Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi Gdańsk

Nocleg w Gdańsku

Największe skupisko propozycji noclegowych Gdańska oferuje oczywiście Śródmieście oraz sąsiadujące z nią od północnej strony dzielnica Młyniska. W centrum noclegi są najdroższe, w dzielnicach leżących w pewnej odległości od centrum, ceny za pobyt są zdecydowanie niższe (np. w jednej z mniejszych dzielnic Gdańska, o wdzięcznej nazwie Aniołki, nocleg można znaleźć w cenie niemal dwukrotnie niższej). W mieście dostępne są noclegi różnego typu: komfortowe apartamenty, hotele, luksusowe mieszkania na wyłączność, a także budżetowe pokoje gościnne, pensjonaty czy hostele. Oferty apartamentów znacznie przewyższają liczbę hoteli, a ich ceny są porównywalne z luksusowymi obiektami tego typu. Podróżując pociągiem, nocleg w Gdańsku znajdziemy bez wysiłku, stacja kolejowa mieści się w promieniu 1-2 km od centralnych obszarów miasta (gdzie obserwujemy wysyp miejsc noclegowych). Na zachód od dworca, pokonując drogę (ok. 15-20 minut) w kierunku ul. Powstańców Warszawskich lub Beethovena, znajdziemy najtańsze opcje noclegowe (w granicach od 30 zł). Im dalej na północ Gdańska, kwater oferujących noclegi jest coraz mniej, dlatego warto zarezerwować miejsce na południu miasta, a do nadmorskich atrakcji (np. Westerplatte, Muzeum II Wojny, latarnia morska) dostać się za pomocą komunikacji miejskiej. Dla osób, które szukają ciszy i spokoju, a równocześnie chcą być w pobliżu miasta, czekają noclegi na Wyspie Sobieszewskiej, która leży pomiędzy Martwą Wisłą, a Wisłą. Można tu znaleźć kempingi, domki letniskowe, a także pokoje gościnne.

Informacje o Gdańsku

Miasto z tysiącletnią historią słynące z wyjątkowych zabytków i burzliwej historii. Gdańsk – Danzig – Wolne Miasto Gdańsk – tak w różnych etapach nazywany był ośrodek, który jest niekwestionowaną perłą wśród miast nad Bałtykiem. Początki miasta sięgają drugiej połowy X wieku. W tamtych czasach rządziła tu dynastia książąt pomorskich, zamieszkiwała ludność słowiańska, a coraz częściej przybywali z zachodu liczni kupcy i rzemieślnicy. Była to osada rybacka, otoczona innymi podobnymi wioskami, która jednak cały czas się rozwijała (sprzyjało temu świetne położenie). Prawa miejskie miasto uzyskało w roku 1236, nadał je książę pomorski Świętopełek II. Miasto położone u ujścia Wisły, stanowiące jeden z ważniejszych punktów kupieckich, w pobliżu granicy niemieckiej, w swej długoletniej historii przechodziło często z rąk Polaków, pod panowanie niemieckie. Od swoich początków jako miasto kupieckie, przyciągało rozmaite kultury i tradycje – mieszkali tu Niemcy, Holendrzy, Szkoci i inni. Wielokulturowość sprawiła, że Gdańsk to miasto tolerancyjne, a jego skomplikowaną historię widać m.in. w przepięknej architekturze miasta. Ogromne zniszczenia spowodowała II wojna światowa – ataki hitlerowskich Niemiec i wyzwolicielskiej Armii Czerwonej. Odbudowane po wojnie miasto stało się kolebką ruchu „Solidarności”, która zapoczątkowała przemiany ustrojowe w kraju. Gdańsk to obecnie dynamiczna i kosmopolityczna stolica Trójmiasta, w której noclegi są rozchwytywane przez turystów nie tylko w okresie letnim, ale i zimowym. Miasto leży ok. 360 km na północny-zachód od Warszawy i ok. 350 km na wschód od Szczecina. Bardzo dobre połączenie z miastem dla centralnej i południowej Polski zapewnia autostrada A1. Aktualnie zamieszkuje je niemal 500 tysięcy osób (szóste co do wielkości miasto w Polsce), a zajmuje powierzchnię ponad 260 km2. W jego skład wchodzi 35 dzielnic (często są to mniejsze miejscowości, graniczące wcześniej z Gdańskiem, które zostały włączone do rozrastaj się tkanki miasta). Miasto jest bardzo zróżnicowane pod względem przyrodniczym. Jest tu dużo terenów zielonych, teren miast przecinają liczne kanały, rzeki i rozlewiska (Wisła, Motława, Stara Motława, Martwa Wisła).

