Szczyrk

Szczyrk

Lokalizacja

Szczyrk jest miastem leżącym na południu Polski, w województwie śląskim. Umiejscowiony jest w dolinie Żylicy, w Beskidzie Śląskim. To niezwykłe miejsce o charakterze turystyczno-wypoczynkowym co roku zwabia wielu turystów. Położone jest w malowniczej okolicy na wysokości od 470 do około 600 metrów nad poziomem morza. Statystyki stworzone w 2013 roku jasno pokazują, że miasto liczyło sobie wówczas 5750 mieszkańców.

Historia Szczyrku

W XVII wieku po raz pierwszy wykonano pierwszy spis ludności Szczyrku. Zrobiono to w celach podatkowych. Wiele lat na tych terenach rozwijało się głównie rolnictwo i na nim mieszkańcy skupiali swą uwagę. Jednakże od początku wieku XVIII oprócz niego zaczęto zajmować się innymi działami gospodarki, takimi jak: pasterstwo, a także produkcją drewna, które wywodziły się głównie z potrzeby górnośląskiego przemysłu. Zajmowano się także wytarzaniem sukna z runa owczego. Dopiero po zakończeniu pierwszej wojny światowej rozwinęła się branża turystyczna. Za pierwszą bazę noclegową uznawano wówczas tak zwane "poaustriackie koszary" oraz "lazarety". Z biegiem lat powstało więcej ośrodków, a miasto stawało się coraz bardziej popularne i chętniej odwiedzane przez turystów.

Z czego słynie Szczyrk?

Szczyrk znany jest przede wszystkim z niezwykłych walorów przyrodniczych zachwycających dosłownie każdego, ale także z narciarstwa. Odbywają się tam liczne, profesjonalne zawody narciarskie, ale wykazać się mogą również mniej zaawansowani amatorzy białego szaleństwa. Miasto to oferuje bowiem liczne stoki, wyciągi, a dla dzieci ośle łączki. Dodatkowo, wszyscy ci, którzy są sportowymi fanatykami, uwielbiają się ruszać i nie wyobrażają sobie odpoczynku bez dawki ruchu, koniecznie powinni odwiedzić tą miejscowość. To idealne miejsce do uprawiania turystyki zarówno pieszej, jak i rowerowej. Trasy górskie charakteryzują się niezwykłą malowniczością i chodzenie po nich sprawia prawdziwą przyjemność. Grzbiety, które można tam spotkać to między innymi "Skrzyczne", "Klimczok", czy "Skalite". Dla tych bardziej "biernych" idealnie nada się przejażdżka samochodem po "Przełęczy Salmopolskiej" przez którą prowadzi intrygująca droga szosowa ze Szczyrku w kierunku Wisły. Mimo, że będzie się siedzieć w aucie i oglądać krajobrazy przez okna, to warto się na to zdecydować, ponieważ widoki są przepiękne. Za symbol Szczyrku, który w pełni pokazuje magię i wyjątkowość tego miejsca uznaje się "ścieżkę nad Żylicą". Można udać się tam na popołudniowy spacer albo przejażdżkę rowerową. Przez cały rok ze ścieżki korzystają zarówno mieszkańcy miasta jak i turyści jako źródło rekreacji. Dla bardziej ryzykownych i dla tych, którzy nie boją się wyzwań przygotowany jest specjalny, rowerowy tor crossowy. Ciekawą opcją, na którą można się zdecydować jest także lot helikopterem nad Szczyrkiem. Z pewnością taka podróż dostarczy adrenaliny, pobudzi wszystkie zmysły, ale przede wszystkim będzie można z góry podziwiać piękno okolicy. Góry w połączeniu z tym subtelnym miastem dają niesamowity efekt, który zapamięta się do końca życia. Nikt nie pożałuje spędzenia wolnego czasu w taki sposób.

Zabytki i muzea

Jeżeli ktoś poszukuje odrobiny historii, aby móc w pełni poznać klimat tego miasta, koniecznie powinien udać się do "Sanktuarium świętego Jakuba Apostoła". Jest to najstarszy oraz najcenniejszy zabytek Szczyrku. Wnętrze świątyni urządzono w stylu późnobarokowym i wzbudza podziw w niejednym zwiedzającym. Natomiast dla złaknionych artystycznych doznań perfekcyjnym rozwiązaniem będzie udanie się do "Beskidzkiej Galerii Sztuki".

Gdzie nocować i co zjeść?

