Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku

Kościół Mariacki to okazała świątynia, górująca nad panoramą Gdańska oraz całej okolicy. Prowadzi do niej Ulica Mariacka – jedna z najpiękniejszych uliczek gdańskiej starówki, która jak żadna inna oddaje niepowtarzalny klimat i urok dawnej stolicy Pomorza. Turyści tłumnie gromadzą się tutaj, aby zakupić biżuterię i ozdoby z bursztynu, zachwycać się kunsztem artystów gotyckich, a przede wszystkim podziwiać największą w Europie świątynię wybudowaną z cegły. W jej wnętrzu jednocześnie może przebywać ponad 25 tysięcy osób.

Korona Gdańska

Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny nie tylko przez wiernych, ale również mieszkańców, nazywana jest „Koroną miasta Gdańska”. Z zewnątrz imponuje ogromem oraz masywnością murów. Wnętrze natomiast odkrywa niezwykłe majestatyczną sferę sacrum, pełną przepięknych zdobień i misternych elementów wyposażenia. Budowa ceglanej świątyni trwała 159 lat. W tym czasie hojnie wyposażano poszczególne kaplice, umieszczając w nich cenne dzieła sztuki sakralnej, fundowane przez zamożne rody gdańskie oraz bractwa i cechy rzemieślnicze.

Od połowy XVI wieku odprawiane były pierwsze nabożeństwa luterańskie, jednak szybko budowla zaczęła odgrywać istotną rolę w życiu kulturalnym mieszkańców. Działali wybitni organiści i kompozytorzy, tacy jak Paul Siefert czy Henrich Doebel, ponadto występowała tu słynna Capella Gedanensis. Podczas rozbiorów rozpoczęto wyprzedaż dzieł sztuki sakralnej z jej wnętrza. Największe zniszczenie zadał ostrzał artyleryjski podczas walk o Gdańsk, na skutek którego spłonęły drewniane konstrukcje dachów, runęły sklepienia, stopiło się kilka dzwonów, wypaliło się całe wnętrze świątyni. Na szczęście około 80% zabytkowego wyposażenia udało się uratować, przede wszystkim dzięki staraniom konserwatorów Muzeum Wolnego Miasta Gdańska oraz ówczesnego zarządu kościoła. Żmudne prace rekonstrukcyjne i konserwacyjne wnętrza trwają do dnia dzisiejszego.

Zabytkowe wnętrze

Do świątyni prowadzi siedem bram, każda z innej uliczki miasta. W jej wnętrzu znajdziemy nie tylko czas na modlitwę, zamyślenie i refleksje, ale również wiele cennych zabytkowych dzieł sztuki, wśród których prym wiedzie Tryptyk Hansa Memelinga przygotowany na zlecenie Medyceuszy dla z kościoła z Florencji. Warto także zatrzymać się przed rzeźbą Pięknej Madonny, gotyckiej Piety, a także przed okazałą Tablicą Dziesięciorga Przykazań.

Zwiedzanie

Zwiedzanie możliwe jest w zależności od pory roku od godz. 9:00 do 17:30 lub 18:00. Cena biletu normalnego wynosi 4 zł, natomiast ulgowego 2 zł. Od niedawna istnieje możliwość wspięcia się na wieżę, z której roztacza się piękna panorama Gdańska. Na oficjalnej stronie bazyliki: www.bazylikamariacka.gdansk.pl znajdują się dokładniejsze informacje.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku