Karwia

Karwia

Karwia – nadmorska miejscowość letniskowa, położona jest raptem 5 kilometrów od Jastrzębiej Góry, a różni się od niej znacząco. Brak tutaj stromego klifu nad plażą, będącego charakterystycznych punktem krajobrazowym Jastrzębiej Góry. Plaża w Karwii jest szeroka, przestronna, liczy sobie w sumie ponad 3 kilometry i oddzielona jest od samej miejscowości wydmami, które porasta sosnowy las. To zdecydowanie największy atut Karwii, która sama w sobie poza letnim sezonem jest cichym miasteczkiem, pozbawionym rozrywek po zmroku.

Położenie Karwi

Karwię od wschodu ogranicza kanał Karwinka, a od wschodu struga Czarna Woda. Wydmy porośnięte sosnowym lasem oddzielające Karwię od morza okazywały się niewystarczające w czasie wielkich sztormów, dlatego zostały umocnione wałem przeciwpowodziowym wybudowanym na początku XX wieku i współczesnymi kamiennymi konstrukcjami. Z Karwii szybko można dostać się na Mierzeję Helską, odwiedzając jej popularne miejscowości, jak Hel, Juratę czy Jastarnię, do Jastrzębiej Góry w poszukiwaniu wieczornych rozrywek, które najszybciej znajdziemy w tym regionie w sezonie właśnie tutaj lub do Trójmiasta i jego licznych atrakcji. Sama Karwia jest natomiast miejscem idealnym dla osób szukających spokojniejszego odpoczynku nad morzem. Wprawdzie w sezonie przyjeżdża tutaj około 35 tysięcy turystów, ale wieczorami i po południu można liczyć na pustą, nastrojową plażę, po której przyjemnie spacerować czy uprawiać jogging.

Historia i nazwa miejscowości

Pierwszy wzmianki dotyczące miejscowości oraz leżących nieopodal Karwieńskich Błot znajdują się w dokumentach z XII wieku. Z Karwią związana jest legenda o polskim oddziale dowodzonym przez Piotra Dunina, który odpoczywał w tej okolicy i natknął się w tym czasie na Krzyżaków. Odbyła się między nimi krwawa potyczka wygrana przez Polaków, po której mieszkańcy wsi Karven (prawdopodobnie Karwi) ugościli dzielnych rycerzy. Inne legendy, już bardziej bajkowe, ale ulubione przez dzieci odwiedzające tę miejscowość, mówią o zamieszkujących kiedyś tutejsze bagna smokach. Według podań pokonane zostały przez kowala, szewca i krawca, którzy rozbili na bagnach obozowisko i czuwając całe noce stopniowe uśmiercili bajkowe stworzenia.

Dzisiejsza nazwa Karwi odnotowana została dopiero w XVII wieku, choć jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym funkcjonowała nazwa niemiecka Karven. To właśnie okres dwudziestolecia stał się początkiem historii Karwi jako miejscowości wypoczynkowej, kiedy w 1932 roku doprowadzono tutaj drogę z Władysławowa. Ciekawostką z dawnej historii Karwi jest sprowadzenie do niej osadników holenderskich w XVI wieku, którzy stworzyli tutaj typowy dla holenderskiego rolnictwa układ gospodarstw, nazywany dwurzędówką bagienną (gospodarstwa stoją w niej rzędem wzdłuż drogi, a prostopadle do nich położone są pola, oddzielane przez rowy odwadniające) oraz melioracji wodnych. Co prawda trudno zobaczyć go we współczesnej architekturze Karwi, jednak część zamieszkiwana dawniej przez osadników holenderskich nazywana jest do dzisiaj Olendrami.

Atrakcje Karwi i okolicy

Współcześnie Karwia przyciąga przede wszystkim właśnie urodą swojej wyjątkowo dużej plaży z czystym, jasnym piaskiem, w którym lubią bawić się dzieci. Sama miejscowość nie ma specjalnie dużo zabytków. Wśród obiektów historycznych, na które warto zwrócić uwagę, jest kościół św. Antoniego Padewskiego wybudowany w latach 1948-1950, domy i pensjonat Łucja z początku XX wieku oraz kaplica murowana pochodząca także z tego okresu. Wypoczywając w Karwi, możemy jednak zrobić z niej doskonałą bazę wypadową, pozwalająca na poznanie specyfiki terenu Kaszub. Warto wybrać się więc na Hel i zobaczyć tam latarnię morską oraz szczególnie lubiane przez dzieci fokarium zajmujące się opieką nad zwierzętami chorymi i zranionymi, a także odnowieniem populacji tych zwierząt w Morzy Bałtyckim. Popularnością cieszy się także latarnia Rozewie w pobliskiej Jastrzębiej Górze, która należy do najstarszych obiektów tego typu nad Morzem Bałtyckim. Dla poszukujących większych atrakcji, z Karwi niedaleko jest do Trójmiasta, gdzie można wybrać się m. in. do Muzeum Miasta Gdyni, w ciekawy sposób przypominające budowę tego niemal utopijnego, wydawałoby się, projektu z początku XX wieku, a także Akwarium Gdyńskie lub podziwiać kolorową i przepięknie zachowaną Starówkę w Gdańsku. Także wielbiciele natury znajdą nieopodal Karwi coś dla siebie, przede wszystkim niesamowity torfowy rezerwat Bielawskie Błota, w sezonie przyciągający żurawie oraz wiele innych migrujących ptaków, które odpoczywają tutaj najczęściej przed udaniem się w dalszą drogę do ciepłych krajów.