Co warto zobaczyć w Gdańsku?

Gdańsk to miasto corocznie odwiedzane przez licznych turystów z Polski i zza granicy. Przyciąga ich tu wielowiekowa historia, piękna architektura, liczne zabytki, muzea i specyficzny klima. Niezależnie od wieku i zainteresowań, na pewno każdy odwiedzający Gdańsk, znajdzie tu coś, co go zaciekawi lub zachwyci. Na mapie Gdańska jest kilka miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić.

Serce Gdańska to bez wątpienia Główne Miasto – będące najpiękniejszą częścią Śródmieścia. Zostało zniszczone podczas działań wojennych II wojny światowej, ale dzięki ofiarności wielu osób zostało odbudowane. Choć nie od razu było oczywiste, że odbudowa zachowa historyczny charakter tej części miasta, to jednak udało się i obecnie możemy podziwiać zwarty zespół zabytkowy, w którego skład wchodzą kamienice (m.in.: Złota Kamienica, Dom Angielski, Dom Uphagena, Długi Targ 20), budynki sakralne (Bazylika Mariacka, Kościół św. Mikołaja, Kościół św. Jana, Kaplica Królewska), bramy miejskie (m.in.: Wyżynna, Złota, Zielona, Żuraw), baszty (m.in.: Słomiana, Jacek, Łabędź) oraz Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Fontanna Neptuna, Wielka Zbrojownia, Dwór Bractwa św. Jerzego. Z Głównym Miastem sąsiaduje Stare Miasto, budowa historyczna w dużej mierze została zniszczona podczas II wojny światowej i nie została odbudowana. Znajdują się tu zabytki (Ratusz Starego Miasta, Wielki i Mały Młyn, Poczta Polska, Dom Kaznodziejów), które także warto obejrzeć, choć jest ich zdecydowanie mniej niż w obrębie Miasta Głównego.

Spacerując ulicą Mariacką (chyba najbardziej klimatyczna i rozpoznawalna uliczka w Gdańsku) można podziwiać nie tylko wspaniałe kamienice, stojące po obu jej stronach, ale także bursztynowe wyroby, które są wystawione na stoiskach jubilerskich, gdzie można kupić wspaniałą pamiątkę z Gdańska. Kto natomiast chce lepiej poznać sam bursztyn, jego historię, właściwości, zobaczyć najpiękniejsze dzieła z niego wykonane, ten koniecznie musi się udać do Muzeum Bursztynu, które mieści się w Wielkim Młynie. Wystawa pięknie prezentuje się w zabytkowych wnętrzach i można tu podziwiać wyjątkowe okazy, jak chociażby ważącą 68 kg bryłę bursztynu sumatrzańskiego.

Dużą popularnością wśród turystów odwiedzających Gdańsk, cieszy się Muzeum II Wojny Światowej. To nowoczesne, multimedialne muzeum, gdzie znajdziemy bardzo dużo ciekawie zainscenizowanych eksponatów (m.in. budzący bardzo dużo emocji czołg Sherman Firely czy Fiat 508C Balilla 1100). Muzeum posiada Wystawę Stałą, która składa się z trzech bloków tematycznych: Droga do wojny, Groza wojny, Długi cień wojny, a także organizowane są wystawy czasowe. Dla młodszych dzieci (poniżej 12 roku) przegotowana jest wystawa Podróż w czasie, gdzie dzieci mogą się zapoznać z realiami życia i nauki w okresie wojennym.

Westerplatte – będąc w Gdańsku, trudno pominąć ten malutki fragment Polski, który jest miejscem symbolicznego początku II wojny światowej. To tu polscy żołnierze, przez 7 dni dzielnie stawiali opór niemieckiej napaści. Znajdowała się tu Wojskowa Składnica Tranzytowa, obecnie można oglądać pozostałości po wojskowej zabudowie (schron, wieża obserwacyjna, ruiny nowych koszar, budynki wartowni), jest Cmentarz Obrońców, a także najbardziej charakterystyczny obiekt czyli Kopiec – Pomnik Obrońców Wybrzeża. Obecnie trwają tu prace, w wyniku których ma powstać Muzeum Westerplatte oraz Muzeum Wojny 1939 (stanowiące część Muzeum II Wojny Światowej).

