Władysławowo

Władysławowo

Położenie geograficzne Władysławowa

Władysławowo jest to miasto położone w północnej części Polski w województwie pomorskim, w powiecie puckim. Jest to miejscowość nad Morzem Bałtyckim oraz Zatoką Pucką. Morze znajduje się na północ i wschód od centralnej części Władysławowa. Miejscowość ta rozciąga się na wysokości od zera do 68 metrów nad poziomem morza. Władysławowo graniczy z gminą Puck oraz Chałupami i Chłapowem. Jest to miasto bardzo atrakcyjnie położone i w związku z tym często odwiedzane przez turystów zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

Historia Władysławowa

Dzisiejsze miasto powstało z wielu osad, które na tych ziemiach pojawiły się już w XVIII wieku. W początkach czternastego wieku wieś stała się własnością Krzyżaków oraz otrzymała przywilej lokacyjny. W latach dwudziestych zostało założone osiedle letniskowe, a później zbudowano port rybacki. Port ten nazwano Władysławowem, a jego powstanie znacznie przyspieszyło rozwój tego miejsca. Rybacy wiele lat starali się o wybudowanie w ich regionie portu, który znacznie poprawiłby ich egzystencję, a co za tym idzie sytuację gospodarczą w tym rejonie geograficznym. Port miał poprawić pracę tamtejszych rybaków. Jeszcze do niedawna rybołówstwo było podstawowym źródłem utrzymania mieszkańców Władysławowa. Obecnie większość mieszkańców utrzymuje się z turystyki. Władysławowo dopiero po 1954 roku otrzymało prawa osiedla, a od 1963 roku jest miastem.

Port rybacki

Rybacki port we Władysławowie to jeden z największych takich miejsc na Bałtyku. Wzdłuż portu rozciąga się atrakcyjne dla turystów molo w kształcie łuku. Port jest jednym z najważniejszych miejsc połowów, gdzie rocznie łowi się ogromną ilość ryb bałtyckich. Miejsce to posiada zarówno zaplecze przemysłowe, chłodnicze, w porcie można skorzystać z węzła sanitarnego, zaopatrzyć się w paliwo oraz zjeść przed dalszą wyprawą w morze. Latem jest to miejsce, gdzie organizowane są wycieczki po Bałtyku.

Atrakcje miejscowości

Jako miejscowość nadmorska główną atrakcją Władysławowa jest piękna plaża, morze oraz wiele miejsc spacerowych. We Władysławowie możemy dobrze zjeść, zwłaszcza świeżo złowione morskie ryby. Co ciekawe wiele miejsc oferuje wyprawę rybacką z możliwością złowienia ryby, którą możemy później zjeść w jednym z punktów gastronomicznych. Jest to z pewnością ciekawa przygoda. Obok plażowania i spędzania wolnego czasu nad morzem warto skorzystać z wielu interesujących miejsc w miejscowości. Na ulicy Hellera we Władysławowie znajduje się na przykład Muzeum Motyli. Muzeum to posiada kolekcję liczącą tysiące owadów i motyli, które robią ogromne wrażenie na zwiedzających. Znajdują się tam okazy z Europy, Azji oraz Australii. Wystawa znajduje się w wieży widokowej Domu Rybaka. Obok okazów znajduje się krótka notka na temat charakterystyki danego owada. Wieża Widokowa, w której znajduje się to specyficzne muzeum jest równie często odwiedzanym miejscem we Władysławowie. Wieża znajduje się w samym centrum miasta i jest idealnym miejscem do podziwiania panoramy Półwyspu Helskiego. Wieża posiada dwa tarasy. Pierwszy znajduje się na wysokości czterdziestu pięciu metrów nad poziomem morza, drugi na wysokości sześćdziesięciu trzech metrów nad poziomem morza. Na obu tarasach znajdują się specjalne lunety, dzięki którym poznajemy okolicę z jeszcze lepszej perspektywy. Na ulicy Hellera 19 znajduje się Magiczny Zawrót Głowy. Jest to miejsce, w którym odkryć można tajemnice optycznych iluzji. Znajdują się tu zabawki optyczne z dziewiętnastego wieku. Atrakcja ta spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Władysławowo posiada również swoją własną Aleję Gwiazd. Na ulicy Sportowej znajdziemy Aleję Gwiazd Sportu. Powstała ona w 2000 roku i jest szczególnym miejscem w tej miejscowości. Aleja nie tylko przypomina o ważnych osobowościach wśród gwiazd sportu, ale również promuje zdrowy styl życia i popularyzuje patriotyzm i dumę z osiągnięć naszych rodaków. W każdym roku we Władysławowie organizowane są kolejne edycje imprezy, na której znane i lubiane gwiazdy sportu odsłaniają swoją gwiazdę. Aleja przyciąga wielu turystów i jest niezwykłą atrakcją tej miejscowości. Na ulicy Żwirowej we Władysławowie znajduje się znany Ocean Park. Jest to miejsce, gdzie podziwiać możemy makiety morskich zwierząt w skali jeden do jednego. Zobaczyć tu można zarówno rekiny, wieloryby, jak i foki oraz inne stworzenia morskiego świata. To idealne miejsce dla dzieci, ale również dorośli znajdą tu coś dla siebie.

