Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi Władysławowo

Nocleg we Władysławowie

Władysławowo oferuje rozbudowaną bazę noclegową, znajdziemy tu różnego typu oferty noclegowe, także jeśli chodzi o zakres cenowy. Apartamenty, pokoje gościnne, hotele, pensjonaty, wille, domy wczasowe, domki letniskowe, domki kempingowe, pola namiotowe. Noclegi w pobliżu plaży, najchętniej wybierają młodsi turyści, z uwagi na odbywające się w przybrzeżnych klubach imprezy. Kwatery w pewnej odległości od plaży bliżej, i te bliżej centrum, i te leżące przy Drodze Chłapowskiej, będą idealne dla osób lubiących ciszę i spokój (rodzice z dziećmi, seniorzy). Każda dzielnica Władysławowo oferuje duży wybór noclegów i z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od upodobań i zasobności portfela. Warto pamiętać, szczególnie w sezonie, o wcześniejszej rezerwacji miejsc oraz o tym, że w okresie od czerwca do września jest największe obłożenie. Wtedy też cena za nocleg może wzrosnąć nawet czterokrotnie, w porównaniu z okresem poza wakacyjnym. Ważną informacją jest także fakt, że niektóre obiekty są czynny wyłącznie sezonowo.

Informacje o Władysławowie

Duży nadbałtycki kurort, popularnie zwany Władkiem, położony jest u nasady Mierzei Helskiej. Pod względem geograficznym leży na Pobrzeżu Gdańskim, nad Bałtykiem. Należy do województwa pomorskiego, powiatu puckiego, i stanowi gminę miejsko-wiejską. Miasto należy do aglomeracji trójmiejskie, leży ok. 68 km od Gdańska przy trasie 216, w odległości 21 km od Jastarni i 35 km od Helu położonych na cyplu Mierzei Helskiej. Obecnie we Władysławowie mieszka niecałe 10 tysięcy osób, a miasto zajmuje powierzchnię około 14 km2.

Pierwsze wzmianki o osadzie rybackiej Wielka Wieś (obecnie dzielnica Władysławowa) oraz o sąsiadujących z nią wioskami rolniczymi Cetniewo i Poczernino (dziś także są to dzielnice miasta) znajdują się w dokumentach z XIII wieku. W roku 1376 Wielka Wieś otrzymała przywilej lokacyjny. Wtedy to, jak i teraz mieszkańcami byli głównie Kaszubi, którzy są rdzenną ludnością dla tych terenów. Mieszkańcy trudnili się głównie rybołówstwem oraz uprawą roli. We wsi byli także rzemieślnicy (kowale, stolarze, garncarze, wikliniarze). Widoczny rozwój wsi nastąpił na przełomie XVI i XVII wieku. W tym też okresie (dokładnie rok 1635) na skutek zagrożenia najazdem Szwedów, król Władysław IV zlecił wybudowanie fortu wojennego w odległości około 8 km od Wielkiej Wsi. Fort, od imienia króla został nazwany Władysławowo. Wieś w okresie rozbiorów znajdowała się pod pruskim panowaniem i była wtedy niewielką osadą, którą zamieszkiwało 15 rodzin. Wraz z odzyskaniem niepodległości miejscowość wróciła do Polski (na mocy traktatu wersalskiego z 1919) i od tego momentu rozpoczął się jej najbardziej intensywny rozwój. W roku 1920 odbyły się tu Zaślubiny Polski z Morzem (oficjalna uroczystość odbyła się w Pucku 10 lutego, a 11 lutego została powtórzona na plaży w Wielkiej Wsi), których dokonał generał Józef Haller. To właśnie wtedy podjęto decyzję, że z racji wyjątkowych walorów krajobrazowych i klimatycznych, zostanie tu stworzone letnisko. Tak też się stało. Od tego czasu Władysławowo rozwijało się i z rybackiej osady przekształciło się w turystyczną miejscowość, bardzo lubianą w okresie 20-lecia międzywojennego, szczególnie przez wyższych rangą żołnierzy Wojska Polskiego (m.in. posiadał tu swój majątek gen. Józef Haller) oraz elity artystyczne (poeci, malarze, pisarze, muzycy, aktorzy).

Obecnie Władysławowo, to miasto z nowoczesną zabudową, które cały czas się rozwija. Wyjątkowo szerokie plaże i liczne strzeżone kąpieliska, unikalne warunki wód Zatoki Puckiej, szeroka oferta festiwali i imprez, szeroka oferta gastronomiczna, a także liczne noclegi w hotelach, pensjonatach i kwaterach prywatnych – to wszystko przyciąga tutaj co roku rzesze turystów. Władysławowo najchętniej odwiedzane jest przez amatorów kąpieli słonecznych, imprezowiczów i surferów, choć wśród wypoczywających nie brak rodzin z dziećmi i seniorów.

