Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy zabytkowej kaszubskiej chaty w Ostrowie

Zabytkowa kaszubska chata w Ostrowie

Ostrowo to jedna z nadmorskich polskich wsi, która jeszcze do niedawna była dzielnicą Władysławowa. Właśnie tu, obok skrzyżowania ulicy Zabytkowej z ulicą Dożynkową jest miejsce, w którym jeszcze kilka lat temu stała zabytkowa kaszubska chata. Wkrótce jednak budynek ma ponownie tu stanąć w odnowionej wersji.

O chacie

Chatę wybudowano pod koniec XVIII wieku. Słynęła ona z tego, że przedstawiała typową architekturę dla Kaszub z XVIII i XIX wieku. Do chaty przylegały zabudowania gospodarcze oraz stodoła. W 2005 roku obiekt oraz ziemia zostały kupione przez Powiatowe Starostwo, które ma swoją siedzibę w Pucku. Aktualnie trwają liczne i ciężkie prace, które przyczynią się do zrekonstruowania chaty oraz przylegających budynków. Planowane jest zrekonstruowanie trzech obiektów, które będą ukazywały życie na Kaszubach sprzed kilku wieków.

Co będzie można zobaczyć w chacie?

W zabytkowej chacie będzie znajdowała się przede wszystkim typowa kaszubska izba, w której podziwiać będzie można wiele sprzętów domowych oraz gospodarskich z XVIII i XIX wieku. Natomiast w stodole prawdopodobnie utworzona zostanie edukacyjna placówka, która będzie oferowała interesujące warsztaty i zajęcia dla dzieci oraz dorosłych. Będzie można między innymi zobaczyć tradycyjne pieczenie chleba.

Planowane jest też utworzenie budynku administracyjnego, w którym otwarta zostanie ekspozycja na temat rezerwatu Bielawa. Będzie tam można również zobaczyć wystawę związaną z fauną i florą, którą spotyka się w Nadmorskim Parku Krajobrazowym. Cały kompleks będzie więc wspaniałą lekcją historii, przyrody, patriotyzmu. To doskonały sposób na pielęgnowanie kaszubskich tradycji i obyczajów. Przeniesionych tu będzie sporo interesujących eksponatów z Muzeum Ziemi Puckiej. Z pewnością będzie to świetny punkt dla szkolnych wycieczek, ale także miejsce, które warto będzie odwiedzić wraz z rodziną w wakacyjne popołudnie.

Polecane obiekty w okolicy zabytkowej kaszubskiej chaty w Ostrowie