Malbork

Malbork

Położenie

Malbork to średniej wielkości miasto w Polsce północnej, leżące na terenie województwa pomorskiego. Jest to południowy skraj Żuław Wiślanych – malowniczej krainy poprzecinanej wieloma rzekami. Jedną z nich jest Nogat, oplatający od zachodu i północy Malbork, będący wschodnim ujściem wód Wisły. Malbork znajduje się w połowie drogi z Tczewa do Elbląga, co sprawia, że jest także ważnym węzłem drogowym i kolejowym.

Dojazd

Miasto jest bardzo dobrze skomunikowane z resztą kraju zarówno, jeśli chodzi o połączenia kolejowe, jak i drogowe. Malbork znajduje się między autostradą A1 oraz drogą S7. Obydwie te trasy łączy droga krajowa nr 22, która przebiega przez centrum miasta. W jej ciągu znajduje się także jeden z mostów na Wiśle w tej okolicy. Przez miasto kursują autobusy dojeżdżające m. in. do Tczewa, Elbląga czy Trójmiasta. Można także skorzystać z oferty kolei, dzięki której bardzo szybko dostaniemy się do Gdańska czy Warszawy.

Historia miasta

Chociaż na ziemiach tych zamieszkiwano już w epoce kamienia, to dopiero w X wieku bardziej zainteresowano się tymi terenami. Powstały tu małe grody, które przechodziły z rąk do rąk. Ostatecznie obszar ten znalazł się w panowaniu książąt pomorskich, a na prawym brzegu Nogatu wybudowano gród Zantyr. W 1250 roku został on podarowany Zakonowi Krzyżackiemu. Kilkadziesiąt lat później Krzyżacy zaczęli wznosić niedaleko zamek, wokół którego powstało miasto Marienburg – gród Marii.

W kolejnych latach dalej rozbudowywano zamek, a w międzyczasie w mieście pojawiła się m. in. fara pw. Świętego Jana i ratusz wybudowany w 1365 roku. Całość otoczona była przez mury obronne z masztami oraz wieżami obronnymi. W Malborku zaczął rozwijać się handel, rolnictwo i rzemieślnictwo. Związane było to przede wszystkim z dogodnym połączeniem, drogowym i wodnym z innymi ośrodkami. W latach 1309 – 1457 Malbork był stolicą państwa krzyżackiego. W czasie rozbiorów podlegał administracyjnie pod Prusy Zachodnie. Później zatrzymywał się tutaj m. in. Napoleon, gdy jego armia wędrowała na Moskwę i gdy wracała stamtąd pokonana. II wojna światowa przyczyniła się do zniszczenia większości zabudowań w mieście oraz mostów na Nogacie. Miejsce dużej części zabudowań zajęły bloki mieszkalne, a cegła ze zniszczonych kamienic posłużyła m. in. do odbudowy Warszawy. Część z obiektów zachowała się jednak i można je oglądać również dzisiaj.

Krzyżacki zamek

Zamek w Malborku jest największym pod względem powierzchni zamkiem na świecie. Jego historia rozpoczęła się w 1280 roku, a przez kolejne stulecia zamek i jego okolica przechodziła remonty i przebudowy. Był to bardzo ważny obiekt ze względu na swoje położenie oraz umocnienia. Mieściła się tu m. in. siedziba wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego, a później rezydencja królów Polskich. W czasie odbijania miasta przez Armię Czerwoną, połowa zamku została zniszczona. Myślano nawet o całkowitej rozbiórce obiektu, ale ostatecznie zdecydowano się na odbudowę całego zespołu zamkowego. Zalicza się do niego Zamek Wysoki, Zamek Średni oraz Przedzamcze, zwane także Zamkiem Niskim. Dzisiaj można zwiedzać odbudowany zamek, a na obejście wszystkich wystaw musimy poświęcić około 4 godzin.

Zabytki

Zamek jest symbolem tego miasta i najważniejszym jego zabytkiem, ale nie znaczy to, że jedynym. Charakterystyczne dla Malborka są obiekty zbudowane z czerwonej cegły, a jednym z najlepszych przykładów tego typu architektury jest wieża ciśnień znajdująca się na Placu Słowiańskim. Powstała wraz z uruchomieniem systemu miejskich wodociągów – na szczycie jej dachu znajduje się chorągiewka z datą 1905. Obecnie nie można zwiedzać jej wnętrz, ale pojawiają się ostatnio pomysły, by to umożliwić chętnym. Wspaniałym przykładem architektury neogotyku jest też dworzec kolejowy. Po remoncie z 2010 roku budynek zachwyca dbałością o detale i ogólną koncepcją architektoniczną. W mieście można zobaczyć jeszcze wiele przykładów tego typu architektury, m. in. zespół budynków poczty przy ul. Poczty Gdańskiej, gimnazjum miejskie czy ratusz staromiejski. Ciekawym zabytkiem jest również kościół Świętego Jerzego, którego większa część pochodzi z początku XVIII wieku. Istniał on w tym miejscu jednak już na początku XV stulecia.

Atrakcje turystyczne i wydarzenia

W Malborku wypocząć można także na inne sposoby. Dużą popularnością wśród turystów cieszą się rejsy po Nogacie, trwające około 40 minut. Zaczynają się i kończą na przystani u stóp Zamku Krzyżackiego. Odpocząć można także spacerując po Parku Miejskim i odwiedzając przy okazji Park Dinozaurów Dino Park – jeden z największych parków rozrywki na Pomorzu. Na jego terenie znajdują się nie tylko figury dinozaurów i smoków, ale także mini zoo, muzeum ze skamieniałościami czy kino 5D. Na terenie Dino Parku znajduje się Park Linowy Malborkstones z trasami dostosowanymi zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Niedaleko działa także inny park linowy – Jumpy Park. W mieście funkcjonują także baseny, ścianka wspinaczkowa czy lodowisko czynne w sezonie zimowym. Wieczorami można udać się na deptak na ul. Kościuszki, gdzie odbywają się pokazy światła oraz pokazy historyczne. W sezonie letnim w mieście można także trafić często na koncerty i różne wystawy.

Noclegi i gastronomia

Ze względu na duże zainteresowanie zamkiem wśród turystów z Polski i całego świata, pojawiło się w Malborku wiele obiektów hotelowych. Rozsiane są one po całym mieście, a część znajduje się w niedalekim sąsiedztwie zamku. Istnieją również tańsze oferty noclegów np. pokoje gościnne, pensjonaty i hostele. Można zdecydować się na obiekt noclegowy położony dalej od centrum, bo w Malborku funkcjonuje dość sprawnie komunikacja miejska. Jeśli chodzi o obiekty gastronomiczne, to w większości znajdują się one tam, gdzie ruch turystyczny jest największy – w okolicach na południe od zamku. W innych rejonach także trafimy na restauracje czy lokale serwujące fast-foody.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Malborku.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
16 ℃
min. 6 ℃
maks. 18 ℃
brak opadów
bezchmurnie
jutro
17 ℃
min. 6 ℃
maks. 20 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
pojutrze
20 ℃
min. 9 ℃
maks. 22 ℃
brak opadów
bezchmurnie
2023-06-02
14 ℃
min. 6 ℃
maks. 15 ℃
brak opadów
bezchmurnie

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!