Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi Malbork - oferta noclegu w Malborku i okolice

Noclegi w Malborku

Baza noclegowa na terenie Malborka podzielona jest przez rzekę Nogat. W północnej części miasta większość obiektów skupiona jest tuż przy ul. Wałowej (plaża miejska), która jest częścią trasy nr 55 (prowadzi do Nowego Dworu Gdańskiego na północy i Grudziądza na południu). Droga ta stanowi także pomost pomiędzy północną a zabytkową częścią Malborka. Prawy brzeg Nogatu graniczy z dzielnicą, w której znajdziemy najdroższe noclegi, oddalone od zamku i ratusza zaledwie o 300-500 m. Ulica Stare Miasto i Józefa Piłsudskiego (Brama Garncarska, Skwer Żołnierzy Wyklętych) prowadzi na wschodnie krańce miasta, gdzie tuż za Rondem Lotników Polskich znajdziemy tanie pokoje gościnne (200 m od dworca kolejowego). Stąd (ok. 500 m na północ) blisko do Parku Miejskiego, parku linowego i Dino Parku - z atrakcjami dla dzieci. Na obrzeżach terenów otoczonych przez zakole Nogatu oraz Aleję Wojska Polskiego znajdziemy nocleg w dwóch (spośród 10) najdroższych hotelach (jeden z widokiem na przystań jachtową, a drugi tuż przy odcinku trasy Gdańsk-Elbląg). Na terenie Wielbarku, czyli wysuniętej najbardziej na południe dzielnicy Malborka, obiekty noclegowe (pensjonaty, domy gościnne) zlokalizowane są tuż przy głównej ulicy (Bartosza Wojciecha Głowackiego). Nocleg w tej części miasta pozwoli zaoszczędzić czas i ułatwi powrót na trasę podróżującym z południa Polski.

Informacje o Malborku

Dawna stolica państwa Zakonu Krzyżackiego - jednego z najważniejszych średniowiecznych państw na wybrzeżu Bałtyku – wraz z symbolem tamtych czasów Zamkiem Krzyżackim, który do dziś jest wizytówką miasta. Zespół budowli zamkowych jest jednym z największych zachowanych zabytków gotyckich na świecie oraz największym zamkiem na świecie. Dzięki temu unikalnemu zabytkowi, który umieszczono na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, Malbork to ważny ośrodek turystyczny odwiedzany przez gości z całego świata. W mieście rozwija się także przemysł spożywczy (działająca od prawie 140 lat cukrownia) oraz odzieżowy, drzewny i chemiczny. Malbork leży na Pomorzu w południowej części Żuław Wiślanych w odległości 32 km od Elbląga oraz 67 km od Gdańska. Przez miejscowość przebiega droga krajowa nr 22 oraz 55.

Z wizytą w stolicy Zakonu Krzyżackiego

Gotycka twierdza krzyżacka malowniczo usytuowana nad brzegiem Nogatu to główna atrakcja Malborka, na którą warto zarezerwować więcej czasu (2-5 godzin). W ramach budowli można zobaczyć Zamek Średni, Dziedziniec, Skrzydło wschodnie, Pałac, Zamek Wysoki, Ogrody, Przyziemia, Skarbiec, Wieżę i Podzamcze. Miasto, poza słynnym zamkiem Krzyżaków, oferuje turystom także ciekawą Starówkę i liczne wydarzenia kulturalne. Pozostałością po średniowiecznym systemie obronnym miasta są: Brama Garncarska (12 m), Brama Mariacka (10 m) oraz Baszta Maślankowa (monumentalna, wysoka na ok. 30 m). Z basztą związana jest legenda mówiąca o tym, że Krzyżacy wprowadzili podatek od ubijania masła, co spowodowało bunt miejskich radnych. W odwecie Krzyżacy uwięzili ich w wierzy. Na samym szczycie szczycie baszty znajduje się postać kobiety ubijającej masło (tzw. Baba Maślana). Symbolem Malborka jest również figura Madonny mierząca ponad 8 m. Pierwsza rzeźba Madonny z Dzieciątkiem powstała w 1340 r., ale uległa zniszczeniu podczas działań wojennych w 1945 r. Odbudowano ją w latach 60-tych XX w., częściowo z oryginalnych fragmentów znalezionych w powojennych gruzowiskach. W ramach cyklicznych malborskich imprez odbywa się festiwal kultury średniowiecznej Oblężenie Malborka. Wtedy odgrywana jest spektakularna inscenizacja bitwy z 1410 r. Corocznie w mieście odbywa się również Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej, podczas którego na pierwszym planie znajduje się historia i tradycja miasta. Widowiskowy spektakl z elementami obrazu, światła, tańca i muzyki to sierpniowe Magic Malbork. Sportowcy powinni zawitać do miasta w czasie Rajdu Rowerowego „Z wizytą u Gryfitów” albo Castle Triathlon Malbork.