Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi Zawoja - oferta noclegu w Zawoi i okolice

Noclegi w Zawoi

Zawoję wybierają na nocleg przede wszystkim miłośnicy górskich wędrówek, jest to bowiem świetna lokalizacja do wypraw na Babią Górę (1725 m n.p.m.) oraz Policę (1369 m n.p.m.). Przysiółki i części wsi, ulokowane wzdłuż drogi nr 957 (w dolinie rzeki Skawicy), bogate są w oferty agroturystyk i kwater prywatnych, przyjmujących turystów przez cały rok. Różnice w cenach noclegów są dosyć spore (przedział 15–130 zł), jednak przeważają kwatery w średniej cenie (25-55 zł). Najdroższe z nich znajdziemy na os. Mosorne oraz Kolisty Groń. Najtańsze ulokowane są w dzielnicy Trybały (domki nawet od 22 zł). Jadąc niżej wzdłuż rzeki, można zanocować w klimatycznych ośrodkach, w otoczeniu Lasu Podbłędna w pobliżu innych atrakcji regionu (tj. trasy piesze, narciarskie, park linowy). Dla rodzin oraz grup przyjaciół preferujących górskie wędrówki (żółty szlak turystyczny na Babią Górę i Przełęcz Krowiarki) oraz zimowe atrakcje (kuligi, stok narciarski - ok. 40 m od noclegu), najlepiej sprawdzą się domki na os. Czatoża – skąd także najbliżej będzie do Babiogórskiego Parku Narodowego. Zawoję dzieli od Słowacji zaledwie 41 km (przez Jabłonkę), można się więc tu zatrzymać podróżując do malowniczych terenów północnej Słowacji (nad Jezioro Orawskie).

Informacje o Zawoi

Niezwykle rozległa wioska założona przez pasterzy wołoskich oraz rozmaitych rabusiów i zbiegów. Żywe tu niegdyś były tradycje zbójeckie, czego śladem dziś jest kapliczka św. Jana Chrzciciela, nazywana kapliczką zbójnicką. Obecnie Zawoja rozwija się turystycznie i stanowi jedną z ważniejszych baz wypadowych w okolicach Babiej Góry. W miejscowości ma siedzibę dyrekcja Babiogórskiego Parku Narodowego oraz znajduje się Ośrodek Edukacyjny Babiogórskiego PN wraz ze specjalnie wytyczonymi ścieżkami edukacyjnymi. Ciągnąca się aż 18 km miejscowość to punkt startowy wielu szlaków turystycznych oraz ośrodek sportów zimowych. Zawoja leży przy trasie nr 957, w pobliżu Suchej Beskidzkiej (15 km), Wadowic (25 km), Żywca (40 km) i Rabki-Zdroju (36 km), w odległości 40 km od granicy ze Słowacją (Chyżne).

Najdłuższa wieś w Polsce

Zawoja zlokalizowana jest u podnóża Babiej Góry (1725 m n.p.m.). To lubiana baza wypadowa w Beskidy, szczególnie Żywiecki i Makowski. Z powodu świetnego położenia Zawoja może pochwalić się wieloma stacjami narciarskimi i mnogością szlaków turystycznych. Wypoczywając w tej podbeskidzkiej miejscowości warto wybrać się do kościoła św. Klemensa powstałego w 1888 r. Innym ciekawym miejscem jest skansen, gdzie można podziwiać tradycyjne budownictwo drewniane Babiogórców. Przykładami są kapliczka, kuźnia i 3 budynki wraz z wyposażeniem. Ofertę skansenu uzupełniają wystawy i ekspozycje etnograficzne. Ciekawą imprezą jest cykl kulturalno-rozrywkowych imprez Lato w Zawoi. Dla sportowców przygotowano Rajd Szklakiem ks. Kardynała Karola Wojtyły – rajd biegnie drogą, którą odbył przyszły papież tuż przed wyborem na głowę kościoła. Bardziej zaawansowani mogą wziąć udział w Ultra Sky Marathon Babia Góra. W Zawoi organizowane są także biegi górskie przez Babiogórski Park Narodowy z cyklu Perły Małopolski.