Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sarbinowie

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sarbinowie

Zwiedzanie Sarbinowa najlepiej rozpocząć od miejsc najbardziej popularnych nie tylko pod względem turystycznym. W tej nadmorskiej miejscowości wyjątkowo znanym zabytkiem jest gotycki, a właściwie neogotycki kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który już prawie dwa wieki wzbogaca krajobraz Sarbinowa.

Historia dwóch kościołów

Pierwszy budynek kościelny stał w tym samym miejscu – jak wskazują badania archeologiczne – już w I połowie XIII wieku, jednak dość szybko uległ zniszczeniu i konieczna była jego przebudowa. Pierwotnie kościołem opiekowali się templariusze, następnie joannici, a potem gmina protestancka. Druga wielka przebudowa miała miejsce w 1624 roku, kiedy do budynku kościelnego dostawiono wieżę. Kilka dekad później w wyniku działań wojennych kościół został prawie całkowicie zniszczony, a jego odbudowa okazała się nieopłacalna.

Rada kościelna podjęła decyzję o zburzeniu pozostałości dawnej budowli i stworzenie nowej, w 1825 roku na miejscu starego kościoła stał już nowy. XIX-wieczny budynek nadal pełnił funkcję sakralną, stworzony w stylu neogotyckim, z wysokimi i strzelistymi bryłami architektonicznymi, został zaprojektowany na planie prostokąta. Głównym elementem jest prezbiterium wraz z trzema bocznymi kruchtami. Pod koniec XIX wieku została też zbudowana wieża, której dwie kondygnacje zakończone są stożkowanym neogotyckim metalowym hełmem o nieznacznych zdobieniach.

Turystyczne walory

Kościół w Sarbinowie jest dostępny dla wiernych, ale i dla turystów – zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Na uwagę zasługuje kompleks obrazów drogi krzyżowej, które warto zobaczyć ze względu na ich specyficzny styl. Oprócz tego w środku zachowana została też oryginalna murowana chrzcielnica. Świątynię zwiedzać można przez cały rok, jednak poza okresem wakacyjnym warto wcześniej dowiedzieć się w kancelarii parafialnej czy kościół będzie otwarty poza godzinami mszy świętych lub nabożeństw.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sarbinowie