Władysławowo

Władysławowo

Położenie geograficzne Władysławowa

Władysławowo jest to miasto położone w północnej części Polski w województwie pomorskim, w powiecie puckim. Jest to miejscowość nad Morzem Bałtyckim oraz Zatoką Pucką. Morze znajduje się na północ i wschód od centralnej części Władysławowa. Miejscowość ta rozciąga się na wysokości od zera do 68 metrów nad poziomem morza. Władysławowo graniczy z gminą Puck oraz Chałupami i Chłapowem. Jest to miasto bardzo atrakcyjnie położone i w związku z tym często odwiedzane przez turystów zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

Historia Władysławowa

Dzisiejsze miasto powstało z wielu osad, które na tych ziemiach pojawiły się już w XVIII wieku. W początkach czternastego wieku wieś stała się własnością Krzyżaków oraz otrzymała przywilej lokacyjny. W latach dwudziestych zostało założone osiedle letniskowe, a później zbudowano port rybacki. Port ten nazwano Władysławowem, a jego powstanie znacznie przyspieszyło rozwój tego miejsca. Rybacy wiele lat starali się o wybudowanie w ich regionie portu, który znacznie poprawiłby ich egzystencję, a co za tym idzie sytuację gospodarczą w tym rejonie geograficznym. Port miał poprawić pracę tamtejszych rybaków. Jeszcze do niedawna rybołówstwo było podstawowym źródłem utrzymania mieszkańców Władysławowa. Obecnie większość mieszkańców utrzymuje się z turystyki. Władysławowo dopiero po 1954 roku otrzymało prawa osiedla, a od 1963 roku jest miastem.

Port rybacki

Rybacki port we Władysławowie to jeden z największych takich miejsc na Bałtyku. Wzdłuż portu rozciąga się atrakcyjne dla turystów molo w kształcie łuku. Port jest jednym z najważniejszych miejsc połowów, gdzie rocznie łowi się ogromną ilość ryb bałtyckich. Miejsce to posiada zarówno zaplecze przemysłowe, chłodnicze, w porcie można skorzystać z węzła sanitarnego, zaopatrzyć się w paliwo oraz zjeść przed dalszą wyprawą w morze. Latem jest to miejsce, gdzie organizowane są wycieczki po Bałtyku.

Atrakcje miejscowości

Jako miejscowość nadmorska główną atrakcją Władysławowa jest piękna plaża, morze oraz wiele miejsc spacerowych. We Władysławowie możemy dobrze zjeść, zwłaszcza świeżo złowione morskie ryby. Co ciekawe wiele miejsc oferuje wyprawę rybacką z możliwością złowienia ryby, którą możemy później zjeść w jednym z punktów gastronomicznych. Jest to z pewnością ciekawa przygoda. Obok plażowania i spędzania wolnego czasu nad morzem warto skorzystać z wielu interesujących miejsc w miejscowości. Na ulicy Hellera we Władysławowie znajduje się na przykład Muzeum Motyli. Muzeum to posiada kolekcję liczącą tysiące owadów i motyli, które robią ogromne wrażenie na zwiedzających. Znajdują się tam okazy z Europy, Azji oraz Australii. Wystawa znajduje się w wieży widokowej Domu Rybaka. Obok okazów znajduje się krótka notka na temat charakterystyki danego owada. Wieża Widokowa, w której znajduje się to specyficzne muzeum jest równie często odwiedzanym miejscem we Władysławowie. Wieża znajduje się w samym centrum miasta i jest idealnym miejscem do podziwiania panoramy Półwyspu Helskiego. Wieża posiada dwa tarasy. Pierwszy znajduje się na wysokości czterdziestu pięciu metrów nad poziomem morza, drugi na wysokości sześćdziesięciu trzech metrów nad poziomem morza. Na obu tarasach znajdują się specjalne lunety, dzięki którym poznajemy okolicę z jeszcze lepszej perspektywy. Na ulicy Hellera 19 znajduje się Magiczny Zawrót Głowy. Jest to miejsce, w którym odkryć można tajemnice optycznych iluzji. Znajdują się tu zabawki optyczne z dziewiętnastego wieku. Atrakcja ta spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Władysławowo posiada również swoją własną Aleję Gwiazd. Na ulicy Sportowej znajdziemy Aleję Gwiazd Sportu. Powstała ona w 2000 roku i jest szczególnym miejscem w tej miejscowości. Aleja nie tylko przypomina o ważnych osobowościach wśród gwiazd sportu, ale również promuje zdrowy styl życia i popularyzuje patriotyzm i dumę z osiągnięć naszych rodaków. W każdym roku we Władysławowie organizowane są kolejne edycje imprezy, na której znane i lubiane gwiazdy sportu odsłaniają swoją gwiazdę. Aleja przyciąga wielu turystów i jest niezwykłą atrakcją tej miejscowości. Na ulicy Żwirowej we Władysławowie znajduje się znany Ocean Park. Jest to miejsce, gdzie podziwiać możemy makiety morskich zwierząt w skali jeden do jednego. Zobaczyć tu można zarówno rekiny, wieloryby, jak i foki oraz inne stworzenia morskiego świata. To idealne miejsce dla dzieci, ale również dorośli znajdą tu coś dla siebie.

