Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy bunkrów w Mielnie

Bunkry w Mielnie

Do dodatkowych atrakcji, jakie może w sezonie letnim, poza plażowaniem, zaproponować Mielno, należą niewątpliwie interesujące dla osób pasjonujących się militariami z okresu II wojny światowej poniemieckie bunkry, do których można urządzić sobie niedługą wycieczkę rodzinną. Około 500 metrów od ulicy 1 Maja, pomiędzy plażą a leśną drogą prowadzącą do Mielenka i Chłopów znajdziemy wspomniane obiekty. To dobry pretekst dla ruszenia się z plaży spacerem lub rowerem, których wypożyczalnie znajdziemy w Mielnie.

Bunkry - dziedzictwo powojenne

Bunkry w Mielnie są dziedzictwem II wojny światowej, kiedy na całym terenie Wybrzeża powstawały umocnienia służące do obrony tych terenów. Budynki w Mielnie powstały w latach 1940-1941. Oba bunkry dzieli od siebie jakieś 200 metrów, a ich przeznaczenie nie jest do końca jasne. Podejrzewa się, że miały być przeznaczone na składy amunicji lub na stanowiska obserwacyjne jednostki wojskowej mieszczącej się w Unieściu.

Charakterystyka obiektów

Na pierwszy bunkier natkniemy się tuż przy drodze leśnej. Długi na ponad jedenaście metrów i szeroki na ponad siedem metrów, budynek ma kilka otworów umieszczonych od strony zachodniej oraz otwory wentylacyjne. Imponująca jest grubość ścian bunkra mierzących 50 centymetrów oraz wzmocnienie stropu metalowymi belkami. Niestety, jego stan uległ znacznemu pogorszeniu w ostatnich latach. Na ścianach pojawiły się znaczne pęknięcia prawdopodobnie spowodowane drganiami dochodzącymi z pobliskiego zakładu, w którym do pracy używany jest ciężki sprzęt.

Drugi bunkier położony w odległości 200 metrów na drodze w kierunku Chłopów jest niemal wrośnięty w ziemię, co dawało lepsze zabezpieczenie załodze w razie ataku i zachowany w dużo lepszym stanie. W odróżnieniu od pierwszej konstrukcji, ta posiada niewielką przybudówkę. Wybierając się na jego zwiedzanie warto zabrać ze sobą latarkę, bowiem ciemne wnętrze nie pozwala na dokładne obejrzenie budynku, na którego ścianach znajdują się zachowane do dzisiaj niemieckie napisy oraz pozostałości po uchwytach.

Prawdziwi wielbiciele zwiedzania tego typu pozostałości po II wojnie światowej mogą pokusić się o przedłużenie wycieczki szlakiem bunkrów udając się do Waplewa, gdzie w mieszczącym się tam mini muzeum zachowany został w bardzo dobrym stanie budynek obronny, wieżyczka obserwacyjna, a także pojazdy: SKOT oraz czołg T-34.

Obiekty bez opłat

Wspomniane bunkry stanowią atyrakcje turystyczną. Nie poniesiemy żadnych kosztów jeśli zdecydujemy się na obejrzenie tych obiektów. Są one dostępne dla każdego.

Polecane obiekty w okolicy bunkrów w Mielnie