Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi Bielsko-Biała - oferta noclegu w Bielsku-Białej i okolice

Noclegi w Bielsku-Białej

Obszar aglomeracji Bielska-Białej pozwala na znalezienie noclegu w każdym kierunku zaczynając od centrum miasta - aż po obszary poza granicą trasy S1 (na północy i wschodzie) oraz tereny Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego (szczyt Klimczok to południowa granica administracyjna). Hotele stanowią większość obiektów (ok. 22%) i są rozmieszczone od rynku (staromiejskie zaułki - okolice ul. Zamkowej), jadąc na południe (ulice 1 Maja, Widok, Żywiecka, Chłodna) do parku krajobrazowego. Ciekawym miejscem na nocleg są secesyjne kamienice w centrum Bielska-Białej, które zachęcają do spędzenia urlopu w sercu miasta (galerie, sklepy, kawiarnie) z widokiem na góry. Nocleg w takim miejscu kosztuje od 40 zł, lecz może wzrosnąć w środku sezonu letniego, jak i zimowego. Im dalej od centrum noclegi tanieją, szczególnie w okolicy głównej stacji kolejowej (ul. Starobielska, Legionów – kwatery prywatne od 25 zł). Miłośnicy białego szaleństwa będą zadowoleni z pensjonatów (w dole al. Armii Krajowej), które od stoku narciarskiego (Pod Dębowcem) dzieli niespełna 800 m. Baza noclegowa Bielska-Białej jest gotowa przyjąć turystów podróżujących na północ (do Katowic 60 km) oraz południe (do Żywca 30 km). Dzięki obiektom położonym przy drodze wojewódzkiej nr 942, zanocujemy tu jadąc do obłożonego w zimie Szczyrku oraz Wisły.

Informacje o Bielsku-Białej

Miasto-hybryda o klimacie z końca XIX wieku, gdzie wśród zabytkowych fabryk wznoszą się mieszczańskie kamienice, które pamiętają jeszcze czasy austriackich Habsburgów. Choć Bielsko i Biała stanowiły odrębne miasta do 1951 r. w obu dynamicznie rozwijał się przemysł włókienniczy oraz silne były wpływy protestantyzmu. Obecnie stolica Podbeskidzia to wysoko rozwinięte gospodarczo miasto. W ośrodku nazywanym już w przeszłości „miastem 100 przemysłów” dynamicznie rozwija się ten sektor (głównie przemysł maszynowy, motoryzacyjny, włókienniczy) oraz kwitnie handel (także imprezy targowe i wystawiennicze). Coraz ważniejsza staje się turystyka. Bielsko-Biała z interesującą architekturą miasta oraz wyjątkowym położeniem w pobliżu Beskidu Śląskiego, Małego i Żywieckiego jest coraz bardziej doceniana jako baza wypoczynkowa. Miasto jest istotnym węzłem komunikacyjnym w regionie, leży w pobliżu Żywca (28 km), Wadowic (37 km), Oświęcimia (30 km) i Jastrzębia-Zdroju (55 km), w odległości 40 km do granicy z Czechami (Cieszyn) i 57 km do granicy ze Słowacją (Zwardoń).

Wypoczynek w Małym Wiedniu

Podczas wizyty w Bielsku-Białej w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na zabytkową architekturę miasta, wśród której najstarszym budynkiem jest Zamek Sułkowskich, czyli dawna siedziba Piastów cieszyńskich (ul. Wzgórze). Obecnie budynek pełni funkcję Muzeum Historycznego. Zabytkowym budynkiem nawiązującym do wiedeńskiego stylu jest gmach poczty z charakterystyczną kopułą wzorowaną na austriackich budynkach. Teatr Polski przy ul. 1 Maja oraz kościół św. Mikołaja to dwa budynki zaprojektowane według projektu austriackich architektów. Wszystkie budynki są zlokalizowane w pobliżu głównego placu Starego Miasta, rynku położonego w centralnej części tzw. Wzgórza Miejskiego. Najpopularniejszym punktem rynku jest fontanna z rzeźbą Neptuna oraz zabytkowe kamienice. Unikatowym zabytkiem Bielska-Białej jest znajdujący się na Placu Marcina Lutra jedyny w Polsce pomnik tego reformatora. Plac usytuowano w centrum tzw. Bielskiego Syjonu, czyli części Górnego Przedmieścia wydzielonego na potrzeby gminy ewangelickiej. W pobliżu jest też kościół ewangelicki Zbawiciela. Inne warte zobaczenia muzea to Stara Fabryka, Dom Tkacza oraz Fałatówka - muzeum w domu zamieszkiwanym przez Juliana Fałata w Bystrej. Ekspozycja stała Fałatówki obejmuje obrazy oraz pokój zaaranżowany na ostatnią pracownię artysty. Bielsko-Biała to także stolica polskich kreskówek. Znajdujące się przy ul. Cieszyńskiej Studio Filmów Rysunkowych to okazja do zobaczenia procesu powstawania bajek. Idąc dalej tropem bohaterów kreskówek docieramy do pomnika Reksia w centrum placu pomiędzy ul. 11 Listopada i Stojałowskiego. Pomnik Bolka i Lolka znajdujący się przed budynkiem galerii handlowej Sfera to kolejna rzeźba animowanych bohaterów. Będąc w Bielsku-Białej warto wyjechać kolejką linową na Szyndzielnię. W mieście ma początek szereg tras turystycznych i rowerowych, a w zimie działa tu kilka wyciągów narciarskich. Miłośnikom przyrody warto polecić tereny spacerowe w obrębie miasta – świetnie urządzone rekreacyjne Mikuszowieckie Błonia oraz popularny Dębowiec (525 m n.p.m.). Wśród okolicznych szczytów górskich warto odwiedzić Błatnią (917 m n.p.m.), Klimczok (1117 m n.p.m.) i Szyndzielnię (1028 m n.p.m.) oraz udać się na wycieczkę na Magurkę Wilkowiecką (913 m n.p.m.). Piękne tereny spacerowe są także przy zaporze w pobliskiej Wapienicy.