Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Jana Chrzciciela w Malborku
Kościół Św. Jana Chrzciciela w Malborku
Kościół św. Jana Chrzciciela w Malborku to malowniczo położona nad brzegiem Nogatu, późnogotycka świątynia. Na przełomie XIX i XX wieku był to jedyny kościół katolicki w całym mieście.
W płomieniach konfliktów
Pierwsza świątynia istniała w tym miejscu już pod koniec XIII wieku, jednak w latach 1457-1460 uległa znacznemu zniszczeniu, na co wpływ miała wojna trzynastoletnia pomiędzy państwem zakonu krzyżackiego a Koroną Królestwa Polskiego. Do jej wybuchu doszło w wyniku poparcia przez kraj Kazimierza IV Jagiellończyka powstania Związku Pruskiego, którego działanie skierowane było przeciwko Zakonowi Krzyżackiemu. Wojna zakończyła się w 1466 roku zwycięstwem Królestwa Polskiego i podpisaniem II pokoju toruńskiego. Po zakończeniu konfliktu przystąpiono do odbudowy świątyni. Prace trwały aż 56 lat i zakończyły się dopiero w 1523 roku.
Kościół został wzniesiony z charakterystycznej dla średniowiecznych czasów cegły na starych fundamentach. Budynek ma cechy świątyni halowej, trzy nawy i został wybudowany na sześciu przęsłach, bez wydzielonego prezbiterium. Początkowo wnętrze świątyni zostało nakryte sklepieniem kryształowym, jednak z czasem zastąpiono je na sieciowe. W 1623 roku zakończono budowę wieży, a jej pozłacane zwieńczenie w kształcie kuli przetrwało do 1945 roku. Po pożarze w 1668 roku świątynia została skrócona o jedno przęsło.
Największe jednak zniszczenia przyniosły działania zbrojne II wojny światowej, podczas której kościół został niemal całkowicie zniszczony. Zawaleniu uległy wieża, dachy, okna, a jedyny dzwon został w połowie stopiony. Sklepienie zostało podziurawione i straciło swój dawny wygląd. Zniszczeniu nie uległy jedynie neogotyckie ołtarze.
Losy powojenne
Po zakończeniu największego konfliktu zbrojnego w dziejach świata rozpoczęto usuwanie ruin, a także przystąpiono do odbudowy kościoła. Już 2 maja tego roku świątynia została konsekrowana, natomiast następnego dnia została odprawiona msza święta. W 1957 roku ksiądz biskup Tomasz Wilczyński przekazał kościół Orionistom. Zgromadzenie to zostało utworzone przez ks. Alojzego Orione w 1893 r. we Włoszech na rzecz ludzi ubogich, bezdomnych i odtrąconych przez społeczeństwo. Ksiądz Alojzy powiedział: „Kochać, modlić się, wychowywać sieroty i wyrzutki społeczeństwa do cnoty i pracy, cierpieć i poświęcać się z Chrystusem - to stanowi cel życia. Największym zatem przywilejem jest służba ubogim i odrzuconym”.
Najważniejsze informacje
Na www.jan.rel.pl znajduje się więcej informacje o historii i działalności zgromadzenia. Wśród wyposażenia świątyni warto zwrócić uwagę na XIV-wieczną chrzcielnicę, kamienny figury z końca średniowiecza, czy obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z 1629 roku. Msze Święte w dni powszednie odprawiane są o godz. 7:00 i 18:00, w niedziele i święta w godz. 7:00, 8:30, 10:00, 12:00 oraz 18:00
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!