Wypoczynek nad wodą

Władysławowo, to typowe miasto turystyczne, którego największym atutem jest plaża - ma ona szerokość miejscami nawet do 20 metrów, otoczona jest lasem sosnowym i charakteryzuje się malownicza linią brzegową. Znajdują się tu strzeżone kąpieliska (5 na terenie miasta, a 14 w całej gminie), a także dzikie, urokliwe plaże, bez tłumów. W bezpośredniej bliskości plaży znajdują się liczne punkty gastronomiczne, z pamiątkami, wypożyczalnie sprzętu wodnego i plażowe, place zabaw dla dzieci. Władysławowo przyciąga także amatorów sportów wodnych. Zatoka Pucka (bo nad nią leży Władysławowo) charakteryzuje się niewielką falą i dość silnym wiatrem, nie zmieniającym kierunku przy każdym porywie, do tego woda jest słabo zasolona i dość płytka (do około 1 km w głąb morza głębokość wynosi zaledwie 1,5 m). Dzięki temu są tu doskonałe warunki do uprawiania takiej aktywności jak: windsurfing, kitesurfing, nurkowanie, także dla osób początkujących. Znajdują się tu także szkoły windsurfingowe oraz wypożyczalnie, przechowywalnie, serwisy i sklepy ze sprzętem wodnym. Surferzy bardzo chwalą też wyjątkową atmosferę tego miejsca. We Władysławowie można równiez uprawiać żeglarstwo (jest przystań jachtowa z zapleczem socjalnym), jest możliwość wyczarterowania jachtu, a także skorzystania z rejsów wycieczkowych po morzu (np. na przygotowanych do tego typu kutrach rybackich). Kolejną aktywnością, do której wody zatoki się świetniej nadają jest nurkowanie. Znajdują się tu wraki statków, jest ciekawa fauna morska i świetna widoczność, która ułatwia podziwianie tego wszystkiego. Również amatorzy wędkowania znajdą tu zajęcie – bardzo dużą popularnością cieszą się wyprawy na połów dorsza.

Co warto zobaczyć

Będąc we Władysławowie jest kilka miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić. Do najważniejszych z nich z pewnością należy wspomniany już port. Główne funkcje portu to przystań rybacka, żeglarska i pasażerska. Odbywa się tu także (choć w niewielkim stopniu) przeładunek towarów oraz znajduje się morskie przejście graniczne dla ruchu osobowego i towarowego (do Skandynawii, Łotwy i Litwy). Port został wybudowany w latach 1935-1938 i podobnie jak teraz był jednym z najważniejszych portów na Bałtyku. Obecnie pełni także funkcje turystyczne i jest chętnie odwiedzany przez gości przybywających do Władysławowa. Można tu pospacerować, obserwując kutry rybackie i pracę rybaków, jachty, można tu rozpocząć widokowy rejs po Bałtyku, a zachodni falochron pełni funkcję mola, gdzie turyści bardzo chętnie wypoczywają.

Dom Rybaka – charakterystyczny budynek z wieżą, zlokalizowany na końcu ulicy Gen. Józefa Hallera. Budynek powstał w latach 1953-1957 w stylu socrealistycznym i początkowo stanowił hotel. Obecnie znajduje się w nim siedziba Urzędu Miejskiego, a także mieści się tu prywatne Muzeum Motyli. Wieża, która stanowi część integralną budynku stanowi świetny punkt widokowy (dwa tarasy widokowe – na wysokości 45 i 63 metrów), z którego można podziwiać i Bałtyk i miasto.

Muzeum Motyli – znajduje się na III piętrze wieży Domu Rybaka. W jego zbiorach znajduje się ponad 3 tysiące okazów nie tylko motyli z całego świata, ale także chrząszczów, straszyków, pająków, skorpionów, patyczaków, skolopendr. Okazy są opisane i ładnie wyeksponowane. Z pewnością zaciekawią zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Muzeum Iluzji zlokalizowane jest przy ul. Gen. Józefa Hallera 15, czyli w pobliżu Domu Rybaka. W Muzeum znajduje się gabinet śmiechu z „krzywymi lustrami” oraz ponad 100 różnych eksponatów, które pozwalają zapoznać się z zagadnieniami z zakresu optyki i fizyki. Wystawa jest interaktywna, bardzo ciekawa szczególnie dla dzieci. Istnieje możliwość kupienia biletu łączonego do Muzeum Iluzji i Muzeum Motyli.

