Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi Rowy

Nocleg w Rowach

Baza noclegowa w Rowach rozlokowana jest w całej miejscowości. Jednak im bardziej zbliżamy się do plaży, tym więcej znajdziemy tam obiektów noclegowych, a szczególnie domków letniskowych, atrakcyjnych głównie latem. Najwięcej z nich mieści się tuż obok rzeki Łupawy i ul. Nadmorskiej. W Rowach działa niewiele hoteli. Dwa obiekty tego typu znajdują się na ul. Wczasowej i jeden na ul. Kościelnej (cena za apartament za dobę w granicach 300-1200 zł). Osoby szukające wyższego standardu mogą wybierać wśród apartamentów (kilkanaście z nich zlokalizowanych jest na ul. Plażowej, 100-200 m od morza i plaży) czy pensjonatów np. na ul. Kapitańskiej, z dala od centrum. Do popularnych miejsc noclegowych w Rowach należą także ośrodki wypoczynkowe oraz kwatery prywatne. Noclegi w Rowach oferują różny standard oraz różne udogodnienia, więc każdy, niezależnie od preferencji znajdzie tu coś dla siebie. Większość obiektów noclegowych działa sezonowo – w okresie wakacyjnym. Dojazd do Rowów zapewniają dwie drogi nr 21 lub 213. Całoroczna komunikacja autobusowa działa ze Słupska oraz Ustki, a w lecie kursują także autobusy dalekobieżne. Rowy nie posiadają stacji PKP, więc jeśli chcemy dojechać tu pociągiem, to najbliżej znajduje się stacja Ustka (około 20 km od Rowów) lub Słupsk (ok. 25 km od Rowów). Plaża, morze, rzeka Łupawa wpadająca do Bałtyku, bory nadmorskie, urwiste brzegi klifowe, ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym, a także całkiem pokaźna baza noclegów – to wszystko przyciąga do Rowów wielu turystów.

Informacja o Rowach

W otulinie Słowińskiego Parku Narodowego, pomiędzy Ustką a Łebą, Bałtykiem a jeziorem Gardno leży nadmorska wioska letniskowa – Rowy. Do Ustki jest stąd 22 km, do Słupska 30 km, a do Łeby 72 km. Miejscowość leży w pobliżu drogi nr 213 biegnącej od Słupska na wschód. Legenda dotycząca powstania wsi, mówi że osada została założona przez rozbitków, którzy uciekali z wyspy Wolin, po napaści duńskich wikingów. Czy jest to prawda, trudno ocenić, na pewno natomiast wiadomo, że Rowy to bardzo stara osada rybacka, która istniała już w 1282 r. Wykopaliska archeologiczne wykazują natomiast, że te tereny w czasach prehistorycznych także były już zamieszkane. Kolejna legenda głosi, że w na przełomie wieku XIV i XV wieku wieś stanowiła kryjówkę słynnych bałtyckich piratów – braci Witalijskich. Mieli być to piraci, którzy swymi łupami wspomagali ubogą ludność, więc byli też nazywani „dobrymi rozbójnikami”. Tyle jeśli chodzi o legendy. Co zaś tyczy się faktów historycznych, to wiadomo jest, że wioskę zamieszkiwali praktycznie sami Słowianie, którzy w wieku XIV na wzgórzu wybudowali tu pierwszy kościół (przetrwał on do XIX wieku, po czym w roku 1850 został rozebrany). W kronice kościelnej, znajdują się natomiast informacje, że od końca XVIII wieku do połowy XX wieku, w pobliżu wsi rozbiło się 25 statków, z których zostało uratowanych 88 osób. Na ratunek szli ochotnicy z tzw. ratowni (budynek ratowni z charakterystycznym maltańskim krzyżem znajduje się za nadmorską wydmą i należy do Urzędu Morskiego). Wioska przez długi czas miała charakter typowo rybacki. Obecnie to miejscowość turystyczna, która szczególnie w sezonie letnim tętni życiem, choć nie jest tak oblegana jak inne bardziej znane nadmorskie kurorty. Poza centrum, nawet w szczycie sezonu można tu znaleźć spokój i ciszę.

