Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy zabytkowych chałup wołoskich w Korbielowie

Zabytkowe chałupy wołoskie w Korbielowie

Korbielów to położona w województwie śląskim, w gminie Jeleśnia niewielka miejscowość, której największą atrakcją jest znajdujący się w tym miejscu Ośrodek Narciarski, jednak niezwykle interesujące są również zabytkowe chałupy wołoskie, które również warto zobaczyć wybierając się w te strony.

Osada wędrownych pasterzy

Wołoska wioska położona jest na wzgórzu, a prowadzi do niej wydeptana ścieżka, przy której w pierwszej kolejności znajduje się tzw. "Żywy dom", czyli specjalnie zaprojektowany budynek, w którym nie tylko znajduje się punkt kontrolny, ale również organizowane są w nim programy edukacyjne dla dzieci. Przechodząc nieco dalej można zobaczyć stodołę z Hodslavic, która po klęsce w bitwie z wojskami Habsburgów była tajnym miejscem modlitewnym czeskich protestantów.

Kierując się nieco wyżej można zauważyć pierwszy obiekt, który był ściśle powiązany z wołoskim pasterstwem. Mowa tutaj o specjalnej wiacie, która podczas wypasu bydła stanowiła dla pasterzy schron przed deszczem. Nieco dalej warto zwrócić uwagę na tzw. kolibę, czyli miejsce, w którym mieszkali pasterze, a także przerabiali w nim owcze mleko na ser oraz inne tego typu produkty. W środku tego budynku znajdują się zabytkowe ławy oraz drewniane naczynia, natomiast na ścianach można podziwiać czerpaki oraz inne narzędzia. Na zboczu wzniesienia znajduje się kilka chat oraz innych drewnianych budowli, które razem w dawnych czasach stanowiły całe zespoły gospodarcze.

Domy mieszkalne

Jednym z ciekawszych budynków jest dom należący niegdyś do średniozamożnego rolnika, który najprawdopodobniej został wzniesiony w XVIII wieku. Obok izby znajduje się boczna komora mieszkalna oraz kamienny komin, jednak z czasem w budynku tym postawiono również stół z ławami, przy którym turyści mogą spróbować tradycyjnych wołoskich potraw. Nieco dalej znajduje się mniejsza chałupa, która idealnie prezentuje najbiedniejszą warstwę wołoskiego społeczeństwa, czyli bezrolnego chłopa. Zdecydowaną większość niewielkiej izby stanowi piec, jednak oprócz niego znajduje się tutaj również łóżko, ławka, krzesło oraz bardzo mały stolik. Kierując się w stronę wzniesienia, można zobaczyć specjalny budynek służący niegdyś do suszenia owoców, natomiast obok niego stoi wybudowana w 1781 roku chałupa z budynkiem gospodarczym i stodołą. Wśród pozostałych zabytkowych budynków warto również zwrócić uwagę na bacówkę oraz budynki użyteczności publicznej.

Polecane obiekty w okolicy zabytkowych chałup wołoskich w Korbielowie