Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Chaty szachulcowej w Sarbinowie

Chata szachulcowa w Sarbinowie

Zabytkowe chaty wiejskie najczęściej spotkać można obecnie tylko w górach. Górzyste i niedostępne tereny skutecznie bowiem blokowały wszelkie działania np. wojenne, w wyniku których starodawne domostwa w większości terenów Polski zostały poniszczone. Chlubnym wyjątkiem jest Sarbinowo, gdzie do dzisiaj zachowała się oryginalna szachulcowa chata rybacka.

Chata w stylu szachulcowym

W niewielkim Sarbinowie przy ulicy Nadmorskiej znajduje się zabytkowa chata o specyficznym charakterze architektonicznym, wybudowana w 1804 roku i od tamtego czasu zachowana w doskonałym stanie. Pierwotnie służyła jako zwykła chata mieszkalna wraz z podwórzem i budynkami gospodarczymi. Cechą charakterystyczną jest dostosowanie części chaty do przechowywania ryb. Konstrukcja chaty to stosowane w tamtym czasie łączenia ścian szkieletowych, których przestrzeń wypełniana była zaprawą glinianą i wiórami drzewnymi.

Na dach standardowo narzucane były specjalnie przygotowane plecionki na przykład z rzecznych trzcin. Budynek wykorzystuje mocne drewno dębowe, a na elewacji także fragmentaryczne elementy drewna sosnowego. Całość została pokryta roztworem z dziegciu, który utrzymuje drewno w doskonałym stanie i przez ponad 150 lat nie była potrzebna żadna odnowa zewnętrznej fasady.

Chata szachulcowa w Sarbinowie to jeden z nielicznych zabytków tego typu zachowanych w regionie, a ze względu na swój wiek (ponad 200 lat) także jeden z czołowych w całej Polsce. Doskonała konstrukcja przyciąga uwagę nie tylko zaciekawionych taką specyfiką turystów, ale również architektów, którzy wzorują się na niej nierzadko podczas tworzenia swoich własnych projektów chat wiejskich.

Chata dzisiaj

Współcześnie zabytkowa chata szachulcowa pełni funkcję gastronomiczną i znajduje się w niej regionalna oberża. Serwowane są tutaj najbardziej znane potrawy z całej okolicy, dlatego jest to miejsce częstych spotkań turystycznych. Zewnątrz chata prezentuje przede wszystkim walory estetyczne, prezentując niebanalną konstrukcję budowniczą. Wewnątrz natomiast można podziwiać drobne zdobienia na suficie i drewniane wykończenia, które zachowały się w nienaruszonym stanie. To doskonała okazja, aby połączyć przyjemne z pożytecznym i zjeść smaczny posiłek w ponad dwustuletniej zabytkowej chacie rybackiej.

Polecane obiekty w pobliżu Chaty szachulcowej w Sarbinowie