Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi Krzyżowa - oferta noclegu w Krzyżowej i okolice

Oglądasz Krzyżowa (Jeleśnia / żywiecki / śląskie).
Czy chodziło Ci o:

  • 1

Nocleg w Krzyżowej

W samej Krzyżowej nie znajdziemy wielu obiektów noclegowych, jest to kilka kwater prywatnych, agroturystyk, domków letniskowych, pokoi gościnnych i schronisko. Wszystkie obiekty są zlokalizowane wzdłuż głównej drogi o numerze 945, a zarazem ul. Jana Pawła II. Dwa z nich mieszczą się obok delikatesów, dwa obok kościoła Niepokalanego Serca NMP. Skromne zaplecze noclegowe wioski spełni wymagania osób, które chcą odpocząć w ciszy i spokoju, bez tłumów ludzi. Takie zakwaterowanie czeka także we wsi Krzyżówki – tylko 6 minut jazdy samochodem od Krzyżowej i wynajmiemy tu miejsce w zacisznej agroturystyce. Znacznie więcej miejsc jest w pobliskim Korbielowie – tutaj jest aż kilkadziesiąt obiektów, z czego wiele kwater prywatnych, ośrodków wypoczynkowych i agroturystyk. Bez problemu namierzymy je przy ul. Beskidzkiej i Granicznej oraz ul. Szczyrbok z największym skupiskiem przy ośrodku narciarskim Pilsko-Korbielów.

Krzyżowa – Śląskie letnisko w Beskidach

Wieś w Beskidzie Żywieckim, w dolinie potoku Krzyżówka. Miejscowość otoczona czterema wzniesieniami: Krzyżowa (725 mn.p.m.), Groniki (648 m n.p.m.), Kiczory (757 m n.p.m.) i Styrk (732 m n.p.m.). Krzyżowa już w XIX w. była opisywana jako osada o „zupełnie górskim spojrzeniu”. Słowa te określały Krzyżową jako miejsce, w której podróżny znajdzie wszystko, co potrzebne do rozpoczęcia wędrówki na Babią Górę. Oprócz miłośników wędrówek przyjeżdżają tu także fani historii. Jej nazwa pochodzi od założycieli – rodziny Krzyżowskich. Przez miejscowość przebiega droga wojewódzka o numerze 945, którą możliwy jest dojazd do Żywca (20 km), a także do granicy ze Słowacją (7 km).

Krzyżowa – beskidzkie szlaki historii

Miejscowość jest dobrym punktem wypadowym w pobliski Beskid Żywiecki. Przebiega tędy żóły szlak przez Wierch Jabłonki (przez Korbielów, Krzyżową, stoki Przyborówki i Przyborów, czas przejścia to ponad 4 godziny) i Przyborowiec (wysokość 883 m n.p.m., czas przejścia około 2 godziny). Możemy też wybrać się czarnym szlakiem w stronę Hali Miziowej – rozległej polany, położonej na wysokości 1270 m n.p.m., na której znajduje się schronisko. Prowadzą stąd także wyciągi orczykowe na Pilsko. Wiąże się to z kolejną atrakcją – Korbielowem i jego licznymi orczykami, kilkoma wyciągami krzesełkowymi i dużym ośrodkiem narciarskim Pilsko. Nie można jednak zapomnieć o historii Krzyżowej. W wiosce ukryte są trzy forty obronne z 1939 r. – Szyling, Kustroń i Boruta, które miały stanowić punkt oporu na Żywiecczyźnie (razem z pobliską grupą bojową „Przyborów”). W planach było wybudowanie w wiosce 5 obiektów, jednak wojna przerwała prace. Schrony zachowane są w dobrym stanie. W Krzyżowej i okolicy odbywają się ciekawe wydarzenia, takie jak Redyk w Korbielowie, czyli wypędzanie owiec na halę, Piknik Militarny z inscenizacjami historycznymi czy gminny Hołdymas Gazdowski – impreza folklorystyczna, mająca na celu promocję rolnictwa.