Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Jakuba Apostoła w Szczyrku

Kościół Św. Jakuba Apostoła w Szczyrku

Szczyrk to niesamowite miejsce, godne odwiedzenia o każdej porze roku. Turyści, którzy zdecydują się na spędzenie tu swojego urlopu z pewnością nie będą zawiedzeniu. Znajdą tu niezwykle malowniczą naturę - w pobliżu znajduje się Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego, ciekawe atrakcje sportowe i co równie istotne wyjątkowe zabytki. Jednym z najpiękniejszych przykładów budynków sakralnych jest Sanktuarium Św. Jakuba.

Nowa świątynia

Sanktuarium pod wezwaniem Świętego Jakuba znajduje się przy ulicy Kolorowej 1, nieopodal Deptaku nad Żylicą. Miejsce to może pochwalić się wyjątkową historią sięgającą XVIII wieku. Wówczas liczba miejscowej ludności sięgnęła 2 tysięcy i rozpoczęto starania o powstanie nowej, lokalnej parafii. Dzięki dekretowi podpisanemu na dworze cesarskim w Wiedniu w roku 1787, już dziesięć lat później rozpoczęto budowę Sanktuarium Św. Jakuba. Jej ukończenie datowane jest na rok 1800.

Zabytek architektury drewnianej

Sanktuarium Św. Jakuba znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego i jest doskonałym miejscem zwiedzania nie tylko dla osób spędzających w Szczyrku swój urlop, ale też wszystkich przejezdnych. Drewniana konstrukcja zrębowa, z prostokątną nawą z dodatkową wieżą sprawia niesamowite wrażenie. Rokokowy krzyż z roku 1797 jest równie interesujący i znajduje się nieopodal kościoła. Wnętrze utrzymane jest w stylu barokowym, co sprawia imponujące wrażenie.

Na wyróżnienie, oprócz ołtarza głównego, na którym umieszczono patrona świątyni, zasługuje także ambona, która jest niezwykle ciekawie przyozdobiona. Widnieją bowiem na niej płaskorzeźby Św. Ambrożego oraz czterech ewangelistów. Dodatkowo warto przyjrzeć się chrzcielnicy pochodzącej z 1800 roku, a także dzwonowi umieszczonemu w wieży, który powstał w roku 1691.

Kościół parafialny Św. Jakuba jest jednym z wielu wyjątkowych miejsc na mapie Szczyrku, jednak ze względu na swój charakter i położenie jest obowiązkowym punktem zwiedzania z okolicy. Warto udać się tam przy okazji spaceru po pobliskim deptaku lub po drodze na szlaki turystyczne po parku krajobrazowym.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Jakuba Apostoła w Szczyrku