Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi Szczyrk

Nocleg w Szczyrku

Baza noclegowa Szczyrku jest dość bogata i rozmieszczona jest w miarę równomiernie. Większe skupisko ofert noclegowych można zauważyć wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 942 (ul. Myśliwska), łączącej miejscowości Bielsko-Biała i Wisła. Pierwsze kwatery w przystępnych cenach znaleźć można już w centrum Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego (na południu gminy). Następne większe skupisko miejsc noclegowych zauważyć można w dolnej części doliny Żylicy, tam też znajduje się jeden z ośrodków narciarskich (Szczyrkowski). Miejsce na nocleg w tych okolicach najchętniej wybierają w zimie narciarze, a w sezonie letnim miłośnicy górskich szlaków, gdyż blisko stąd na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego – Skrzyczne (1257 m n. p. m.). Podążając w stronę centrum miasta, ceny noclegów w apartamentach i pensjonatach wzrastają. Spotkamy tu również kilka hoteli, które przewyższają standardem pozostałe miejsca noclegowe, a ponadto oferują wypoczynek w strefie wellness oraz możliwość organizacji konferencji i szkoleń dla grup zorganizowanych. Pensjonaty i pokoje gościnne w Szczyrku, które najchętniej wybierają rodziny z dziećmi zlokalizowane są w pobliżu urokliwego Deptaku nad Żylicą (biegnie od Urzędu Miasta wzdłuż rzeki, obok Skoczni Skalite). Powstało przy nim wiele atrakcji – ścieżka piesza i rowerowa, lokale gastronomiczne, gokarty, a zimą służy natomiast narciarzom biegowym. W Szczyrku nie brakuje też kempingów, zarówno bardziej kameralnych, jak i dużych obiektów, gdzie można rozbić namiot lub ustawić przyczepę kempingową.

Dojazd do miasta jest możliwy autem – przez miasto przebiega droga wojewódzka nr 942, łączy ona dwa miasta pomiędzy, którymi leży Szczyrk – Bielsko-Białą z Wisłą. Niedaleko od Szczyrku, na wschód od miasta przebiega droga ekspresowa S1, a na północ od miasta trasa europejska E 462. W Szczyrku znajdują się zarówno bezpłatne, jak i płatne parkingi. Jeśli chcemy do Szczyrku dostać się bez auta, to można tu dojechać komunikacją autobusową. Z Bielska-Białej codziennie kursują do Szczyrku autobusy, zarówno linii państwowych, jak i prywatnych. Także z Krakowem i Katowicami jest bezpośrednie połączenie.

Historia Szczyrku

Osady w okolicach dzisiejszego Szczyrku pojawiły się już w XV wieku, ich mieszkańcami byli Wołosi, Węgrzy, Austriacy, Czesi, Słowacy. W roku 1630 odbył się tu spis powszechny, którego inicjatorem był miejscowy ksiądz. Spis był wykonany do celów podatkowych i najlepiej świadczy o tym, że w tym okresie funkcjonowała tu wieś. Mieszkańcy jej zajmowali się uprawą ziemi, pasterstwem, pozyskiwaniem drewna, hodowlą, a także myślistwem. W 1808 roku w miejscowości było 172 gospodarzy (tzw. zarębników – od nazwy jednostki osadniczej, którą w tych rejonach stosowano). Wraz z początkiem wieku XIX mieszkańcy osady zajęli się w dużej mierze dostarczaniem drewna dla hutnictwa, które rozwinęło się na Górnym Śląsku. Szczyrk stał się też znany z wyrobów drewnianych, w szczególności gontów, przeznaczonych do krycia dachów. Lata 20. ubiegłego wieku, to czas kiedy Szczyrk zaczął rozwijać się jako ośrodek turystyczny, a wszystko za sprawą przybywających tu na leczenie weteranów I wojny światowej. Działały tu bowiem poaustriackie lazarety. A przybywający tu na leczenie docenili walory turystyczne miejscowości. W roku 1924 został wybudowany schron turystyczny dla narciarzy na Skrzycznem, a niecałe 10 lat później powstało także schronisko. W Szczyrku zaczęto również budować pensjonaty dla gości, a fabrykanci z różnych zakątków Polski decydowali się na budowę swoich willi właśnie w tych okolicach. Miejscowość rozrastała się i w roku 1927 został w jej granice włączony Salmopol, który wcześniej był samodzielną wioską. W ten sposób Szczyrk zyskał miano miejscowości dwuwyznaniowej, gdyż większość mieszkańców Salmopola stanowili ewangelicy. Po II wojnie światowej rozwój turystyki jeszcze przyspieszył. Sprzyjała temu rozwojowi bliskość aglomeracji jaka wytworzyła się na Dolnym Śląsku. W latach 60. XX wieku w Szczyrku działały już 4 domy wczasowe, które oferowały ponad 250 miejsc noclegowych. Poza tym przybywało też z roku na rok prywatnych kwater, rozwijała się baza gastronomiczna (restauracje, kawiarnie, bar mleczny), oraz rekreacyjna (był basen sezonowy, kolejka krzesełkowa na Skrzyczne czynna cały rok, w zimie działały 4 wyciągi, tor saneczkowy i lodowisko). W roku 1973 Szczyrk otrzymał prawa miejskie. I jego rozwój cały czas trwał. Powstawały domy wypoczynkowe budowane przez duże zakłady pracy, ale także przez inwestorów prywatnych. Obecnie Szczyrk ma bardzo bogata bazę noclegową i gastronomiczną.