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Europejskie Centrum Solidarności. To właśnie w Gdańsku narodziła się Solidarność – początkowo jako związek zawodowy, a potem jako ogólnonarodowy ruch, dzięki któremu w końcu udało się obalić komunizm w bloku wschodnim. Europejskie Centrum Solidarności ma kultywować pamięć o tych wydarzeniach i ludziach, którzy brali w nich udział. Wystawa stała podzielona jest na siedem sal, które łącznie zajmują prawie 3.000 m2, a znajduje się nich niemal 1.800 eksponatów z epoki. Wystawa w nowoczesny sposób, pokazuje historię Solidarności oraz zmiany, jakie dzięki niej zaszły w Europie Środkowej.

Będąc w ECS warto także zajrzeć do Stoczni Cesarskiej, która jest położna tuż obok niego. Historia Stoczni sięga 1844 roku, gdy Królestwo Prus, stworzyło tu bazę dla swojej floty. To właśnie tutaj, przed rokiem 1918 wybudowano 46 U-Bootów. Stocznia, podobnie jak Gdańsk przechodziła z rąk do rąk, by zaraz po zakończeniu II wojny światowej, stać się częścią stworzonej właśnie Stoczni Gdańskiej. Obecnie można Stocznię zwiedzić, a podczas zwiedzania zobaczyć m.in. budynek dyrekcji, kuźnię, ślusarnię, basen dokowy, a także miejsca związane ze strajkiem z roku 1980.

Statek Muzeum Sołdek – to miejsca, które warto zobaczyć, nawet jeśli nie jest się wielkim fanem statków. Zacumowany jest tuż przy siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego. Jest to pierwszy pełnomorski statek, który został wybudowany w Polsce po zakończeniu II wojny światowej. Jest uznawany za unikatowy zabytek techniki. Spacer po nim to wielka gratka dla małych i dużych, podczas którego można zapoznać się z ciekawą historią okrętu oraz czasów, w których pływał po morzach.

Wyspa Sobieszewska – nie każdy zdaje sobie sprawy, że jest to dzielnica Gdańska. Kiedyś półwysep, na skutek przekopania kanału Wisły – wyspa. Znajduje się tu Rezerwat Mewia Łacha i Ptasi Raj. Obydwa miejsca to prawdziwa ostoja dla licznych gatunków nie tylko ptaków, ale także innych zwierząt i roślin związanych ze środowiskiem wodno-lądowym i bagiennym.

Park Oliwski – to kolejna zielona cześć Gdańska, którą warto odwiedzić i po prostu odpocząć, podziwiając unikatowe okazy botaniczne, a także różne style ogrodów. Znajdują się tu fragmenty ogrodów urządzonych w stylu: francuskim, angielsko-chińskim oraz japońskim.

Dla osób pragnących odpocząć korzystając z klubowych klimatów, doskonałym miejscem będzie 100cznia. Mieści się ona w budynkach dawnej Stoczni Gdańskiej i oferuje knajpki (street food), bary, kluby, scenę koncertową, sklepy. Działa tu także plac zabaw, miejska plaża, wymienialnia książek, galeria. Równie ciekawe atrakcje oferuje ulica Elektryków (budynki dawnego zakładu elektrycznego gdańskiej stoczni). W hali, gdzie produkowano wyposażenie statków, obecnie działa sala koncertowa, dookoła znajdują się bary, knajpki, organizowane są imprezy pod gołym niebem. W dzień można także skorzystać z miejskiej plaży, a na dzieci czeka plac zabaw.

Gdzie warto zjeść i co koniecznie spróbować w Gdańsku?

Gdańsk to fantastyczne miasto, gdzie nie sposób się nudzić, ale wiadomo, nie samym zwiedzaniem żyje człowiek. Na szczęście znajdziemy to bardzo bogate zaplecze gastronomiczne, zarówno dla osób lubiących wykwintne dania, jak i dla tych, które cenią dobre i przystępne cenowo jedzenie. Bar Mleczny Neptun - to miejsce, gdzie można zjeść pyszne i niedrogie dania. Zlokalizowany jest przy ul. Długiej 33/34. Można zjeść tu śniadania, obiady i kolacje. Dominuje kuchnia polska, domowa.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia na kulinarnej mapie Gdańska jest pierogarnia Mandu – serwująca tradycyjne pierogi, ręcznie robione, porcje są duże, a wybór farszów ogromny. Poza pierogami są tu także zupy, surówki, desery oraz zimne i gorące napoje. Lokal mieści się przy ul. Elżbietańskiej 4/8. Ręcznie robione pierogi zjemy także na uli. Do Studzienki 8 w lokalu Pierogi Lwowskie. Goście chwalą wysoką jakość pierogów, do których nie są dodawane ulepszacze i konserwanty.