Atrakcje w pobliżu Władysławowa

W Sławutowie, niedaleko Władysławowa znajduje się Osada Średniowieczna. Jest to miejsce szczególne, gdyż przybliża nam historię nadmorskich miejscowości. Ta niezwykła rekonstrukcja osady średniowiecznej pozwala na zobaczenie na własne oczy jak wyglądało życie na przełomie dziewiątego i dziesiątego wieku. Osada pełni funkcję zarówno turystyczną, jak i kulturowa i edukacyjną. Organizowane są tam prawdziwe warsztaty rzemieślnicze oraz pokazy średniowiecznej kuchni. Jest to dobre miejsce na wycieczkę rodzinną, piknik ale również na oryginalną imprezę firmową. Równie ciekawym miejscem znajdującym się niedaleko Władysławowa jest Dolina Chłapowska. Została utworzona w 2000 roku i jest to doskonałe miejsce na spacer. Spotkać tam można ciekawe rośliny, zwierzęta oraz czerwoną ziemię, specyficzną dla tego regionu. Będąc we Władysławowie warto poświęcić kilka godzin na wycieczkę po tym urokliwym miejscu.

Miasto turystyczne

Położenie miasta nad morzem sprawia, że jest to często wybierane miasto na wypoczynek. Baza noclegowa we Władysławowie sprawia, że z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Będąc we Władysławowie warto również odwiedzić pobliskie miejscowości – zwłaszcza Hel, ale również Trójmiasto. Władysławowo to miasto atrakcyjne cenowo. Jest idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi, ale również dla młodzieży, która wraz ze znajomymi chce w miłej atmosferze spędzić letnie wakacje. Dzięki organizowanym imprezom młodzi ludzie na pewno nie będą się nudzić. Można tu spędzić ciekawe i niezapomniane wakacje.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom we Władysławowie.

Mapa

Aktualności

Ratusz Miejski
Władysławowo, ul. Gen. Hallera 19

Już 30. września odbędzie się Dzień Otwarty w Urzędzie Miejskim we Władysławowie. Podczas wydarzenia uczestnicy będą mogli zobaczyć miejsca, których w pozostałe dni nie można oglądać. Ciekawym pomieszczeniem jest z pewnością gabinet burmistrza Władysławowa. Atrakcją przewidzianą na czas zwiedzania jest możliwość zagłosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego. Nie zabraknie także atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Wstęp bezpłatny

wladyslawowo.pl/

-
Aleja Gwiazd Sportu
Władysławowo, Aleja Gwiazd Sportu

Już 23. września zapraszamy na II Rodzinny Piknik Artystyczny do Władysławowa. Jest to kolejna edycja wydarzenia, które skupia całe rodziny oddające się artystycznym zabawom. Podczas wydarzenia będzie można wziąć udział w warsztatach plastycznych, wspólnym malowaniu dzieła wielkoformatowego, rodzinnych grach ogrodowych oraz warsztatach haftu kaszubskiego. Wieczorem odbędzie się spektakl "Remus", który zaprezentuje Teatr Snów z Gdańska.

Wstęp wolny

pl-pl.facebook.com/events/209472376254588/

-
Plac przy Al. Żeromskiego
Władysławowo, Plac przy Al. Żeromskiego

Już 17. września odbędzie się festiwal średniowieczny "Gryfi Strzał" we Władysławowie. Na początek zaplanowano lekcje strzelania z łuku oraz pokaz życia w średniowiecznym obozie. Po południu odbędzie się turniej łuczniczy i pokaz średniowiecznego uzbrojenia wraz z turniejem rycerskim. Zakończeniem festiwalu będzie rozdanie nagród. Nie zabraknie pokazów kulinarnych, gier i zabaw dla dzieci i dorosłych oraz innych atrakcji.

Wstęp wolny

wladyslawowo.pl/wydarzenia/wydarzenie/4086/festiwal_sredniowieczny_gryfi_strzal_

prognoza pogody

dzisiaj
15 ℃
min. 14 ℃
maks. 16 ℃
brak opadów
lekki deszcz
jutro
15 ℃
min. 12 ℃
maks. 16 ℃
brak opadów
bezchmurnie
pojutrze
15 ℃
min. 13 ℃
maks. 16 ℃
brak opadów
bezchmurnie
2017-09-22
15 ℃
min. 15 ℃
maks. 15 ℃
opady 0.61 mm
lekki deszcz
noclegi we Władysławowie

noclegi we Władysławowie

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!