Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Klimczok

Noclegi w pobliżu szczytu Klimczok

Klimczok

Niewielka miejscowość w województwie śląskim, jaką jest Szczyrk jest głównie znana ze swoich walorów turystycznych. Położone w Beskidach Śląskich górskie miasteczko posiada wiele atrakcyjnych miejsc do zwiedzania oraz pieszych wędrówek. Jedną z atrakcji łączącą możliwość poznawania nowych miejsc oraz pokonywania wzniesień jest szczyt Klimczok. Szczyt górski wznosi się 1117 metrów n.p.m i jest najwyższym punktem miasta. Przez górę przebiega także historyczna granica Małopolski i Śląska.<.p>

Ludowa legenda

Od początku XIX wieku góra nosiła nazwę Goryczna Skałka lub Skała. Nazewnictwo ma związek z systemem rowów grzbietowych i rozpadlin skalnych, w których mieści się kilka niewielkich jaskiń. Nazwa zmieniła się dzięki ludowym przekazom i legendom w epoce romantyzmu. Największa ze wspomnianych jaskiń mająca 26 metrów była podobno kryjówką dla zbójnika zwanego Klimczok.

Turystyka i piękne widoki

Piesza wędrówka na szczyt to nie tylko przyjemność, ale także ciekawe atrakcje. Rozpoczynając podróż na Klimczok można uczynić to szlakiem niebieskim z centrum miasta od ulicy Wrzosowej. Znakiem charakterystycznym wejścia w ulicę jest znajdujący się obok wyciąg narciarski. Idąc coraz bardziej stromą drogą asfaltową docieramy do zabytkowego Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski. Zabytkowe miejsce kultu religijnego powstało według legend po objawieniach Maryi okolicznym dzieciom. W wyniku wspomnianych objawień rozpoczęły się masowe pielgrzymki, a następnie wybudowano sanktuarium, które funkcjonuje do dziś. W punkcie tym uczestniczyć można w różnych nabożeństwach. Dalsza droga na szczyt wiedzie na przemian drogą asfaltową i kamienistą, a samo podejście kończy się na Siodle pod Klimczokiem łączącym wiele szlaków turystycznych. Nagrodą za włożony trud są piękne widoki na Wielką Czantorię, Szczyrk, a przy przejrzystej pogodzie można dostrzec także Tatry.

Ciekawostka

Klimczok jest miejscem występowania bardzo rzadkiej chronionej rośliny zwanej tojad mocny morawski. Jest to silnie trujący kwiat, którego dawka nasion o wadze 2,5 mg może doprowadzić do zgonu. Początkowo roślina działa pobudzająco, a następnie prowadzi do paraliżu układu nerwowego. W wyniku paraliżu występują problemy z podstawowymi czynnościami życiowymi, jak oddychanie i dochodzi do uduszenia.

Polecane obiekty w pobliżu szczytu Klimczok