Jeśli wolimy ekskluzywne restauracje to warto odwiedzić:

  • Eliksir mieszczący się przy ul. Hamera 1. Restauracja oferuje dania sezonowe i regionalne, wszystko przygotowane w oparciu o wysokiej jakości składniki. W restauracji znajduje się także koktajlbar.
  • Targ Rybny nad Motławą (ul. Targ Rybny 6c). Serwowane są tu dania z ryb i owoców morza (przystawki, zupy, ryby pieczone, sałatki, dania dla dzieci).
  • Restauracja Filharmonia (ul. Ołowiana 1) – dominuje tu regionalna kuchnia kaszubska, kuchnia polska w nowej aranżacji oraz dania z kuchni świata.

W Gdańsku tradycyjną kuchnią jest kuchnia kaszubska, choć ze względu na wielokulturowość miasta odnajdziemy tu wpływy różnych kultur. W dawnych czasach, jako bardzo bogate miasto, Gdańsk oferował potrawy z całego świata, Gdańszczanie mieli dostęp do produktów, gdzie indziej niedostępnych i bardzo drogich. Dziś kuchnia tradycyjna to głównie potrawy z ryb (śledzie, dorsze, flądry, zupy rybne, ryby wędzone, smażone) i mięs (klops z wołowiny, kaczka pieczona, metka, bitki).

Do charakterystycznych dań kaszubskich należą:

  • czernina (zupa z krwi kaczki z dodatkiem suszonych owoców i grzybów, podawana na kwaśno),
  • kaczka po pomorsku,
  • buraczki pruskie (plastry buraczków w octowej zalewie),
  • fefernuski kociewskie (piernikowe ciasteczka obtoczone w lukrze),
  • pierogi z kaszą gryczaną ze smażoną cebulką,
  • ruchanki (racuchy z ciasta chlebowego żytniego),
  • zupa z żółtej brukwi (na rosole z gęsi),
  • wafle gdańskie (wypiekane w kształcie serca, w specjalnej żeliwnej formie),
  • zylc (czyli galareta z nóżek robiona ze świeżo zapeklowanego mięsa).

Oczywiście, to tylko kilka z dań regionalnych. Lista produktów i dań wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych i Regionalnych jest dużo bardziej bogata.

Wypoczynek z dziećmi

Wiele osób przyjeżdżających do Gdańska z dziećmi ma obawy, czy dzieci nie znudzą się szybko zabytkami, muzeami i brakiem dla nich atrakcji. Nic bardziej mylnego, Gdańsk ma szeroką ofertę atrakcji dla dzieci, które sprawią, że również dla milusińskich pobyt tu będzie wyjątkowy.

Ośrodek Kultury Morskiej – to nie jest zwykłe muzeum. Pełne interaktywnych, multimedialnych atrakcji, nowoczesne – jest dla dzieci nie lada gratką. Poprzez zabawę dzieci mogą zapoznać się z tym jak wygląda praca na morzu (sterowanie, dowodzenie, przeładunek towaru, podróż batyskafem). Ośrodek mieści się przy ul. Tokarskiej 21-25.

Hevelianum – ul. Gradowa 6, na dzieci czeka tu wiele wystaw, które poprzez zabawę przekazują konkretną wiedzą. Wystawa Dookoła Świata pozwala zapoznać się z wszystkimi kontynentami, w czym pomaga 90 stanowisk interaktywnych. Łamigłówka – pozwala zanurzyć się w świat matematycznych obliczeń, które nie są nudne, a wręcz ekscytujące. Z energią – to miejsce gdzie można wywoływać i obserwować różne zjawiska z wykorzystaniem różnych form energii.

Wydział Zabaw ECS – to ogromna (ponad 400 m2) sala zabaw, gdzie dziecko nie tylko się bawi, ale i zdobywa wiedzę. Jest tu mnóstwo interaktywnych stanowisk o tematyce morskiej, które cieszą się ogromnym powodzeniem.

