Sarbinowo

Sarbinowo

Sarbinowo (właściwie Sarbinowo Morskie) jeszcze do końca II wojny światowej było niemieckim Sorenbohm. Jest to letniskowa wieś, która znajduje się w północno-zachodniej Polsce, na Wybrzeżu Słowińskim, tuż obok Morza Bałtyckiego, a dokładnie w województwie zachodniopomorskim. Sarbinowo należy do powiatu koszalińskiego i gminy Mielno. Odległość z tej miejscowości do Mielna wynosi siedem kilometrów, a do Koszalina dwadzieścia. Nie jest to zbyt duża wieś, bowiem na stałe jest tu zameldowanych około 500 osób, z czego duży odsetek stanowią rolnicy. Warto także wiedzieć, że nad morzem zostało wyznaczone kąpielisko "Sarbinowo 213", którego długość wynosi około 100 metrów. Wejście znajduje się przy ul. Nadmorskiej, w pobliżu kościoła. Istotne jest to, że kąpielisko spełnia wymogi wytyczone przez Unię Europejską.

O Sarbinowie pierwsze wzmianki datuje się na 1309 rok lub nawet 1306. Sarbinowo było wówczas własnością klasztoru Cystersów, który znajdował się w Darguniu. Miejscowość ta była również obiektem sporu granicznego z Borkami. Wieś znajdowała się mniej więcej 1, 5 km od wybrzeża Morza Bałtyckiego, ale odległość ta systematycznie malała i w XIX wieku zaczęto się obawiać, że wkrótce zostanie zalana przez morze. W celu uniknięcia takiej tragedii, w 1910 roku wybudowano kilometrowy mur z kamienia i betonu. Na szczęście erozji udało się zapobiec.

W Sarbinowie warto przyjrzeć się między innymi zabytkowej chałupie szachulcowej z początku dziewiętnastego wieku. Szachulcowa, ponieważ jego elewacja jest biała i przeplata ją drewno pomalowane na ciemniejsze kolory. Jej ściany są wykonane z dębowego drewna, natomiast dach jest kryty trzciną, a konkretnie plecionką z trzciny, witek, gliny, trocin. Podobno doskonale chroni to przed deszczem. To przykład tak zwanej wąsko-frontowej rybackiej chałupy. Warto wiedzieć, że obecnie znajduje się tam karczma Oberża, którą naprawdę warto odwiedzić i skosztować oferowanych tam smakołyków.

Najważniejszym zabytkiem w Sarbinowie jest jednak kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP. Wzniesiono go w 1856 roku w neogotyckim stylu. Początkowo pełnił rolę kościoła ewangelickiego. Dawniej znajdował się tu kościół wybudowany jeszcze w średniowieczu, jednak był już w bardzo złym stanie. Świątynia słynie przede wszystkim z wysokiej, czterdziestometrowej strzelistej wieży oraz zachwyca pięknymi witrażami umieszczonymi w ostrołukowych oknach. Wieża pełniła kiedyś między innymi funkcje sygnalizacyjną oraz widokową rolę. Ściany zdobione są stacjami Drogi Krzyżowej, które namalował Jerzy Nowosielski. Można tu także zobaczyć kilka elementów pierwotnego wyposażenia, między innymi szesnastowieczny dzwon, herb biskupi, neogotycką chrzcielnicę, dzwony z początku dwudziestego wieku. Z kolei fasada kościoła jest ozdobiona przez trójdzielny portal i figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus. Przy kościele znajdują się także pozostałości po dawnym cmentarzu. W 1989 roku utworzono samodzielną parafię w Sarbinowie, do której należy kilka pobliskich miejscowości, między innymi Chłopy, Pękalin, Barnin itp.

W kościele pw. Wniebowzięcia NMP znajdują się także okazałe i zabytkowe już organy, które pochodzą z dziewiętnastego wieku, choć dokładna data nie jest niestety znana. Organy zostały wykonane przez firmę CF Völkner - Dünnow. Początkowo organy posiadały dwie klawiatury ręczne, ale podczas remontu w 2005 roku jedna została usunięta. Aktualnie w każde wakacje odbywają się tu koncerty organowe w ramach prestiżowego festiwalu, który organizowany jest przez Filharmonię Koszalińską.

Sarbinowo jest popularne wśród turystów przede wszystkim za sprawą niezwykle urokliwej piaszczystej plaży, która łączy tę wieś z takimi miejscowościami jak Chłopy oraz Gąski. Latem otwierane są tu różne bary z przekąskami oraz chłodnymi napojami. Oprócz tego na plaży wybudowano drewniane molo, na którym można się opalać, relaksować i podziwiać piękno Bałtyku. Warto wiedzieć, że przebywanie na plaży bardzo korzystnie wpływa na ludzki organizm. Przede wszystkim poprawia samopoczucie, ale oprócz tego piasek jest doskonały dla naszych stóp i krążenia. Osoby borykające się z problemami z tarczycą powinny jak najwięcej wdychać morskiego powietrza. Poza tym na plaży można świetnie się odprężyć i miło spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. Poza tym na plaży można znaleźć przepiękne muszle, a nawet bursztyny.

Koniecznie trzeba także pospacerować przepiękną promenadą, która powstała między innymi z muru chroniącego wieś przed morzem. Wybudowano ją w ramach Programu Ochrony Brzegów Morskich. Zmodernizowano dawny mur, zamontowano oświetlenie, wybudowano zjazdy i zejścia na plażę. Pod koniec września 2013 roku promenada została uroczyście otwarta. Wzdłuż deptaku postawiono wiele ławeczek, dzięki czemu to także świetne miejsce do odpoczynku, rozmowy, czytania książki, opalania się. Wiele osób chętnie podziwia stąd zachód lub nawet wschód słońca. To również świetny punkt widokowy na Morze Bałtyckie. Przy promenadzie powstało wiele restauracji, kawiarni, smażalni, piwiarni, a także pensjonatów, w których można przenocować.

Będąc w Sarbinowie na wakacjach nie trzeba obawiać się, że pojawi się konieczność samodzielnego gotowania. Powstało tu bowiem wiele restauracji i barów, które oferują naprawdę dobre jedzenie. Szczególnie wysoko oceniana jest między innymi Restauracja Po Schodkach. Należy tylko uważać, aby nie przepłacić, bowiem nie wszędzie oferowane są atrakcyjne ceny. Problemu nie powinno być również z noclegiem, bowiem z roku na rok powstaje tu coraz więcej miejsc noclegowych. Ogromną popularnością cieszy się np. Pensjonat Marino oraz Pensjonat Słoneczna Rafa. Najlepiej wybrać taki, który znajduje się blisko plaży. Warto także zwiedzić pobliskie okoliczności, między innymi Mielno, które słynie chociażby ze słowiańskiego grodziska. Oprócz tego w pobliżu znajduje się wiele pięknych latarni morskich, przystani rybackich, a także atrakcji takich jak np. park linowy, pałac w Gąskach itd. Najlepiej przyjechać tu minimum na kilka dni, bowiem to pozwoli świetnie wypocząć i zregenerować siły.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Sarbinowie.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
9 ℃
min. 4 ℃
maks. 9 ℃
opady 4.43 mm
słabe opady deszczu
jutro
4 ℃
min. 2 ℃
maks. 4 ℃
opady 3.73 mm
śnieg z deszczem
pojutrze
5 ℃
min. 2 ℃
maks. 5 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
2024-04-22
3 ℃
min. 2 ℃
maks. 4 ℃
brak opadów
słabe opady śniegu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!