Aktywny wypoczynek w Rowach

Rowy to miejscowość turystyczna, która głównie przyciąga gości plażą i możliwością morskich kąpieli. Plaża tu jest szeroka i czysta. W sezonie na turystów czekają tu dwa strzeżone kąpieliska: Rowy Wschód i Rowy Zachód. Kąpielisko Zachód może pochwalić się linią brzegową o długości 400 m i 4 wejściami na plażę. Rowy Wchód natomiast - mają jedno zejście, a linia brzegowa ma długość 200 m. Przy obu kąpieliskach znajdują się toalety oraz kosze na śmieci. Ponieważ plaża jest długa i szeroka, nawet w szczycie sezonu, nie ma tu większego problemu ze znalezieniem miejsca do plażowania. Pomiędzy dwoma kąpieliskami płynie rzeka Łupawa, na której znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego. Można tu wypożyczyć rowery wodne, łódki, a także kajaki. Dla fanów windsurfingu, doskonałym miejscem do uprawniania tego sportu będzie jezioro Gardno. Znajduje się ono tuż przy Rowach, na jego południowo-wschodnim krańcu. Gardno ma powierzchnię 2,5 tysiąca hektarów, średnia jego głębokość wynosi 1,3 m, a maksymalna 2,6 m – czyli jest to jezior płytkie. Idealnie nadaje się do uprawiania żeglarstwa, windsurfingu, kitesurfingu, a także jest chętnie odwiedzane przez wędkarzy (południowa część jeziora). W Rowach znajdują się także wypożyczalnie rowerów i gokartów (napęd nożny lub elektryczny) dla dzieci i dorosłych. Jest to fajny sposób na zwiedzenie wioski, a także na aktywne spędzenie czasu. Tym bardziej, że w Rowach i okolicy znajdują się bardzo urokliwe trasy rowerowe. Dużą popularnością cieszy się trasa o nazwie Szlak Zwiniętych Torów Ustka – Rowy. Trasa ta wiedzie wzdłuż dawnej linii kolejowej z Ustki i gwarantuje przepiękne widoki zarówno na morze, jak i jezioro Gardno. Długość trasy to 23 km, ale chętni mogą ją wydłużyć nawet do 60 km – robiąc pętlę wokół jeziora. Jest trasa łatwa, prowadzi głównie po drogach gruntowych, a na jej przejechanie trzeba poświęcić około 4-5 godzin. Oczywiście Rowy i okolica to świetne miejsce także do pieszej turystyki. Są tu piękne krajobrazy, które można podziwiać o każdej porze roku i o czym również warto wspomnieć, Rowy leżą w otulinie Słowińskiego Parku Narodowego.

Atrakcje turystyczne w Rowach

Rowy, choć są niewielką wioską to mają do zaoferowania odwiedzającym im gościom kilka bardzo ciekawych atrakcji, które koniecznie trzeba zobaczyć przebywając tu na wczasach.

Kościół neoromański – budynek świątyni wybudowany został w latach 1844-49. Na szczególną uwagę zasługuje budulec, który został wykorzystany do budowy kościoła. Jest to ciosany kamień, których pochodzi z Wyspy Kamiennej, która jest zlokalizowana na leżącym niedaleko od Rowów jeziorze Gardno. W jednej ze ścian kościoła znajduje się kamień dużo ciemniejszy od pozostałych. Legenda głosi, że umieścił go tu sam diabeł, dlatego jest on osmolony. Obok kościoła znajduje się drewniana dzwonnica (podobno jej projektantem był król pruski, który sfinansował budowę kościoła). Kościół zlokalizowany jest przy ul. Kościelnej w pobliżu miejsca, gdzie w XIV wieku postawiono pierwszą świątynię.

Słowiński Park Narodowy – został utworzony w roku 1967, obejmuje obszar o powierzchni 327 km2, co czyni go trzecim co do wielkości parkiem narodowym w Polsce. W roku 1977 został wpisany na Światową Sieć Rezerwatów Biosfery UNESCO. Rozciąga się między Rowami a Łebą. Na jego terenie znajdują się przymorskie jeziora, bagna, torfowiska, nadmorskie lasy i bory, łąki, a także oczywiście ruchome wydmy, które znajdują się na wydmowym pasie mierzei. Jest to bez wątpienia miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w tej okolicy. Park oferuje wiele ścieżek turystycznych oraz ścieżki przyrodnicze, które mają charakter edukacyjny. Po Parku można się poruszać pieszo lub szlakami rowerowymi.

Muszla koncertowa – znajduje się przy ul. Słonecznej i przypomina swym kształtem statek, nawiązując w ten sposób do rybackich tradycji wioski. Organizowane są tu koncerty i lokalne wydarzenia kulturalne. Przy muszli znajduje się zaplecze socjalne, a także plac zbaw dla dzieci.

Rzeka Łupawa – to rzeka o długości 98 km. Wpada do Morza Bałtyckiego w Rowach. Od jeziora Gardno ma ona charakter kanału. Jest to bardzo atrakcyjne miejsce dla wędkarzy (jest specjalnie dla nich wyznaczony odcinek), a także dla kajakarzy. Rzeka dzieli Rowy na dwie części – wschodnią i zachodnią. Przy jej ujściu znajduje się port rybacki.

Port rybacki – położony jest na rzece Łupawa. Cumują tu kutry rybackie oraz łódki. Działa on od roku 1975. Przy porcie działa Bosmanat Portu, który kieruje ruchem statków. Port podlega administracyjnie pod Urząd Morski w Słupsku. Port jest świetnym miejscem na spacer (jest tu promenada spacerowa), dla tych wszystkich, którzy z bliska chcą zobaczyć kutry rybackie, pracę rybaków, czy też kupić świeżą rybę prosto z kutra.

