Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Stare Miasto w Gdańsku

Noclegi w okolicy Starego Miasta w Gdańsku

Stare Miasto w Gdańsku

Gdańskie Stare Miasto

Najciekawszą częścią Gdańska jest Stare Miasto. Całą jego panoramę można obejrzeć z wieży kościoła NMP. Wybuch II wojny światowej był początkiem dramatycznych wydarzeń w dziejach miasta. O najważniejszych z nich przypominają pomniki: Obrońców Poczty Polskiej, Obrońców Wybrzeża, a od 1979 roku jeszcze pomnik Poległych Stoczniowców. Działania wojenne spowodowały, że miasto zostało zniszczone w 80% a zwłaszcza jego najstarsza część. Odbudowa rozpoczęła się w 1946 roku.

Charakterystyczne obiekty Starego Miasta

Do najpiękniejszych zabytków można zaliczyć Ratusz Starego Miasta, którego budowa trwała prawie sto lat. Zakończony jest 80-metrową wieżą, którą wieńczy posąg króla Zygmunta Augusta. W ratuszu działa muzeum historyczne. Gdańskie Stare Miasto nie ma rynku, a jego funkcję pełni Długi Targ oraz nabrzeże Motławy, przy którym zachowała się gotycka brama zwana Żurawiem. Jest to największy i najstarszy z zachowanych dźwigów portowych w Europie. Cały jego mechanizm stanowią dwa ogromne kołowroty. W dolnej części Żurawia znajduje się brama miejska, a po bokach – półokrągłe baszty. Głównym traktem miasta jest Ulica Długa. Piękne stare kamienice wybudowane w stylu renesansu i baroku robią wrażenie. Na Starym Mieście znajduje się też kilka zabytkowych kościołów – Św. Jakuba, Św. Katarzyny i kilka innych. Nie można również pominąć stoczni gdańskiej, największej na świecie. Nie sposób jej obejść całej, ale warto popatrzeć z daleka na ciągnące się w nieskończoność betonowe nabrzeża i ogromne stalowe konstrukcje maszyn. Odbudowany po wojnie Gdańsk jest osiągnięciem konserwatorskim na miarę światową.

Spacer po Gdańsku

Podczas spaceru po tym mieście warto odwiedzić napędzany wodami Raduni Wielki Młyn wybudowny przez Krzyżaków. Mieści się na sztucznej Wyspie Młyńskiej. W jego wnętrzach znajduje się Muzeum Bursztynu. Innym ciekawym miejscem gdańskiej starówki jest wspaniała i monumentalna Bazylika Mariacka - trzeci najwiekszy na świecie w kategorii objętości - kościół zbudowany z cegły. Spacerując po Gdańsku nie można pominąć Fontanny Neptuna stojącej na ulicy Długiej w pobliżu Muzeum Historycznego Miasta Gdańsk. Brama Zielona i Brama Złota to także niemal symbole tego miasta stanowiące doskonały przykład architektury manieryzmu niderlandzkiego.

Polecane obiekty w okolicy Starego Miasta w Gdańsku