Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Zamek w Malborku

Noclegi w pobliżu Zamku w Malborku

Zamek w Malborku

Zamek Mistrzów Krzyżackich to niekwestionowana, największa atrakcja Malborka, która przyciąga tysiące turystów nie tylko z całej Polski, ale również i Europy. To najlepiej zachowany przykład gotyckich budowli obronnych na naszym kontynencie. Malowniczo położony nad brzegiem Nogatu średniowieczny budynek to miejsce licznych królewskich sal, ciekawostek oraz tajemniczych zakątków.

Najsłynniejszy krzyżacki zamek

Zakon krzyżacki to potoczna nazwa dla Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Został utworzony w 1190 roku podczas trzeciej krucjaty do Ziemi Świętej, a w jego skład weszli mnisi-rycerze. Budowla ogromnego zamku rozpoczęła się około 1280 roku, a zakończyła się w połowie XV wieku. W latach 1309-1457 był siedzibą mistrzów Zakonu Krzyżackiego, przenosząc dotychczasową rezydencję z Wenecji. Odtąd Malbork stał się stolicą jednego z najpotężniejszych państw na południowym wybrzeżu Bałtyku.

Trwająca blisko czterdzieści lat rozbudowa przekształciła pierwotny dom zakonny w silnie umocniony Zamek Wysoki. Otoczony został głębokimi fosami, murami, wśród których znajdowało się wiele reprezentacyjnych wnętrz, jak kościół Najświętszej Marii Panny, obszerny i funkcjonalny Zamek Średni dla gości z Europy Zachodniej, Wielki Refektarz – największa sala zamkowa, Pałac Wielkich Mistrzów dla starszych i zasłużonych braci. W XIV wieku rozbudowano trzecią część warowni Zamek Niski, zwany odtąd Przedzamczem. Znajdował się tu m.in. karwan, w którym zbrojono działa i wozy bojowe, magazyny, budynki gospodarcze oraz kaplica św. Wawrzyńca dla służby zamkowej. Zabudowania były otoczone przez fosy i mury obronne z licznymi wieżami, połączone z umocnieniami miasta. W latach 1457-1772 zamek za swoją rezydencję wybrali wojewodowie malborscy. W 1961 roku utworzono Muzeum Zamkowe, a w grudniu 1997 roku obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Propozycje dla turystów

Zwiedzanie Zamku Krzyżackiego to niepowtarzalna podróż w czasie. To prawdopodobnie jedyne miejsce na świecie, w którym można poczuć prawdziwie żywy, średniowieczny klimat. Zabytkowe sale, zachwycające zdobienia, imponujące zabezpieczenia oraz wiele informacji, których nie znajdziemy w książkach to jedne z wielu aspektów przyciągających turystów z całego świata. Zamek niszczony, odbudowywany i przebudowywany, z unikalnym w skali światowej zbiorem bursztynu, kolekcją broni, a także magiczne spektakle „Światło i Dźwięk” pozwolą każdemu z nas przeżyć niezapomnianą przygodę w średniowiecznej twierdzy.

Zwiedzanie

Muzeum w sezonie zimowym zaprasza gości od 1 października do 20 kwietnia w godzinach od 10:00 do 16:00. Cena biletu normalnego wynosi 29,50 zł, natomiast ulgowego – 20,50 zł. W trakcie okresu letniego od 21 kwietnia do 30 września zwiedzanie możliwe jest w godzinach 9:00 – 19:00. Za bilet normalny należy zapłacić 39,50 zł, natomiast z ulgowy – 29,50 zł. Istnieje możliwość zakupu biletu w obniżonej cenie, jednak wówczas zwiedzanie odbywa się w ograniczonym zakresie. Szczegółowe informacje można poczytać na stronie www.zamek.malbork.pl.

Polecane obiekty w pobliżu Zamku w Malborku