Cmentarz – jest położony w pobliżu miejsca lokalizacji pierwszego kościoła w Rowach, czyli przy ul. Spokojnej na Wzgórzu Cmentarnym. Cmentarz był czynny do początku lat 50. Na cmentarzu znajdowało się tu dużo grobów obcokrajowców – Holendrów, Hiszpanów, Szwedów, Norwegów (głównie byli to rozbitkowie). Obecnie zachowało się tu tylko kilka krzyży oraz kamiennych resztek różnych grobów.

Domy szachulcowe – można je podziwiać podczas spaceru uliczkami Rowów. Pochodzą one z początku XIX wieku i mają charakterystyczny wygląd – ściany tworzą belki oraz białe wypełnienie. Wyglądają one niezwykle malowniczo i trudno ich nie zauważyć.

Atrakcje dla dzieci

Rowy to doskonałe miejsce na wypoczynek z dziećmi. Oczywiście największą atrakcją dla dzieci, niezależnie od wieku jest plaża i morze. Plaża jest tu szeroka, czysta, a kąpieliska bezpieczne – czuwają nad nimi ratownicy. Wejść na plażę jest kilka, a w ich pobliżu znajdują się zazwyczaj toalety i punkty gastronomiczne. Jednak gdy plażowanie i kąpiele morskie trochę się znudzą, to warto pamiętać, że w Rowach są też inne miejsca, gdzie dzieci będą się doskonale bawić.

Bajkolandia – to idealne miejsce do zabaw dla maluchów. Są tu karuzele, huśtawki, gry zręcznościowe, ciuchcia. Bajkolandia znajduje się przy ul. Plażowej.

Lunapark – znajduje się przy ulicy Bałtyckiej i jest świetnym pomysłem na spędzenie czasu ze starszymi dziećmi. Atrakcje jakie tu znajdziemy to m.in.: kolejka, karuzele (mniejsze i te całkiem duże), samochodziki, zjeżdżalnie różnego typu. Na pewno ani dzieci, ani dorośli nie będą się tu nudzić.

Park Dmuchańców – kilka kolorowych, dużych dmuchańców, które dzieci uwielbiają. Można wykupić dłuższy pobyt.

Park Linowy Konik Polny przy ul. Wczasowej 53, oferuje kilka tras o rożnej wysokości i trudności oraz zjazd tyrolką. Dobrze czas spędzą tu zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli. Park zapewnia doświadczoną i miłą obsługę oraz bezpieczny, wysokiej jakości sprzęt.

Ogólnopolski Zjazd Maskotek – to jedna z najciekawszych imprez nadmorskich. Prawdziwe święto dla wszystkich fanów pluszowych zabawek. Z całego kraju w połowie lipca zjeżdżają pluszowe postacie, które zmieniają Rowy w bajkową krainę. Podczas zjazdu odbywa się prezentacja postaci, występy artystyczne, a także można oddać głos w plebiscycie na najmilszą maskotkę.

Z myślą o najmłodszych gościach, wiele ośrodków oferuje dla dzieci atrakcje na swoim terenie. Są to place zabaw, brodziki lub baseny, a także animacje prowadzone przed doświadczonych animatorów. Dzięki temu także rodzice mogą odpocząć, zostawiając dziecko pod profesjonalną opieką.

W otulinie Słowińskiego Parku Narodowego

Oprócz piaszczystej plaży, na której rodziny z dziećmi mogą spokojnie wypocząć, niewątpliwie dużą atrakcją jest bliskość Słowińskiego Parku Narodowego. To właśnie przyroda nieżywiona jest największą wartością tej okolicy – ruchome wydmy (rozciągającymi się na wschód od miejscowości), klifowe wybrzeże, moreny, rozległe torowiska, przybrzeżne jeziora. Oczywiście przyroda ożywiona także jest godna uwagi: m.in. bardzo rzadkie rośliny (tajęża jednostronna, listera sercowata, żłobik koralowy, kruszczyk błotny) oraz wyjątkowe gatunki zwierząt (ohar, płaskonos, bernikla białolica, gronostaj, wydra, foka szara, morświn). Natomiast urokliwe lasy sosnowe wraz ze swoją mnogością pieszych i rowerowych szlaków gwarantują możliwość spędzenia aktywnych wakacji. Miłośnicy historii, którzy zdecydują się na noclegi w tej części Pomorza, z pewnością wybiorą się do portu i owianego licznymi legendami kościółka w Rowach. Co roku w znajdującym się w parku małym amfiteatrze (muszla koncertowa) odbywają się w sezonie letnim liczne koncerty i imprezy folklorystyczne.