Szczyrk – perełka Beskidu Śląskiego

Szczyrk często nazywany jest perłą Beskidu Śląskiego i to nie bez przyczyny. Jest malowniczo położony wśród szczytów i lasów, w dolinie rzeki Żylica. Zachwyca zarówno letnim, jak i zimowym krajobrazem. Administracyjnie leży w powiecie bielskim, w województwie śląskim. Pod względem geograficznym miasto zlokalizowane jest w paśmie Beskid Śląski (najwyższy szczyt to Skrzyczne 1257 m n.p.m.), a dokładnie na Żywiecczyźnie. Żywiecczyzna to region zarówno geograficzny, jak i etnograficzny ze specyficzną, wyróżniającą się kulturą, która posiada własną gwarę, charakterystyczne budownictwo (drewniana zabudowa Górali Żywieckich zachowała się w niektórych częściach gminy do dziś), a także stroje ludowe. Miasto położone jest na wysokości od 450 do 600 m n.p.m., choć niektóre jego przysiółki zlokalizowane są nawet na wysokości 900 m n.p.m.

Szczyrk jako miasto Euroregionu Beskidy, współpracuje z Czechami i Słowacją na rzecz transgranicznego rozwoju. Turystom polskim i zagranicznym, którzy chętnie wybierają tu noclegi zarówno latem, jak i zimą, znane jest jako „narciarskie Eldorado” – można tu skorzystać z ponad 30 tras zjazdowych o łącznej długości ok. 60 km. Do wypoczynku całorocznego zachęca również 70 km szlaków górskich, spacerowych oraz rowerowych. Goście przybywający do Szczyrku bardzo chętnie traktują miasto, jako bazę wypadową na otaczające je szlaki. Ze Szczyrku prowadzi szlak na Skrzyczne, Klimczok czy Magurę.

Klimczok to szczyt o wysokości 1117 m n.p.m., przez który biegnie historyczna granica Śląsk – Małopolska. Ze Szczyrku na szczyt można dostać się szlakiem niebieskim, zielonym, a także żółtym (potem czerwonym). Na zboczu południowo-zachodnim wzniesienia zlokalizowane są dwie jaskinie. Jaskinia Ali Baby – ma długość 328 m, zlokalizowana jest na wysokości 1096 m n.p.m. W jaskini zimują nietoperze z gatunku podkowiec mały. Jaskinia Piętrowa o długości 130 m, położona na wysokości 1107 m n.p.m. Stanowi miejsce zimowania nietoperzy – podkowiec mały i nocek Netterera.

Magura to szczyt o wysokości 1109 m n.p.m. Na południowych stokach znajdują się domy należące administracyjnie do Szczyrku, natomiast stoki północne są praktycznie w całości porośnięte lasem. Na stoku zachodnim znajduje się schronisko PTTK Klimczok, którego historia sięga XIX wieku. Początkowo był tu domek myśliwski wybudowany przez lokalnego barona. Budynek, który obecnie pełni funkcję schroniska powstał w roku 1914 (po pożarach kilku poprzednich budynków). W czasie II wojny światowej budynek był miejscem rezydowania Wermachtu, a po wojnie przejęło go PTT (Polskie Towarzystwo Turystyczne). Powyżej schroniska, na zboczu Magury, znajduje się także stacja GOPR. Na Magurę ze Szczyrku prowadzi szlak niebieski, zielony, natomiast ze szczytu Klimczoka można tu dojść szlakiem czarnym.