Atrakcje w pobliżu Władysławowa

W Sławutowie, niedaleko Władysławowa znajduje się Osada Średniowieczna. Jest to miejsce szczególne, gdyż przybliża nam historię nadmorskich miejscowości. Ta niezwykła rekonstrukcja osady średniowiecznej pozwala na zobaczenie na własne oczy jak wyglądało życie na przełomie dziewiątego i dziesiątego wieku. Osada pełni funkcję zarówno turystyczną, jak i kulturowa i edukacyjną. Organizowane są tam prawdziwe warsztaty rzemieślnicze oraz pokazy średniowiecznej kuchni. Jest to dobre miejsce na wycieczkę rodzinną, piknik ale również na oryginalną imprezę firmową. Równie ciekawym miejscem znajdującym się niedaleko Władysławowa jest Dolina Chłapowska. Została utworzona w 2000 roku i jest to doskonałe miejsce na spacer. Spotkać tam można ciekawe rośliny, zwierzęta oraz czerwoną ziemię, specyficzną dla tego regionu. Będąc we Władysławowie warto poświęcić kilka godzin na wycieczkę po tym urokliwym miejscu.

Miasto turystyczne

Położenie miasta nad morzem sprawia, że jest to często wybierane miasto na wypoczynek. Baza noclegowa we Władysławowie sprawia, że z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Będąc we Władysławowie warto również odwiedzić pobliskie miejscowości – zwłaszcza Hel, ale również Trójmiasto. Władysławowo to miasto atrakcyjne cenowo. Jest idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi, ale również dla młodzieży, która wraz ze znajomymi chce w miłej atmosferze spędzić letnie wakacje. Dzięki organizowanym imprezom młodzi ludzie na pewno nie będą się nudzić. Można tu spędzić ciekawe i niezapomniane wakacje.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom we Władysławowie.

Mapa

Aktualności

Wiejski Dom Kultury
Żelistrzewo

Już 5. stycznia odbędzie się XXXII Przegląd Zespołów Kolędniczych XVI Puckich Spotkań Kolędniczych. Podczas wydarzenia zaprezentowany zostanie dorobek artystyczny z zakresu obrzędowości religijno-ludowej okresu świątecznego. Celem wydarzenia jest propagowanie tradycji kolędniczych oraz wyłonienie najciekawszych zespołów pochodzących z Ziemii Puckiej. Dla najlepszych zespołów przewidziano nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.

Wstęp wolny

kck.krokowa.pl/kultura/xvi-puckie-spotkania-kolednicze-zelistrzewo2018/

-
Szkoła we Władysławowie
Władysławowo, ul. Morska 1

Już 16. grudnia odbędzie się II Rodzinny Turniej Badmintona we Władysławowie organizowany przez Centrum Kultury, Promocji i Sportu we Władysławowie. Celem wydarzenia jest propagowanie aktywnego trybu życia w rodzinie poprzez grę w badmintona oraz popularyzacja tego sportu. Zespoły są powiązane ze sobą rodzinnie i startują w rozgrywkach toczonych w systemie pucharowym w poszczególnych kategoriach.

Wstęp wolny

www.facebook.com/events/1768471573449976

Wiejski Klub Kultury - remiza OSP
Gnieżdżewo

Już 10. grudnia odbędzie się XXIII Spotkanie Rodzin Muzykujących w miejscowości Gnieżdżewo koło Władysławowa. Wydarzenie ma na celu propagowanie tradycji rodzinnego muzykowania jako integracji oraz możliwość zaprezentowania rodzinnej twórczości szerszej publiczności. Podczas imprezy wystąpi wiele zespołów rodzinnych - zapraszamy do wysłuchania wyjątkowych wykonań i wspólnego poczęstunku po występach.

oksitpuck.pl

prognoza pogody

dzisiaj
3 ℃
min. 2 ℃
maks. 3 ℃
opady 1.15 mm
słabe opady deszczu
jutro
6 ℃
min. 2 ℃
maks. 7 ℃
brak opadów
zachmurzenie małe
pojutrze
8 ℃
min. 5 ℃
maks. 10 ℃
brak opadów
pochmurnie
2024-03-02
7 ℃
min. 6 ℃
maks. 8 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!