Aktywne spędzanie czasu w Karwi

Coś dla siebie znajdą także amatorzy aktywnego wypoczynku. Na plaży w Karwi przygotowano miejsca do siatkówki plażowej, a z myślą o dzieciach przygotowano dodatkowe, lubiane przez nich atrakcje, jak dmuchane zamki, wielkie zjeżdżalnie wodne czy kule, w których można chodzić po wodzie. W Karwi oraz Jastrzębiej Górze znajdziemy także wytyczone trzy trasy o różnych stopniu trudności liczące sobie w sumie ponad 32 kilometry dla zwolenników popularnego Nordic Walkingu, dobrego szczególnie dla osób z ograniczeniami ruchowymi uniemożliwiającymi im bardziej wysiłkowy sport. W pobliskich Parszczycach możemy natomiast skorzystać z oferty gospodarstwa agroturystycznego Rumak proponującego naukę jazdy konnej dla dzieci na padoku oraz w terenie pod okiem instruktora, a także jazdy indywidualne dla osób bardziej zaawansowanych.

Noclegi i baza turystyczna w Karwi

Popularność Karwi jako miejscowości wypoczynkowej jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym spowodowała, że dzisiaj możemy skorzystać tutaj z wyjątkowo rozbudowanej bazy noclegowej przygotowanej z myślą o turystach przybywających zwłaszcza w lecie. Do wyboru mamy m. in. pensjonaty, wille z pokojami do wynajęcia, domy wczasowe oraz pola namiotowe, jeśli jesteśmy zwolennikami tej formy wypoczynku na łonie natury. Dla turystów w sezonie działają także liczne smażalnie ryb oraz jadłodajnie pozwalające zapewnić sobie posiłki w czasie całego pobytu w miejscowości. Szczególnie warto więc skusić się na świeże smażone lub wędzone ryby, będące przysmakiem wszystkich przyjeżdżających nad Morze Bałtyckie.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Karwi.

Mapa

Aktualności

Wierzchucino
Wierzchucino

Już 31. grudnia w Wierzchucinie niedaleko Karwii odbędzie się tradycyjne rodzinne kolędowanie. Wydarzenie ma na celu kultywowanie tradycji rodzinnego śpiewania kolęd w okresie świąteczno-noworocznym i wspólne przeżywanie świąt Bożego Narodzenia. Zapraszamy wszystkich mieszkańców i turystów.

Wstęp wolny

kck.krokowa.pl/imprezy/impreza/rodzinne-koledowanie/

Kościół parafialny w Żarnowcu
Żarnowiec

Już 17. grudnia odbędzie się Wieczornica w kościele parafialnym w Żarnowcu poświęcona twórczości poetyckiej Siostry Doroty Depka oraz Księży Janusza St. Pasierba i Tomasza Czapiewskiego. Poetycko-muzyczne talenty zaprezentują uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Żarnowcu, zespołu pod kierunkiem Szymona Kamińskiego. Na wydarzenie zaprasza Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Krokowa.

Wstęp wolny

kck.krokowa.pl/ogolne/wieczornica-w-zarnowcu/

Krokowa przy kościele
Krokowa

Już 10. grudnia odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy w Krokowej, który wprowadzi wszystkich mieszkańców w wyjątkowy, świąteczny nastrój. Wydarzenie rozpocznie występ Orkiestry Dętej OSP Sławoszyno, a następnie odbędzie się szereg innych ciekawych występów. Uczestnicy wydarzenia wezmą także udział w rozstrzygnięciu konkursu "Kartka Bożonarodzeniowa" oraz spotkaniu z Mikołajem. Nie zabraknie także atrakcji dla dzieci oraz stoisk produktów regionalnych.

Wstęp wolny

kck.krokowa.pl/kultura/10-grudnia-jarmark-bozonarodzeniowy/

prognoza pogody

dzisiaj
5 ℃
min. 2 ℃
maks. 5 ℃
brak opadów
zachmurzenie małe
jutro
8 ℃
min. 2 ℃
maks. 9 ℃
opady 0.32 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
5 ℃
min. 4 ℃
maks. 6 ℃
opady 8.79 mm
umiarkowane opady deszczu
2024-03-22
6 ℃
min. 3 ℃
maks. 8 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!