Skrzyczne to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, jego wysokość mierzy 1257 m n.p.m. Zdecydowanie dominuje swą charakterystyczną sylwetką nad miastem, gdyż wznosi się nad otoczeniem o niemal 800 m, w dodatku na jego szczycie znajduje się nadajnik RTV, co czyni Skrzyczne bardzo rozpoznawalnym szczytem, nawet z większych odległości. Poza wieżą radiową z budynkiem obsługi, na szczycie znajduje się także schronisko PTTK Skrzyczne, a także górna stacja kolejki krzesełkowej i tuż obok niej wieża widokowa, z której (przy dobrej pogodzie) rozciąga się fantastyczny widok na okolicę. Wzniesienie zarówno latem, jak i zimą jest bardzo atrakcyjne turystycznie. Na Skrzyczne ze Szczyrku prowadzi szlak niebieski i szlak zielony. Oczywiście można tu także wjechać kolejką.

Szczyrk to także doskonałe miejsce, by poznać lepiej Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego. Park obejmuje swoim zasięgiem przede wszystkim leśne pasma górskie Czantorii oraz Baraniej Góry. Obszar jaki zajmuje park to ponad 38 000 hektarów, a jego otulina ponad 22 000. Park jest bardzo ciekawy pod względem geologicznym i przyrodniczym. Znajdują się na jego terenie liczne jaskinie (m.in. Jaskinia w Trzech Kopcach, Jaskinia Wiślańska, Jaskinia Malinowska, Jaskinia Lodowa). Występują różne rodzaje lasu: bór jodłowo-świerkowy oraz bór świerkowy, dolnoreglowy las bukowy, podgórski łęg jesionowy, kwaśna buczyna górska, żyzna buczyna karpacka. Znajdują się tu także łąki oraz pastwiska. Występują tu ptaki, takie jak: drozd obrożny, świergotek górski, głuszec, jarząbek, ssaki: wilk szary, ryś euroazjatycki, pojawia się niedźwiedź brunatny. Z nietoperzy występują: podkowiec mały, nocek orzęsiony, nocek wąsaty (nietoperze mają doskonałe warunki do zimowania w miejscowych jaskiniach). W Parku wydzielone są też liczne rezerwaty: Barania Góra, Czantoria, Dolina Łańskiego Potoku, Jaworzyna, Kuźnie, Stok Szyndzielni, Wisła, Zadni Gaj.

Szczyrk – ośrodek sportu

Infrastruktura miasta oprócz warunków wypoczynkowych i rozbudowanej bazy noclegów, daje szerokie możliwości do uprawiania turystyki sportowej. W Szczyrku świetne warunki do trenowania mają zawodowi sportowcy i amatorzy. Znajduje się tu Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Jego historia sięga lat 50. XX wieku. W latach 1954-60 z inicjatywy Przedsiębiorstwa Wyciągów Turystycznych wybudowano kolej linową na Skrzyczne. W latach 60. powstały wyciągi orczykowe w różnych lokalizacjach. W roku 1970 Przedsiębiorstwo Imprez Sportowych (wcześniej PWT) uległo przekształceniu w Centralny Ośrodek Sportu Turystyki i Wypoczynku. Pod nadzorem Oddziału Śląskiego, który działał w Szczyrku, znalazły się takie obiekty jak: trasy biegowe (Kubolanka), trasy zjazdowe FIS (Szczyrk), skocznie narciarskie (Skalite, Malinka, Biła) i były one przeznaczone dla sportu kwalifikowanego. Przez kolejne lata instytucja przechodziła kolejne zmiany (m.in. została przekształcona w Centralny Ośrodek Sportu Oddział Beskidzki w Szczyrku, budowano nowe, modernizowano i rozbudowywano już istniejące obiekty sportowe, wybudowano internat sportowy). Obecnie Ośrodek Przygotowań Olimpijskich (OPO) w Szczyrku to miejsce, gdzie odbywają się różnego typu zgrupowania sportowe, zarówno dla sportowców z kraju, jak i zza granicy. Sportowcy mają do dyspozycji nowoczesne obiekty sportowe (dwie hale sportowe, korty tenisowe, boiska do siatkówki plażowej, do piłki nożnej, bieżnia lekkoatletyczna, sale fitness, pływalnia, tor saneczkowy, sauny, odnowa biologiczna, 3 całoroczne skocznie – skocznia normalna, średnia, mała, ośrodek narciarski, lodowisko) oraz zaplecze noclegowe. Istnieje także możliwość korzystania z obiektów sportowych przez osoby indywidualne.