Teatr Miniatura – oferuje szeroki familijny repertuar. Z młodszymi dziećmi, warto wybrać się na przestawienie kukiełkowe, starsze mogą na nowo zachwycić się klasycznymi bajkami lub poznać zupełnie nowe utwory.

Koło widokowe AmberSky – nie dla każdego, ale jeśli tylko ktoś się nie boi wysokości, to jest to doskonałe miejsce, by podziwiać niezwykłą panoramę Gdańska i okolic z wysokości 50 m.

Ogród Zoologiczny – można tu zobaczyć prawie 200 gatunków zwierząt. Są tu żyrafy, lwy, słonie, krokodyle, wilki, hipopotamy i wiele, wiele innych. Można tu też skorzystać z przejażdżki kolejką retro lub też jazdy konnej. Jest też małe ZOO, park linowy i park dinozaurów.

DeJa Vu Muzeum – przy ul. Długie Ogrody 18, to miejsce gdzie doświadczymy złudzeń optycznych i iluzji, gdzie nasze zmysły zostaną oszukane, a my będziemy oczarowani. Dodatkowo, zupełnie przy okazji można tu zdobyć sporo wiedzy z zakresu fizyki, optyki oraz sztuki cyfrowej.

Plaże gdańskie

Gdańsk, choć jako miasto z wielowiekową historią, kojarzy się głównie z zabytkami i muzeami, to przede wszystkim jest miastem nadmorskim. I jako takie oferuje także wypoczynek na miejskich plażach i strzeżonych kąpieliskach, których w obrębie miasta jest kilka.

Jelitkowo – kąpielisko znajduje się na granicy Gdańska i Sopotu – jest do niego łatwy dojazd komunikacją miejską. Są tu wypożyczalnie sprzętu sportowego i plażowego, są atrakcje dla dzieci, a także oczywiście zaplecze sanitarne.

Stogi – plaża położona trochę na uboczu, a mimo to jest to najbardziej nowoczesne kąpielisko gdańskie, z ochroną, monitoringiem, świeżo wyremontowanymi prysznicami i toaletami, bezpłatnym Wi-Fi oraz oczywiście zapleczem gastronomiczno-turystycznym.

Brzeźno – piękna plaża ze 140 metrowym molo. Są tu liczne punkty gastronomiczne, przebieralnie, toalety, a także można skorzystać z bezpłatnego Wi-Fi na wyznaczonym obszarze.

Sobieszewo – położona z dala od zgiełku miasta, w pewnej odległości od punktów gastronomicznych, zapewnia spokój i ciszę. Na Wyspie Sobieszewskiej znajduje się też baza noclegowa, więc można tu spędzić nie tylko kilka godzin, ale nawet kilka dni.

Orle – też znajduje się na Wyspie Sobieszewskiej. Jest zaplecze sportowe, są punkty gastronomiczne, toalety.

Górki Zachodnie – zaciszna plaża, bardzo urokliwa, położona na skraju miasta. Kąpielisko to nie jest strzeżone, o czym warto pamiętać wybierając się właśnie tam.

Westerplatte – to także plaża niestrzeżona, trochę dzika, bez punktów gastronomicznych, czy zaplecza socjalnego.

Trójmiasto

Oczywiście, mówiąc o Gdańsku, trudno zapomnieć, że Gdańsk to jedno z trzech miast wchodzących w skład Trójmiasta (pozostałe miasta to Sopot i Gdynia). Przed rokiem 2007 była to jedynie potoczna nazwa, ale 28 marca 2007 roku została podpisana Karta Trójmiasta. Jest to deklaracja, którą podpisali ówcześni prezydenci miast oraz ówczesny marszałek województwa pomorskiego, a która mówi o współpracy i wspólnym rozwoju w zakresie aglomeracji trójmiejskiej. Aglomeracja trójmiejska posiada wspólną komunikację zbiorową (PKP SKM Trójmiasto), gdzie dostępny jest bilet metropolitalny, który uprawnia do jazdy po całej aglomeracji. Warto wspomnieć, że aglomeracja trójmiejska, to oprócz Gdańska, Gdyni i Sopotu także mniejsze, miasta (Tczew, Pruszcz Gdański, Kartuzy, Żukowo, Rumia, Reda, Wejherowo, Puck, Władysławowo, Jastarnia, Hel).