Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi Kartuzy - oferta noclegu w Kartuzach i okolice

Noclegi w Kartuzach

Baza noclegowa w Kartuzach przyjmuje najwięcej turystów w sezonie letnim, jednak ta malownicza część Kaszub odwiedzana jest w zasadzie przez cały rok. Najwięcej ofert noclegowych w pobliżu Kartuz znajdziemy po zachodniej stronie miasta, na terenach Kaszubskiego Parku Krajobrazowego (Chmielno), a także na wschód od centrum (na trasie w kierunku Żukowa i Gdańska). Po lewej stronie miasta, w otoczeniu Jeziora Mielenko, zanocujemy w przytulnych agroturystykach (ul. Mikołaja Reja), skąd blisko do kąpieliska (200 m) oraz trasy nr 211, prowadzącej do Chmielna. Centrum miasta proponuje najdroższe noclegi, głównie wzdłuż ul. 3 Maja (hotele), które od rynku dzieli 130-150 m. Stąd najszybciej dotrzeć do Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Tredera (ul. Kościerska 1, 500 m od rynku), z wystawami materialnej sztuki ludowej. Rynek kartuski praktycznie graniczy z dworcem kolejowym (250 m), stąd także pieszo dotrzemy do zabytkowej kolegiaty (ul. Klasztorna 3, 750 m od rynku). Nocując na zachodnich obrzeżach miasta (apartamenty) mamy okazję dotrzeć do Kaszubskiego Parku Miniatur (14 km do Mirachowa) i Muzeum Ceramiki Kaszubskiej (8 km do Chmielna przez Garcz).

Informacje o Kartuzach

Położone na Kaszubach Kartuzy to jedna z nieoficjalnych stolic regionu i jedno z najpiękniej usytuowanych miast pośrodku Szwajcarii Kaszubskiej. Miejscowość otoczona trzema jeziorami – Klasztorne, Karczemne i Mielenko - wśród zalesionych stromych wzniesień i z kameralnym zapleczem turystycznym rozwinęła się do statusu centrum kulturalnego i wypoczynkowego. Perełkami wśród tutejszych atrakcji są wyjątkowe dawne budynki klasztoru kartuzów (kolegiata, reflektarz oraz erem zakonny) z XIV w. oraz interesujące zbiory Muzeum Kaszubskiego. Dla miłośników sportów wodnych w pobliżu wyjątkowa trasa kajakowa – tzw. Kółko Raduńskie. Kartuzy stanowią węzeł komunikacyjny w regionie, miasto leży w pobliżu Kościerzyny (33 km), Gdańska (33 km) i Lęborka (46).

Wakacje w sercu Szwajcarii Kaszubskiej

Do najciekawszych zabytków w mieście należy XIV-wieczna świątynia w stylu gotyckim, będąca obecnie Kolegiatą - to symbol działalności zakonu Kartuzów. Elementem wyróżniającym świątynię jest dach przypominający kształtem wieko trumny. Ma on symbolizować hasło, według którego żyli zakonnicy klasztoru: pamiętaj o śmierci (memento mori). Walory przyrodnicze Kartuz można poznać dzięki szlakom pieszym, rowerowym i samochodowym. Dla zwiedzających przygotowano też trasy kajakowe (m.in. Kółko Raduńskie) oraz ścieżki nordic walking. Największym bogactwem naturalnym regionu Kartuz są truskawki. Podczas sezonu owocowego w pobliskiej Złotej Górze (4 km) odbywa się Truskawkobranie – jedno z największych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych. Jarmark Kaszubski to kolejna rekreacyjna impreza, dzięki której można poznać bliżej Szwajcarię Kaszubską i regionalne rękodzieła. Z wydarzeń sportowych popularnością cieszy się Biegowe Grand Prix Kaszub, a także Cartusia MTB w Złotej Górze koło Kartuz. Dla miłośników muzyki organowej w kartuskiej kolegiacie odbywa się cykl koncertów - Kartuskie Letnie Koncerty Organowe.