O nocleg w Szczyrku nie ma się co martwić. Oferuje on bowiem wiele różnorodnych kwater, prywatnych i hoteli, a także schronisk, w których można przenocować za przystępną cenę. Nie oznacza to jednak, że są w złym stanie, czy nie będą odpowiadać ludziom przyzwyczajonym do luksusu. Wręcz przeciwnie. Proponowane miejsca noclegowe charakteryzują się urokiem i specjalnym klimatem, który wprowadza mieszkańca w odpowiedni, charakterystyczny tylko dla tamtego rejonu nastrój.

W Szczyrku można spotkać liczne kawiarnie, restauracje, gospody i tego typu lokale. Na szczególną uwagę zasługuje "Gospoda Polska". Jest to urokliwe miejsce, które łączy wszystkie najważniejsze cechy Szczyrku i ich mieszkańców. Można powiedzieć, że jest ich wizytówką. Posiada tradycyjny, góralski wystrój, podawane są regionalne dania, a w tle można usłyszeć dźwięki góralskiej muzyki. Tam też odbite są dłonie znanych, polskich celebrytów (między innymi Brodki). Zarówno w Gospodzie, jak i w całym mieście na pewno zakocha się każdy.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Szczyrku.

Mapa

Aktualności

-
Amfiteatr Skalite
Szczyrk, ul. Deptak nad Żylicą

Snow Fest 2018 odbędzie się po raz piąty i jak każdego roku podczas dwóch dni zapanuje wspaniała muzyczno-sportowa atmosfera. Oprócz gwiazd muzyki (Wiley, Sub Focus, Holak, Digitalism), nie zabraknie emocjonujących zawodów sportowych na skoczni Skalite. Będzie można zobaczyć zmagania na snowboardzie oraz w skakaniu i wykonywaniu ewolucji (tzw. freeskiing), za które przyznane będą nagrody. Zachęcamy do przyjazdu do Szczyrku na jeden z największych festiwali sportów zimowych.

Wstęp: 140 – 180 zł (karnety 2-dniowe)

Parking: na ulicy

snowfest.pl

-
Ośrodek Przygotowań Olimpijskich
Szczyrk, ul. Plażowa 8

Miłośnicy pływania mają okazję do wzięcia udziału w ciekawym obozie pływackim, który odbędzie się w Szczyrku w dn. 27–30 grudnia br. O profesjonalnym charakterze obozu świadczy fakt, że odbędzie się on w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku, pod okiem wykwalifikowanej kadry. Zajęcia poprowadzi m.in. Kajetan Załuski – członek polskiej kadry pływackiej i rekordzista Polski, Mikołaj Machnik (Mistrz Polski Seniorów) oraz Mateusz Kierzkowski (członek kadry narodowej i półfinalista ME Seniorów). Podczas zajęć będzie można poznać m.in. nowoczesne techniki pływania oraz polepszyć swój poziom w tej dyscyplinie. Zgłoszeń należy dokonywać przez formularz na podanej stronie.

Wstęp: 1500 zł

Parking: na posesji

silesiaswimmingcenter.pl/events/event/oboz-plywacki-w-szczyrku-2017

Kontakt: kajetanzaluski@gmail.com

-
Szczyrk Górny
Szczyrk, ul. Salmopolska 45

21 października startuje jeden z najbardziej ekstremalnych biegów – górski Runmageddon Rekrut (30 przeszkód na 6 km). Zawodnicy będą musieli pokonać wiele utrudnień, do tego w jak najszybszym czasie. Na trasie czeka m.in. błoto, przeszkody linowe, ścianki oraz zasłona dymna. To wyścig tylko dla wytrwałych, jednak organizatorzy przygotowali także strefę dla kibiców – będzie miasteczko festiwalowe i strefa expo. Dla dzieci przewidziano Runmageddon Kids (od 4 do 11 lat). W niedzielę 22 października odbędzie się również Runmageddon Hardcore (70 przeszkód na 21 km).

Wstęp: 199 zł

Parking: na ulicy

www.runmageddon.pl/imprezy/gorski-runmageddon-rekrut-szczyrk-21-10-2017

prognoza pogody

dzisiaj
-4 ℃
min. -12 ℃
maks. -4 ℃
brak opadów
zachmurzenie małe
jutro
-2 ℃
min. -9 ℃
maks. -1 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
pojutrze
0 ℃
min. -7 ℃
maks. 1 ℃
brak opadów
słabe opady śniegu
2023-12-07
-1 ℃
min. -4 ℃
maks. 0 ℃
brak opadów
słabe opady śniegu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!