraknie wysokiego standardu i wielu udogodnień (strefy wellness&spa, baseny, zabiegi). Takie obiekty spotkamy w Krynicy-Zdrój (Beskid Sądecki), w Wiśle, Szczyrku i Ustroniu (Beskid Śląski - ceny od 100 zł/doba wzwyż). Beskidzkie kurorty mają ogromny potencjał turystyczny, w wyniku czego baza noclegowa zapełnia się nie tylko latem, ale także zimą. Dominująca forma narciarstwa (narciarstwo zjazdowe) rozwinęła się imponująco na terenie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego (Pilsko – ośrodek narciarski w Korbielowie oraz Skrzyczne – ośrodek narciarski w Szczyrku), a baza noclegowa musi sprostać oczekiwaniom miłośników białego szaleństwa. Turyści chętnie wybierają agroturystyki i pensjonaty, gdzie można poczuć góralską duszę oraz poznać tradycje regionu. Noclegi w Beskidzie Sądeckim oraz Niskim polecane są dla turystów chcących skorzystać z wypoczynku połączonego z leczeniem uzdrowiskowym (Wysowa-Zdrój, Krynica-Zdrój, Piwniczna-Zdrój). Oprócz sanatoriów, znajdziemy tam wiele ośrodków wypoczynkowych z ofertą zabiegów skierowaną specjalnie dla osób wymagających rehabilitacji. Najtańsze propozycje noclegowe czekają na turystów w okolicy Rabki-Zdrój (na terenie Gorców) i Korbielowa (Beskid Żywiecki), w cenie nawet od 15 zł/doba.

Beskidy – najmłodsze góry w Polsce

Malownicze pasma gór w łańcuchu Karpat. Do najbardziej znanych beskidzkich szczytów zaliczają się m. in.: Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Babia Góra (1725 m n.p.m.), Turbacz (1315 m n.p.m.), Mogielnica (1170 m n.p.m.), Łysa Góra (1323 m n.p.m.), Czupel (933 m n.p.m.). Na terenie polskiej części Beskidów znajdują się 4 parki narodowe, w których żyje wiele chronionych gatunków roślin (kosodrzewina) i zwierząt (ryś euroazjatycki, orlik krzykliwy). Wyróżnia się w Beskidach – Gorce, Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Beskid Wyspowy, Beskid Mały i Beskid Średni (Makowski). Różnorodne szlaki górskie oraz przepiękne krajobrazy przyciągają tutaj turystów przez cały rok. Beskidy od północy graniczą z Pogórzem Karpackim, a na południu z Pieninami. Szerokość pasma wynosi 57-70 km. Zewnętrznymi pasmami są zachodni Beskid Śląsko-Morawski i wschodnie Beskidy Połonińskie. Cała długość łańcucha górskiego to ok. 600 km.

Na beskidzkich szlakach

W Beskidach można wyróżnić kilka pasm górskich, każde z nich charakteryzuje się nieco innym zaletami. Najmniej odkryty i najbardziej dziki jest Beskid Niski, dodatkowo można tam spotkać wspaniałe zabytki kultury łemkowskiej. Na Żywiecczyźnie szczególną uwagę warto zwrócić na występujący tu folklor, będący wypadkową różnych kultur góralskich żyjących na tych terenach. W Gorcach można podziwiać wyjątkowo rozwinięty ciąg wodny składający się ze strumyków, potoków, źródeł oraz jezior. Pasmo Beskidu Sądeckiego cechują liczne punkty widokowe oraz biegnący tędy szlak konny. Odwiedzając Beskidy warto wybrać się na hale zlokalizowane zwykle w górnych częściach, ponieważ roztaczają się z nich niezwykle malownicze widoki. Wydarzeniem kulturalno-rozrywkowym jest doroczny Zwyk Bacowski, podczas którego prezentowane są zwyczaje i tradycje góralskie. Sportowymi wydarzeniami regionu są Międzynarodowy Maraton Beskidy oraz rowerowy Beskidy MTB Trophy.