Gdańsk

Gdańsk

Gdańsk – miasto o bogatej i niepowtarzalnej historii, wyróżnia się na tle pozostałych części Trójmiasta. Jeden z największych portów handlowych na całym wybrzeżu Bałtyku już od średniowiecza, niepowtarzalne Wolne Miasto, miejsce początku II wojny światowej, a wreszcie kolebka Solidarności. Miejsce to pełne jest niezwykłości. Łączy przepiękne zabytki i ślady różnorodnych historycznych wpływów z współczesną kulturą i pełną życia atmosferą.

Położenie miasta i zalety klimatu

Gdańsk leży nad zatoką Bałtyku i u ujścia Motławy do Wisły, niedaleko podstawy Półwyspu Helskiego. Jest najbardziej wysuniętą na wschód i południe częścią Trójmiasta. Dalej znajduje się mniejszy Sopot, a za nim wybudowana jako nowoczesne portowe miasto Gdynia. Gdańsk ma swoje własne nadmorskie plaże, jednak można przyjechać tutaj nie odwiedzając ich i nie narzekać na brak zajęć w czasie kilkudniowego pobytu – atrakcji kulturalnych czy historycznych, jak i samych ciekawych knajpek, restauracji, klubów czy też muzeów i galerii jest tu co niemiara. Nadbałtyckie położenie zapewnia łagodny klimat, co daje się odczuć zwłaszcza w zimie. Ten rejon ma także wszystkie zalety morskiego mikroklimatu, bogatego w jod i inne cenne minerały oraz o dużym stopniu wilgotności. Jeżeli więc osoby, którym zalecono taki klimat ze względów zdrowotnych, zdecydowanie wolą zwiedzać niż plażować i spacerować – Gdańsk będzie dla nich idealnym miejscem, do tego blisko stąd do uzdrowiskowego Sopotu.

Miejsca, które trzeba zobaczyć w Gdańsku

Do tego wspaniałego miasta warto wybrać się na dłużej albo powtarzać kilkudniowe, na przykład weekendowe wypady. Odkrywanie wszystkiego, co w sobie kryje, ma wiele uroku i zajmie zdecydowanie więcej niż kilkanaście godzin. Jeżeli chcesz poczuć klimat miasta i poznać to, co zachwyca turystów z całego świata, wybierz się na spacer po starówce. Obowiązkowy punkt takiej wycieczki to ulica Długi Targ, gdzie oprócz fontanny Neptuna znaleźć można piękne stare kamienice, a w nich klimatyczne kawiarenki i restauracje z wystawionymi ogródkami oraz pracownie artystyczne. Kupimy tu oczywiście także ręcznie wykonaną biżuterię z bałtyckim bursztynem. Drugim miejscem pełnym uroku, gdzie poczuć można klimat starego bogatego miasta, są okolice dawnej przystani nad Motławą. Piękny bulwar, otoczony zabytkami sąsiaduje z jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków, czyli portowym żurawiem. Stojący obok budynek z przeszklonym frontem to Centrum Kultury Morskiej, gdzie zobaczyć można interaktywne wystawy i atrakcje, adresowane nie tylko do najmłodszych. Podobnych zresztą miejsc dla lubiących multimedialne zwiedzanie jest jeszcze kilka, wymienić warto szczególnie Centrum Hewelianum, gdzie prócz poznawania historii spróbować można naukowych eksperymentów.

Spośród historycznych miejsc, jakie trzeba znać, odwiedzić warto Westerplatte – to tutaj rozpoczęła się druga wojna światowa od ataku na polską placówkę – oraz Twierdzę Wisłoujście, której początki sięgają XIV wieku. Kolejnym miejscem, gdzie można dosłownie dotknąć historii – w dodatku związanej z wydarzeniami wciąż jeszcze żywymi w pamięci ludzi, którzy widzieli je osobiście – jest Stocznia Gdańska. Charakterystyczne żurawie same w sobie są doskonałym pomnikiem historii i zabytkiem światowej klasy. Na terenie stoczni wybudowane zostało Europejskie Centrum Solidarności. To nowoczesne miejsce łączy w sobie funkcje muzeum z ośrodkiem kultury oraz centrum nauki i sztuki. Odbywają się tutaj nawet różnego rodzaju wydarzenia i konferencje. Na co dzień natomiast oglądać można wystawę poświęconą nie tylko dziedzictwu Solidarności i jej roli w upadku komunizmu, ale i historii Polski ujętej w szerszej perspektywie.

Kolejną nowoczesną placówką, której zwiedzanie nikogo nie znudzi, jest otwarte niedawno Muzeum II Wojny Światowej. To nowoczesna, atrakcyjnie zaaranżowana ekspozycja, która upamiętnia jedne z najdramatyczniejszych wydarzeń w historii nie tylko Polski, ale i Europy. Różnorodne sposoby prezentacji pozwalają zobaczyć, jak wyglądały zwykłe domy i ulice w przededniu wybuchu, poznać historię II wojny światowej z najważniejszymi wydarzeniami, a także wyciągnąć ze zwiedzania refleksie dotyczące dziejów i postaw ludzkich w ogóle.

