Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Latarnia Morska Rozewie

Noclegi w pobliżu Latarni Morskiej Rozewie

Latarnia Morska Rozewie

Latarnia znajduje się na przylądku Rozewie i należy do powiatu puckiego. Leży ona nieopodal Jastrzębiej Góry. Warto wiedzieć, że jest to latarnia, która ma największy zasięg wśród polskich obiektów tego typu. Budowla stoi przy ulicy Leona Wzorka 1, a jej administratorem jest Urząd Morski w Gdyni. Warto wiedzieć, że latarnię nazwano imieniem Stefana Żeromskiego.

Historia

Przede wszystkim latarnia w Rozewiu dzieli się na starą i nową. Stara latarnia została wybudowana w 1822 roku i jest czynna do dnia dzisiejszego. W 1910 oraz 1978 roku przeszła dwie duże modernizacje. Natomiast nowa latarnia świeciła stosunkowo krótko, bowiem od 1875 do 1910 roku. Warto wiedzieć, że według Leona Wzorka właśnie tutaj Stefan Żeromski pisał powieść "Wiatr od morza". Prawdopodobnie jednak dzieło zostało stworzone w Warszawie, ale nie ulega wątpliwości fakt, że pisarz zwiedzał tę latarnię. Z kolei Leon Wzorek to jeden z latarników. Pracował on w latarni w okresie międzywojennym. Po drugiej wojnie światowej funkcję latarnika objął jego brat Władysław, a później Zbigniew, syn Władysława.

Najważniejsze dane

Wysokość czynnej latarni to nieco ponad 30 metrów, a zasięg światła prawie 50 km. Z kolei wysokość światła to ponad 80 metrów n. p.m. Wysokość nieczynnej latarni wynosi 24 m, a światła ponad 70 metrów n. p.m.

Legenda

Z latarnią związanych jest sporo okolicznych legend. Mówi się, że w siedemnastym wieku rozbił się tu szwedzki statek i ocalała tylko córka kapitana, której pomógł tutejszy rybak. Dziewczyna pozostała w Rozewiu i co noc rozpalała ognisko, aby nie doszło już do podobnej tragedii. Mówi się także, że ów statek rozbił się o czarci kamieniem, pod którym podobno ma siedzibę diabeł i to właśnie on topi statki.

Muzeum

Aktualnie latarnia słynie przede wszystkim z interesującego Muzeum Latarnictwa, należącego do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Podziwiać tu można między innymi reflektor latarni z soczewką tarczową, modele starych latarń z całego świata, światła nawigacyjne itd. Wisi tu również tablica upamiętniająca Leona Wzorka. Latarnik ten został w latarni pomimo tego, że nadchodzili Niemcy. Wkrótce aresztowano go i rozstrzelano w Piaśnicy. Tuż obok znajduje się również maszynownia, w której można zobaczyć sprężarkę, generatory prądu, lokomobilę stałą itd. Budynkiem należącym do latarni jest również wędzarnia z piekarnią.

Dla zwiedzających

Godziny otwarcia:

  • maj, czerwiec, wrzesień - 9. 00-14. 00, 15. 00-18. 00
  • lipiec, sierpień - 9. 00-19. 00 (Godziny ulegają niekiedy zmianie)

Ceny biletów:

  • normalny - 8 zł
  • ulgowy - 5 zł

Obiekt nie jest dostępny dla dzieci poniżej czwartego roku życia.

Polecane obiekty w pobliżu Latarni Morskiej Rozewie