Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Nadmorski Park Krajobrazowy

Noclegi w pobliżu Nadmorskiego Parku Krajobrazowego

Nadmorski Park Krajobrazowy

Dla wielbicieli przyrody Nadmorski Park Krajobrazowy w Karwi z pewnością będzie bardzo ciekawą atrakcją. Powstał w 1978 roku, na mocy uchwały Nr IX/49/78 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku z dnia 5 stycznia 1978 r.). Natomiast cele i zakazy obowiązujące w parku zostały określone w uchwale nr 142/VII/11 Sejmiku Województwa Pomorskiego z dnia 27 kwietnia 2011 roku w sprawie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Powierzchnia parku

Park ma powierzchnię 18 804 ha. Część lądowa wynosi 7 452 ha, a wody morskie Zatoki Puckiej to powierzchnia 11 352 ha. Otulina parku ma wielkość 17 540 ha. Piaszczyste, podłużne wypłycenie się zwane Ryfem Mew, oddziela ponad połowę powierzchni parku od wód Zatoki Puckiej, od reszty akwenu Zatoki. Część lądowa znajduje się na półwyspie Helskim oraz na wąskim pasie wybrzeża morskiego, który ciągnie się od Białogóry do Władysławowa. W skład parku wchodzi również część Karwieńskich Błot.

Rodzaje wybrzeży

W parku występują wszystkie typu brzegów morskich, które można spotkać nad Morzem Bałtyckim. Pierwszym rodzajem jest wybrzeże klifowe. Geologicznie łączy się z wysoczyznami morenowymi. Powstaje w rezultacie abrazji wysokiego brzegu przez morskie fale. Jako przykład takiego wybrzeża można podać Klif Chłapowski oraz Klif w Jastrzębiej Górze.

Kolejnym typem wybrzeża, jakie można zobaczyć w parku jest wybrzeże wydmowe. Powstaje w rezultacie magazynującej właściwości fal morskich oraz przybrzeżnych prądów morskich. Takie wybrzeże ma brzeg Półwyspu Helskiego oraz Białogóra.

Ostatnim rodzajem wybrzeża jest niskie wybrzeże zalewowe. Jego występowanie wiąże się z tym, że w pasie przybrzeżnym Zatoki Puckiej istnieją równiny torfowe, a na Półwyspie Helskim organogeniczno-mineralne. Przykładem takiego wybrzeża są Słone Łąki oraz Torfowe Kłyle.

Ptaki i lasy

W parku oprócz wybrzeży możemy podziwiać różnego rodzaju lasy, w tym bory oraz bardzo wiele gatunków ptaków, np. pęczaka, ostrygojada czy ohara. Tereny Nadmorskiego Parku Narodowego to prawdziwy raj dla wielbicieli spacerów pośród natury.

Wstęp do parku jest możliwy przez cały rok i jest bezpłatny. Więcej informacji o parku można uzyskać na stronie: http://npk.org.pl

Polecane obiekty w pobliżu Nadmorskiego Parku Krajobrazowego