Jeżeli natomiast szukasz miejsca cichego i spokojnego, a także chcesz poznać nieco mniej oczywistą stronę miasta, wybierz się do Oliwy. To przepiękna dzielnica, gdzie znaleźć można secesyjne wille, dawne hotele, dwory i niewielkie fabryki. Nie jest obecnie niestety dostępna dla zwiedzających zabytkowa kuźnia wodna, można obejrzeć ją jedynie z zewnątrz. Warta uwagi jest Katedra Oliwska, z przepięknymi organami z 1680 roku, później kilkukrotnie rozbudowanymi i odrestaurowanymi. Równie wspaniale prezentuje się także kościół pw. Matki Bożej Królowej Korony Polski, przykład strzelistej architektury neogotyckiej. Oliwa to również piękne utrzymany zabytkowy park oraz Ogród Zoologiczny – pod względem powierzchni największy w Polsce.

Kiedy najlepiej przyjechać do Gdańska?

Do nadmorskich miast wybieramy się zazwyczaj latem. Gdańsk jednak, ze swoim bogactwem kulturalnym i historycznym, spodobać się może tak naprawdę o każdej porze roku. Szukający dodatkowych atrakcji odwiedzić możną doroczny letni Jarmark Dominikański albo któryś z licznych festiwali teatralnych i muzycznych.

Jedzenie i noclegi w Gdańsku

Jeżeli chodzi o miejsca z jedzeniem, to każdy znajdzie coś pod swój gust. Od początku swojego istnienia bardzo kosmopolityczne miasto, a obecnie nie tylko ośrodek tu5rystyczny, ale też miasto biznesowe i studenckie oferuje szeroki przegląd rozmaitych specjałów. Wspomniane już okolice Długiego Targu i całe Stare Miasto wypełnione są przede wszystkim kawiarniami. W centrum Gdańska znaleźć można kuchnie świata, restauracje wegańskie, ale i przystępne bary mleczne. Lubiącym jeść prosto, ale oryginalnie, przypadną do gustu burgerownie i pierogarnie. Gdańskie cukiernie oferują z kolei strojne cudeńka.

Jeżeli chodzi o noclegi w Gdańsku, mamy tutaj praktycznie cały przekrój możliwości. Miłośnicy wygód będą zadowoleni z położonych w centrum cztero- i pięciogwiazdkowych hoteli. Świetną opcją dla chcących jak najwięcej zobaczyć i wykorzystać maksymalnie czas pobytu są hostele i apartamenty. Położone niedaleko najatrakcyjniejszych okolic albo imprezowych miejsc pozwolą nie tracić czasu na dojazdy czy martwić się kosztami nocnych taksówek. Z kolei szukający tańszych możliwości rozglądać się będą za schroniskami młodzieżowymi. W Gdańsku są takie trzy: przy ul. Wałowej, w samym centrum, przy ul. Kartuskiej oraz nieco dalej, w kierunku Oliwy, przy al. Grunwaldzkiej.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Gdańsku.

Mapa

Aktualności

Egro Arena
Gdańsk, pl. Dwóch Miast 1

To będzie prawdziwa uczta muzyczna dla wszystkich fanów Władcy Pierścieni. W gdańskiej Ergo Arenie, 24 stycznia będziemy świadkami niezwykłego widowiska – na scenie stanie ok. 250 osób (w tym soliści, chór i orkiestra symfoniczna), które zaprezentują muzykę z pierwszej części trylogii Petera Jacksona. Warto przypomnieć, że autorem muzyki do filmów Władca Pierścieni jest Howard Shore, który skomponował również utwory do filmów Saga Zmierzch – Zaćmienie, Hobbit (trylogia) czy Aviator.

Wstęp: 99 – 499 zł

Parking: na posesji

-
Protokultura
Gdańsk, ul. Niterów 29b

Klub Sztuki Alternatywnej Protokultura zaprasza wszystkich chętnych na nocną sesję z muzyką dub, która odbędzie się w nocy z 22 na 23 grudnia. Może to być ciekawe oderwanie się od świątecznych przygotowań i na pewno spora dawka pozytywnej energii, którą zapewnią wspaniali artyści. Wystapi m.in. Jabbadub, RazTaMaMa oraz Mr Borecki, na scenie „chill” pojawi się Khtek oraz Influence. Klub Protokultura znajduje się na terenie Stoczni Gdańskiej, a oprócz koncertów odbywają się tutaj wystawy, targi oraz pokazy mody.

Wstęp: 15 zł

Parking: na ulicy

www.facebook.com/events/293202947855516

Kontakt: kontakt@protokultura.pl

-
Filharmonia Bałtycka
Gdańsk, ul. Ołowianka 1

Już 29 listopada w Gdańsku będziemy świadkami niesamowitego widowiska, jakim będzie koncert Huana Diego Floreza z Peru, uważanego za jednego z najlepszych współczesnych tenorów lirycznych. Artysta wystąpi w Filharmonii Bałtyckiej m.in. z repertuarem Rossiniego, Pucciniego oraz Verdiego, przy fortepianie zasiądzie Vincenzo Scalera. Do tej pory Huan Diego Florez wystąpił w Polsce tylko jeden raz - podczas festiwalu Wratislavia Cantans w 2003 r. Warto podkreślić, że temat wydarzenia (Muzyka czyni cuda) nie jest przypadkowy – będzie to koncert charytatywny.

Wstęp: 147 zł

Parking: na posesji

www.facebook.com/events/2052306868322885

 

prognoza pogody

dzisiaj
4 ℃
min. 1 ℃
maks. 5 ℃
brak opadów
zachmurzenie małe
jutro
7 ℃
min. 1 ℃
maks. 9 ℃
opady 0.1 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
6 ℃
min. 4 ℃
maks. 7 ℃
opady 8.41 mm
umiarkowane opady deszczu
2024-03-22
7 ℃
min. 2 ℃
maks. 8 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!