Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi - Góry Izerskie, nocleg i okolice

Noclegi i wypoczynek – Góry Izerskie

Szczyty Gór Izerskich nie należą do wysokich, lecz ten fakt nie osłabia rozwoju turystyki w tym regionie. Do największych ośrodków zalicza się Szklarską Porębę oraz Świeradów-Zdrój, wybór którejkolwiek bazy noclegowej będzie zadowalający, gdyż miasta oddalone są od siebie zaledwie o 20 km i wybór jednej miejscowości może stanowić bazę do odwiedzenia drugiej. Pobyt w Szklarskiej Porębie to pomysł na wczasy pełne sportu, atrakcji i ciekawych krajoznawczych wycieczek. Same trasy rowerowe na terenie miasta i okolic mają długość ponad 200 km, a niektóre z nich prowadzą do Czech (Harrachov, Kořenov). Po wyczerpujących lecz pełnych przygód wędrówkach na Halę Izerską, Przełęcz Karkonoską (przez Szrenicę 1362 m n.p.m.) oraz na Zamek Chojnik (13 km od Szklarskiej Poręby), odpoczynek zapewnią komfortowe pensjonaty, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością. Niektóre z nich w ramach dodatkowych atrakcji dla swoich gości, pomagają w organizowaniu wycieczek (na Śnieżkę, do Karpacza, Pragi i Adršpach-Skalnego Miasta) oraz proponują zniżki na okoliczne atrakcje (aquapark, Grota Solna Żupa, Huta Kryształu Julia). Na stokach Szrenicy i Łabskiego Szczytu w zimie działa jeden z najnowocześniejszych ośrodków narciarskich regionu - Ski Arena - z sześcioma wyciągami o różnym stopniu trudności. Podobne możliwości mają turyści odwiedzający Świeradów-Zdrój, którego baza noclegowa zimą skupia się wokół ośrodka Ski&Sun (z koleją gondolową Stóg Izerski oraz trasą downhillową). Obiekty noclegowe na terenie Świeradowa-Zdroju znajdują się także w pobliżu uzdrowiskowej części miasta (park zdrojowy, tarasy, łazienki), która może poszczycić się pijalnią wody z najdłuższą na Dolnym Śląsku halą spacerową. Niektóre ośrodki noclegowe (poza ofertą sanatoryjną), gwarantują własne gabinety masażu (leczniczego i relaksacyjnego), a ta atrakcja perfekcyjnie wpisuje się w uzdrowiskowy klimat regionu.

Góry Izerskie – kraina kamieni szlachetnych i pięknych torfowisk

Położone w Sudetach Zachodnich malownicze góry graniczące z Przełęczą Szklarską i Bramą Żytawską. Góry Izerskie znajdują się na pograniczu Polski i Czech. Polska część Gór Izerskich znajduje się nieopodal Jakuszyc, Szklarskiej Poręby i Świeradowa-Zdroju. Najwyższym szczytem jest Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.) oraz Kamienica (974 m n.p.m.). Do walorów przyrodniczych tych terenów zaliczają się liczne tutaj górskie torfowiska z rzadkimi odmianami roślin – rezerwaty Torfowiska Doliny Izery i Krokusy w Górzyńcu. W tym paśmie górskim utworzono pierwszy na świecie transgraniczny Izerski Park Ciemnego Nieba, który ma umożliwić nocne obserwacje gwiazd i chronić środowisko przed naświetlaniem nocą. Góry Izerskie to doskonała opcja dla amatorów turystyki pieszej w niewysokich górach, amatorów szlaków rowerowych i turystyki konnej oraz fanów narciarstwa biegowego. Ciekawą atrakcją jest kolej gondolowa ze Świeradowa-Zdroju na Stóg Izerski.

Szlaki turystyczne w Izerskiej krainie

Pasmo Gór Izerskich jest doskonale przystosowane do turystyki rodzinnej dzięki części łagodnie opadających stoków. Zachęcają także schroniska: Na Stogu Izerskim, Chatka Górzystów oraz Orle. Wyprawę warto rozpocząć od Świeradowa-Zdroju, z którego niebieskim szlakiem dotrzeć można do Polany Izerskiej, na Stóg Izerski oraz do Jakuszyc przez zbocza Wysokiej Kopy lub do Szklarskiej Poręby. Niebieskim szlakiem ze Świeradowa można dostać się na szczyt Kamienica (973 m n.p.m.). Świeradów-Zdrój obfituje w punkty widokowe: taras widokowy przy schronisku na Stogu Izerskim, Zajęcznik czy Świętojanki. Ciekawą atrakcją jest przejazd koleją gondolową (około 8 minut) na Stóg Izerski. Przy schronisku na Stogu Izerskim znajdują się szlaki w kierunku Polany Izerskiej do Szklarskiej Poręby czy do Hali Izerskiej. Trasa na Stóg Izerski to okazja do dalszej wędrówki w stronę najwyższego czeskiego szczytu Smrk (1124 m n.p.m.), a następnie zejście do Czerniawy-Zdroju. Na Smreku powstała także wieża widokowa, z której rozciąga się panorama na Góry Izerskie, Karkonosze, Grzbiet Jesztedzki czy Góry Łużyckie. Ze Szklarskiej Poręby po skierowaniu się na Rozdroże Izerskie można dotrzeć do Wysokiej Kopy (1126 m n.p.m.), do której prowadzi czerwony szlak Mieczysława Orłowicza. Występujące w Górach Izerskich wody mineralne znajdują się pod Świeradowem-Zdrój oraz pod Czerniawą Zdrój, a także po czeskiej stronie gór. Wyjątkowym obszarem jest transgraniczny park ciemnego nieba znajdujący się w województwie dolnośląskim oraz w kraju libereckim po stronie czeskiej. Zimą Góry Izerskie to oaza narciarstwa zjazdowego, biegowego oraz snowboardu. Szklarska Poręba oraz Polana Jakuszycka zapewniają narciarskie trasy biegowe o długości 100 km. Turyści mogą skorzystać z wypożyczalni sprzętu do narciarstwa biegowego oraz pomocy instruktorów. Polana Jakuszycka to miejsce, w którym działa Jakuszycka Akademia Biegowa, czyli projekt nauki biegania na nartach. Ważnym wydarzeniem odbywającym się w Szklarskiej Porębie jest Bieg Piastów, czyli największa impreza dla narciarzy biegowych w Polsce.