Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi Karwia

Nocleg w Karwi

Na propozycje noclegowe Karwi składają się głównie domki letniskowe, pensjonaty, wille, domy wczasowe oraz pokoje gościnne zlokalizowane na terenie całej miejscowści. Granicę zachodnią bazy noclegowej wyznacza malowniczy Kanał Karwianka. Już od początku ul. Wojska Polskiego można spotkać pierwsze domki położone zaledwie 100 m od plaży. Za wakacyjny pobyt w takim miejscu zapłacimy od 35 zł (w środku sezonu cena wzrasta). Ulica Wojska Polskiego jest drogą najbliżej położoną względem morza (odchodzą z niej zejścia na plażę) i przebiega przez całą miejscowość. Korzystne ceny oraz atmosferę nadmorskiego kurortu zapewni nocleg w centrum Karwi (ul. 12 Marca), wokół zabytkowej zabudowy letniska. Podążając na wschód, w obrębie ulic Stokrotki, Jaskrów, Konwalii mieści się skupisko willi i apartamentów, z których chętnie skorzystają rodziny z dziećmi (nowoczesne i komfortowe wnętrza, place i pokoje zabaw). W miejscowości działa także kilka pól namiotowych i kempingowych, gdzie można wypocząć w bliskim kontakcie z przyrodą, przy zapewnionym pełnym zapleczu socjalnym. W Karwi działa dobrze komunikacja autobusowa (linie prywatne i PKS) łącząca wieś z Jastrzębią Górą, Władysławowem, Puckiem, a także w sezonie letnim z takimi miastami jak Gdynia, Kraków, Łódź, Katowice. Najbliższa stacja PKP znajduje się we Władysławowie (około 15 km od Karwi). Do miejscowości można dojechać także własnym autem – biegnie przez nią droga krajowa nr 215. W Karwi są parkingi darmowe i płatne zlokalizowane w różnych miejscach. Wiele ośrodków oferuje także miejsca parkingowe na swoim terenie.

Informacja o Karwi

Karwia usytuowana jest na Wybrzeżu Słowińskim, na Pomorzu, w województwie pomorskim, powiecie puckim, w gminie Władysławowo. Jest to wioska będąca jednym z większych i bardziej malowniczych krajobrazowo letnisk nad Bałtykiem. Karwia to bardzo stara osada. Pierwsze wzmianki o niej pojawiają się już w dokumentach z 1274 roku, kiedy to była lokowana jako osada rybacka na prawie chełmińskim. Na przełomie XVI i XVII wieku w osadzie za sprawą starosty puckiego pojawili się osadnicy holenderscy, którzy zostali tu sprowadzeni by osuszyć bagna znajdujące się w okolicy i by można te tereny użytkować. Ich prace przyniosły dobry efekt, lecz podczas sztormów wieś i okoliczne tereny nadal były zalewane przez Bałtyk. Dopiero w roku 1930 wybudowano od zachodu tamę typu holenderskiego, która skutecznie chroniła wieś przed zalewaniem morskim wodami. We wsi od 1889 roku działała bardzo dobrze wyposażona stacja ratownictwa (łódź, wóz do transportu i wodowania, zestaw do ratowania marynarzy z łodzi osiadłych na mieliźnie). Jednak po I wojnie światowej straciła ona swoje znaczenie. W latach po II wojnie światowej aż do roku 1991 w Karwi znajdowała się strażnica Wojsk Ochrony Pogranicza. Rozwój wsi jako letniska rozpoczął się w okresie 20-lecia międzywojennego, kiedy to w sezonie letnim zaczęli pojawiać się letnicy. Jednak dopiero pod koniec XX wieku nastąpił potężny wzrost zainteresowania turystów Karwią jako miejscem letniego wypoczynku. Obecnie Karwia liczy niecały 1000 stałych mieszkańców, a w okresie letnim liczba ta wzrasta nawet do 35 tysięcy. Wizyta w Karwi to okazja do poznania okolicznych kaszubskich wiosek (Stilo, Sasino, Gniewino, Krokowa). Karwia leży w pobliżu Jastrzębiej Góry (7 km) i Władysławowa (15 km).

Aktywnie w Karwi

Karwia to miejscowość lubiana szczególnie przez osoby lubiące wypoczynek w raczej kameralnych warunkach. Nie jest to duża miejscowość, a główną atrakcją jest morze i plaża. Co nie znaczy, że można tu jedynie wypoczywać plażując. Dla osób lubiących aktywne spędzanie czasu znajdzie się tu wiele ciekawych propozycji.

