Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Fontanna Neptuna w Gdańsku

Noclegi w pobliżu Fontanny Neptuna w Gdańsku

Fontanna Neptuna w Gdańsku

Fontanna Neptuna to jeden z symboli miasta Gdańsk. Jest to zabytkowa fontanna, która powstała dzięki burmistrzowi Bartłomiejowi Schachmannowi oraz radzie miejskiej. Znajduje się w samym centrum na Długim Targu (dzielnica Śródmieście) tuż przed wejściem do Dworu Artusa. Jej waga to około 650 kilogramów. Pierwotnie miała być kolorowa, jednak zrezygnowano z tego pomysłu i jest to klasyczna rzeźba wykonana z tak zwanego "czarnego kamienia", czyli marmuru belgijskiego oraz czarnego tufu.

Wizytówka miasta

Rzeźba Neptuna jest autorstwa Abrahama van den Blocke i pochodzi z początkowych lat XVII wieku. Miała zostać uruchomiona już w 1633 roku jednak z powodów problemów ze szczelnością całej instalacji trzeba było poczekać jeszcze ponad rok i dopiero w 1634 roku nastąpiło oficjalne otwarcie. Nieprzypadkowo jest to akurat Neptun, czyli starożytny bóg mórz i oceanów. Stoi przodem do kamienic królewskich, w których mieszkali władcy podczas odwiedzin tego miasta. Głowa Neptuna jest względem tych kamienic pochylona, co symbolizuje oddanie pokłonu władcom zamieszkującym kamienice.

Historia nie oszczędzała tej fontanny. Podczas II wojny światowej Gdańsk był dość szybko zaatakowany i zbombardowany, a sama fontanna została całkowicie zniszczona. Na tyle jednak był to już znany symbol Gdańska, że natychmiastowo ją naprawiono. Oprócz remontu po II wojnie światowej, wcześniej Neptun został w XVIII wieku zmodyfikowany i nabrał przy tym cech rokokowych. Rzeźba także przeszła renowacje na przełomie 2011 i 2012 roku, kiedy zamontowano dodatkowe oświetlenie z atrakcjami wodnymi oraz nowoczesny system uzdatniania wody. Woda w fontannie wypływa przez trójząb znajdujący się w prawej dłoni rzeźby oraz konie morskie. Otaczają rzeźbę złote herby Gdańska i polskie orły (cała krata z tymi ozdobami wykonana została w 1634 roku).

Fontanna Neptuna to jedna z chętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych Gdańska. Dodatkowo jest całkiem darmowa. Szczególnie wspaniale prezentuje się w nocy, ponieważ jest wtedy pięknie podświetlona z dodatkowymi efektami.

Polecane obiekty w pobliżu Fontanny Neptuna w Gdańsku