W Szczyrku poza OPO działają też inne obiekty, gdzie można uprawiać różnego typu aktywność.

Jazda konna – na miłośników jazdy konnej czeka w Szczyrku przy ul. Kwiatowej 19 Stajnia Eliksir. Organizuje ona wypoczynek w siodle zarówno dla osób indywidualnych, jak i dla grup (obozy jeździeckie, półkolonie, ferie), jest także możliwość nauki jazdy konnej. W niewielkiej odległości od miasta, w miejscowości Zawodzie 7, działa natomiast Końska Przystań, gdzie można skorzystać z jazdy indywidualnej oraz organizowane są kuligi.

Trasy dla narciarzy biegowych – narciarstwo biegowe, można uprawiać na wielu pieszych szlakach i ścieżkach, które znajdują się w Szczyrku i w jego pobliżu. Zimą są tu zazwyczaj świetne warunki (odpowiednia pokrywa śniegu) do tego typu aktywności. Dla osób zaawansowanych jest także przygotowana trasa crossowa przy ul. Sosnowej. Ma ona długość prawie 2 km, posiada homologację FIS. W okresie letnim trasa ta jest wykorzystywana do szlifowania umiejętności przez kolarzy (spełnia wymaganie Polskiego Związku Kolarskiego).

Szczyrk to także doskonałe miejsce, dla osób które chcą rozpocząć swą przygodę z paralotnią. Działa tu bowiem Szkoła Bezpiecznego Latania (ul. Myśliwska 84). Jest to najstarsza szkoła (została założona w roku 1991) tego typu, jaka powstała w Polsce. Jej założycielem jest Witold Sas - jeden z pierwszych w naszym kraju zawodników i instruktorów paralotniarstwa. Szkoła posiada własny stok szkoleniowy, kursy prowadzone są od wiosny do jesieni na najwyższej jakości sprzęcie, przez doświadczonych instruktorów.

Szczyrk Enduro Trails by TREK - Szczyrk Bike Park by TREK to wyjątkowe miejsce dla fanów dwóch kółek. To cały kompleks doskonale przygotowanych tras rowerowych jednokierunkowych, które są wyznaczone w miejscach przebiegających z dala od pieszych szlaków, dzięki czemu gwarantują bezpieczeństwo i świetną aktywną rozrywkę. Znajdują się tu trasy o różnym poziomie trudności: trasy niebieskie – idealne do początkujących i średnio zaawansowanych, trasy czerwone – dla zaawansowanych, znajdują się na nich naturalne przeszkody (korzenie, kamienie itp.), trasy czarne – bardzo trudne, z naturalnymi przeszkodami oraz dużymi spadkami. Dla osób, które nie są w stanie przyjechać z własnym rowerem, przy ul. Salmopolskiej 53B działa wypożyczalnia rowerów, a także sklep z odzieżą rowerową.

Oczywiście Szczyrk z racji swego położenia jest doskonałym miejscem dla wszystkich miłośników nart i snowboardu. Znajduje się tu wiele stoków, wyciągów i ośrodków narciarskich. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • Szczyrk Mountain Resort mieści się na zboczach Małego Skrzycznego i Wierchu Pośredniego. Oferuje odwiedzającym ponad 23 km tras zjazdowych (z możliwością sztucznego naśnieżania), 10-osobową kolej gondolową oraz 3 kolejki kanapowe (6-osobowe). Jest to jeden z największych ośrodków narciarskich w kraju. Poza trasami narciarskim, można tam także skorzystać ze szkoleń dla dzieci i dorosłych. Kolejka gondolowa oraz koleje kanapowe to wielka atrakcja Szczyrku, która przyciąga turystów przez cały rok.
  • Beskid Sport Arena – ul. Grzybowa 1 (w Dolinie Biłej). Czekają tam na narciarzy 4 trasy, których łączna długość wynosi ponad 3 km. Transport gwarantuje sześcioosobowa kanapa. Przy ośrodku są przygotowane bezpłatne parkingi. Warto wiedzieć, że w Szczyrku działa program Szczyrkowski Wspólny Skipass, w którym udział biorą trzy największe ośrodki narciarskie Szczyrku (Beskid Sport Arena, Centralny Ośrodek Sportu i Szczyrk Mountain Resort).

W Szczyrku działają także mniejsze stacje narciarskie: Hala Skrzyczeńska, Kompleks Narciarski Biały Krzyż, Wyciąg i Szkoła Krasnal, Kaimówka, Stok Narciarski Beskidek.

Szczyrk – najważniejsze atrakcje

Poza sportowymi obiektami są też inne atrakcje, które warto odwiedzić będąc w Szczyrku na wypoczynku.

Bator Art Gallery przy ul. Myśliwska 60. Galeria powstała w roku 1995 pod nazwą Beskidzka Galeria Sztuki. Jej założycielami są Barbara i Mirosław Bator. W galerii można podziwiać sztukę współczesną, są tu dzieła zarówno polskich artystów, jak i zagranicznych. Galeria prezentuje obrazy, rzeźby, ceramikę, grafikę, szkło artystyczne, a także inne formy twórczości. Poza wystawami, galeria organizuje różnego typu wydarzenia artystyczne (plenery malarskie, warsztaty, koncerty, spotkania z twórcami).

Sanktuarium św. Jakuba ul. Beskidzka 107. Kościół został zbudowany w roku 1979. Jest to budynek drewniany o konstrukcji zrębowej, dach dwuspadowy pokryty jest gontem. Z przodu świątyni znajduje się wieża z izbicą, pokryta dachem namiotowym. Ściany zewnętrzne pokryte są gontem. Wnętrze świątyni jest wykonane w stylu późnobarokowym (zabytki, które znajdują się w kościele pochodzą z klasztoru Norbertanów z Nowego Sącza).

Deptak nad Żylicą – to miejsce bardzo lubiane i przez mieszkańców Szczyrku i przez turystów. Jest idealne dla spacerujących, dla rowerzystów i dla każdego, kto lubi spędzać czas aktywnie na świeżym powietrzu. Deptak ciągnie się od Urzędu Miasta, wzdłuż Żylicy do centrum miasta, następnie pod skocznię Skalite. Deptak jest bardzo malowniczy, a wzdłuż niego rozlokowane są kawiarnie i restauracje, znajdują się tu także place zabaw i inne atrakcje dla dzieci.

Zjeżdżalnia wodna przy ul. Górskiej 7A – to ogromna atrakcja dla dzieci i dla dorosłych. Dmuchana zjeżdżalnia ma aż 80 metrów długości i kończy się małym basenem. Jest to doskonałe miejsce do spędzenia czasu podczas upalnych dni.

Parki linowe – kolejna atrakcja zapewniająca niezapomniane emocje dla każdego, kto lubi poczuć adrenalinę. W Szczyrku działa: Park Linowy Base Camp Szczyrk przy ul. Myśliwskiej 9. Są tu trasy zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Są to bardzo atrakcyjne, ciekawe trasy, malowniczo zlokalizowane. Szyszka Park – ul. Beskidzka 48A, oferuje trasy o łącznej długości ponad 220 m, które są przeznaczone zarówno dla małych i dużych amatorów linowych atrakcji.

Aqua Aries - mieści się przy Aries Residence & SPA (ul. Górska 7). W obiekcie znajduje się basen o powierzchni ponad 200 m2, trzy zjeżdżalnie, 13 jacuzzi, strefa saun. Można tu doskonale zrelaksować się po intensywnym dniu.

Poza powyższymi atrakcjami, Szczyrk to miejsce, gdzie rozgrywają się ciekawe wydarzenia kulturalne oraz zawody sportowe. Bardzo ciekawą propozycją, która na stałe wpisała się w krajobraz Szczyrku, jest Snowfest Festival. Wydarzenie odbywa się w marcu w pobliżu miejskiego deptaku i skoczni narciarskiej Skalite. W trakcie jego trwania organizowane są koncerty, a także zawody sportowe. W marcu odbywa się natomiast Ski Cup – są to amatorskie zawody w narciarstwie zjazdowym, w których udział mogą wziąć zawodnicy w różnym wieku (jest kilka kategorii wiekowych). W Szczyrku odbywają się także zawody kolarstwa górskiego – Enduro, e-Enduro i DH, które należą do cyklu WHOOP UCI Word Series.

Miasto jest też od lat gospodarzem Tygodnia Kultury Beskidzkiej, który odbywa się aktualnie w kilku lokalizacjach (oprócz Szczyrku jest to: Wisła, Żywiec, Maków Podhalański, Oświęcim – tu odbywają się wielogodzinne koncerty, natomiast pojedyncze koncerty odbywają się także w Bielsku- Białej, Ujsołach, Istebnej). Festiwal jest wydarzeniem międzynarodowym, podczas którego prezentowane są zespoły folklorystyczne z całego świata. Poza koncertami, odbywają się w trakcie wydarzenia także wystawy sztuki ludowej, fotograficzne, rękodzieła.