Spływy kajakowe Czarną Wdą – Czarna Wda to rzeka, która przepływa przez Jastrzębią Górę, Tupadły oraz Ostrowo, a do Morza Bałtyckiego wpada przed Karwią. Jej nazwa pochodzi od ciemnego koloru wody, która w niej płynie. Taką barwę woda zawdzięcza torfowiskom i związkom organicznym, które przenikają do wody i nadają jej właśnie taki charakterystyczny kolor. Rzeka ma słaby nurt, dzięki czemu możliwy jest spływ kajakiem w obie strony. Idealnie sprawdzi się także jako atrakcja dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w spływach kajakowych. W Karwi i okolicach znajdują się firmy specjalizujące się w wypożyczaniu kajaków i organizowaniu spływów.

Nordic Walking – to bardzo popularna aktywność, która nie wymaga ani specjalnych umiejętności ani specjalnego sprzętu. Wystarczą kijki i dobre nastawienie i można ruszyć na wycieczkę. Przez Karwię przebiega 1 wyznaczona trasa Nordic Walking – jest to czarna pętla o długości 17 km. Czas jej przejścia to ok. 3 h. Prowadzi ona wzdłuż plaży do Jastrzębiej Góry, potem wśród lasu i przez wydmy w kierunku Ostrowa, aż do punktu wyjścia w Karwi czyli do ul. Wojska Polskiego. Jest to trasa dość trudna, ale bardzo malownicza. Oczywiście poza wyznaczonymi trasami jest tu wiele urokliwych tras spacerowych, gdzie można korzystać z aktywnego spędzania czasu. Z Karwi pieszo lub z kijkami można udać m.in. do Rozewia, Dębków, Jastrzębiej Góry, Ostrowa. Są to trasy bardzo malownicze prowadzące albo wzdłuż plaży, albo przez wydmy i nadmorski las.

Jazda konna – w Karwi oraz najbliższej okolicy znajdują się stadniny, gdzie można skorzystać z jazdy konnej zarówno dla zaawansowanych jeźdźców jak i dla początkujących. W Parszczycach znajduje się Stajnia PasjoNatka oraz Stadnina Rumak, w Ostrowie Stajnia Bursztynowa.

Rejsy szybką łodzią typu RIB po Bałtyku – to atrakcja dla ludzi, którzy lubią adrenalinę. Taka łódź może rozwinąć prędkość nawet do 120 km/h i zapewnia niezapomniane przeżycia. Jednym z ośrodków, który organizuje takie rejsy jest OW Sęk przy ul. Wojska Polskiego.

Karwia to również dobre miejsce do uprawiania różnego typu sportów wodnych. Można tu nurkować, pływać na nartach wodnych i desce, pływać na skuterze, uprawiać windsurfing, kitesurfing, wędkować.

Najciekawsze miejsca w Karwi

Oczywiście Karwia to typowa nadmorska miejscowość letniskowa, więc największą atrakcją jest plaża i morze. Karwia może pochwalić się rozległą plażą o długości prawie 3 km, 2 kąpieliskami oraz aż 10 wejściami na plażę (od 39 od wschodu do 48 na zachodzie). Plaża jest bardzo urokliwa, gdyż znajduje się na niej biały piasek. Od lądu oddziela plażę sosnowy, malowniczy las. Kąpieliska znajdują się przy wejściu na plażę nr 45 i 43 – są to kąpieliska strzeżone, obydwa o długości linii brzegowej wynoszącej 100 m. Znajdują się tu toalety, kosze na śmieci, tablice informacyjne.

Karwia leży na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego oraz na terenie Nadmorskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. W tej części Parku zobaczyć można rezerwaty roślinne o podłożu torfowym – Karwieńskie i Bielawskie Błota oraz wpadającą do morza rzekę Czarna Wda (Czarna Woda) – siedlisko ptaków i zwierząt wodnych. Wśród ptaków dominują tu mewy, występują także bataliony (gatunek bardzo rzadki), myszołowy. W wodach przybrzeżnych znajdują się liczne skorupiaki i mięczaki, a także liczne ryby (okonie, węgorze).

Motylarnia przy ul. Kopernika 29A jest czynna sezonowo. Można tu zobaczyć motyle z całego świata. Okazy z Azji, Ameryki Południowej i Afryki latają wśród żywej, egzotycznej roślinności i sprawiają, że można się tu poczuć jak w lesie równikowym, a kolorowe motyle są dosłownie na wyciągnięcie ręki. Po Motylarni oprowadzają doświadczeni przewodnicy, którzy ciekawie opowiadają o żyjących tu okazach.

