Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Przemienienia Pańskiego w Mielnie

Kościół Przemienienia Pańskiego w Mielnie

Zabytkowy Kościół Przemienienia Pańskiego w Mielnie to jeden z nielicznych zabytków tego miasta oraz okazja do spotkania z architekturą gotyku. Pomimo późniejszych remontów i rozbudowy, zdołał on zachować swój oryginalny kształt, będąc dziś prawdziwą perełką dawnej architektury na tym terenie.

Historia Kościoła

Zarówno według historycznych źródeł niemieckich, jak i polskich, Kościół Przemienienia Pańskiego w Mielnie został wybudowany w XV wieku, a w następnym stuleciu dodano do niego wieżę. Budowniczym był najprawdopodobniej Nikolaus von Damitz, ówczesny dziedziczny właściciel Mielna, a także zarządca dóbr kościelnych należących do biskupa kamieńskiego Erazma von Manteuffla. Trójpiętrowa, masywna wieża dobudowana w XVI wieku mogła, według przypuszczeń historyków i badaczy architektury tych terenów, służyć za latarnię morską w dawnych czasach. Kościół leży bowiem w odległości 750 metrów od morza. Ciekawostką są wmurowane w ścianę kościoła od strony zachodniego portalu dwa kamienie młyńskie, których umiejscowienie tutaj oznaczało szacunek dla chleba. Sama budowla, poza celami sakralnymi, mogła także służyć do obrony przez atakami wroga, a w dawnych czasach, przed wprowadzeniem chrześcijaństwa na te ziemie teren, na którym stoi kościół, był prawdopodobnie miejscem kultu pogańskich bóstw.

Charakterystyka stylu Kościoła Przemienienia Pańskiego

Wybudowany z cegły oraz głazów rozmieszczonych w dolnych częściach murów kościelnych, Kościół Przemienienia Pańskiego jest typową dla tamtych czasów, jednonawową konstrukcją wiejskiego kościoła spotykaną często na terenach południowego wybrzeża Bałtyku. Mimo kilkukrotnych przebudowań, ostatniej w 1856 roku, zachował w pełni swój gotycki charakter oraz kilka cennych zabytków wewnątrz. Znajdziemy tam m. in. barokową ambonę z XVIII wieku ozdobioną rzeźbami czterech ewangelistów, a także dzwony z napisami łacińskimi. Do późniejszych zabytków ruchomych w wyposażeniu wewnątrz świątyni należą m. in. neogotycka lampka wieczna z drugiej połowy XIX wieku, neogotyckie witraże przedstawiające Świętą Rodzinę, Chrystusa Dobrego Pastrzea oraz Wniebowstąpienie, chrzcielnica, a także neorenesansowe „krzesło Dantego” – oba obiekty pochodzące z drugiej połowy XIX wieku.

Możliwości zwiedzania

Kościół jest dostępny dla zwiedzajacych. Wstęp jest bezpłatny. Podczas Mszy Świętych i Nabożeństw kościół zwyczajowo nie jest przeznaczony do zwiedzania.

Oficjalna strona: http://www.mielno.koszalin.opoka.org.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Przemienienia Pańskiego w Mielnie