Krzyżowa

Położenie

Krzyżowa jest niedużą wsią znajdującą się w województwie śląskim, w powiecie żywieckim. Administracyjnie wioska zalicza się do gminy Jeleśnia. Na pewno warto przyjechać do tego kurortu, chociażby ze względu na niesamowite walory turystyczne. Przepiękny widok rozciągający się na Beskid Żywiecki przyciąga każdego roku wielu turystów. Krzyżowa mieści się dodatkowo w dolinie potoku Krzyżówka, utrzymującego się na wysokości od 480 do 550 m n.p.m. Stąd też mamy blisko do sąsiednich wzniesień, jakimi są Krzyżowa wznosząca się na wysokości 725 m n.p.m., Groniki, Kiczory, a także Stryk.

Trochę historii

Historia Krzyżowej liczy około kilku wieków. Jednocześnie, jedna z pierwszych wzmianek na temat wsi pochodzi z 1850 roku, kiedy to odkryto pieczęć przedstawiającą wzgórze pokazujące pięć wznoszących się krzyży. Warto wiedzieć, że właśnie przez Krzyżową przechodził główny trakt handlowy, który jednocześnie pełnił rolę połączenia pomiędzy Słowacją a Węgrami. Z 1830 roku pochodzi informacja o miejscowości zapisana przez Ludwika Zejsznera, który w tym czasie brał udział w wyprawie górskiej. Podróżnik był naprawdę zauroczony wioską, która znajdowała się u podnóży jednego z popularnych w tym czasie wzniesień. Istnieją również pewne teorie dotyczące powstania nazwy wsi. Ma ona pochodzić od pierwszych mieszkańców osady. Jej założycielami mieli być Krzyżowscy. Jednocześnie pozwala to przypuszczać, że wieś mogła zostać założona w 1608 roku. Dowodem na poparcie tej tezy jest wzmianka literacka autorstwa Andrzeja Komonieckiego, który wspomina o wsi z krzyżem przypominającym krzyż męki pańskiej.

Atrakcje i zabytki

Wieś jest nieduża i stosunkowo młoda, dlatego dopiero w ostatnich latach zaczęto ją coraz bardziej doceniać pod względem turystycznym. Można spodziewać się tego, że turystyka z każdym rokiem będzie się tutaj coraz bardziej rozwijać. Warto zwiedzić tutejszy parafialny kościół pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Jest on nieduży, ale naprawdę uroczy. Innym miejscem, które może zainteresować, szczególnie osoby lubiące historię, a także wszelkie sprawy związane z militariami, są trzy schrony bojowe znajdujące się w Krzyżowej. Schrony pochodzą z 1939 roku. Nazywają się one kolejno: Szyling, Kustroń, a także Boruta. Na tamte czasy były one jednymi z najnowocześniejszych schronów, jakie wybudowano na terenie Polski. Do dzisiaj można zobaczyć je w niemalże doskonałym stanie dlatego, że nie brały one udziału w walkach, zatem nie zostały one zniszczone przez żadne wojska.

Aktywni turyści, którzy przyjeżdżają do Krzyżowej będą zadowoleni z możliwości, jakie dają tutejsze szlaki wiodące przez Beskid Żywiecki. Spod samej Krzyżowej wyrusza jeden z najbardziej znanych szlaków o kolorze żółtym, który wiedzie przez Wierch Jabłonki na wysokości 701 m n.p.m., a także Przyborowiec 883 m n.p.m. W ten sposób można dotrzeć do Przyborowa. Innym szlakiem jest szlak czarny kierujący turystów do Hali Miziowej.

Noclegi

Przyjeżdżając do Krzyżowej warto wiedzieć, że miejscowość posiada niezbyt jeszcze rozbudowaną bazę noclegową, dlatego warto zarezerwować nocleg wcześniej. W szczycie sezonu wakacyjnego może być pewien problem ze znalezieniem wolnych miejsc. Turyści poszukujący eleganckich, ekskluzywnych hoteli i pensjonatów również muszą się obejść ze smakiem. W Krzyżowej panuje bardzo kameralny klimat, dlatego noclegi są udostępniane głównie przez mieszkańców, w postaci prywatnych kwater. Jednak to również ma swój urok. W każdej kwaterze można znaleźć wszystko czego się potrzebuje, a największym atutem jest wyjątkowo zachęcająca cena.

Gastronomia

Gastronomia, podobnie jak baza noclegowa, jest tutaj niezbyt bardzo rozbudowana, między innymi z powodu niewielkich rozmiarów i kameralnego charakteru miejscowości. Będąc w Krzyżowej warto jednak wybrać się do tutejszego zajazdu, w którym można znaleźć naprawdę przepyszne dania. Są propozycje pochodzące z tradycyjnej kuchni polskiej, jak również można posmakować regionalnych specjałów. Jednym z najpopularniejszych dań jest odpowiednio przyrządzony pstrąg.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Krzyżowej.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
18 ℃
min. 13 ℃
maks. 20 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
jutro
14 ℃
min. 12 ℃
maks. 16 ℃
opady 1.11 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
10 ℃
min. 10 ℃
maks. 12 ℃
opady 7.49 mm
umiarkowane opady deszczu
2023-09-25
18 ℃
min. 9 ℃
maks. 22 ℃
brak opadów
bezchmurnie

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!