Hallerówka – to zabytkowy budynek przy ul. Morskiej 6. Powstał w roku 1922 i stanowił własność generała Józefa Hallera (stąd też nazwa). Wokół willi powstało letnisko również o nazwie od nazwiska generała – Hallerowo (obecnie stanowi dzielnicę Władysławowa). Obecnie w Hallerówce mieści się oddział Muzeum Ziemi Puckiej, gdzie znajduje się stała wystawa poświęcona postaci Józefa Hallera, jego życiu, służbie ojczyźnie oraz stworzonej przez niego Błękitnej Armii. Poza tym są tam także wystawy prezentujące rzeźby lokalnego rzeźbiarza Leona Golla oraz przybliżona jest postać Augustyna Necla – kaszubskiego pisarza, twórcy powieści marynistycznych. Obok Hallerówki znajduje się Adiutantówka (Błękitny Domek) – tu w okresie 20-lecia międzywojennego mieszkał adiutant Generała – kapitan Jan Dworzański. Obecnie można tam obejrzeć wystawę noszącą tytuł: Na letnisku u Hallera – czyli poznać historię letniego wypoczynku na Ziemi Puckiej. W niedużej odległości od budynków zlokalizowany jest także pomnik Generała Hallera.

Pomnik męczenników Wielkiej Wsi – znajduje się przy ulicy o tej samej nazwie. Jest to hołd złożony tym, którzy oddali życie walcząc z niemieckim najeźdźcą w roku 1939. Pomnik ma formę głazu, do którego jest przytwierdzony orzeł w koronie, krzyż oraz tabliczka informacyjna.

Cmentarz Żołnierzy Wojska Polskiego i Ofiar Terroru – to cmentarz wojenny. Położony na uboczu miasta, pomiędzy ul. Skandynawską a ulicą Gdańską. Złożone są tu ofiary niemieckiego terroru z września 1939 roku (27 ofiar cywilnych), marynarze i żołnierze z Batalionu Korpusu Ochrony Pogranicza Hel i Morskiego Dywizjonu Lotniczego (17 osób), znajduje się tu też 13 zbiorowych mogił żołnierzy poległych podczas działań wojennych II wojny światowej oraz jedna mogiła poświęcona marynarzom i rybakom, których życie pochłonęły morza i oceany.

Aleja Gwiazd Sportu – to aleja, gdzie od roku 2000 odsłaniane są co roku nowe, spiżowe gwiazdy, dla uhonorowania najbardziej uznanych sportowców. Znajdziemy tam m.in. gwiazdy Ireny Szewińskiej, Roberta Korzeniowskiego, Leszka Drogosza, Jerzego Kuleja, Feliksa Stamma, Jacka Wszoła i wielu, wielu innych. Na Alei, od roku 2014 znajduje się pomnik Korona Himalajów – tworzy go 14 płyt skalnych, które to symbolizują ośmiotysięczniki zdobyte przez polskich himalaistów. W roku 2022 na Alei uczczono także jej pomysłodawcę – Prezesa Fundacji Alei Gwiazd – Jerzego Szczepankowskiego – odsłaniające specjalną gwiazdę.

Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie (dzielnica Władysławowa) – to obiekt oferujący nowoczesną infrastrukturę sportową. W jej skład wchodzi: pływalnia, boiska (lekkoatletyczne, piłkarskie), korty tenisowe, hale sportowe, siłownie. Jest tu także baza noclegowa i gastronomiczna.

Lunapark Sowiński – przy ul. Gen. J. Hallera 19. To wesołe miasteczko, gdzie niezależnie od wieku, każdy znajdzie coś dla siebie. Można się tu przejechać kolejką górską, pojeździć go-kartem, poczuć adrenalinę (Condor, Booster, Extrem), wystraszyć się w zamku strachu. Na najmłodszych czeka plac zabaw oraz karuzele, kolejki, zjeżdżalnie itp.

Park Rozrywki Ocean Park mieści się przy ulicy Żwirowej 13. Wspaniałe miejsce, gdzie można zapoznać się z życiem w oceanie i m.in. zobaczyć w skali 1:1 płetwala błękitnego (czyli największe zwierzę świata – osiągające długość nawet 26 m i ważące do 120 ton), orki, rekiny, wieloryby. Poza tym znajduje się tu także: wioska rybacka, wodospad, żywe rekiny, rzeźby ryb w drewnie, maksi klocki i wiele innych atrakcji. Oczywiście jest tu także strefa gastronomiczna.

