Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi - Mazury, nocleg i okolice

Nocleg na Mazurach

Rozległe tereny Mazur sprawiają, że oferta noclegowa regionu składa się z ponad 2,5 tys. obiektów, które znajdziemy na terenie jednego województwa - warmińsko-mazurskiego. Różnorodność i zagospodarowanie obszaru ma wpływ na rozmieszczenie noclegów i występuje pomiędzy nimi prawdziwa symbioza. Noclegi znajdują się w maleńkich, cichych miejscowościach oraz w znanych i rozrywkowych kurortach, w otoczeniu tajemniczych lasów i błękitnych jezior. Kwatery w większych miastach poleca się osobom podróżującym nie tylko w celach turystycznych, ale i służbowych. Noclegi w Ełku lub w Ostródzie będą najlepsze z uwagi na ich położenie przy drodze krajowej nr 16 (która stanowi główny szlak komunikacyjny na Mazurach). Leżący w centrum Zielonych Płuc Polski Ełk to propozycja urlopu krajoznawczego (ruiny zamku, wieża ciśnień, most zamkowy) oraz aktywnego wakacyjnego wypoczynku (szlaki piesze i rowerowe wokół jezior). Historia Mazur nierozerwalnie związana jest z powstaniem na tym terenie zamków krzyżackich, które miały związek z zasiedleniem terenu. Dziś są to obowiązkowe punkty na turystycznej mapie województwa i często wizytówki miast. Zamki zwiedzimy wybierając nocleg w Nidzicy, Ełku, Kętrzynie, w Giżycku (tutaj zamek został zaaranżowany na hotel) oraz w Rynie (jeden z najmłodszych zamków, również obecnie znajduje się w nim hotel). Mrągowo, oprócz swojego niepowtarzalnego krajobrazu (miasto otaczają jeziora, łąki, wzgórza morenowe), jest ośrodkiem festiwali i koncertów – o nocleg najtrudniej w czasie wakacji, gdy odbywa się Polska Noc Kabaretowa oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyki Country. Dla miłośników aktywnego wypoczynku poleca się różnego rodzaju sporty wodne, które rozwijają się dzięki sieci kanałów wodnych pomiędzy jeziorami. Tereny wokół akwenów często zagospodarowane są przez ośrodki wczasowe z polami kempingowymi oraz niewielkie domki letniskowe, wybierane przez miłośników spływów kajakowych, wędkowania czy rejsów. Żegluga mazurska (rejsy statkami pasażerskimi i żaglowcami) to niezapomniana atrakcja turystyczna, której można doświadczyć wybierając noclegi w Giżycku, Rucianem-Nidzie, Węgorzewie i Mikołajkach. Ostatnie nazywane jest polską stolicą żeglarstwa, a przy tym odznacza się niesamowitą zasobnością okazów przyrody oraz cichą i spokojną atmosferą, sprzyjającą rodzinnemu odpoczynkowi.

Mazury – kraina Tysiąca Jezior

Znajdujące się w północnej Polsce Pojezierze Mazurskie i Iławskie, wchodzące w skład województwa warmińsko-mazurskiego, to region zwany Mazurami. Tu znajduje się największe jezioro w Polsce – Śniardwy (pow. 113,8 km2) i jezioro o największej objętości – Mamry (obj. 1013 m3). Duże zbiorniki mazurskie to także Niegocin, Jagodne, Orzysz i Tałty. Na tym terenie w 1410 r. wojska polsko-litewskie pokonały Krzyżaków, co upamiętnia Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego. Tu też możemy spróbować naszych sił w spływach kajakowych jednym z najpiękniejszych wodnych szlaków w kraju – szlakiem rzeki Krutyni. Najwięcej atrakcji znajdziemy w głównych ośrodkach turystycznych, jakimi są: Giżycko, Mikołajki, Węgorzewo i Pisz. Spacery i rowerowe wędrówki warto zaplanować po jednym z największych parków krajobrazowych w Polsce – Mazurskim Parku Krajobrazowym, w którym możemy spotkać unikalnego skorupiaka (kiełża), rzadkie odmiany gąbek czy koniki polskie w miejscowości Popielno. Na terenie parku jest kilka rezerwatów przyrody, na przykład Czapliniec czy Zakręt. Na Mazurach znajdziemy także Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej, w której żyje rzadki czarny bocian czy orzeł bielik, a także ptak, uważany za symbol tych terenów – kormoran.

Cudne Mazury – jeziora, unikalna przyroda, festiwale i ciekawe zabytki

Powszechnie wiadomo, że miłośnicy sportów wodnych przyjeżdżają na Mazury rokrocznie, by żeglować, pływać, uprawiać kajakarstwo, windsurfing, kitesurfing, nurkować lub wylegiwać się na piaszczystej plaży i łapać słoneczne promienie. Miejsca, które słyną z dobrych warunków do uprawiania wodnych sportów to płytkie wody jeziora Roś, Jezioraka czy Śniardwy. Najczystsze zbiorniki na tym terenie to jezioro Jegocin – otoczone lasem i objęte strefą ciszy, Jezioro Leleskie z możliwością uprawiania kajakarstwa czy wędkowania oraz jezioro Stromek. Oprócz sportowych aktywności, warto także postawić na zwiedzanie, bo Mazury zadziwiają nie tylko ciekawymi zabytkami, ale także pięknymi miejscami na łonie przyrody. Można zwiedzać mazurskie wyspy, w tym najbardziej tajemniczą – Gilmę, miejsce pogańskiego kultu z ruinami krzyżackiego zamku. Warto także odwiedzić parki i puszcze, takie jak Mazurski Park Krajobrazowy, w skład którego wchodzi największy kompleks leśny na Mazurach – Puszcza Piska. Ciekawa jest także Puszcza Borecka, w której żyją żubry czy Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, a także Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej – miejsce występowania wilków, rysi czy łosi. Wśród miejsc interesujących historycznie warto zwrócić uwagę na Mamerki z bunkrami dowództwa Wehrmachtu, twierdzę Boyen w Giżycku czy wilczy Szaniec w Gierłoży, czyli zamaskowane miasteczko w lesie z 200 budynkami - kwatera główna Hitlera. Opłaci się także zwiedzić miejscowe zamki: w Nidzicy, Rynie, Giżycku lub zobaczyć budynki sakralne: sanktuarium w Świętej Lipce, jeden z najlepszych przykładów późnego baroku w kraju albo cerkiew prawosławną w Wojnowie. Godny polecenia jest także giżycki most obrotowy czy Muzeum Ziemi Mazurskiej w Owczarni. Mazury to region interesujący także ze względu na ciągle żywe tradycje i ludową kulturę. Warto je poznać, biorąc udział w licznych wydarzeniach, które odbywają się w głównych mazurskich ośrodkach: Mazurskie Lato Muzyczne i Kabaretowe, Międzynarodowy Piknik Country w Mrągowie, Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej Szanty w Giżycku, Mazurski Piknik Historyczny Walkiria czy Festiwal Kultury Kresowej w Mrągowie.