Kościół pw. św. Antoniego Padwy przy ul. Kolorowej 2. Kościół został wybudowany w roku 1957. W kościele znajduje się figura św. Antoniego z roku 1962, obraz z jego wizerunkiem sprzed I wojny światowej. Bardzo cenną pamiątką jest relikwiarz zawierający fragmenty szaty patrona kościoła. Został on podarowany kościołowi przez ks. kardynała Franciszka Macharskiego, który był częstym gościem w Karwi.

Jak ciekawie spędzić czas z dziećmi

Karwia to miejscowość, którą bardzo chętnie odwiedzają rodziny z dziećmi. Kto choć raz był w Karwi tego ten fakt na pewno nie dziwi, bo jest to świetne miejsce na pobyt z dziećmi. W Karwi bardzo dużo ośrodków noclegowych oferuje dodatkowe udogodnienia dla dzieci (wanienki, krzesełka do karmienia, łóżeczka), jak również wiele atrakcji (place i sale zabaw, baseny, brodziki, animacje prowadzone przed doświadczonych animatorów itp.).

Również plaża karwieńska jest wprost stworzona do wypoczynku z dziećmi. Jest ona szeroka, długa, pokryta białym piaskiem, bezpieczna i czysta. Znajdują się na niej dodatkowe atrakcje, takie jak dmuchańce i zjeżdżalnie. Przy wyznaczonych kąpieliskach jest zaplecze sanitarne.

Jeśli ktoś lubi aktywnie spędzać czas z dziećmi to świetnym pomysłem będzie wypożyczenie rowerów lub gokartów, by w ten sposób przemierzać uliczki Karwi. W miejscowości jest kilka wypożyczalni, które pozwalają na dobranie sprzętu do swoich potrzeb i upodobań.

W centrum miejscowości znajdują się saloniki gier, są place zabaw, jest też wesołe miasteczko (ul. Wojska Polskiego 47). Przy wjedźcie do Karwi od strony Jastrzębiej Góry znajduje się natomiast duże trawiaste boisko należące do lokalnej drużyny piłkarskiej.

Gdy nie odbywają się na nim mecze lub treningi, można z niego dowolnie korzystać. Czasami na boisku odbywają się też różnego rodzaju imprezy i wydarzenia kulturalne.

Karwia stanowi również dobre miejsce na rodzinny wypoczynek ze względu na to, że jest to spokojna miejscowość, nie ma tu głośnych imprez, które zakłócałyby wypoczynek.

Weekend nad Czarną Wdą i Bałtykiem

Piękna i unikatowa nadbałtycka przyroda to jedna z głównych atrakcji Karwi. Wśród nich na pierwszym miejscu jest urokliwa, przestronna plaża. Karwia leży pomiędzy ujściem Czarnej Wody (Czarnej Wdy), a ujściem Kanału Karwianka. Jest to wyjątkowo malownicze położenie, a rzeka i kanał są świetnym miejscem do spływów kajakowych. Bliskość rezerwatów Karwieńskie Błota i Bielawskie Błota – raju dla dzikich kaczek, perkozów, czy żurawi oraz gatunków chronionych – sowy błotnej, lelka, brodźca leśnego. Tereny rezerwatu pełne są mokradeł i torfowisk z ciekawą, rzadką i chronioną roślinnością – m.in. malina moroszka czy woskownica europejska. W leśnym Rezerwacie Widowo (położonym na zachód od Karwi) można podziwiać lasy mieszane dębowo-sosnowe oraz bażynowe bory nadmorskie. Natomiast w Rezerwacie Zielone (na południe od miejscowości) zlokalizowane jest najbogatsze w tym regionie stanowisko znajdującego się pod ochroną częściową wiciokrzewu pomorskiego. W pobliżu tych chronionych terenów można zobaczyć dawne kaszubskie chaty – Mieroszyno. Zabytkowych budynków nie brakuje także w samej Karwi. Zachowały się tutaj XIX-wieczne szachulcowe chaty, typowe w tej części Pomorza. Osoby, które zdecydują się na noclegi w tej miejscowości powinny wiedzieć, że w pobliżu Karwi znajduje się wiele innych zabytków – Zamek w Krokowej (8 km), Latarnia Morska Rozewie (8 km), wieża widokowa Kaszubskie Oko w Gniewinie (22 km), Groty Mechowskie (26 m), Zamek w Rzucewie (30 km), Latarnia Morska Stilo (43 km) i XIX-wieczny Pałac w Sasinie (40 km). Dla aktywnych turystów stworzono trasy Nordic Walking o różnych stopniach trudności. W sezonie w Karwi odbywają się liczne imprezy i koncerty, m.in. Zlot Old VW, Nadmorska Scena Kabaretowa, Plażowe Mistrzostwa Budowniczych, czy Kino na Leżakach.