Wydarzenia kulturalne

Władysławowo to także miejsce wydarzeń kulturalnych.

Od roku 1973 w okresie wakacyjnym, odbywają się tu Letnie Koncerty Organowe i Kameralne im. Eugeniusza Brańki. Podczas koncertów, które odbywają się w czwartkowe wieczory w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, można usłyszeć najwybitniejszych wykonawców.

Kaszubski Weekend Artystyczny organizowany jest na targowisku miejskim, na przełomie maja i czerwca. Podczas wydarzenia występują zespoły regionalne oraz są wystawiane stoiska z wyrobami ludowych twórców (modelarstwo rybackie, haft, garncarstwo, rogarstwo). Jest to wyjątkowe święto, podczas którego można zapoznać się z kulturą kaszubską.

W sierpniu każdego roku odbywa się kolejna edycja Alei Gwiazd Sportu, podczas której odsłaniane są kolejne gwiazdy, a także organizowane są imprezy towarzyszące (spotkania ze sportowcami, zawody sportowe, konferencje, koncerty).

Władysławowo pamięta także o uczczeniu wydarzeń historycznych. W rocznicę Zaślubin Polski z Morzem (w lutym) organizowany jest Bieg „od Hallera do Hallera”. Trasa biegu wynosi 12 km i przyciąga nie tylko biegaczy ale także licznych kibiców.

Regaty Żeglarskie Gminy Władysławowo odbywają się każdego roku w trzech cyklach i trzech terminach (wiosna, lato, jesień). W regatach udział mogą brać tylko mieszkańcy gminy Władysławowo, goście mogą kibicować i podziwiać zmagania żeglarskich ekip, co też jest niezwykle emocjonujące.

Przyroda Władysławowa

Władysławowo to nadmorskie miasto na Pobrzeżu Gdańskim. Położone jest dokładnie rzecz biorąc nad Zatoką Pucką (stanowiącą zachodni fragment Zatoki Gdańskiej) będącejoczywiście częścią Morza Bałtyckiego. Zatoka Pucka określana czasami też jako Małe Morze, jest zatoką dość płytką (średnia głębokość wody to 3 m, maksymalna głębokość zaś to 54 m). Zatoka jest bardzo zróżnicowana pod względem biologicznym i z tego też względu znajduje się ona w obrębie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Nadmorski Park Krajobrazowy – został utworzony w roku 1978. Jest to jeden z najstarszych parków krajobrazowych w Polsce. Tworzy go część lądowa (zachodnie wybrzeże Zatoki Puckiej od Władysławowa po Mechelinki oraz wybrzeże bałtyckie od Białogóry po Półwysep Helski) i część morska (wody Zatoki Puckiej). Zarówno świat zwierząt, jak i roślin jest w Parku bardzo bogaty i zróżnicowany. Na terenie Parku znajdują rezerwaty przyrody, użytki ekologiczne, obszary Natura 2000.

Rezerwat przyrody Słone Łąki to rezerwat słonoroślowy we Władysławowie. Słonorośla (halofity) to rośliny, które rosną na bardzo zasolonym podłożu. W Polsce, aktualnie jest jedynie 3 rezerwaty słonorośli, w tym właśnie Słone Łąki. Występują tu takie gatunki jak: jarnik solniskowy, ostrzew spłaszczony, ostrzew rudy, oraz gatunki objęte ścisłą ochroną: centuria nadbrzeżna i babka nadmorska. Na terenie rezerwatu występują także liczne gatunki ptaków wodnych (mewy, łyski, kaczki – różne gatunki, kszyk, łęczak, biegus zmienny).

Podczas spaceru po Władysławowie warto też pilnie się rozglądać, bo znajduje się tu kilka pomników przyrody m.in. buk zwyczajny, przy ul. Jakuba Myślisza 8, sosna zwyczajna przy ul. Merkleina 1.

Kaszubskie Klify – to obszar znajdujący się w sieci Natura 2000. Ma powierzchnię około 200 ha, a rozciąga się od Jastrzębiej Góry do Władysławowa. W jego ramach chroniony są klify wraz z sąsiadującymi z nimi wierzchowiny i rozcięcia erozyjne oraz plaża nadmorska. Wyjątkowy jest tu nie tylko krajobraz ale także specyficzna dla niego flora (np. koniczyna łąkowa, przelot zwyczajny, groszek łąkowy).



Strona korzysta z plików cookies w celu poprawy funkcjonowania serwisu. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.